Рішення
від 06.02.2018 по справі 913/905/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2018 року Справа № 913/905/17

м.Харків Провадження №31/913/905/17

Господарський суд Луганської області в складі головуючого судді Марченко Ю.І.

з участю секретаря судового засідання Сокруті Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Лисичанської міської ради Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбінат хлібобулочних виробів» «Луганськхліб» , м.Луганськ

про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки

в засіданні брали участь:

від позивача - представник не прибув,

від відповідача - представник не прибув.

в с т а н о в и в:

Лисичанська міська рада Луганської області звернулась до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбінат хлібобулочних виробів «Луганськхліб» з наступними вимогами:

- розірвати договір оренди землі, укладений між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Комбінат хлібобулочних виробів «Луганськхліб» 02 липня 2007, у простій письмовій формі, державна реєстрація від 07 серпня 2007 року за номером 040740600294, предметом якого є земельна ділянка площею 0,2241 га, надана в оренду терміном на 45 років для будівництва супермаркету «Марс» , що знаходиться за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, кв-л. 40 років Перемоги, район будинків №3, №4, №15;

- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Комбінат хлібобулочних виробів «Луганськхліб» повернути земельну ділянку Лисичанській міській раді Луганської області.

Позовні вимоги обґрунтовані, з посиланням на ст. 121 Конституції України, ст.ст. 416, 651, 653 Цивільного кодексу України, ст.ст. 42, 63 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , ст.ст. 24, 32, 34 Закону України «Про оренду землі» , порушенням відповідачем зобов'язань зі своєчасного внесення орендної плати за користування земельною ділянкою для будівництва супермаркету «Марс» , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 років Перемоги, район будинків №3, №4, №15, відповідно до договору оренди землі від 02.07.2017.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 21.11.2017 було порушено провадження по справі №913/909/17 та призначено до розгляду на 05.12.2017.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 05.12.2017 розгляд справи було відкладено на 09.01.2018.

Відповідно до п.п. 9 п. 1 Перехідних положень ГПК (в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017 року) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку:

1) наказного провадження;

2) позовного провадження (загального або спрощеного).

Наказне провадження призначене для розгляду справ за заявами про стягнення грошових сум незначного розміру, щодо яких відсутній спір або про його наявність заявнику невідомо.

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Враховуючи те, що по справі № 913/905/17 було порушено позовне провадження, суд визнав за необхідне продовжувати розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 09.01.2018 розгляд справи було відкладено на 23.01.2018.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 23.01.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 06.02.2018.

Сторони правом на участь своїх представників у судовому засіданні не скористалися, хоча про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, будь-яких клопотань або пояснень до суду не надали.

Крім того, як було встановлено судом, відповідач зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 А .

Інформаційним листом Вищого господарського суду України від 05.06.2014 № 01-06/745/2014 "Про деякі питання практики застосування у судовій практиці Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" роз'яснено, що учасник судового процесу, який знаходиться на тимчасово окупованій території України, вважатиметься належним чином повідомленим про час і місце засідання господарського суду за умов, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014 № 01-06/1290/14 "Про Закон України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" (у редакції Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 01.12.2014 № 01-06/2052/14). Так, учасник судового процесу, який знаходиться на території проведення АТО, вважатиметься належним чином повідомленим про час і місце засідання господарського суду за таких умов:

1) Якщо відповідну ухвалу господарським судом надіслано поштою за місцезнаходженням учасника судового процесу, зазначеним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. При цьому слід мати на увазі, що згідно із статтею 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, вони вважаються достовірними, доки до них не внесено відповідних змін.

2) У разі коли учасник судового процесу не значиться у згаданому реєстрі, - якщо названу ухвалу господарським судом надіслано поштою за адресою, яку зазначено в заяві (скарзі), або за місцем проживання фізичної особи, або за місцезнаходженням відокремленого підрозділу юридичної особи (коли заяву пов'язано з його діяльністю).

3) Якщо у господарського суду наявні достовірні (тобто документально підтверджені підприємством зв'язку) відомості про неможливість здійснення поштових відправлень до певних населених пунктів чи місцевостей, то суд не вчиняє дій, зазначених у підпунктах 1 і 2 цього пункту. У такому разі, а також у випадках, коли поштові відправлення учасникам судового процесу все ж було надіслано, але їх повернуто підприємством зв'язку через неможливість вручення, суд здійснює відповідне повідомлення шляхом надсилання телеграми, телефонограми, з використанням факсимільного зв'язку чи електронною поштою або з використанням інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення. У такому разі на примірнику переданого тексту, що залишається у матеріалах справи, зазначаються дата і година його передачі і прізвища та ініціали осіб, які передали і прийняли текст. У матеріалах справи мають міститися документи, що підтверджують отримання учасником судового процесу повідомлення (завірений судом витяг з журналу реєстрації телефонограм, журналу реєстрації електронних поштових відправлень тощо).

4) За неможливості здійснити повідомлення учасника судового процесу і в такий спосіб - інформація про час і місце судового засідання розміщується на сторінці відповідного суду (у розділі "Новини та події суду") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/). У такому разі на роздрукованій сторінці з мережі Інтернет, на якій розміщено інформацію про час та місце засідання господарського суду, зазначаються дата розміщення інформації, прізвище та ініціали судді, у провадженні якого знаходиться відповідна справа, а також вчиняється його підпис.

Згідно повідомлення УДППЗ «Укрпошта» відповідно до Указу Президента України від 14.11.2014 № 875/2014 «Про рішення ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (зі змінами), органи поштового зв'язку не здійснюють пересилання поштових відправлень до вказаного населеного пункту тимчасово не здійснюється.

Разом з тим, оскільки відповідач у справі знаходиться на території проведення АТО інформація про час і місце судового засідання також була розміщена на сторінці господарського суду Луганської області (у розділі "Повідомлення для сторін, які знаходяться у зоні проведення антитерористичної операції") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/), про що свідчить роздрукована сторінка з мережі Інтернет (а.с.35, а.с.56, а.с.64).

Статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України ( Закон України від 17.07.1997 року № 475/97 - ВР ), кожній особі гарантовано право на справедливий і відкритий розгляд при визначенні її громадських прав і обов'язків впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, зокрема п.п. 1 якої визначено, що днем вручення судового рішення є: день вручення судового рішення під розписку, таке повідомлення міститься в матеріалах справи (а.с.65).

Частиною 10 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові рішення відповідно до цієї статті вручаються шляхом надсилання (видачі) відповідній особі копії (тексту) повного або скороченого судового рішення, що містить інформацію про веб-адресу такого рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Згідно зі ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 №755-IV якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Враховуючи це, враховуючи також достатність часу, наданого позивачеві та відповідачеві для підготовки до судового засідання та підготовки витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п.4 ч.3 ст. 129 Конституції України, ст. 13 та ст. 14 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального України.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Рішенням Лисичанської міської ради Луганської області №321 від 14.06.2007 надано Товариству з обмеженою відповідальністю Комбінат хлібобулочних виробів Луганськхліб в оренду строком на 45 років земельну ділянку площею 0,2241 га для будівництва та експлуатації супермаркета Марс за адресою: м.Лисичанськ, квартал 40 років Перемоги, в районі домів №3, №4, №15.

На підставі вищевказаного рішення, 02.07.2007 року між Лисичанською міською радою Луганської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Комбінат хлібобулочних виробів Луганськхліб було укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір).

Вказаний договір було зареєстровано у Державному реєстрі земель Лисичанським міським реєстраційним офісом Луганської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України про що, у книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис №040740600294 від 07.08.2007.

На виконання умов договору позивач передав відповідачу вказану земельну ділянку, що стверджується актом приймання - передачі об'єкта оренди - земельної ділянки від 07.08.2007, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 років Перемоги, район будинків №3, №4, №15 (п.1 договору).

Відповідно до п.2 договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2241 га, у тому числі:

- під капітальну двоповерхову забудову - 0,1050 га;

- під приїзди, площадки та проходи - 0,0320 га;

- під зелені насадження - 0,0871 га.

Земельна ділянка була передана в оренду відповідачу, на підставі акту прийому - передачі, який було підписано обома сторонами.

Пунктом 5 договору сторони погодили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить:

- на період будівництва - 201 233 грн. 06 коп.;

- на період експлуатації - 1 006 165 грн. 75 коп.

Відповідно до п.10 Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації грошової оцінки міста.

Відповідно до п.9 договору орендна плата орендарем вноситься у грошовій формі в наступному розмірі:

- на період будівництва - 5 535 грн. 55 коп.;

- на період експлуатації 0 27 679 грн. 62 коп. за рік на розрахунковий рахунок 33214812700051 в УДК м.Лисичанську, ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 13050200.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. (п.10 договору).

Сторони в п. 11 договору узгодили, що орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі:

- на період будівництва - 461 грн. 30 коп.;

- на період експлуатації - 2 306 грн. 64 коп. не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем.

Згідно п. 8 договору, договір укладено на 45 років. Після закінчення строку договору, орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Пунктом 15 договору сторони узгодили, що земельна ділянка передається в оренду для будівництва супермаркету Марс . Цільове призначення земельної ділянки: землі роздрібної торгівлі та комерційних послуг.

Пунктом 40 договору визначено, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Пунктом 13 договору встановлено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря стягується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, що діє на день виникнення боргу, за кожен календарний день прострочення в його сплаті.

Відповідно до п. 20 договору, після припинення дії договору оренди земельної ділянки орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду, з урахуванням архітектурно - планувального завдання.

Розділом Інші права та обов'язки сторін узгоджено обов'язки орендодавця, зокрема, у відповідності з цим договором своєчасно вносити орендну плату.

Пунктом 35 договору визначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню;

- в інших випадках передбачених законом.

21.10.2010 сторони підписали Додаткову угоду до договору №040740600294 від 07.08.2007 на право оренди землі, за якою сторони узгодили новий порядок щомісячної сплати орендної плати та новий розмір нормативно - грошової оцінки земельної ділянки.

Крім того, сторони погодили викласти п.35 договору оренди в наступній редакції: дія договору припиняється шляхом його розірвання за використання земельної ділянки не за цільовим призначенням .

Головним спеціалістом відділу земельних відносин управління власності Лисичанської міської ради 02.07.2015 та 04.09.2017 було проведено обстеження земельної ділянки наданої в оренду.

Вказаними актами встановлено, що на час обстеження земельної ділянки, наданої для будівництва супермаркету Марс , за призначенням не використовується, земельна ділянка вільна від будівель та споруд, будівельні роботи не було розпочато (а.с. 25, а.с. 26).

Крім того, матеріали справи містять лист №4554/812-09-12-02 від 09.06.2017 Державної податкової інспекції у м.Лисичанськ Головного управління ДФС у Луганській області, за яким зазначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю Комбінат хлібобулочних виробів Луганськхліб нараховано у 2014 орендної плати за землю по земельній ділянці за адресою: м.Лисичанськ, квартал 40 років Перемоги - 15 480 грн. 75 коп., сплачено у 2014 - 7 740 грн. 39 коп., за 2015 - 2017 податкова декларація з орендної плати за землю до ДПІ у м. Лисичанську не надавались, податковий борг підприємства станом на 09.06.2017 складає 9 030 грн. 45 коп. (а.с. 27).

У зв'язку з невиконанням Товариством з обмеженою відповідальністю Комбінат хлібобулочних виробів Луганськхліб обов'язків, передбачених договором оренди землі від 02.07.2007 у вигляді систематичної несплати орендної плати за землю, позивач звернувся до суду із даним позовом, за яким просить розірвати договір оренди землі та зобов'язати підприємство відповідача повернути земельну ділянку.

Жмеринською міською радою було направлено на адресу ТОВ Великий ярмарок лист-пропозицію № 02-5/10-1529 від 13.06.2017 року про розірвання договору оренди земельної ділянки № 782 від 24.11.2009 року по вул. Н. Базарній 1 М, загальною площею 0,8943 а.

Доказів погашення заборгованості або часткової оплати сум, заявлених до стягнення, відповідач суду не подав.

Оцінивши матеріали справи та доводи сторін у їх сукупності, суд прийшов до наступного.

У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.2 Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

У відповідності з приписами 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справ доказів; суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), кий міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно з ч. 1 ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України Про оренду землі , іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно положень ст. ст. 626, 627 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або цивільних прав та обов'язків. Сторони с вільними в укладенні договору, виборі контрагенту, визначенні умов договору з урахуванням цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор мас право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають зокрема з договору або іншого правочину.

Відповідно до ст. 526 цього Кодексу зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.

Згідно ст. 629 ЦК України Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Заборгованість з орендної плати відповідачем на момент судового розгляду не погашена.

Систематична несплата орендної плати є підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки, оскільки відповідно до приписів ч. 1 ст. 782 ЦК України наймодавець має право відмовитись від договору найму (оренди) і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Згідно зі ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 Закону України Про оренду землі передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону України Про оренду землі ).

Відповідно до ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Пунктом 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, і платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно зі ст. 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Як встановлено судом, у порушення умов договору оренди земельної ділянки від 02.07.2007 року, відповідач має заборгованість зі сплати орендної плати за користування землею в розмірі 9 030 грн. 45 коп., що пітверджується листом Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області №4554/12-09-12-02 від 09.06.2017 (а.с. 27).

Поряд з цим слід зазначити, що згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Статтею 141 Земельного кодексу України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Згідно зі ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Отже, відповідно до чинного законодавства розірвання договору оренди в судовому порядку може бути здійснено тільки у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Пунктом 2.20 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин передбачено, що у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України Про оренду землі , у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених ЗК України та іншими законами України.

Згідно з п. 2.23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин , розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.

Договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом (ч.ч. 1 - 3 ст. 31 Закону України "Про оренду землі").

Разом із тим, статтею 32 Закону передбачено такий спосіб припинення договору оренди землі, як його дострокове розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору.

Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі", у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Пунктом 20 спірного договору сторони погодили, що після припинення дії договору оренди земельної ділянки орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду, з урахуванням архітектурно - планувального завдання.

За таких обставин, оскільки відповідачем, всупереч умовам договору оренди та приписам статті 96 ЗК України, без належних на те підстав, систематично не сплачувалась орендна плата за користування земельною ділянкою, що свідчить про порушення істотних умов договору, суд дійшов висновку, про наявність правових підстав для задоволення позову про розірвання договору оренди земельної ділянки від 02.07.2007, державна реєстрація від 07.08.2007 №040740600294 року та повернення Лисичанській міській раді земельної ділянки площею 0,2241 га, яка знаходиться в м. Лисичанськ, квартал 40 років Перемоги район будинків №3, №4, №15.

Позивачем належними та допустимими доказами доведено факт несплати відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою, що свідчить про порушення істотних умов договору та ст. 96 Земельного кодексу України, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими і, відповідно, підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, у разі задоволення позову покладається на відповідача.

Таким чином, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у сумі 2 727 грн. 45 коп.

В порядку ч.4 ст. 240 ГПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 2, 13, 74, 73, 86, 233, 237-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

в и р і ш и в:

1.Позовні вимоги Лисичанської міської ради Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю Комбінат хлібобулочних виробів Луганськхліб про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки задовольнити повністю.

2. Розірвати договір оренди землі, укладений між Лисичанською міською радою Луганської області (93100, Луганська область, м.Лисичанськ, вул. ім. М.Грушевського, буд.7, код ЄДРПОУ 26522196) та Товариством з обмеженою відповідальністю Комбінат хлібобулочних виробів Луганськхліб (91031, м.Луганськ, кв-л Шевченка, буд. 6 А , код ЄДРПОУ 30464474) 02 липня 2007, у простій письмовій формі, державна реєстрація від 07 серпня 2007 року за номером 040740600294, предметом якого є земельна ділянка площею 0,2241 га, надана в оренду терміном на 45 років для будівництва супермаркету Марс , що знаходиться за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, квартал 40 років Перемоги, район будинків №3, №4, №15.

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю Комбінат хлібобулочних виробів Луганськхліб (91031, м.Луганськ, кв-л Шевченка, буд. 6 А , код ЄДРПОУ 30464474) повернути Лисичанській міській раді Луганської області (93100, Луганська область, м.Лисичанськ, вул. ім. М.Грушевського, буд.7, код ЄДРПОУ 26522196 ) земельну ділянку площею 0,2241 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, квартал 40 років Перемоги, район будинків №3, №4, №15.

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Комбінат хлібобулочних виробів Луганськхліб (91031, м.Луганськ, кв-л Шевченка, буд. 6 А , код ЄДРПОУ 30464474) на користь

- Лисичанської міської ради Луганської області (93100, Луганська область, м.Лисичанськ, вул. ім. М.Грушевського, буд.7, код ЄДРПОУ 26522196 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 200 грн. 00 коп.

3 . Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення, відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Дата виготовлення повного тексту та підписання рішення - 13.02.2018.

Суддя Ю.І. Марченко

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення06.02.2018
Оприлюднено14.02.2018
Номер документу72158141
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/905/17

Рішення від 06.02.2018

Господарське

Господарський суд Луганської області

Марченко Ю.І.

Ухвала від 23.01.2018

Господарське

Господарський суд Луганської області

Марченко Ю.І.

Ухвала від 09.01.2018

Господарське

Господарський суд Луганської області

Марченко Ю.І.

Ухвала від 05.12.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Марченко Ю.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні