Справа № 527/2257/17
провадження 2/527/77/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23 січня 2018 року м. Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Олефір А.О.,
за участю секретаря - Волик Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу за позовом ОСОБА_1, яка подана представником позивача - ОСОБА_2 до Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області, треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору: Глобинська районна державна адміністрація, Відділ у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, Приватний нотаріус Глобинського районного нотаріального округу ОСОБА_3 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
27 жовтня 2017 року представник позивача звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом до відповідача про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
В позовній заяві представник зазначив, що 14 квітня 2016 року померла ОСОБА_4, після смерті якої залишилося спадкове майно - земельна ділянка, площею 0,5 га, кадастровий номер: 5320684600:00:006:0149, яка знаходиться на території Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області за межами населених пунктів та належала померлій на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 3 серпня 2016 року. Позивач є спадкоємцем за законом, проте вказану земельну ділянку не має можливості успадкувати, оскільки за життя спадкодавець не встигла зареєструвати право власності на зазначену земельну ділянку, у зв'язку з чим приватний нотаріус Глобинського районного нотаріального округу ОСОБА_3 відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Посилаючись на викладене, представник позивача просив суд, визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після померлої ОСОБА_4 право власності на земельну ділянку, 0,5 га, кадастровий номер 5320684600:00:006:0149, яка знаходиться на території Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області за межами населених пунктів, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства.
У судове засідання позивач, представник позивача не з'явилися, надали до суду заяви, в яких просили справу розглядати за їх відсутності та вказали, що позовні вимоги підтримують. Крім того, надали письмові додаткові пояснення, в яких зазначили, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5 га для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або постійне користування на території Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області ОСОБА_4 виготовлено в кінці 2015 року. Із клопотанням про затвердження проекту землеустрою вона звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області у січні 2016 року (копія клопотання не збереглася), але управління всупереч вимогам ст. 118 ЗК України, порушуючи строки розгляду клопотання, видало наказ №5716-СГ лише 03 серпня 2016 року, тобто після смерті ОСОБА_4. Таким чином остання вчинила усі необхідні дії для отримання у власність спірної земельної ділянки.
Представники відповідача та третіх осіб - Глобинської районної державної адміністрації, Приватний нотаріус Глобинського районного нотаріального округу ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилися, подали до суду заяви, в яких просили справу розглядати за їх відсутності, проти задоволення позову не заперечували.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник третьої особи - Відділу у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області в судове засідання не з'явився, направив до суду заперечення, в яких просив у задоволенні позову відмовити, оскільки на момент відкриття спадщини зазначена земельна ділянка не належала померлій ОСОБА_4 на праві власності, а отже не входить до складу спадкового майна.
Відповідно до п.2 ч. 3 ст. 223 ЦПК України,якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), крім відповідача, незалежно від причин неявки.
Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об'єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.
14 квітня 2016 року померла ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія І-КЕ № 322031, виданого Кринківською сільською радою Глобинського району Полтавської області 15 квітня 2016 року (а.с.8).
Розпорядженням Голови районної державної адміністрації від 12.09.2012 року №598 померлій ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у власність із земель державної власності на території Кринківської сільської ради, для ведення особистого селянського господарства; запропоновано забезпечити виготовлення та затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 11).
Згідно Наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 03.08.2016 року № 5716-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства із земель наданих у власніть або постійне користування на території Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області; надано у власність громадянці ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,5000 га ріллі (кадастровий номер 5320684600:00:006:0149) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області (а.с. 12).
Як вбачається із Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5303132922015 від 15.10.2015 року, земельна ділянка, розміром 0,5000 га, кадастровий номер 5320684600:00:006:0149, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства розташована на території Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області та перебуває у державній власності ( а.с. 14).
ОСОБА_1 є сином померлої ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії ЯЛ №250294, виданого 24 лютого 1956 року (а.с. 9).
Як вбачається з дослідженої в судовому засіданні копії спадкової справи після померлої 14 квітня 2016 року ОСОБА_4 у приватного нотаріуса Глобинського районного нотаріального округу ОСОБА_3 заведена спадкова справа №34/2016, заяву про прийняття спадщини подав син померлої - ОСОБА_1, інші спадкоємці, які прийняли спадщину відсутні. Нотаріусом визначено коло спадкоємців та встановлено, що єдиним спадкоємцем майна померлої за законом є її син - ОСОБА_1, на ім'я якого видавалося свідоцтво про право на спадщину за законом (а.с.39-46-46).
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до приватного нотаріуса Глобинського районного нотаріального округу ОСОБА_3 із заявою про видачу на його ім'я свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_4 на зазначену земельну ділянку. 11 жовтня 2017 року приватний нотаріус відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадкове майно (а.с. 10).
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до ч.4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті. Це означає, що видача правовстановлюючого документу на ім'я ОСОБА_4 неможлива, а тому спір може бути вирішено лише в судовому порядку.
У відповідності до ст. ст. 1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності та на підставі прийняття спадщини .
Відповідно до статті 116 ЗК України , громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Правовою підставою набуття права власності та права користування на землю згідно зі статтями 116 , 118 ЗК України є рішення органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в п. 3.5 листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року № 240753/0/4-13, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК , проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що розпорядженням від 03.08.2016 року надано у власність земельну ділянку ОСОБА_4, яка померла 14.04.2016 року, тобто після її смерті, тому остання не набула право власності на спірну земельну ділянку, оскільки її дієздатність припинилася у день ї смерті, тому право власності на земельну ділянку не підлягає успадкуванню, оскільки до спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини.
Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає
Керуючись ст. ст. 15,16, 25, 182, 1217, 1218, 1225 ЦК України, ст. ст. 116, 118, 125 ЗК України. ст.ст. 13,76, 81, 82, 258, 259, 263, 265, 268, 273 ЦПК України , суд,-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до п.п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Полтавської області через Глобинський районний суд Полтавської області.
Повний текст рішення складено 30.01.2018 року.
Суддя А. О. Олефір
Суд | Глобинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2018 |
Оприлюднено | 02.02.2018 |
Номер документу | 71896657 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глобинський районний суд Полтавської області
Олефір А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні