Справа № 636/3746/17
Провадження № 2/636/262/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2018 року
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Оболєнської С.А.,
за участю секретаря судового засідання - Гамоліної О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Чугуївського міського суду Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великобабчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області, треті особи: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області, Міськрайонне управління у Чугуївському районі та м. Чугуєві Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача та просить визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на земельну ділянку загальною площею 5,7591 га, що складається з двох частин, зазначених в Державному акті на право власності на землю НОМЕР_2: площею 4,6545 га та 1,1046 га.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати, ОСОБА_2 Після її смерті залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 5,7591 га, що складається з двох частин, зазначених в Державному акті на право власності на землю НОМЕР_2: площею 4,6545 га та 1,1046 га. Після смерті матері він звернувся до нотаріальної контори, але йому було відмовлено в оформленні спадщини, у зв'язку з тим, що він пропустив строк для прийняття спадщини. Однак, спадщину він прийняв фактично, у зв'язку з тим, що постійно здійснював догляд за своєю матір'ю, провів її поховання, доглядав за будинком та прилеглою територією, в тому числі і спірною земельною ділянкою, підтримував їх у належному стані, у зв'язку з чим змушений звернутися до суду.
Від представника позивача надійшла заява, згідно якої вона заявлені позовні вимоги, з урахуванням зменшених позовних вимог, підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити та слухати справу у їх відсутності (а.с.42).
Від представника відповідача у судове засідання надійшла заява про розгляд справи у їх відсутності (а.с.33).
Від представника Чугуївської державної нотаріальної контори в судове засідання надійшла заява про розгляд справи у їх відсутності та ухвалення рішення згідно чинного законодавства (а.с.32).
Представник Міськрайонного управління у Чугуївському районі та м. Чугуєві в судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив, про дату та час розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, як такий, що знайшов своє повне підтвердження з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача, ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3, виданим відділом РАЦС по Чугуївському району Чугуївського МРУЮ Харківської області 22.04.2008 року, про що складено відповідний актовий запис № 02 (а.с.9).
Після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки загальною площею 5,7591 га, що складається з двох частин: площею 4,6545 га, кадастровий № НОМЕР_4, та площею 1,1046 га, кадастровий № НОМЕР_5, розташованих на території Великобабчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2, виданим на підставі розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації від 11 травня 2004 року № 205 (а.с.7).
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини згідно ст.1218 ЦК України входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Статтею 1223 ЦК України передбачено, у разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст.1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст.1259 цього Кодексу.
Згідно статті 1261 ЦК України: у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємцями першої черги відповідно до ст. 1261 ЦК України, є син померлої ОСОБА_2, позивач по справі ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 від 03.05.1995 року (а.с.8).
ОСОБА_1 прийняв спадщину фактично, тим що проживав разом з матір'ю та здійснював за нею догляд, провів її поховання, доглядав за будинком та прилеглою територією, в тому числі і спірною земельною ділянкою, підтримував їх у належному стані, що підтверджується довідкою Великобабчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області від 16.01.2018 року за № 15 (а.с.43).
Крім того, ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори стосовно видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті матері на спадкове майно, однак згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 22.09.2017 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, яке складається з права власності на земельну ділянку площею 5,7591 га, яка розташована на території Великобабчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області, у зв'язку з пропуском строк для прийняття спадщини (а.с.10).
Інших спадкоємців, що претендують на спадщину після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, судом не встановлено.
Згідно повідомлення Чугуївської держнотконтори Харківської області за № 6796/01-16 від 20.12.2017 року після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, в термін, передбачений ст.1270 ЦК України (шість місяців), із заявами про прийняття спадщини або відмову від спадщини в нотаріальну контору спадкоємці не зверталися, але можуть бути спадкоємці, які спадщину прийняли фактично, тим що відповідно до вимог статті 1268 ЦК України постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Спадкова справа не заводилась. Свідоцтво про право на спадщину не видавалось. (а.с.39).
Таким чином, ОСОБА_1 після смерті матері є єдиним спадкоємцем земельної ділянки загальною площею 5,7591 га, що складається з двох частин: площею 4,6545 га, кадастровий № НОМЕР_4, та площею 1,1046 га, кадастровий № НОМЕР_5, розташованих на території Великобабчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області.
Згідно із ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 5, 13, 76-81, 128, 223, 263, 265, 268 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, паспорт НОМЕР_7, ІН НОМЕР_1) до Великобабчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області (63510, Харківська область, Чугуївський район, с. Велика Бабка, вул. Перемоги, буд.34, код ЄДРПОУ 04396897), треті особи: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Кожедуба, буд.3, код ЄДРПОУ 02893551), Міськрайонне управління у Чугуївському районі та м. Чугуєві Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Старонікольська, буд.42, код ЄДРПОУ 39792822), про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем с. Піщане Вовчанського району Харківської області, ІН НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку загальною площею 5,7591 га, що складається з двох частин: площею 4,6545 га, кадастровий № НОМЕР_4, та площею 1,1046 га, кадастровий № НОМЕР_5, розташованих на території Великобабчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області, в порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.
Суддя: С.А. Оболєнська
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2018 |
Оприлюднено | 01.02.2018 |
Номер документу | 71924011 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Оболєнська С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні