Ухвала
від 06.02.2018 по справі 127/16567/17
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 127/16567/17

Провадження 2-о/127/857/17

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2018 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Бессараб Н.М.,

при секретарі Слізяк М.М.,

з участю представників заявника ОСОБА_1 та адвоката ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_3, за участю заінтересованих осіб - Товариства з обмеженою відповідальністю МБР - Трейд , Національного антикорупційного бюро України про встановлення факту виходу зі складу учасників ТОВ "МБР - Трейд ,-

В С Т А Н О В И В :

В серпні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду із вказаною заявою і просив суд встановити факт виходу ОСОБА_3 зі складу учасників ТОВ МБР-Трейд з 21.11.2014 року.

Заява мотивована тим, що ОСОБА_3 у жовтні 2012 року заснував ТОВ МБР-Трейд (Код ЄДРГІОУ: 38444880, з місцезнаходженням за адресою: 21029, м. Вінниця, вул. Стельмаха, буд 33, кв. 36), ставши його єдиним учасником, про що було внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. В подальшому ОСОБА_3 своєю заявою від 21.11.2014 року, посвідченою приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Назаренко К.В. передав в повному обсязі свої права та обов'язки учасника та внесок у статутному капіталі, що становив 10000,00 грн. та складав 100% статутного капіталу TOB МБР-Трейд , на користь ОСОБА_5, та фактично вийшов зі складу учасників TOB МБР Трейд . На думку заявника фактичним моментом виходу ОСОБА_3 зі складу учасників TOB МБР- Трейд є 21.11.2014 р. - дата написанняОСОБА_3. нотаріально посвідченої заяви про вихід. Окрім цього, не вчинення дій щодо проведення державної реєстрації змін відомостей складу учасників TOB МБР-Трейд до ЄДР несе негативні та незворотні наслідки матеріального характеру щодо несумісності займаних посад, негативні наслідки для репутації заявника, оскільки заявник є народним депутатом, внаслідок чого заявник вимушений звернутись до суду про встановлення факту виходузі складу учасників TOB МБР-Трейд .

Ухвалою судді Вінницького міського суду Вінницької області від 04.08.2017 року було відмовлено у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_3, за участю заінтересованої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю МБР - Трейд про встановлення факту виходу зі складу учасників ТОВ "МБР - Трейд , оскільки вбачається спір про право (а.с. 9-10).

Ухвалою апеляційного суду Вінницької області від 25.09.2017 року ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 04.08.2017 року скасовано, а матеріали заяви про встановлення факту передано на новий розгляд для вирішення питання про відкриття провадження у справі, оскільки на думку колегії суддів апеляційного суду Вінницької області суд передчасно відмовив у відкритті провадження у справі, належним чином не перевіривши та не обґрунтувавши з чого вбачається що між заявником та ТОВ існує саме спір про право (а.с. 69-70).

Враховуючи ухвалу апеляційного суду Вінницької області від 25.09.2017 року, Вінницьким міським судом Вінницької області 24.10.2017 року було відкрито провадження у даній справі (а.с. 125).

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 09.01.2018 року до участі в даній справі було залучено Національне антикорупційне бюро України в якості заінтересованої особи (а.с. 232).

В судовому засіданні представник заявника- адвокат ОСОБА_2 заяву підтримав повністю, надав пояснення аналогічні змісту заяви. Суду пояснив, що ОСОБА_3 у жовтні 2012 року заснував ТОВ МБР-Трейд , ставши його єдиним учасником, про що було внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Після Революції Гідності ОСОБА_3 перебував на сході України, будь-яку підприємницьку діяльність не здійснював, а в жовтні 2014 року був обраний народним депутатом України. В зв'язку з обранням народним депутатом України ОСОБА_3 своєю заявою від 21.11.2014 року, посвідченою приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Назаренко К.В. передав в повному обсязі свої права та обов'язки учасника та внесок у статутному капіталі, що становив 10000,00 грн. та складав 100% статутного капіталу TOB МБР-Трейд , на користь ОСОБА_5, передавши при цьому останньому всі документи на товариство та фактично вийшов зі складу учасників TOB МБР Трейд . Будь-яких інших дій щодо внесення відомостей про вихід зі складу учасників ТОВ МБР - Трейд до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ОСОБА_3 не вчиняв. На думку заявника фактичним моментом виходу ОСОБА_3 зі складу учасників TOB МБР- Трейд є 21.11.2014 р. - дата написання ОСОБА_3 нотаріально посвідченої заяви про вихід. Окрім цього, не вчинення дій щодо проведення державної реєстрації змін відомостей складу учасників TOB МБР-Трейд до ЄДР несе негативні та незворотні наслідки матеріального характеру щодо несумісності займаних посад, негативні наслідки для репутації заявника, оскільки заявник є народним депутатом, внаслідок чого заявник вимушений звернутись до суду про встановлення факту виходу зі складу учасників TOB МРБ-Трейд .

Також пояснив, що єдиною метою встановлення факту виходу ОСОБА_3 зі складу учасників ТОВ МБР - Трейд з 21.11.2014 року є спростування ОСОБА_3 перед Національним антикорупційним бюро України, котрим порушено кримінальне провадження відносно ОСОБА_3 питань щодо сумісництва ОСОБА_3 як народним депутатом України зі здійсненням підприємницької діяльності.

На запитання суду адвокат ОСОБА_2 суду пояснив, що якщо ОСОБА_3 отримає рішення суду про встановлення факту виходу зі складу учасників ТОВ МБР - Трейд з 21.11.2014 року, то він не збирається дане рішення суду пред'являти реєстратору для внесення змін до відомостей про склад учасників TOB МБР-Трейд , а лише до НАБУ. ОСОБА_3 доручення на ім'я ОСОБА_5 щодо вчинення дій по реєстрації змін про вихід ОСОБА_3 зі складу учасників ТОВ МБР - Трейд не вчиняв, рішення про надання таких повноважень ОСОБА_5 не приймав. Також будь-яких позовів до ОСОБА_5 щодо повернення документів, які стосуються діяльності ТОВ МБР - Трейд не пред'являв.

Представники заявника в судовому засіданні просили відмовити в клопотанні представника заінтересованої особи про залишення без розгляду заяви ОСОБА_3 про встановлення факту.

Представник ТОВ МБР - Трейд , до судового засідання не з'явився, по невідомій суду причині, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник Національного антикорупційного бюро України до судового засідання не з'явився, однак на адресу суду надійшло клопотання про залишення вищевказаної заяви ОСОБА_3 без розгляду, оскільки існує спір про право (а.с.240-242).

Суд, заслухавши пояснення представників заявника та дослідивши матеріали даної цивільної справи, прийшов до такого висновку.

У частині 1 ст. 315 ЦПК України наведений перелік юридичних фактів, які можуть бути встановлені в судовому порядку.

В пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 роз'яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення: особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, за винятком вказаних в ч. 1 цієї статті, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Судом встановлено, що згідно витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, єдиним засновником ТОВ МБР-Трейд (код 38444880, м. Вінниця, вул. Стельмаха, 33/36) є ОСОБА_3, розмір статутного капіталу 10000,00 грн. (а.с.88-93).

21.11.2014 року ОСОБА_3 подав заяву Загальним Зборам Учасників ТОВ МБР - Трейд , яка посвідчена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Назаренко К.В., за реєстровим №5760, у якій вказав, що ОСОБА_3 вийшов зі складу учасників ТОВ МБР-Трейд та передав свою частку в статутному капіталі ТОВ МБР-Трейд у розмірі 10 000,00 грн., що складає 100% статутного капіталу TOB МБР - Трейд ОСОБА_5 (а.с.112).

Листом приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Назаренко К.В. на заяву ОСОБА_3 від 30.06.2017 року повідомила, що 21.11.2014 року нею було засвідчено справжність підпису ОСОБА_3 на заяві, що адресована TOB МБР-Трейд про вихід зі складу учасників цього товариства та передачу своєї частки в статутному капіталі TOB МБР-Трейд ОСОБА_5 (а.с.113).

Матеріалами справи підтверджується, що зміни в складі учасників ТОВ МБР - Трейд у зв'язку з виходом ОСОБА_3 зі складу ТОВ МБР - Трейд в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не зареєстровано (а.с. 182-228).

Згідно до ч.1 ст. 140 ЦК України товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.

Частинами 1, 2 ст. 100 ЦК України передбачено, що право участі у товаристві є особистим немайновим правом і не може окремо передаватися іншій особі; учасники товариства мають право вийти з товариства, якщо установчими документами не встановлений обов'язок учасника письмово попередити про свій вихід з товариства у визначений строк, який не може перевищувати одного року.

Згідно положень ч.1 ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Пунктами 1, 3 частини 1 статті 116 ЦК України передбачено, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; вийти у встановленому порядку з товариства.

У розумінні ч.1 ст. 148 ЦК України учасник товариства з обмеженою відповідальністю з товариства має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.

Вказана норма права також кореспондується з положенням пунктом 6.5 Статуту ТОВ "МБР - Трейд", у якому вкзано, що учасник Товариства має право вийти з Товариства, повідомивши про це не пізніше, ніж за три місяці до виходу (а.с. 102).

Абзацом 5 частини 1 статті 88 ГК України визначено, що учасники господарського товариства мають право вийти в передбаченому установчими документами порядку зі складу товариства.

Згідно пункту в) частини 1статті 10 Закону України Про господарські товариства учасники товариства мають право вийти в установленому порядку з товариства.

Підставою для виходу з товариства з обмеженою відповідальністю є заява учасника, подана відповідній посадовій особі товариства або за наявності доказів вручення заяви цим особам органами зв'язку.

Подання заяви про вихід з товариства є дією, спрямованою на припинення корпоративних прав та обов'язків учасника товариства. Право учасника товариства на вихід з товариства не залежить від згоди товариства чи інших його учасників.

За змістом п.28 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику розгляду судами корпоративних спорів №13 від 24.10.2008 р. при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до ЦК України та Закону України Про господарські товариства учасник TOB чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку.

У разі, якщо товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариствау зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України Про господарські товариства .

Отже, учасник товариства наділений корпоративними правами, у тому числі правом виходу зі складу учасників товариства, незалежно від згоди товариства чи інших його учасників та незалежно від того, чи скликались з цього питання загальні збори та чи було прийнято відповідне рішення.

Відтак, моментом виходу учасника з товариства є дата спливу передбаченого ст. 148 ЦК України трьохмісячного строку з дати повідомлення учасником товариства про свій вихід.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.7 Закону України Про господарські товариства зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.

Відповідно до ст. 9 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань до відомостей, які включаються до Єдиного державного реєстру відноситься перелік засновників (учасників) юридичної особи.

Матеріалами справи підтверджується, що 21.11.2017 року ОСОБА_3 нотаріально оформив заяву про вихід зі складу учасників ТОВ МБР-Трейд , однак доказів повідомлення учасником товариства ОСОБА_3 про свій вихід з ТОВ МБР -Трейд та передачу 100% статутного капіталу товариства ОСОБА_5 ні до матеріалів заяви, ні в судовому засіданні не надав, а також докази того, що ТОВ МБР-Трейд безпідставно не вирішувало заяву ОСОБА_3 про його вихід зі складу учасників товариства суду також не надано.

Крім того, в матеріалах справи (а.с. 228) міститься копія довіреності №1110-01 від 10.11.2014 року зі строком дії до 29.11.2014 року, яка була видана ТОВ МБР - Трейд в особі директора ОСОБА_3, якою уповноважено ОСОБА_7 представляти інтереси ТОВ МБР - Трейд у відділі державних реєстраторів відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції, в тому числі щодо внесення змін до відомостей, що містяться в ЄДР, тощо.

Отже, заявником ОСОБА_3 не надано доказів, що ним було вжито всі, передбачені законодавством, дії для подання заяви про вихід зі складу засновників (учасників) ТОВ МБР -Трейд .

Аналіз наведеного вище законодавства України, встановлених судом фактичних обставин справи і наявних в матеріалах справи доказів, свідчить про те, що наявний спір про право, який повинен вирішуватися в порядку позовного провадження шляхом доказування обставин, на які посилається заявник.

Окрім цього, наразі детективами Національного антикорупційного бюро України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №52016000000000489 за фактом подання народним депутатом України ОСОБА_3 завідомо недостовірних відомостей у щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2015 рік та щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, передбачених Законом України Про запобіганнякорупції за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, у ході досудового розслідування встановлюються обставини недекларування заявником корпоративних прав у Статутному капіталі TOB МБР-Трейд .

Частиною 6 ст. 294 ЦПК України визначено, що якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

В контексті зазначеного вище, суд прийшов до висновку про задоволення клопотання представника Національного антикорупційного бюро України про залишення без розгляду заяви ОСОБА_3 про встановлення факту виходу зі складу учасників ТОВ МБР - Трейд , оскільки наявний спір про право, який повинен вирішувати в порядку позовного провадження.

Керуючись ст. 294 ч. 6, 315 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_3, за участю заінтересованих осіб - Товариства з обмеженою відповідальністю МБР - Трейд , Національного антикорупційного бюро України про встановлення факту виходу зі складу учасників ТОВ "МБР - Трейд - залишити без розгляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до апеляційного суду Вінницької області через Вінницький міський суд Вінницької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали суду складено 09.02.2018 року.

Суддя:

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення06.02.2018
Оприлюднено12.02.2018
Номер документу72126673
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —127/16567/17

Постанова від 02.10.2019

Цивільне

Велика палата Верховного Суду

Ткачук Олег Степанович

Ухвала від 12.06.2019

Цивільне

Велика палата Верховного Суду

Ткачук Олег Степанович

Ухвала від 29.05.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Стрільчук Віктор Андрійович

Ухвала від 13.05.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Стрільчук Віктор Андрійович

Ухвала від 02.07.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Стрільчук Віктор Андрійович

Постанова від 17.04.2018

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Сало Т. Б.

Постанова від 17.04.2018

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Сало Т. Б.

Ухвала від 27.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Сало Т. Б.

Ухвала від 01.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Сало Т. Б.

Ухвала від 06.02.2018

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Бессараб Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні