Провадження№2/235/447/18
Справа №235/7023/17
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
12 лютого 2018 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі: головуючого - судді Величко О.В.
при секретарі - Долгопольської А.В.
за участю представників позивача
Об єднання співвласників багатоквартирного
Будинку Лазурний-4 Маріна В.М.
за участю відповідача ОСОБА_3
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Покровськ цивільну справу за позовом Об єднання співвласників багатоквартирного будинку Лазурний-4 до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач Об єднання співвласників багатоквартирного будинку Лазурний 4 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг. В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що відповідач по справі ОСОБА_3 є власником квартири № АДРЕСА_1 та співвласником багатоквартирного будинку, в якому створено ОСББ та споживачем житлово-комунальних послуг. Станом на 23.10.2017 року за період з червня 2014 року по вересень 2017 рік у відповідача виникла заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг у розмірі 3912,35 грн. Позивач просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість по внескам на утримання будинку та прибудинкової території у сумі 3912,35 грн., судові понесені судові витрати при подачі позовної заяви.
Відповідач надав суду заперечення у формі клопотання про врахування судом тієї обставини, що колишня його дружина раніше працювала в ОСББ Лазурний-4 на посаді бухгалтера, та на день розгляду справи позивач перед нею має заборгованість по заробітній платі. Окрім того, безпосередньо ним, були виконані ремонтні роботи крівлі будинку № 4, які не були оплачені позивачем по справі. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, пояснив, що не згоден оплачувати комунальні послуги у зв'язку з невиплатою його дружині заборгованості по заробітній платі та йому вартості проведених ним ремонтних робіт даху.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідач по справі ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1
Станом на 23.10.2017 року за період з червня 2014 року по вересень 2017 рік у відповідача виникла заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг у розмірі 3912,35 грн. ( а.с. 24).
Згідно Статуту Об єднання співвласників багатоквартирного будинку Лазурний4 метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та Статутом. ( а.с. 6).
Відповідно до п. 2 розділу 1У Статуту сплата встановлених загальними зборами внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об'єднання, є обов'язковою для всіх співвласників. Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири та / або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності або згідно укладених договорів та надання рахунків з розрахунку кількості квартир. Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об'єднання відповідно до законодавства та Статуту.( а. с. 14).
Відповідно до п. 2 розділу У Статуту співвласник зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення. ( а. с. 15).
Як встановлено в судовому засіданні у 2014 році відповідач своїми силами здійснив ремонт даху будинку, внаслідок чого зборами членів ОСББ Лазурний 4 прийнято рішення зменшити суму заборгованості по комунальним платежам, яку мав відповідач перед позивачем станом на 24.07.2015 року, до 535,20 грн. та зобов'язати погасити заборгованість протягом трьох місяців.( а. с. 32).
У зв'язку з тим, що відповідач був не згоден з такою пропозицією позивача, не погасив заборгованість протягом трьох місяців, починаючи з липня 2015 року, останній був вимушений звернутись до суду з позовними вимогами про стягнення заборгованості на законних підставах , тобто просив стягнути всю суму заборгованості по внескам по оплаті житлово-комунальних послуг у розмірі 3912,35 грн.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Цивільним кодексом України, Законом України Про житлово-комунальні послуги .
Субєктами цього Законує органи виконавчої влади, місцевого cамоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг, а також власники приміщень або будинків та балансоутримувачі, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником послуг (ст.1, ч.2 ст.3, ст.19 Закону України Про житлово-комунальні послуги).
Відповідно до ст. 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги, виконавець субєкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; споживач фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов язаний утримувати майно, яке йому належить, якщо не встановлено законом або договором.
Згідно ст.ст. 156, 162 ЖК України, власник та члени його сімї зобов язані своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги щомісячно у встановлені строки.
Відповідно до ст. 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги від 24.06.2004 року споживач зобов язаний сплачувати житлово-комунальні послуги.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Вказані правові позиції викладені в постанові Верховного Суду України від 20.04.2016 року в справі за № 6-2951цс15.
Відповідно до загальних умов виконання зобов'язання, установлених статтею 526 ЦК України, зобов'язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов'язань.
Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а . замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Отже, враховуючи, що факт наявності заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг у відповідача перед позивачем у розмірі 3912,35 грн. за період з червня 2014 року по вересень 2017 року , підтверджений матеріалами справи, не оспорюється відповідачем, позовні вимоги про стягнення вказаної суми заборгованості підлягають задоволенню.
Що стосується, доводів відповідача про необхідність зменшення розміру заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг на вартість виконаних ним робіт та заборгованості по заробітній платі його колишній дружині, то суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 8 Закону України Про житлово-комунальні послуги управитель за рішенням співвласників багатоквартирного будинку та в межах виділених ними коштів організовувати виконання та виступати замовником робіт з капітального ремонту (заміни) спільного майна багатоквартирного будинку;
У разі прийняття відповідного рішення співвласниками багатоквартирного будинку приймати на банківський рахунок, відкритий для розрахунків за окремим багатоквартирним будинком для цієї мети, внески на проведення капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку, орендну плату і плату за сервітути та забезпечувати проведення відповідних розрахунків, а також на запит будь-якого співвласника багатоквартирного будинку, який перебуває в його управлінні, надавати інформа
За згодою сторін договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком також може бути передбачено інші права та обов'язки управителя багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст. 10 Закону ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.
Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає:
1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем;
2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є невід'ємною частиною договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до ст. 14 Закону за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку), прийнятим відповідно до закону, договір про надання комунальної послуги укладається з виконавцем відповідної комунальної послуги, визначеним статтею 6 цього Закону:
1) кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно (індивідуальний договір);
2) від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою (колективний договір);
3) об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об'єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг, як колективним споживачем.
Співвласники багатоквартирного будинку (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначену частиною першою цієї статті, за кожним видом комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії). У межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг.
Відповідно до ст. 14 Закону обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і електричної енергії), здійснюються виконавцем такої послуги на підставі відповідного договору із співвласниками. Капітальний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, здійснюється співвласниками чи залученими ними уповноваженими на виконання таких робіт особами за рахунок співвласників.
Оскільки відповідачем не надано договору, укладеного між ним та ОСББ щодо виконання ремонтних робіт, з пояснень відповідача вбачається, що такий договір взагалі не укладався, доводи останнього про те, що виконання таких робіт є підставою для зменшення розміру заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг, при цьому не зазначивши суму такого зменшення, судом до уваги не приймаються.
Згідно п. 2 розділу У Статуту вбачається покладення обов'язку на співвласника забезпечення збереження приміщень, участь у проведенні реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення.( а. с. 15).
Окрім того, при наявності відповідних доказів, зокрема договору щодо виконання ремонтних робіт, або встановлення факту виконання таких робіт відповідачем та порядку їх оплати ОСББ, відповідач, при наявності спору, не позбавлений можливості звернутися до суду за захистом порушених своїх прав, зокрема з вимогами про стягнення вартості виконаних робіт.
Наявність заборгованості по заробітній платі у позивача перед колишньою дружиною відповідача не є підставою для зменшення розміру заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг.
Враховуючи вищезазначені норми права, обставини справи, зокрема той факт, що розмір заборгованості у відповідача перед позивачем по оплаті житлово-комунальних послуг 3912,35 грн., доведений в судовому засіданні, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 164 ЦПК України у разі відмови у видачі судового наказу або в разі скасування судового наказу внесена сума судового збору стягувачу не повертається. У разі пред'явлення стягувачу позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору, сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу, зараховується до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у розмірі 1600 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3,5,12,13,18, 258,260,265,268, 273 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Об єднання співвласників багатоквартирного будинку Лазурний 4 до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг задовольнити .
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, проживає за адресою: АДРЕСА_1, на користь Об єднання співвласників багатоквартирного будинку Лазурний 4 ( м. покровськ, мкр-н Лазурний,4, код ЄДРПОУ 37490888) заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг з утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 3912,35 грн., судові витрати у розмірі 1600 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги,відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст виготовлено 14.02.2018 року.
Суддя:
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2018 |
Оприлюднено | 15.02.2018 |
Номер документу | 72179828 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Величко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні