Рішення
від 04.10.2010 по справі 2-1530/10
КАХОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-1530/10

(провадження № 2-1530/10)

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2010 року м.Каховка

Каховський міськрайонний суд Херсонської області в складі

головуючого судді Марків Т.А.,

ри секретарі Діденко С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, м. Каховка Херсонської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення порядку користування та розпорядження земельною ділянкою.

встановив:

Позивач звернулася з позовом до відповідача користування та розпорядженняпро визначення порядку земельною ділянкою.

Вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належать 3/5 частини житлового будинку господарськими надвірними та побутовими спорудами за адресою: м. Каховка Херсонської області, вул. Калініна, № 62. Власником 2/5 частин вказаного домоволодіння є ОСОБА_2 Земельна ділянка, площею 0,1000 га, на якій збудований зазначена садиба, належить сторонам на праві спільної часткової власності (розмір частки ОСОБА_1 - 3/5, ОСОБА_2Ф - 2/5). На даний час між сторонами виникають суперечки з приводу користування та розпорядження землею, усунути які без реального розділу земельної ділянки позивач вважала неможливим.

В судовому засіданні позивач, її представник на задоволенні позову наполягали у повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві; просили визначити порядок користування земельною ділянкою у відповідності до варіанту № 1, запропонованого висновком експерта.

Відповідач в судове засідання не з'явилася - право захисту своїх інтересів надала представникам, повноваження яких посвідчуються довіреностями.

Представники відповідача в судовому засіданні позов визнали частково - згодні з необхідністю визначення порядку користування та розпорядження земельною ділянкою, але у відповідності до первинних часток у праві власності на домоволодіння та сталого порядку користування землею, що склався між власниками будинку на протязі десятиліть. На їх думку державний акт на право власності на землю оформлений неправомірно, з порушенням прав ОСОБА_2 При цьому представник відповідача ОСОБА_3, посилаючись на ст. 119 ЗК України, просив встановити порядок користування та розпорядження земельною ділянкою відповідно до варіанту № 2, представленого висновком експертизи.

Вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судом встановлено, що 17 вересня 1935 року ОСОБА_4 набув право власності на садибу (адресою якої на даний час є: м. Каховка Херсонської області, вул. Калініна, б. № 62). Дана обставина підтверджується договором купівлі-продажу та свідоцтвом про право особистої власності на домобудівлю від 28 червня 1947 року № 154 (а. с.54,55) з матеріалів інвентаризаційної справи.

17 грудня 1960 року ОСОБА_4 відчужив ОСОБА_5 1/3 частину належного йому домоволодіння, на що вказує договір дарування (а.с. 56).

У відповідності до рішення виконавчого комітету Каховської міської ради від

26грудня 1960 року № 815 ОСОБА_5 дозволено спорудження жилої прибудови до належної їй частки будинку, веранди та сараю (а.с. 57). У зв'язку із цим на підставі рішення виконавчого комітету Каховської міської ради від 11 квітня 1963 року № 254 розміри ідеальних часток власників домоволодіння ОСОБА_5 та ОСОБА_4 змінені відповідно на 16/25 та 9/25 та видані відповідні свідоцтва про право власності (а.с. 58).

09 травня 1963 року між ОСОБА_5 (продавець) та ОСОБА_6 (покупець) укладений договір купівлі-продажу 16/25 частин житлового будинку з надвірними будівлями (а.с. 59).

Рішенням виконавчого комітету Каховської міської ради від 21 липня 1966 року № 518 змінені розміри ідеальних часток ОСОБА_6 та ОСОБА_4 відповідно на 3/5 та 2/5 в зв'язку з їх невідповідністю реальним (а.с. 61).

На теперішній час власником 2/5 частин домоволодіння, що раніше належали ОСОБА_4, є ОСОБА_2 3/5 частини домоволодіння, власником яких була ОСОБА_6, на даний час належать на праві власності ОСОБА_1 Вказані обставини визнані сторонами й підтверджуються свідоцтвом про право на спадщину за законом від 22 грудня 1993 року (а.с. 63) та свідоцтвами про право власності та право на спадщину за законом, виданих 15 грудня 1995 року, договором дарування частини житлового будинку від 07 лютого 1997 року (а.с. 5, 8, 9).

Відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 515968, виданого на підставі рішення Каховської міської ради Херсонської області від

27січня 2010 року № 977/60, сторонам на праві спільної часткової власності належить земельна ділянка, розташована за адресою: м. Каховка Херсонської області, вул. Калініна, № 62 (а.с. 6). Розмір частки ОСОБА_2 у праві власності на землю становить 2/5, ОСОБА_1 - 3/5.

Висновком № 46 судової будівельно-технічної експертизи від 02 вересня 2010 року, визначені два варіанти порядку користування земельною ділянкою площею 0,1000 га, розташованою за адресою: м. Каховка Херсонської області, вул. Калініна, № 62 (а.с.43-51).

Згідно варіанту № 1 розділ земельної ділянки пропонується провести пропорційно до розмірів часток у праві спільної часткової власності на землю (згідно державного акту на право власності на землю) та у відповідності до належних співвласниками на праві власності частин будинку: співвласнику з часткою 3/5 частин домобудівлі (ОСОБА_1Г.) виділяється земельна ділянка площею 600 м 2 , позначена на плані першого варіанту порядку користування земельною ділянкою бузковим кольором; співвласнику з часткою 2/5 частини домобудівлі (ОСОБА_2Ф.) - земельна ділянка площею 400 м 2 , позначена на плані першого варіанту порядку користування земельною ділянкою зеленим кольором.

Відповідно до варіанту № 2 (представленого на розгляд суду по ініціативі експерта згідно п. 5 ст. 147 ЦПК України) пропонується розділ земельної ділянок по первинних частках у праві власності на домоволодіння (1/3 та 2/3): співвласнику з первинною часткою 1/3 частина домобудівлі (ОСОБА_1Г.) виділяється земельна ділянка площею 333 м 2 , позначена на плані другого варіанту порядку користування земельною ділянкою бузковим кольором; співвласнику з первинною часткою 2/3 частини домобудівлі (ОСОБА_2Ф.) - земельна ділянка площею 636 м 2 , позначена на плані другого варіанту порядку користування земельною ділянкою зеленим кольором.

Як визначено ст.ст. 12, 122 ЗК України розпорядження землями територіальної громади та передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб належить до повноважень сільської, селищної, міської ради в порядку, передбаченому ст. 116 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Як встановлено ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ч. 1 ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.

Відповідно до ч. 4 ст. 88 ЗК України учасник спільної часткової власності на земельну ділянку має право на отримання в його володіння, користування частини спільної земельної ділянки, що відповідає розміру належної йому частки.

Чинним законодавством (ч. 2 ст. 152 ЗК України) власнику земельної ділянки надано право вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

У відповідності до ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

На сторони покладається обов'язок довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень - ч. З ст. 10, ч. 1 ст. 60 ЦПК України).

Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, вбачає, що на даний час рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого земельна ділянка передана у власність сторонам, незаконним не визнане, державний акт на право власності на землю не скасований.

За вказаних обставин, суд вважає, що обранням порядку користування та розпорядження земельною ділянкою, запропонованого експертом у варіанті № 2, він вийде за межі заявлених вимог, вирішить питання про права сторін (вимоги про захист яких у передбаченому законом порядку заявлені не були), чим порушить принцип диспозитивності судочинства, неправомірно втрутиться у здійснення співвласниками права власності, сприяє у настанні для них негативних наслідків

При цьому, оскільки право користування землею сторони набули відповідно до ч. 1 ст. 120 ЗК України, ч. 2 ст. 377 ЦК України, суд вважає помилковим висновок представника відповідача щодо прав його довірителя на набуття земельної ділянки у власність в порядку ст. 119 ЗК України за набувальною давністю.

Враховуючи наведене доцільно визначити порядок користування земельною ділянкою на підставі запропонованого експертом варіанту № 1, який на думку суду, є єдиним можливим за існуючих між сторонами правовідносин та встановлених у справі обставин.

Понесені судові витрати суд вважає справедливим поділити між сторонами відповідно до вимог ч. 2 ст. 86, ст. 88 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 8, 21, 22, 24, 41, 55, 124 Конституції України,

ст.ст. 11 - 16, 316 - 319, 328 ЦК України,

ст. ст 88, 116, 120, 122, 152, 158 ЗК України,

ст.ст. 3 -11, 57- 61, 212 - 215, 223 ЦПК України,

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визначити порядок користування та розпорядження земельною ділянкою, площею 0,1000 га, розташованою за адресою: м. Каховка Херсонської області, вул. Калініна, № 62:

ОСОБА_1 - співвласнику 3/5 частки земельної ділянки - в користування та розпорядження виділити земельну ділянку площею 600 м 2 , позначену на плані першого варіанту порядку користування земельною ділянкою бузковим кольором;

ОСОБА_2 - співвласнику 2/5 частки земельної ділянки - в користування та розпорядження виділити земельну ділянку площею 400 м 2 , позначену на плані першого варіанту порядку користування земельною ділянкою зеленим кольором.

Стягнути ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1 772,75 грн.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Херсонської області через Каховський міськрайонний суд Херсонської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Т. А. Марків

СудКаховський міськрайонний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення04.10.2010
Оприлюднено29.01.2018
Номер документу71843306
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-1530/10

Ухвала від 21.02.2023

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

Ухвала від 18.08.2021

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Свєтушкіна Д. А.

Ухвала від 18.08.2021

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Свєтушкіна Д. А.

Рішення від 16.08.2010

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Бакай І. А.

Рішення від 10.06.2010

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Бондаренко В. М.

Рішення від 12.04.2010

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Рудніцький В. А.

Ухвала від 16.04.2010

Цивільне

Новогродівський міський суд Донецької області

Пархоменко О. Ф.

Ухвала від 19.05.2010

Цивільне

Новогродівський міський суд Донецької області

Пархоменко О. Ф.

Рішення від 07.06.2010

Цивільне

Новогродівський міський суд Донецької області

Пархоменко О. Ф.

Рішення від 04.10.2010

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні