Рішення
від 30.01.2018 по справі 526/2575/17
ГАДЯЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 526/2575/17

Провадження № 2/526/125/2018

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2018 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Горошка А.М.,

з участю секретаря Дроботі Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Гадяч цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади Книшівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області, третя особа: Гадяцька державна нотаріальна контора Полтавської області про визнання права власності на спадкове майно, -

встановив:

Позивач звернулась до суду з позовною заявою до відповідача про визнання права власності на спадкове майно та прохає суд визнати за нею право власності на спадкове майно, що знаходиться по АДРЕСА_2 на земельній ділянці, що належить до фонду земель Книшівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області, у вигляді домоволодіння, яке складається з житлового будинку - А-1,а, загальною площею - 59,4 кв. м, житловою площею - 21,7 кв. м, літньої кухні - Б,б, сараю - В, сараю - Г, сараю - Д, огорожі - №1, колодязя - №2, яке залишилося після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2. Свої вимоги обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її батько - ОСОБА_2, який проживав один за адресою АДРЕСА_2 Полтавської області. Після його смерті залишилася спадщина у вигляді домоволодіння по АДРЕСА_2 Полтавської області, яке було збудовано починаючи з 1955 року. Правовстановлюючі документи на вказане домоволодіння відсутні. Дане домоволодіння станом на 01.07.1990 року відноситься до типу колгоспного двору, членом якого був ОСОБА_2 - голова двору. Земельна ділянка в розмірі 0,41 га неприватизована. Після смерті ОСОБА_2 позивач звернулася до Гадяцької державної нотаріальної контори Полтавської області із відповідною заявою про прийняття спадщини, але в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів у видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено та запропоновано звернутися до суду для визнання права власності на вказане спадкове майно.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, надавши заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник позивача ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи.

Представник відповідача - територіальної громади Книшівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області у судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи без участі представника, проти позову не заперечують.

Представник третьої особи - Гадяцької державної нотаріальної контори Полтавської області у судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи без участі представника, проти позовних вимог не заперечує.

Відповідно пп. 9 п. 1 розділу XIII (Перехідні положення) ЦПК України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Частина 3 ст. 211 ЦПК України передбачає, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

У ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідно копій свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 03.11.1960 року, свідоцтва про шлюб, виданого повторно серії НОМЕР_3 від 28.02.2012 року, батьком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є ОСОБА_2.

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 25.05.1998 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав один станом на ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 Полтавської області, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Книшівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області № 02-20/1171 від 11.12.2017 року. Після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, в управління майном в шестимісячний термін вступила: дочка - ОСОБА_1, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Книшівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області № 02-30/26 від 16.01.2018 року.

Із довідки виконавчого комітету Книшівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області № 02-20/1170 від 11.12.2017 року вбачається, що домоволодіння по АДРЕСА_2, згідно погосподарської книги № 8, особовий рахунок НОМЕР_5 станом на 01.07.1990 року відноситься до колгоспного типу, членами якого були: ОСОБА_2 - голова двору, який проживав одиноко. Присадибна земельна ділянка в розмірі 0,41 га не приватизована.

Згідно копії технічного паспорта на вищевказане домоволодіння, останнє складається з житлового будинку - А-1,а, загальною площею - 59,4 кв. м, житловою площею - 21,7 кв. м, літньої кухні - Б,б, сараю - В, сараю - Г, сараю - Д, огорожі - №1, колодязя - №2.

06.12.2017 року державним нотаріусом Гадяцької державної нотаріальної контори Полтавської областібуло відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на вищевказане майно, що залишилося після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2, у зв'язку з відсутністю документа, що підтверджує право власності на дане нерухоме майно.

Згідно повідомлення Гадяцької державної нотаріальної контори Полтавської області № 6 від 10.01.2018 рокута інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 04.01.2018 року, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа №66/2016 заведена на підставі фактичного прийняття. 24 жовтня 2016 року на ім'я дочки померлого, ОСОБА_1, видавалось свідоцтво про право на спадщину на майновий пай. Відомості про інших спадкоємців відсутні. Дані відомості також підтверджуються копією відповідної спадкової справи.

Відповідно ч. 1 ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно ч. 1 ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ч. 1 ст. 120 ЦК УРСР, майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності.

За правилами ч. 2 ст. 123 ЦК УРСР, розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.

Статтею 529 ЦК УРСР передбачено, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Як вбачається з ст. 548 ЦК УРСР, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:

1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;

2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Отже, факт належності ОСОБА_2 права власності на домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 Полтавської області, підтверджено належними доказами у справі. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер. Спадщину за законом його смерті, до складу якої входить, зокрема, право власності на вищевказане домоволодіння, на підставі п. 1 ч. 1 та ч. 2 ст. 549 ЦК УРСР, прийняла його дочка - ОСОБА_1, отримавши у власність домоволодіння в цілому.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги повністю знайшли своє підтвердження належними доказами по справі, є законними та обґрунтованими, тому підлягають до задоволення.

Керуючись ст. 392 ЦК України, ст.ст. 120, 123, 529, 548, 549 ЦК УРСР,ст.ст. 4, 12, 13, 18, 211, 223, 247, 258, 259, 263-265, 268, 272, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до територіальної громади Книшівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області, третя особа: Гадяцька державна нотаріальна контора Полтавської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, що знаходиться по АДРЕСА_2 на земельній ділянці, що належить до фонду земель Книшівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області, у вигляді домоволодіння, яке складається з житлового будинку - А-1,а, загальною площею - 59,4 кв. м, житловою площею - 21,7 кв. м, літньої кухні - Б,б, сараю - В, сараю - Г, сараю - Д, огорожі - №1, колодязя - №2, яке залишилося після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідно ст.ст. 353, 354, п.п.п.15.5 пп.15 п. 1 Розділу XIII (Перехідні положення) ЦПК України, рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Полтавської області через Гадяцький районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач: ОСОБА_1, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.

Відповідач: територіальна громада територіальна громада Книшівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області, вул. С.Ільченка, 2, с. Книшівка Гадяцького району Полтавської області, ідентифікаційний код юридичної особи - 21051088.

Третя особа: Гадяцька державна нотаріальна контора Полтавської області, місцезнаходження - м. Гадяч Полтавської області, вул. Гетьманська, 49, ідентифікаційний код юридичної особи - 02899944.

Головуючий А. М. Горошко

СудГадяцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення30.01.2018
Оприлюднено01.02.2018
Номер документу71904186
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —526/2575/17

Рішення від 30.01.2018

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Горошко А. М.

Ухвала від 14.12.2017

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Горошко А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні