Справа № 585/3030/17
Номер провадження 2/585/70/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2018 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючої - судді Машини І.М.,
при секретарі - Петренко Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ромни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області, третя особа: Роменська районна державна нотаріальна контора Сумської області, про визнання права власності на спадкове нерухоме майно,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 8 серпня 2017 року звернулася до суду з вищевказаним позовом, в якому просить визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в порядку спадкування, за законом після смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на спадкове майно - земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,1800 га (кадастровий номер НОМЕР_2); площею 3,1917 га (кадастровий номер НОМЕР_3) та площею 0,1122 га (кадастровий номер НОМЕР_4), що розташовані на території Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області.
Вимоги позову представник мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача ОСОБА_3, після смерті якого відкрилася спадщина. Спадкоємцем на його майно була його дружина ОСОБА_2, яка прийняла спадщину, розпорядившись на протязі шестимісячного строку майном померлого. До складу спадкового майна після смерті ОСОБА_3 увійшли земельні ділянки загальною площею 3,484 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області. ОСОБА_2 після смерті свого чоловіка спадщину не встигла оформити та ІНФОРМАЦІЯ_2 померла. Спадщину після ОСОБА_2 прийняв її син ОСОБА_1 Але в оформленні спадкових прав в державній нотаріальній конторі йому відмовили, оскільки Державний акт на право приватної власності на спадкову земельну ділянку виданий був після смерті ОСОБА_3, а тому у нього не могло виникнути право власності на вищевказану земельну ділянку. В роз'ясненнях щодо оформлення спадкових прав до спадкової справи № 78 завідувач державної нотаріальної контори Селезньова Т.О. вказує про те, що позивачу чи його представнику необхідно звернутися до суду з позовом.
В судове засідання позивач та його представник не з'явилися, від представника ОСОБА_5 надійшла заява про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги просять задовольнити.
Представник відповідача - Новогребельської сільської ради в судове засідання не з'явився, в поданій заяві до суду вимоги позову визнав і просив справу слухати у відсутності представника.
Представник третьої особи - Роменської районної державної нотаріальної контори в судове засідання також не з'явилася, подавши письмову заяву, в якій не заперечувала проти позову та просила проводити розгляд справи у її відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Матеріалами справи встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_5, виданого Новогребельською сільською радою Роменського району Сумської області 18.03.2003 року(а.с. 7).
Спадкоємцем на майно померлої ОСОБА_2 є її син - позивач по справі ОСОБА_1, який своєчасно прийняв спадщину, що підтверджується довідкою Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області від 09.02.2017 року № 02-23/57 (а.с. 14).
До складу спадкового майна після смерті матері ОСОБА_2 входять земельні ділянки загальною площею 3,484 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться на території Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області.
Як вбачається з довідки, що видається в зв'язку з оформленням спадкових прав від 09.02.2017 року № 02-23/58 ОСОБА_2 прийняла спадщину після свого чоловіка ОСОБА_3, разом з ним проживала та була зареєстрована (а.с. 15).
Шлюбні стосунки між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 підтверджуються копією свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_6, виданим повторно Голенським сільвиконкомом Роменського району сумської області 29.07.1996 року (а.с. 9).
Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно з Державним актом на право приватної власності на землю НОМЕР_7, виданим 17 вересня 2002 року Новогребельською сільською радою Роменського району Сумської області на підставі рішення Новогребельської сільської ради від 09.08.2001 року, власником спадкових земельних ділянок значиться ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_8, виданим повторно Роменським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області 04.02.2017 року (а.с. 8, 16).
06 березня 2017 року за № 302/02-14 завідувач Роменської державної нотаріальної контори Селезньова Т.О. надала роз'яснення щодо оформлення спадкових прав до спадкової справи № 78, згідно з якими неможливо видати ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину, так як у померлого ОСОБА_3, на ім'я якого виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку, це право виникло після його смерті, що є неможливим і таким чином це майно не може бути успадковане (а.с. 22).
Листом від 26.12.2017 року № 1469/110-17 начальник Відділу у Роменському району Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, повідомив, що ОСОБА_3 набув права на земельну частку (пай), оскільки був членом КСП ім. Мічуріна, якому в колективну власність була передана Новогребельською сільською радою земельна ділянка (а.с. 58).
Дійсно, як вбачається з Державного акту про право колективної власності на землю серія НОМЕР_9 від 19.05.1995 року у колективну власність колективному сільськогосподарському підприємству імені Мічуріна с. Голінка Новогребельською сільською радою була передана земельна ділянка загальною площею 1257,6 га. і згідно додатку до цього Державного акту ОСОБА_3 був членом цього с/г підприємства (а.с. 68).
Згідно з п. 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну
частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства,
в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
За обставинами справи Державний акт на право приватної власності на землю НОМЕР_7, виданий Новогребельською сільською радою Роменського району Сумської області на ім'я ОСОБА_3 17 вересня 2002 року, тобто після його смерті. За цим Державним актом в право власності до ОСОБА_3 перейшли три земельні ділянки загальною площею 3,484 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Новогребельської сільської ради.
З Витягів державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ - 5905683052017, НВ - 5905682962017 та НВ - 5905683002017 вбачається, що 14 липня 2017 року за ОСОБА_3 була проведена державна реєстрація цих земель, виділені площі кожної з них та присвоєні кадастрові номери: земельній ділянці площею 0,1800 га - НОМЕР_2, земельній ділянці площею 3,1917 - НОМЕР_3, земельній ділянці площею 0,1122 - НОМЕР_4.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних, кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в своїй постанові Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року в п. 23, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Таким чином, суд дійшов висновку, що є всі підстави для задоволення позовних вимог та визнання права власності на майно у порядку спадкування, оскільки у судовому засіданні встановлено, що позивач є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2, яка прийняла, але не встигла оформити спадкові права після смерті свого чоловіка ОСОБА_3, якому належать три земельні ділянки, позивач спадщину прийняв своєчасно. Але через те, що позивач має документи на нерухоме майно, яке перейшло у власність до його батька ОСОБА_3 після смерті останнього, отримати свідоцтво про право на спадщину в нотаріальному порядку, неможливо, отже таке його право має бути захищено в судовому порядку.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 206, 263- 265, 268, 272, 315, 354 ЦПК України, ст.ст. 392, 1216, 1217, 1220, 1225, 1270 ЦК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області (місце знаходження: 42085, Сумська область, Роменський район, с. Нова Гребля, вул. Шевченка, буд. 36, код ЄДРПОУ 04388946), третя особа: Роменська районна державна нотаріальна контора Сумської області (місце знаходження: 42000, Сумська область, м. Ромни, бульв. Шевченка, буд. 65, код ЄДРПОУ 03104540) про визнання права власності на спадкове нерухоме майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на спадкове майно - земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва: площею 0,1800 га (кадастровий номер НОМЕР_2); площею 3,1917 га (кадастровий номер НОМЕР_3) та площею 0,1122 га (кадастровий номер НОМЕР_4), що розташовані на території Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Сумської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або в разі розгляду справи ( вирішення питання ) без повідомлення ( виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: підпис...
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І. М. Машина
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2018 |
Оприлюднено | 30.01.2018 |
Номер документу | 71871516 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Машина І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні