Справа № 279/4774/17
Номер рядка звіту 38
номер провадження 2/279/428/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" січня 2018 р.
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Невмержицької О.А., з секретарем Хомутовською М.А., розглянувши в приміщенні суду в м.Коростені цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі виконавчого комітету Новаківської сільської ради Коростенського району Житомирської області, третя особа: Коростенська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з даним позовом до відповідача, зазначивши, що 09.10.2006 року в с.Новаки Коростенського району померла його матір ОСОБА_2, після смерті якої відкрилась спадщина у виді житлового будинку №38 з надвірними будівлями і спорудами по вул.Центральна в с.Новаки Коростенського району Житомирської області. 16.12.2008 року помер чоловік його матері та його відчим, ОСОБА_3. Вказав, що фактично прийняв спадщину, однак отримав від нотаріуса відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки на вищевказаний житловий будинок відсутні правовстановлюючі документи. Просив визнати за ним право власності на вказане спадкове майно в порядку спадкування за законом.
Сторони в судове засідання не з`явились, клопотали про розгляд справи за їх відсутності, позивач позов підтримав, представник відповідача визнав, третя особа не заперечила проти позову та у винесенні рішення покладається на розгляд суду. За таких обставин справу розглянуто у відсутність сторін, без фіксації технічними засобами, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши письмові матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що 09.10.2006 року в с.Новаки Коростенського району Житомирської області померла матір позивача, ОСОБА_2, що стверджується свідоцтвом про смерть (а.с.7), якій на праві власності належав житловий будинок №38 з надвірними будівлями і спорудами по вул.Центральна в с.Новаки Коростенського району Житомирської області.
Належність ОСОБА_2 вказаного будинку, 1958 року побудови, підтверджується довідкою Новаківської сільської ради №573/02-26 від 02.11.2017 року, згідно з записом в погосподарській книзі №4 за 2006-2010 роки, особовий рахунок №277 (а.с.14).
Спадкоємцями після смерті ОСОБА_2 є позивач та чоловік спадкодавця, ОСОБА_3, який спадщину після смерті дружини прийняв, однак свідоцтво про право на спадщину не отримав, що вбачається з листів Коростенської районної держнотконтори, та 16.12.2008 року помер. Після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заводилась.
При вирішенні питання щодо визнання права власності на житлові будинки, споруди в порядку спадкування, записи у погосподарських книгах судом оцінюються в сукупності з іншими доказами.
Згідно вимог ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Позивач є сином померлої ОСОБА_2, а звідси - спадкоємцем першої черги за законом (а.с.6).
Після смерті матері позивач звернувся до нотаріальної контори, що вбачається з листів Коростенської районної державної нотаріальної контори, з яких слідує, що після смерті ОСОБА_2, яка померла 09.10.2006 року заведено спадкову справу №56/2007 за заявою її чоловіка ОСОБА_3 та ОСОБА_1 про прийняття спадщини, але у видачі свідоцтва про право на спадщину у виді житлового будинку позивачу відмовлено, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спадковий будинок. При цьому, чоловік спадкодавця ОСОБА_3, своїх спадкових прав на належну йому ? частку житлового будинку не оформив, помер 16.12.2008 року, та після його смерті в Коростенській районній державній нотаріальній конторі спадкова справа не заводилась.
Відповідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті. Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
В даний час, у позивача відсутні умови для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері. При цьому, право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання за позивачем права власності на спадкове майно у виді ? частини житлового будинку після смерті матері в порядку спадкування за законом обгрунтовані, знайшли своє підтвердження в суді та підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд вважає безпідставними вимоги позивача в частині визнання за ним права власності на спадкове майно у виді ? частини спірного житлового будинку після смерті вітчима в порядку спадкування за законом, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. За правилами ч.2 ст.3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Згідно вимог ст.1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини. Таким чином, для одержання права на спадкування у зазначених осіб необхідне встановлення двох юридичних фактів: 1) проживання однією сім'єю; 2) на час відкриття спадщини має пройти принаймні п'ять років, протягом яких спадкоємець проживав зі спадкодавцем однією сім'єю.
Як встановлено судом, позивач є спадкоємцем за законом четвертої черги після смерті ОСОБА_3 на вказане вище спадкове майно.
Однак, будь-яких доказів встановлення факту проживання однією сім'єю, звернення позивача до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті вітчима та отримання ним відмови, наявність інших спадкоємців, які претендують на прийняття спадщини або відмовились від неї, як позовна заява, так і долучені письмові докази не містять, заповіту померлим складено не було, тому суд вважає, що в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 4,12,81,247,259,263-265 ЦПК України, ст.ст. 1218,1222,1268 ЦК України,
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на спадкове майно у виді ? частини житлового будинку №38 з надвірними будівлями і спорудами, що розташований по вул.Центральна в с.Новаки Коростенського району Житомирської області в порядку спадкування за законом, яке залишилось після смерті матері ОСОБА_2, яка померла 09.10.2006 року.
В решті позову відмовити за безпідставністю.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Житомирської області протягом тридцяти днів шляхом подачі апеляційної скарги, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги, після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
Сторони :
Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, Центральна 38, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт серії ВМ №242308 виданий 18.12.1996 року;
Відповідач: Територіальна громада в особі виконавчого комітету Новаківської сільської ради Коростенського району Житомирської області, місце знаходження: Житомирська область, с.Новаки, вул.Слави, 1а , ЄДРПОУ 04348042.
Суддя: Невмержицька О.А.
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2018 |
Оприлюднено | 30.01.2018 |
Номер документу | 71873848 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Невмержицька О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні