Справа № 349/1420/17
Провадження № 2/349/11/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
22 січня 2018 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Рибія М. Г.,
секретар судового засідання Мартиновська І. П.,
за участі представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2 (в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_3 Київський страховий дім про відшкодування шкоди,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4, ТзОВ Західний капітал ,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 Київський страховий дім про відшкодування шкоди, пов'язаної з пошкодженням його транспортного засобу в результаті дорожньо-транспортної пригоди, в розмірі 68 687,72 грн.
Позов обґрунтовано тим, що 27.01.2017 о 12.20 год. в с. Потік Рогатинського району Івано-Франківської області з вини ОСОБА_4, який керував автомобілем Mersedes Benz, реєстраційний номер НОМЕР_1, відбулося зіткнення транспортних засобів, що спричинило пошкодження автомобіля Hyundai Sonata, реєстраційний номер НОМЕР_2, який належить на праві власності ОСОБА_3, та яким керував ОСОБА_3 Цивільно-правова відповідальність ОСОБА_4 застрахована в ОСОБА_3 Київський страховий дім . Не погодившись із розміром страхового відшкодування, визначеного ОСОБА_3 Київський страховий дім , ОСОБА_3 самостійно звернувся до експерта, згідно з висновком якого вартість відновлювального ремонту автомобіля дорівнює 68 687,72 грн. Після цього подав ОСОБА_3 Київський страховий дім заяву про страхове відшкодування, однак не отримав ні відповіді, ні страхового відшкодування.
ОСОБА_3 Київський страховий дім заперечило проти позову з наступних підстав:
1. Заява ОСОБА_3 про страхове відшкодування надійшла до ОСОБА_3 Київський страховий дім 18.08.2017. Позов до ОСОБА_3 Київський страховий дім ОСОБА_3 пред'явив 13.09.2017. Тобто на час пред'явлення позову не закінчився визначений п. 36.2 ст. 36 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів 90-денний строк для прийняття рішення про здійснення страхового відшкодування. У зв'язку з пред'явленням позову перебіг 90-денного строку припинився відповідно до п. 4 ч. 36.2 ст. 36 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , тому право ОСОБА_3 на отримання страхового відшкодування не було порушене.
2. Визначення розміру збитків було здійснено відповідно до вимог ст. 34 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на підставі звіту № 05/88.02.17 від 08.02.2017 про оцінку колісного транспортного засобу.
3. ОСОБА_4 як водій транспортного засобу, причетний до дорожньо-транспортної пригоди, а також ТзОВ Західний капітал як страхувальник не виконали свої обов'язки, передбачені п. 33.1 ст. 33 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , зокрема, письмово не надали ОСОБА_3 Київський страховий дім не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди повідомлення про неї, тому відповідно до абз. 4 п. 16 Постанови Пленуму ВССУ № 4 від 01.03.2013 Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки відшкодовувати шкоду повинні ОСОБА_4 та ТзОВ Західний капітал .
Процесуальні дії у справі: 03.11.2017 суд задовольнив клопотання ОСОБА_3 Київський страховий дім про залучення до участі у справі ОСОБА_4, який є особою, яка завдала шкоди, та ТзОВ Західний капітал , яке є страхувальником транспортного засобу.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.
На підставі постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 15.03.2017 суд встановив, що з вини ОСОБА_4 27.01.2017 о 12.20 год. в с. Потік Рогатинського району Івано-Фрнаківської області відбулося зіткнення двох транспортних засобів - автомобіля Mersedes Benz, реєстраційний номер НОМЕР_1, яким керував ОСОБА_4, та автомобіля Hyundai Sonata, реєстраційний номер НОМЕР_2, яким керував ОСОБА_3, що спричинило їх пошкодження.
Відповідно до копії полісу № АК/5023837 від 08.12.2016 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, укладеного між ТзОВ Західний капітал та ОСОБА_3 Київський страховий дім , забезпеченим транспортним засобом є Mersedes Benz, реєстраційний номер НОМЕР_1, страхова сума за шкоду, заподіяну майну, дорівнює 100 000,00 грн., франшиза дорівнює 1000,00 грн.
Копією свідоцтва про реєстрацією транспортного засобу підтверджується, що ОСОБА_3 є власником автомобіля Hyundai Sonata, реєстраційний номер НОМЕР_2.
Сторони визнали обставину звернення ОСОБА_3 18.08.2017 із заявою до ОСОБА_3 Київський страховий дім про виплату страхового відшкодування в розмірі 68 687,72 грн.
Аргумент відповідач щодо відсутності порушення права ОСОБА_3 на отримання страхового відшкодування, оскільки на час подання позову не закінчився визначений п. 36.2 ст. 36 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів 90-денний строк для прийняття рішення про здійснення страхового відшкодування, є необґрунтованим з тієї підстави, що на час ухвалення рішення у справі цей строк закінчився. Предметом розгляду цієї справи є не дорожньо-транспортна пригода, а вимога про відшкодування шкоди, пов'язаної з пошкодженням транспортного засобу в результаті дорожньо-транспортної пригоди, тому правило про принення перебігу 90-денного строку відповідно до п. 4 ч. 36.2 ст. 36 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у зв'язку з розглядом дорожньо-транспортної пригоди в цивільній, господарській або кримінальній справі в цьому випадку не застосовується.
Аргумент відповідача про те, що відшкодовувати шкоду повинні ОСОБА_4 та ТзОВ Західний капітал , а не страховик, оскільки вони не виконали своїх обов'язків, передбачених п. 33.1 ст. 33 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , зокрема, письмово не надали ОСОБА_3 Київський страховий дім не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди повідомлення про неї, є необґрунтованим, адже ст. 37 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів не передбачено такої підстави для відмови у здійсненні страхового відшкодування.
Пунктом 22.1 ст. 34 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової встановлено, що у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.
Визначаючи розмір майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, суд врахував звіт № 05/88.02.17 від 08.02.2017 про оцінку колісного транспортного засобу (надалі - звіт № 05/88.02.17), наданий відповідачем, згідно з яким вартість відновлювального ремонту автомобіля дорівнює 40 336,96 грн. і не врахував висновок № 171 від 20.06.2017 експертного автотоварознавчого дослідження по визначенню вартості матеріального збитку та ринкової вартості КТЗ (надалі - висновок № 171), наданий позивачем, згідно з яким вартість відновлювального ремонту автомобіля дорівнює 68 687,72 грн. з наступних підстав.
По-перше, відповідно до п. п. 34.2, 34.3 ст. 34 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів потерпілий має право самостійно обрати аварійного комісара або експерта для визначення розміру шкоди, якщо представник страховика не з'явився протягом 10 робочих днів з дня отримання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду страховик на місце настання страхового випадку та/або до місцезнаходження пошкодженого майна для визначення причин настання страхового випадку та розміру збитків
Однак огляд автомобіля Hyundai Sonata з метою визначення розміру майнової шкоди відбувся за участі представника страховика 06.02.2017, тобто в межах 10-денного строку встановленого вищезазначеною статтею.
По-друге, згідно з п. 36.2 ст. 36 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів якщо відшкодування витрат на проведення відновлювального ремонту пошкодженого майна (транспортного засобу) з урахуванням зносу здійснюється безпосередньо на рахунок потерпілої особи (її представника), сума, що відповідає розміру оціненої шкоди, зменшується на суму визначеного відповідно до законодавства податку на додану вартість. При цьому доплата в розмірі, що не перевищує суми податку, здійснюється за умови отримання документального підтвердження факту оплати проведеного ремонту.
Представник позивача в судовому засіданні пітвердив обставину непроведення ремонту пошкодженого автомомобіля, однак у висновку № 171 в порушення вищезазначеної вимоги розмір оціненої шкоди визначено з врахуванням податку на додану вартість.
По-третє, у висновку № 171 до вартості відновлювального ремонту включено роботи із антикорозійного захисту днища вартістю 1 236,62 грн., хоча в протоколі огляду транспортного засобу від 06.01.2017, а також довідці від 27.01.2017, виданій поліцейським Рогатинського відділення поліції, не зазначено жодних пошкоджень днища автомобіля.
Відповідно до вимоги п. 12.1 ст. 12 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів суд зменшує страхове відшкодування на суму франшизи (40 336,96 грн. - 1000,00 грн.) = 39 336,96 грн.
На підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України суд покладає судовий збір на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 264, 265 ЦПК України,
в и р і ш и в:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 Київський страховий дім на користь ОСОБА_3 39 336,96 (тридцять дев'ять тисяч триста тридцять шість) грн. страхового відшкодування.
Стягнути з ОСОБА_3 Київський страховий дім на користь ОСОБА_3 судові витрати із сплати судового збору в розмірі 393,40 (триста дев'яносто три) грн.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_3, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3.
Відповідач - ОСОБА_3 Київський страховий дім , місцезнаходження: м. Київ, вул. Артема, буд. 37-41, код ЄДРПОУ 25201716.
Третя особа - ОСОБА_4, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_4.
Третя особа - ТзОВ Західний капітал , місцезнаходження: м. Івано-Франківськ, вул. Юності, буд. 37, код ЄДРПОУ 37952747.
Суддя М. Г. Рибій
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2018 |
Оприлюднено | 28.01.2018 |
Номер документу | 71837481 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Рибій М. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні