Справа №672/907/17
Провадження №2/672/429/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 жовтня 2017 року Городоцький районний суд
Хмельницької області в складі :
головуючої-судді ОСОБА_1
при секретарі Жиловській Т.В.,
з участю представників позивача,
представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городку цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до приватного підприємства Аграрна компанія 2004 про визнання недійсним договору оренди землі, стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання недійсним договору оренди № 32 від 23.02.2015 року, укладений між ОСОБА_3 та ПП Аграрна компанія 2004 відносно земельної ділянки кадастровий номер 6821289000:05:017:0285, яка знаходиться на території Чорнивідської сільської ради Городоцького району, а також просив стягнути з відповідача моральну шкоду в розмірі 88000 грн. В обґрунтування своїх вимог вказував, що після смерті батька ОСОБА_3 , котрий помер 02.02.2015 року, набув право власності в порядку спадкування на вказану земельну ділянку. До лютого 2015 року був чинний договір оренди вказаної земельної ділянки , укладений ОСОБА_3 з ТОВ Перлина Поділля . Коли в березні 2016 року почав обробляти зазначену земельну ділянку, до нього приїхали представники відповідача та рейдерським способом захопили цю земельну ділянку. Згодом він, позивач, дізнався про укладення спірного договору оренди землі. Оскільки договір оренди землі датований 23.02.2015 року, він не міг бути підписаний ОСОБА_3, так як останній на той час помер. У зв'язку з тим, що відповідач самовільно захопив належну йому земельну ділянку, підробив договір оренди землі, чинить перешкоди у користуванні землею, вважає, що йому, позивачу, завдано моральну шкоду.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнав і пояснив, що оскільки ОСОБА_3 та відповідач отримували орендну плату від ПП Аграрна компанія 2004 , остання сплачувала земельний податок за спірну земельну ділянку, це свідчить про визнання ОСОБА_3 та його спадкоємцем умов договору оренди землі, а тому підстав визнавати такий договір немає. Крім того, стверджує, що спірний договір був підписаний ОСОБА_3 за життя та, враховуючи, що до спадкоємця
переходять права і обов'язки спадкодавця, відповідач повинен виконувати умови договору оренди № 32 від 23.02.2015 року.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 28.12.2015 року спадкоємцем майна після смерті ОСОБА_3, котрий помер 02.02.2015 року, є його син ОСОБА_2; спадщина складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,3368 га, яка знаходиться на території Чорниводської сільської ради Городоцького району Хмельницької області, кадастровий номер 6821289000:05:017:0285.
Після оформлення права на спадкове майно позивач дізнався про існування договору оренди землі № 32 від 23.02.2015 року, укладеного між його батьком ОСОБА_3 та ПП Аграрна компанія 2004 , за умовами якого до останній прийняв в строкове платне користування вказану земельну ділянку.
Як видно з ОСОБА_4 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 04.03.2015 року, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 03.03.2015 року було зареєстровано договір оренди землі, укледений 23.02.2015 року, термін оренди - 5 років, орендарем зазначено ПП Аграрна компанія 2004 , орендодавцем - ОСОБА_3, об'єкт нерухомого майна - земельна ділянка, розташована на території Чорнивідської сільської ради Городоцького району Хмельницької області, цільове призначення - для ведення товарного селянського господарства, кадастровий номер 6821289000:05:017:0285 .
В судовому засіданні була допитана в якості свідка ОСОБА_4, котра дала покази про те, що з весни 2014 року працює менеджером в ПП Аграрна компанія 2004 , в її обов'язки входило укладення договорів оренди землі. Свідок вказала, що в її присутності ОСОБА_3 спірний договір оренди землі не підписував, з приводу укладення такого договору з останнім вона розмови не мала.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні дав покази про те, що будь-які обставини укладення спірного договору йому не відомі, акт визначення меж земельної ділянки на місцевості він не підписував, а печатка і його підпис на цьому акті являється факсимиле, котрий проставляли працівники фірми Прометей , які надавали послуги з земельних питань.
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні повідомив, що в 2015 році працював на посаді спеціаліста в ПП Аграрна компанія 2004 , в його обов'язки входила подача документів для державної реєстрації договорів. Свідок ствердив, що йому було передано договір оренди землі, укладений з ОСОБА_3, в якому стояла дата укладення, а він, свідок, лише поставив порядковий номер договору і передав на державну реєстрацію. Будь-які відомості щодо укладення даного договору йому не відомі.
Згідно з ч. 1 ст. 6, ст. 35 Закону України Про оренду землі орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ч. ч. 1, 3, 5 ст. 203, ч. 2 ст. 207 ЦК України зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Ч.ч. 1, 3 ст. 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 ЦК України. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочини може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
З врахуванням вказаних норм закону, суд вважає, що спірний договір в установленому законом порядку пройшов державну реєстрацію, є фактично укладеним, а, отже, є оспорюваним, але волевиявлення ОСОБА_3 не було направлено на укладення угоди, яку він не підписував, оскільки помер до дати укладення договору, зазначеної в ньому, а тому наявні правові підстави для визнання договору оренди землі № 32 від 23.02.2015 року недійсним з підстав, передбачених частиною третьою статті 203, частиною першою статті 215 ЦК України.
На підтвердження того, що спірний договір укладений за життя ОСОБА_3, ним підписаний, в порушення вимог ст. 60 ЦПК України, представником відповідача будь-яких доказів не надано.
Під час розгляду справи не здобуто доказів і в підтвердження того, що спірний договір підписаний представником ОСОБА_3
Оскільки позивач питання про застосування наслідків недійсності правочину не ставив, такі не можуть бути застосовані судом з власної ініціативи.
Суд не може визнати обґрунтованими доводи представника відповідача про те, що ОСОБА_3 та позивач отримували орендну плату від ПП Аграрна компанія 2004 , останнє сплачувало земельний податок за спірну земельну ділянку, що свідчить про схваленння ОСОБА_3 та його спадкоємцем умов договору оренди землі, а тому підстав визнавати такий договір недійсним немає. Не зважаючи на те, що представником відповідача не надано будь-яких доказів в підтвердження цих доводів, суд вважає, що навіть за умови отримання грошових коштів ОСОБА_3, позивачем за надання в оренду земельної ділянки, за відсутності волевиявлення ОСОБА_3 підстав для визнання оспорюваного договору дійсним немає.
Також суд не може визнати підставними доводи представника відповідача про те, що спірний договір був підписаний ОСОБА_3 за життя, однак в даному договорі помилково зазначена інша дата укладення договору, оскільки будь-яких доказів на підтвердження цього представником відповідача не надано. Не знайдені такі і судом.
Крім того, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача моральної шкоди задоволенню не підлягають з огляду на таке.
П.п. 2, 3 ч. 2 ст. 23 ЦК України визначено, що моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна.
В обґрунтування того, що йому заподіяна моральна шкода позивач посилався на те, що представники ПП Аграрна компанія 2004 рейдерським способом захопили належну йому земельну ділянку, чинять перешкоди в користуванні землею, спричинили матеріальну шкоду. Однак, в порушення вимог с. 60 ЦПК України, належних та допустимих доказів в підтвердження цього, а також в підтвердження наявності обставин, передбачених п.п. 2, 3 ч. 2 ст. 23 ЦК України, позивач, його представники суду не надали.
Керуючись ст. 209, 213, 214, 215, 294 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати недійсним договір оренди землі № 32 від 23 лютого 2015 року, укладений між ОСОБА_3 та ПП Аграрна компанія 2004 , щодо оренди земельної ділянки розміром 1,34 га, кадастровий номер 6821289000:05:017:0285, яка знаходиться на території Чорниводської сільської ради Городоцького району Хмельницької області.
В решті позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення до Апеляційного суду Хмельницької області через Городоцький районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І.М.Федорук
Суд | Городоцький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2017 |
Оприлюднено | 30.01.2018 |
Номер документу | 71858451 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городоцький районний суд Хмельницької області
Федорук І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні