Справа № 450/1985/17 Провадження № 2/450/1437/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" грудня 2017 р. Пустомитівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Данилів Є.О.
при секретарі Курпіта П.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -
встановив:
20.07. 2017 року до Пустомитівського районного суду Львівської області ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на майно в порядку спадкування. У позовній заяві позивач просить суд визнати за ОСОБА_1 право власності на: будинковолодіння АДРЕСА_1, яке складається з А-1 житловий будинок, Б - сарай, В - сарай, № 1 огорожа, № 2 хвіртка, загальною площею 57, 9 кв.м., житловою площею 20, 7 кв.м., допоміжною площею 37, 2 кв.м.; земельну ділянку площею 0, 0968 га, розташовану на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1; земельну ділянку площею 1, 6396 га, розташовану на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_2; земельну ділянку площею 0, 2122 га, розташовану на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_3
Позивач у позовній заяві, як на підстави позову покликається на такі обставини:
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3. Позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 є спадкоємцями п'ятої черги спадкування. Позивач ОСОБА_1 проживав разом із спадкодавцем постійно та на момент її смерті, тому вважається таким, що прийняв спадщину. Позивач у позасудовому порядку не має можливості здійснити спадкування, оскільки спадкодавець ОСОБА_3 за час свого життя не зареєструвала право власності на житловий будинок, а оригінали державних актів на право приватної власності на землю серії НОМЕР_4 від 12.05.2004 року, серії НОМЕР_5 від 12.05.2004 року, серії НОМЕР_6 від 12.05.2004 року втрачені.
На підставі наведеного позивач у позовній заяві просить суд позов задоволити.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, проте подав суду письмову заяву у якій просить суд розглядати справу без її участі, заявлені позовні вимоги підтримує, позов просив задоволити.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи, подав суду письмову заяву у якій просить суд розглядати цивільну справу без його участі, позовні вимоги визнає.
На запити суду № 9910/2017 Пустомитівською державною нотаріальною конторою надано спадкову справу № 572/2005 на спадкодавця ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, надано повідомлення, що спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася.
Проаналізувавши матеріали цивільної справи, оглянувши спадкову справу № 572/2005 на спадкодавця ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено наступні обставини, що мають значення для правильного вирішення справи:
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3, що стверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 від 16.01.2017 року. Згідно вимог ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України у день смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина. Згідно повідомлення Пустомитівської державної нотаріальної контори № 1343 /01-16 від 07.11. 2017 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася.
У склад спадщини ОСОБА_3, у відповідності до ст. 1218 ЦК України, увійшло право власності на: житловий будинок АДРЕСА_1 що стверджується Довідкою Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області № 48 від 02.02.2017 року, згідно якої даний будинок згідно погосподарського обліку сільської ради значиться за ОСОБА_3. Згідно Технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_1, що виданий 30.03.2017 року ТзОВ Технічне бюро Фаєрмур , складається з А-1 житловий будинок, Б - сарай, В - сарай, № 1 огорожа, № 2 хвіртка, загальною площею 57, 9 кв.м., житловою площею 20, 7 кв.м., допоміжною площею 37, 2 кв.м.; земельну ділянку площею 0, 0968 га, розташовану на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1, що стверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_4 від 12.05.2004 року; земельну ділянку площею 1, 6396 га, розташовану на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_2, що стверджується державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_5 від 12.05.2004 року; земельну ділянку площею 0, 2122 га, розташовану на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_3, що стверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_6 від 12.05.2004 року.
За життя ОСОБА_3 своєю власністю на випадок смерті не розпорядилася, а тому у відповідності до ч. 1 ст. 1258 ЦК України спадкування після її смерті відбувається за законом почергово. Відповідно до ст. 1258 ЦПК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Спадкоємців першої черги спадкування ОСОБА_3 відповідно до ст. 1261 ЦК України немає. Позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 у відповідності до ч. 1 ст. 1265 ЦК України є спадкоємцями п'ятої черги спадкування, у зв'язку з встановленими судом родинними відносинами. ОСОБА_2 - племінник спадкодавця по лінії матері ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3, що стверджується Свідоцтвом про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_3, серії НОМЕР_8 а ОСОБА_1 син племінника ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 по лінії матері ОСОБА_4.
Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Відповідач ОСОБА_2 на момент смерті спадкодавця ОСОБА_3, не проживав разом із нею, тому вважається таким, що не прийняв спадщину у відповідності до ч. 3 ст. 1268 ЦК України.
Позивач ОСОБА_1 проживав разом із спадкодавцем постійно та на момент її смерті, що стверджується заявами свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, тому вважається таким, що прийняв спадщину після смерті спадкодавця, оскільки проживав разом із спадкодавцем на момент її смерті.
В розумінні ч. 3 ст. 1268 ЦК України реєстрація місця проживання із спадкоємцем значення не має. Відповідно до положень ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Зіставивши наведені норми цивільного закону, можна зробити висновок, що закон не вимагає від спадкоємця, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, оскільки така умова прийняття спадщини прямо визначена у законі лише для спадкоємця, який на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем. Так, закон не зобов'язує спадкоємця, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, подати заяву про прийняття спадщини, оскільки умовою прийняття ним спадщини є лише відсутність відмови від неї. Тобто, якщо протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця (ст. 1220 ЦК України) спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, не заявив про відмову від спадщини, після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини він вважається таким що прийняв спадщину.
Із наведеного слідує висновок, що позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті спадкодавця.
Встановлено, що позивач у позасудовому порядку не має можливості здійснити спадкування, оскільки згідно ч. 1 ст. 69 ЗУ Про нотаріат , п.п. 4.14, 4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину перевіряє факт смерті спадкодавця, наявність заповіту, час і місце відкриття спадщини, склад спадкового майна. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Позивач у позасудовому порядку не має можливості здійснити спадкування, оскільки немає можливості представити нотаріусу оригінали правовстановлюючих документів.
За вказаних вище обставин, беручи до уваги: те, що спадкодавець з підстав, що не заборонені законом, а отже правомірно набув право власності на спадкове майно; те, що спадкодавець за час свого життя не розпорядився спадковим майном на випадок своєї смерті; те, що позивач являються спадкоємцем п'ятої черги спадкування після смерті спадкодавця; те, що позивач вчинив дії, що свідчать про прийняття ним спадщини після смерті спадкодавця; те, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку; те, що обставини склалися так, що в іншому крім судового порядку позивач не взмозі реалізувати свого права на спадщину, суд прийшов до висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 259, 268 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
позовні вимоги ОСОБА_1, - задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на будинковолодіння АДРЕСА_1, яке складається з А-1 житловий будинок, Б - сарай, В - сарай, № 1 огорожа, № 2 хвіртка, загальною площею 57, 9 кв.м., житловою площею 20, 7 кв.м., допоміжною площею 37, 2 кв.м., що значиться за ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку площею 0, 0968 га, розташовану на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1, що значиться за ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності земельну ділянку площею 1, 6396 га, розташовану на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_2, що значиться за ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1, право власності земельну ділянку площею 0, 2122 га, розташовану на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_3, що значиться за ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення суду складений 19.12.2017 року.
СуддяЄ. О. Данилів
Суд | Пустомитівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.12.2017 |
Оприлюднено | 01.02.2018 |
Номер документу | 71915131 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Пустомитівський районний суд Львівської області
Данилів Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні