Дата документу 18.01.2018 Справа № 554/5955/17
Провадження № 2/554/449/2018
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2018 року
Октябрський районний суд міста Полтави
у складі: головуючого судді Кулешової Л.В.,
при секретарі судового засідання Колесніченко О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "ТР - АМ" про стягнення грошових сум, належних до виплати у день звільнення з роботи та середньомісячного заробітку за час затримки виплати заробітної плати,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, який було збільшено. В обґрунтування позову позивач посилається на те, що з 01 лютого 2017 року по 01 квітня 2017 року він працював верстатником деревообробних верстатів у товаристві з обмеженою відповідальністю "ТР-АМ" та був звільнений з роботи згідно з п.1 ст.36 КЗпП України. При його звільненні відповідач не виплатив йому заборгованість по заробітній платі та компенсацію за невикористану відпустку. ТОВ "ТР-АМ" йому нарахована заробітна плата за період з 01 лютого 2017 року по 31 березня 2017 року у розмірі 6400 грн., за період з 01 квітня 2017 року по 03 квітня 2017 року у розмірі 168,26 грн. Загальна сума заробітної плата, яка йому не виплачена становить 6568,42 грн. Оскільки відповідач в день звільнення не здійснив з ним розрахунок, він має право відповідно до ст.117 КЗпП України на виплату йому середнього заробітку за час затримки виплати заробітної плати. Розмір середньоденної заробітної плати складає 152,38 грн. ( 6400 грн. : 42 робочих днів у лютому та березні). За період з 02 квітня 2017 року по 09 жовтня 2017 року середній заробіток за час затримки складає 19504,64 грн. ( 152,38 грн. Х 128 робочих днів). Крім того,відповідач не виплатив йому компенсацію за 4 дні невикористаної відпустки, яка становить 608,80 грн. Таким чином,. позивач просить стягнути з відповідача на його користь заробітну плату у розмірі 6568,42 грн., середній заробіток за час затримки виплати заробітної плати у розмірі 19504,64 грн., компенсацію за невикористану відпустку у розмірі 608,80 грн.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з'явилися. Від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримує, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач повторно в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином., заяви про розгляд справи за його відсутності або відкладення розгляду справи до суду не надходили.
Ухвалою Октябрського районного суду м.Полтави від 18 січня 2018 року постановлено про заочний розгляд справи за відсутності відповідача, що відповідає вимогам ст..280,281 ЦПК України.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наданих доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
У судовому засіданні встановлено, що позивач працював верстатником деревообробних верстатів товариства з обмеженою відповідальністю "ТР-АМ" з 01 лютого 2017 року по 01 квітня 2017 року, що підтверджується ксерокопією трудової книжки позивача ( а.с.22-23).
Відповідно до ч. 1 ст. 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Відповідач в судове засідання не з'явився та не надав суду відомості щодо нарахування та виплати заробітної плати відповідно до ухвали суду від 12 вересня 2017 року.
Згідно з відомостями з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб ДФС України про суми виплачених доходів та утриманих податків від 05 жовтня 2017 року ОСОБА_1 за період роботи в ТОВ "ТР-АМ" нарахована заробітна плата за 1 квартал у сумі 6400 грн., за 2 квартал - 168,42 грн., дата прийняття на роботу - 01 лютого 2017 року, дата звільнення - 03 квітня 2017 року ( а.с.40).
Беручи до уваги, що при звільненні позивача відповідач не здійснив виплату заробітної плати позивачу у сумі 6568,42 грн., а тому порушене право на отримання винагороди за працю підлягає поновленню та з відповідача підлягає стягненню на користь позивача заборгованість із заробітної пати у сумі 6568,42 грн.
Позивач також просить стягнути з відповідача середній заробіток за затримку виплати заробітної плати за період з 02 квітня 2017 року по 09 жовтня 2017 року за 128 робочих днів виходячи із середньоденної заробітної плати 152,38 грн. у сумі 19504,64 грн.
Згідно ч. 1 ст. 117 КЗпП України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Відповідно абз.1 п.20 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.12.1999 року Про практику застосування судами законодавства про оплату праці установивши при розгляді справи про стягнення заробітної плати у зв'язку із затримкою розрахунку при звільненні, що працівникові не були виплачені належні йому від підприємства, установи, організації суми в день звільнення, коли ж він у цей день не був на роботі, - наступного дня після пред'явлення ним роботодавцеві вимог про розрахунок, суд на підставі ст.117 КЗпП стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а при непроведенні його до розгляду справи - по день постановлення рішення, якщо роботодавець не доведе відсутності в цьому своєї вини. Сама по собі відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.
Згідно п. 2 Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. N 100 (далі - Порядок), середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.
Пунктами 5 та 8 вказаного Порядку встановлено, що нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати. Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочих (календарних) днів на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Заробітна плата позивача за два місяці складає 6400 грн.
Враховуючи викладене, середньоденна заробітна плата позивача складає 152,38 грн. ( 6400 грн. : 42 робочих днів).
Таким чином, середній заробіток за час затримки виплати заробітної плати за період з 02 квітня 2017 року по 09 жовтня 2017 року становить 19657,02 грн. ( 152,38 грн. х 129 днів).
Позивач також просить стягнути компенсація за невикористану відпустку тривалістю у 4 дні, яка становить 608,80 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 83 КЗпП України та ч. 1 ст. 24 Закону України Про відпустки у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А I групи.
Відповідно до статті 6 Закону України Про відпустки , щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.
Для визначення тривалості невикористаної відпустки слід використовувати формулу:
-від кількості календарних днів відпрацьованих працівником в році звільнення віднімаємо кількість святкових і неробочих днів;
-далі: від кількості календарних днів в році віднімаємо кількість святкових і неробочих днів в цьому році;
-пункт 1 / пункт 2;
-множимо отриманий результат на тривалість щорічної відпустки у днях.
Таким чином тривалість невикористаної відпустки становить 4 дні (( 60 - 1) : (365-15) х 24 = 4,04).
Обчислення середньої заробітної плати для нарахування компенсацій за невикористану відпустку провадиться згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. N 100, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців виплати компенсації за невикористану відпустку.
Якщо працівниками відпрацьовано менше 12 календарних місяців, то обчислення середньої заробітної плати провадиться виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто, з першого числа місяця після оформлення до першого числа місяця, в якому виплачується компенсація за невикористану відпустку ( п.2 Порядку).
Відповідно до п. 7 Порядку нарахування суми компенсації за невикористані відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, які припадають на відпрацьований період). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки (п. 7 Порядку).
Так, за період праці з 01 лютого 2017 року по 01 квітня 2017 року позивачу нарахована заробітна плата у сумі 6568,42 грн. за 59 календарних днів ( з відрахуванням одного святкового дня - 08 березня).
Таким чином, компенсація за невикористану відпустку становить 445,32 грн. ( 4 дні х 111,33 грн. (6568,42 грн. : 59 днів)) та підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача заробітної плати у сумі 6568,42 грн., середнього заробітку за час затримки виплати заробітної плати у сумі 19657,02 грн. та компенсації за невикористану відпустку у сумі 445,32 грн. , а всього суд вважає стягнути 26670,76 грн.
Згідно зі ст.141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь держави у сумі 704,80 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст..ст. 12,13, 77-81,141,263-265,280, 281,268 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "ТР - АМ" про стягнення грошових сум, належних до виплати у день звільнення з роботи та середньомісячного заробітку за час затримки виплати заробітної плати задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю ТР - АМ (код ЄДРПОУ 40354570, м.Полтава, вул.Пушкіна,65) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання : ІНФОРМАЦІЯ_1) заборгованість по заробітній платі у сумі 6568,42 грн., середній заробіток за час затримки виплати заробітної плати у сумі 19504,64 грн. та компенсацію за невикористану відпустку у сумі 445,32 грн., а всього 26518,38 грн.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю ТР - АМ (код ЄДРПОУ 40354570, м.Полтава, вул.Пушкіна,65) судовий збір на користь держави у розмірі 704,80 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя : Л.В.Кулешова
Повне судове рішення складено 26 січня 2018 року.
Суддя : Л.В.Кулешова
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2018 |
Оприлюднено | 30.01.2018 |
Номер документу | 71875857 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Октябрський районний суд м.Полтави
Кулешова Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні