Справа № 131/96/18
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" січня 2018 р.
Слідчий суддя Іллінецького районного суду Вінницької області ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши в м. Іллінці клопотання слідчого Іллінецького ВП Гайсинського ВП ГУНП у Вінницькій області про призначення перевірки у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017021240000179, від 23 жовтня 2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України,
В С Т А Н О В И В:
Слідчий Іллінецького ВП Гайсинського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 за погодженням із прокурором Немирівської місцевої прокуратури Вінницької області звернувся до суду із клопотанням про призначення позапланової перевірки, в якому зазначив, що 18.10.2017 до Іллінецького ВП Гайсинського ВП ГУНП у Вінницькій області надійшло повідомлення ОСОБА_4 , жительки АДРЕСА_1 , зареєстроване в ЖЄО № 2757 від 18.10.2017 про те, що в с. В`язовиця Іллінецького району Вінницької області громадянин ОСОБА_5 здійснює незаконне випалення деревного вугілля, забруднюючи навколишнє середовище.
За даним фактом 23.10.2017 розпочато розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 здійснює свою підприємницьку (виробничу) діяльність з виготовлення та реалізації деревного вугілля на земельній ділянці з кадастровим номером 0521282400:05:001:0004, площею 2,1852 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ- 0507779632018 від 23.01.2018, земельна ділянка за кадастровим номер 0521282400:05:001:0004, площею 2,1852 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , належить Жорницькій сільській раді на підставі рішення 17 сесії 5 скликання органу місцевого самоврядування Жорницької сільської ради від 22.09.2009 та орендована ОСОБА_6 , жителем АДРЕСА_2 , строком на 49 років.
Так, з огляду на особливості об`єктивної сторони розслідуваного злочину та його безпосередній об`єкт, з метою встановлення або спростування факту наявності або відсутності суспільно небезпечних наслідків у вигляді забруднення або зміни природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров`я людей або для довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами виробництва, що створюють небезпеку для життя чи здоров`ю людей або довкіллю, а також відповідності здійснюваної діяльності передбаченим нормативно-правовими спеціальним правилам, виникла необхідність у необхідність призначення та проведення спеціальної позапланової перевірки, яку необхідно доручити Державній екологічній інспекції у Вінницькій області, на вирішення якої поставити наступні питання:
-чи є в повітрі, що відібрано на території, прилеглій до земельної ділянки з кадастровим номером 0521282400:05:001:0004, площею 2,1852 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , екологічно небезпечні речовини? Якщо так, то яка їх концентрація, джерело їх походження та чи є перевищення їх концентрацій порівняно з граничнодопустимими концентраціями?
-чи є перевищення концентрації екологічно небезпечних речовин у повітрі порівняно із значеннями, установленими нормативами?
-чи могла виробнича діяльність потенційно небезпечного об`єкта, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 0521282400:05:001:0004, площею 2,1852 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , призвести до погіршення якості повітря на прилеглих територіях?
-чи є елементи речової обстановки на земельній ділянці з кадастровим номером 0521282400:05:001:0004, площею 2,1852 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , джерелом поширення екологічно небезпечних речовин?
-які гранично допустимі викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря для виробничого об`єкта, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 0521282400:05:001:0004, площею 2,1852 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 ?
-яка екологічна шкода заподіяна в результаті порушень правил охорони навколишнього середовища, її можливі наслідки?
-який розмір збитків від забруднення навколишнього природного середовища, що завдані внаслідок здійснюваної діяльності?
Тому слідчий просить призначити в кримінальному провадженні № 42017021240000179, внесеному до ЄРДР 23.10.2017, позапланову перевірку, проведення якої доручити Державній екологічній інспекції у Вінницькій області, з метою встановлення шкоди, завданої атмосферному повітрю незаконною господарською діяльністю та її наслідків для населення та природи.
Слідчий в судове засідання не з`явився, натомість подав до суду заяву, в якій клопотання підтримав, просить його задоволити та розглянути його за його відсутності.
Прокурор в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності, при цьому просить його задоволити.
Розглянувши клопотання слідчого, дослідивши надані слідчим докази, доходжу висновку про необхідність його задоволення з наступних мотивів.
Доказуванню у кримінальному провадженні, відповідно до п. 1, 3 ч. 1 ст. 91 КПК України, підлягають подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а саме доказування, відповідно до ч. 2 ст. 91 КПК України полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.
Згідно з ч. 2 ст. 84 КПК України, одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України віднесено і акти перевірок.
Відповідно до п. 1 Положення «Про Державну екологічну інспекцію» затвердженого указом Президента України № 454/2011 від 13.04.2011 (далі - Положення), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно п.п.п. Г, п.п. 2 п. 4 Положення, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: виконання загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб`єктами господарювання; порядку провадження діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.
Відповідно до п.п. 5, 12 п. 6 Положення, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов`язкові для виконання приписи, розпорядження; розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред`являти претензії.
На даний час з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Таким чином, єдиним можливим процесуальним шляхом для призначення перевірки дотримання вимог законодавства про охорону атмосферного повітря під час кримінального провадження є отримання судового рішення (ухвали слідчого судді) про призначення такої перевірки, тому вважаю за необхідне призначити позапланову перевірку у межах кримінального провадження № 42017021240000179 від 23.10.2017, проведення якої покласти на Державну екологічну інспекцію у Вінницькій області.
На підставі наведеного, керуючисьст.ст. 36, 84, 93 КПК України -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого Іллінецького ВП Гайсинського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 задовольнити.
Призначити у кримінальному провадженні № 42017021240000179 від 23.10.2017 позапланову перевірку дотримання вимог законодавства про охорону атмосферного повітря на земельній ділянці площею 2,1852 га, з кадастровим номером 0521282400:05:001:0004, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , та суміжних із вказаною площею територій, на вирішення якої поставити наступні питання:
-чи є в повітрі, що відібрано на території прилеглій до земельної ділянки площею 2,1852 га, з кадастровим номером 0521282400:05:001:0004, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , екологічно небезпечні речовини? Якщо так, то яка їх концентрація, джерело їх походження та чи є перевищення їх концентрацій порівняно з граничнодопустимими концентраціями?
-чи є перевищення концентрації екологічно небезпечних речовин у повітрі порівняно із значеннями, установленими нормативами?
-чи могла виробнича діяльність потенційно небезпечного об`єкта, розташованого на земельній ділянці площею 2,1852 га, з кадастровим номером 0521282400:05:001:0004, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , призвести до погіршення якості повітря на прилеглих територіях?
-чи є елементи речової обстановки на земельній ділянці з кадастровим номером 0521282400:05:001:0004, площею 2,1852 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , джерелом поширення екологічно небезпечних речовин?
-які граничнодопустимі викиди шкідливих речовин у атмосферне повітря для виробничого об`єкта, розташованого на земельній ділянці площею 2,1852га, з кадастровимномером 0521282400:05:001:0004, яка знаходиться в АДРЕСА_1 ?
-яка екологічна шкода заподіяна в результаті порушень правил охорони навколишнього середовища, її можливі наслідки?
-який розмір збитків від забруднення навколишнього природного середовища, що завдані внаслідок здійснюваної діяльності?
Проведення позапланової перевірки доручити інспекторам з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Державної екологічної інспекції у Вінницькій області (м. Вінниця, вул. 600-річчя, 19, 21000).
Копію ухвали направити начальникові Державній екологічній інспекції у Вінницькій області для організації виконання.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
Суд | Іллінецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2018 |
Оприлюднено | 01.03.2023 |
Номер документу | 71925205 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Іллінецький районний суд Вінницької області
Олексієнко О. Ю.