Справа № 263/8772/17
Провадження № 2/263/142/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2018 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі: головуючого - судді Папаценко П.І., при секретарі - Масюк М.С., за участю позивача ОСОБА_1 її представника адвоката ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Садівницького товариства Азовсталець про визнання недійсним, скасування рішення правління та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, просила суд: визнати недійсним та скасувати рішення засідання правління Садівницького товариства Азовсталець (далі за текстом СТ Азовсталець ) від 14.05.2017 року про накладення на неї штрафу у розмірі 5000 грн. за безоблікове користування електричною енергією та зобов'язати СТ Азовсталець підключити дачну земельну ділянку АДРЕСА_1 до системи електропостачання в СТ Азовсталець м.Маріуполя. В обґрунтування позовних вимог зазначила наступне. Правління СТ Азовсталець у складі чотирьох членів прийняло оспорюване нею рішення на підставі акту від 23.04.2017 року, складеного головою товариства ОСОБА_3, який на дачній земельній ділянці АДРЕСА_1, що залишилась їй у спадок від померлих батьків, виявив, за його твердженням, безоблікове користування електричною енергією, але це не відповідає дійсності. Вказаною кількістю членів правління було прийнято рішення про відключення її ділянки від системи електропостачання та накладення на неї штрафу у розмірі 5000 грн. З рішенням правління вона не згодна, оскільки: належним чином не було проведене відповідне дослідження із залученням спеціаліста, ніхто у неї не взяв пояснень з приводу спірних відносин, не ознайомив з актом від 23.04.2017 року, не запросив на засідання правління та разом з цимбув накладений штраф. Крім того, правління не має повноважень щодо накладення штрафу. Отже, рішення правління прийнято незаконно, є необґрунтованим, грубо порушує діюче законодавство та її права. Згідно технічного дослідження, виконаного на її замовлення, спеціалістом зроблено обслідування технічного стану системи електропостачання дачної земельної ділянки № 79, за висновками якогосистема електропостачання дачного будинку відповідає вимогам будівельних норм та правил. Наслідком протиправних дій відповідача є те, що з 23.04.2017 року її дачний будинок відповідачем відключений від електропостачання. За наведеними обставинами вважає, що її порушене право підлягає судовому захисту.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали, наполягали на їх задоволенні.
Представник СТ Азовсталець ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечував проти їх задоволення, посилаючись на наступне. Особисто ним 23.04.2017 року,як головою СТ Азовсталець , у присутності позивача ОСОБА_1 здійснювалася контрольна перевірка показників лічильникавикористаної електричної енергії на дачній земельній ділянки НОМЕР_2 по вул. Фіалковій в СТ Азовсталець м.Маріуполя, при цьому він виявив підключення до електропостачання позалічильника електричної енергії, про що склав відповідний Акт, який підписала сусідка з ділянки №80 Докутіна та сама ОСОБА_1, яка не могла щодо зазначеного дати виразних пояснень. З цього приводу він терміново зібрав членів правління та разом з електриком пішли до ділянки НОМЕР_2 для складання протоколу, але на територію ділянки ОСОБА_1 їх не пустила. 14.05.2017 року відбулося засідання правління СТ Азовсталець , на яке по телефону була запрошена ОСОБА_1, але вона не з'явилася. Для боротьби з розкраданням електричної енергії на засіданні правління СТ Азовсталець 14.05.2017 року було прийняте рішення про затвердження штрафу у розмірі 5000 грн. за вчинення вказаної незаконної дії, який був накладений на ОСОБА_1, крім того,дачну земельну ділянку НОМЕР_2 було відключено від електропостачання.
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні зазначив, що 12.06.2017 року було здійснено обстеження технічного стану системи електропостачання дачного будинку АДРЕСА_1, за висновками якого не було встановлено порушень внутрішньої електромережі будинку, як і підключення її доелектропостачання позалічильника електричної енергії.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні зазначив, що є племінником позивача ОСОБА_1, яка користується дачним будинком АДРЕСА_1, що залишився їй від померлих батьків. В травні 2017 року між позивачем та керівництвом СТ Азовсталець виникла конфліктна ситуації з приводу користування електричної енергії. ОСОБА_1 запросила спеціалістів, які обстежили дачний будинок, але ніяких порушень не виявили. Внутрішня система електропостачання вказаного дачного будинку була змонтована ще у 70-х роках батьками позивача, з того часу ніхто її не змінював.
Свідки ОСОБА_6, ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснили, що вони є членами правління СТ Азовсталець , у ОСОБА_1 не має заборгованості по оплаті використаної електричної енергії та членським внескам. В квітні 2017 року голова СТ Азовсталець ОСОБА_4 на дачній земельній ділянки АДРЕСА_1 виявив підключення до системи електропостачання позалічильника електричної енергії, про що склав відповідний Акт, на підставі якого 14.05.2017 року на засіданні правління СТ Азовсталець було прийняте рішення про накладення на ОСОБА_1 штрафу у розмірі 5000 грн. та відключення земельної ділянки НОМЕР_2 від електропостачання.
Суд, вислухавши сторони, допитавши свідків, дослідивши надані докази, давши їм належну оцінку, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
При вирішенні спірних правових відносин суд перш за все керується наступними вимогами цивільно-процесуального законодавства.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України , кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту статті 12 ЦПК України вбачається, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Судом встановлені наступні фактичні обставини та відповідні ним правовідносини.
За Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником Садівницького товариства Азовсталець є ОСОБА_3.
Згідно Статуту Садівницького товариства Азовсталець , затвердженого протоколом №7 загальних зборів уповноважених СТ Азовсталець від 12.11.2016 року:
- СТ Азовсталець зареєстроване рішенням виконкому Жовтневої районної Ради народних депутатів № ПР-10 від 18.09.1991 року, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 23609034;
- По типу діяльності Товариство є споживчим кооперативом у напрямі діяльності садово-городнім. Організаційно-правова форма - садівниче товариство;
- Місцезнаходження Товариства : м.Маріуполь, Старо-Кримське шосе, вулиця №5;
- Всі цивільно-правові норми між Товариством і його членами, спори, виникаючі через членські відносини, спори майнового характеру і володінням земельними ділянками вирішуються судом;
- Членами Товариства є фізичні особи у кількості 987 осіб, які є членами Товариства на момент прийняття цього Статуту у новій редакції загальними зборами членів від 12.11.2016 року;
- Членство в Товаристві є добровільним і індивідуальним;
- Товариство зобов'язане вести облік своїх членів та видати кожному з них членську книжку;
- Члени Товариства зобов'язані: виконувати вимоги Статуту Товариства; виконувати рішення статутних органів Товариства; вчасно сплачувати вступні, членські та цільові внески; дотримуватися правил внутрішнього розпорядку Товариства;
- Прийом та вихід зі складу членів Товариства здійснює Правління Товариства на підставі заяви;
- До компетенції загальних зборів членів Товариства належить: визначення розмірів вступного і членського внесків та інших внесків, термін їх сплати, розмір пені за несвоєчасну сплату платежів та інших податків;
- У випадку несвоєчасної сплати членських чи інших внесків та платежів членам Товариства нараховується пеня та штраф, За несплату членських внесків протягом одного року нараховується пеня у розмірі 5% від несплаченої суми членського внеску;
- У випадку несвоєчасної сплати цільових внесків до члена Товариства застосовуються заходи стягнення: нараховуються штрафи або виключення електроенергії, відключення води, тощо.
Діяльність СТ Азовсталець регулюється Конституцією України, Законом України Про кооперацію , Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, чинним законодавством України і Статутом.
Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю, виданого громадянину України, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №520 від 4.02.1999 року, ОСОБА_8 на підставі рішення виконкому Маріупольської міської ради від 19.08.1998 року за №214/5 передана у приватну власність земельна ділянка площею 0,0677 гектарів. Земельна ділянка АДРЕСА_1, зараз внаслідок перейменування вулиці по вул.Фіалковій.
Згідно свідоцтва про смерть НОМЕР_3ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_2,про що в Книзі реєстрації смертей 13.01.2011 року зроблено відповідний актовий запис за в„–79 .
Отже, внаслідок смерті ОСОБА_8 припинилося її членство в СТ Азовсталець . Після її смерті позивач по справі ОСОБА_1, яка є донькою померлої, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_4 та свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_5, за яким вона змінила прізвище наБуяновську, до теперішнього часу сплачує членські та цільові внески, проводить оплату за спожиту електроенергію, що не заперечує відповідач.
23.04.2017 року ОСОБА_3, як голова СТ Азовсталець , склав Акт, за яким приздійсненні контрольної перевірки показників лічильника використаної електричної енергії на дачній земельній ділянки АДРЕСА_1, ним було виявлено підключення до системи електропостачання позалічильника електричної енергії. В Акті також зазначено, що комісія у складі чотирьох членів правління прийняла рішення відключитиділянку НОМЕР_2 від системи електропостачання та клопотати на найближчому засіданні членів правління СТ Азовсталець про накладення штрафу на власникаділянки НОМЕР_2.
Згідно протоколу засідання членів правління СТ Азовсталець від 14.05.2017 року, на засіданні обговорили та затвердили правила внутрішнього розпорядку Товариства на 2017 рік, за якими при виявлені у садовода проводки, яка проходить поза лічильника електричної енергії, накладати штраф 5000 грн. та відключати від лінії електропостачання та водоводу.
За заявою ОСОБА_1 від 8.10.2017 року вона стала членом СТ Азовсталець , сплатила вступний внесок у розмірі 100 грн., з чим погоджується голова СТ Азовсталець ОСОБА_3
З урахуванням наведених вибіркових положень Статуту СТ Азовсталець , встановлених обставин щодо спірних правових відносин, суд вважає, що правління СТ Азовсталець не вправі було накладати 14.05.2017 року штрафні санкції в розмірі 5000 грн. у відношенні ОСОБА_1, оскільки на той час вона не була членом СТ Азовсталець . Крім того, такі санкції були встановлені на засіданні правління СТ Азовсталець 14.05.2017 року, а Акт з приводу безоблікового користування електроенергією складений 23.04.2017 року, що не відповідає вимогам статті 58Конституції України, за якою закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Внаслідок відсутності у відповідача належних та допустимих доказів, ним не доведені обставини щодо вини ОСОБА_1 в безобліковому користуванні електричною енергію.
Разом з тим заслуговує на увагу технічний висновок, виготовлений спеціалістами ТОВ АЗОВ-ГАРРЕТ на замовлення позивача ОСОБА_1 від 12.06.2017 року, за яким: При проведені обстеження технічного стану системи електропостачання дачного будинку НОМЕР_2 по вул.Фіалковій (№3№) в СТ Азовсталець було встановлено, що внутрішня електромережа будинку виконана у відповідності до вимог будівельних норм та правил. Несанкціоновані підключення не виявлені. Всі елементи системи працюють, крім розетки №2. Характеристики електричного струму в різних частинах і вузлах електромережі будинку відповідають нормі. Рекомендації: необхідно виконати підключення до зовнішньої електромережі, потрібна заміна електродротів до розетки №2 та ремонт розетки №3.
З цього приводу показання свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5, положення технічного висновку свідчать про відсутності обставин безоблікового використання ОСОБА_1 електричною енергією. З цим твердженням суд погоджується, вважає його достовірним.
Також слід врахувати, що електропостачання СТ Азовсталець здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії №11/753 від 11.11.2004 року, укладеного між ПАТ ДТЕК Донецькобленерго та СТ Азовсталець , з послідуючими додатковими угодами до нього.
Сторонами визнано, що позивач є споживачем електричної енергії, яка поставляється на територію її земельної ділянки, однак судом встановлено, що договору між СТ Азовсталець та ОСОБА_1 щодо постачання електричної енергії на територію належної їй дачної ділянки укладено не було, а тому всі питання щодо використання електричної енергії, розрахунки за неї, забезпечення електроенергією вирішуються між СТ Азовсталець та ОСОБА_1 на підставі Статуту садівничого товариства.
Постачання електричної енергії садівничому товариству регламентується Правилами користування електричною енергією, затвердженими Постановою НКРЕ України від 21 липня 1996 року №28 (далі ПКЕЕ).
З положень абз. 45 п. 1.2 ПКЕЕ вбачається, що населений пункт - юридична особа-споживач (власник електроустановок населеного пункту або уповноважена власником (співвласниками) експлуатаційна організація, в господарському віданні якої є електроустановки населеного пункту), об'єднує населення на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів населеного пункту.
Отже до населених пунктів відносяться і садівничі товариства.
Згідно п. 12.3 ПКЕЕ населений пункт на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами населеного пункту для задоволення комунально-побутових потреб споживачів населеного пункту, для технічних цілей та інших потреб населеного пункту. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується населений пункт відповідно до умов договору.
Згідно п. 12.4 ПКЕЕ закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту.
Пунктом 12.10 ПКЕЕ регламентовано, що електроустановки споживачів населеного пункту та споживачів на території населеного пункту, які не дотримуються умов договорів, укладених згідно з вимогами цих Правил з постачальником електричної енергії або населеним пунктом, підлягають відключенню від електричних мереж населеного пункту.
На вимогу постачальника електричної енергії населений пункт зобов'язаний відключити електроустановки споживача на території населеного пункту у порядку, встановленому Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357.
В той же час між сторонами не було укладено будь-якого договору про споживання електричної енергії, в Статуті Товариства або в будь-яких інших наданих суду документах не визначено методики та правил нарахування штрафних санкцій в разі виявлення порушення Правил користування електричною енергією.
Крім того, відсутні будь-які належні та допустимі докази того, що саме з вини позивача було допущено безоблікове використання електричної енергії.
В Статуті СТ Азовсталець викладений вичерпний перелік повноважень Правління Товариства, до яких не входить вирішення питання про здійснення будь-яких нарахувань членам Товариства.
Тому суд приходить до висновку, що дії правління щодо нарахування ОСОБА_1 штрафу в розмірі 5000 грн. за порушення Правил користування електричною енергією на території дачної ділянки НОМЕР_2, не є правомірними.
Внаслідок чого рішення засідання правління Садівницького товариства Азовсталець від 14.05.2017 року про накладення на ОСОБА_1 штрафу у розмірі 5000 грн. за безоблікове користування електричною енергією не ґрунтується на законі та не регламентовано Статутом товариства, а також прийняте неуповноваженим органом з порушенням порядку, встановленого в Статуті, а отже, вказане рішення є недійсним, його слід скасувати, щоб таким чином поновити порушене право позивача на користування електричною енергією.
Враховуючи наведені обставини, дії правління СТ Азовсталець по відключенню дачної ділянки НОМЕР_2, належної ОСОБА_1 як споживачу послуг з електропостачання, від електричної мережі на підставі рішення правління Товариства не відповідають Статуту товариства та чинному законодавству, тобто є неправомірними.
Згідно статті 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, крім іншого, відновлення становища, яке існувало до порушення.
Оскільки дії СТ Азовсталець щодо відключення від електромережі дачної ділянки ОСОБА_1 є неправомірними, таким чином, її вимоги щодо відновлення електропостачання до дачної ділянки позивача також підлягають задоволенню.
За ст.141 ЦПК України, оскільки позов задоволено, суд вважає доцільним допустити стягнення з відповідача на користь позивача сплаченого судового зборуу розмірі 1280 грн., так як саме на цих судових витратах наполягала позивач, відмовившись від стягнення судових витрат на правову допомогу.
Керуючись, ст.ст.12,13,76,81-82,141,247,259,263-265,268,430 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Садівницького товариства Азовсталець про визнання недійсним,скасування рішення правління та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати недійсним та скасувати рішення засідання правління Садівницького товариства Азовсталець від 14.05.2017 року про накладення на ОСОБА_1 штрафу у розмірі 5000 грн., за без облікове користування електричною енергією.
Зобов'язати Садівницьке товариство Азовсталець (Україна, Донецька область, 87500, місто Маріуполь, Старо-Кримське шосе, вулиця №5, ідентифікаційний код юридичної особи 23609034) підключити дачну земельну ділянку АДРЕСА_1 до системи електропостачання в Садівницькому товаристві Азовсталець м.Маріуполя.
Стягнути з Садівницького товариства Азовсталець (Україна, Донецька область, 87500, місто Маріуполь, Старо-Кримське шосе, вулиця №5, ідентифікаційний код юридичної особи 23609034) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 1280 грн.
Згідно пп.15.5 п.1 Розділу XIII Перехідних положень ЦПК України, в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Апеляційного суду Донецької області через Жовтневий районний суд м.Маріуполя Донецької області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення буде складено та підписано протягом десяти днів.
Суддя П.І.Папаценко
Суд | Жовтневий районний суд м.Маріуполя |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2018 |
Оприлюднено | 12.02.2018 |
Номер документу | 72137791 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Маріуполя
Папаценко П. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні