Рішення
від 12.02.2018 по справі 341/834/17
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 341/834/17

Номер провадження 2/341/41/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

( заочне )

12 лютого 2018 року м. Галич

Галицький районний суд Іван-Франківської області в складі:

головуючої-судді ОСОБА_1

секретаря Король І.Л.

розглянувши у судовому засіданні в місті Галичі справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про усунення від права спадкування та визнання права власності, -

в с т а н о в и в :

06.06.2017 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3, і просить постановити рішення, яким усунути відповідача від права на спадкування після смерті її батька, ОСОБА_4, який помер 26.11.2013 року, - визнати за нею право власності на спадкове нерухоме майно: - 1/2 частини квартири, що знаходиться в м. Бурштин по вул. Василя Стуса, 11/31, - гараж, що знаходиться в м. Бурштин по вул. Василя Стуса, 25 та земельну ділянку, що знаходиться в урочищі Касова гора в с. Бовшів, Галицького району після смерті ОСОБА_4, який помер 26.11.2003 року.

З позовної заяви поданої позивачем ОСОБА_2 вбачається, що 26 листопада 2013 року помер її чоловік, ОСОБА_4, з яким вона прожила в зареєстрованому шлюбі з 1963 року. За весь час їхнього спільного життя, вони як подружжя придбали квартиру по вул. Василя Стуса, 11/31 в м. Бурштин, яка оформлена на них в рівних долях, гараж по вул. Василя Стуса, 25, що в м. Бурштин, який оформлено на чоловіка та земельну ділянку в с. Бовшів в урочищі Касова гора , заг. площею 0,0601 га., яка також оформлена на нині покійного чоловіка.

Після смерті її чоловіка відкрилася спадщина на ? частину квартири, ? частини гаража та ? земельної ділянки. І вона, як спадкоємець спадкового майна покійного чоловіка звернулася із заявою до державного нотаріуса Галицької районної державної нотаріальної контори, однак державний нотаріус відмовила їй у видачі свідоцтв про право на спадщину мотивуючи це тим, що відсутні оригінали правовстановлюючих документів. З відмови нотаріуса вона дізналася, що заяву про прийняття спадщини подала також їхня дочка, ОСОБА_5, на що вона категорично не згідна. Так, її чоловік ОСОБА_4 в останні роки свого життя часто хворів, а саме в нього був ішемічний інсульт, кардіосклероз дифузійний, анцефалопатію з проявами судинного паркінсонізму, ускладнений піелоніфріт, він носив постійний катетр, і потребував постійного стороннього догляду, що підтверджується медичними виписками та довідкою про причину смерті, лікарським свідоцтвом про смерть. А відповідачка по справі, їхня дочка ухилялася від надання будь-якої допомоги своєму батькові. Не допомагала піклуватися та утримувати свого батька, не навідувала його. Не приймала участі в організації та здійсненні похорону. А тому наявні всі підстави для усунення ОСОБА_3 від права на спадкування після смерті її батька на ? частини квартири, ? гаража та ? земельної ділянки.

На момент смерті чоловіка вона проживала разом з ним, здійснювала постійний догляд за ним, прийняла спадщину, і бажає оформити свої права на спадкове майно після смерті чоловіка, а їхню дочку усунути від права на спадкування, так як вона ухилялась від надання будь-якої допомоги хворому батькові. Просить позовні вимоги задовольнити з викладених в позові підстав.

Представник позивача, ОСОБА_2 - ОСОБА_6 звернувся до суду із заявою про розгляд справи без їх участі, а також у заяві зазначив, що підтримує позовні вимоги і просить задоволити з викладених у позовній заяві підстав. Не заперечують щодо заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_3 в судові засідання не з'явилася по невідомій суду причині, хоча про день, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином і в передбаченому законом порядку, про що свідчать судові виклики та поштові повідомлення. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ч.1 ст. 280 ЦПК України. Відзив та заперечення проти позову від відповідача не надходили. Заяв про відкладення розгляду справи не поступало.

У разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши представлені докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Правовідносини що виникли між сторонами регулюються нормами Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_2 та ОСОБА_4, який помер 26.11.2013 року (а.с.9) проживали спільно в м. Бурштин по вул.. Василя Стуса, 11/31, окрім них за даною адресою зареєстрованих немає (а.с.10) в зареєстрованому шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва про смерть та довідкою №1166 виданою Бурштинською міською радою.

За весь час спільного життя сім'я ОСОБА_4 надбала квартиру по вул. Василя Стуса, 11/31 в м. Бурштин, гараж по вул. Василя Стуса, 25, що в м. Бурштин та земельну ділянку в с. Бовшів в урочищі Касова гора , заг. площею 0,0601 га.

З копій витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 01.05.2003 року видно, що квартира по вул. В.Стуса, 11/31 приватна та належить в рівних долях ОСОБА_2 - позивачу та ОСОБА_4 - покійному чоловікові позивача (а.с.12); з свідоцтва про право власності на нерухоме майно - гараж по вул. В.Стуса, 25 в м. Бурштин належить на праві приватної власності ОСОБА_4 (а.с.14); з державного акту на право власності на земельну ділянку, яка розташована в с. Бовшів урочище Касова гора , заг. площею 0,0601 га., і яка належить ОСОБА_4 (а.с.16).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме: 1/2 частини квартири, що знаходиться в м. Бурштин по вул. Василя Стуса, 11/31, - гараж, що знаходиться в м. Бурштин по вул. Василя Стуса, 25 та земельна ділянка, що знаходиться в урочищі Касова гора в с. Бовшів, Галицького району Івано-Франківської області. Спадкоємцями першої черги за законом після померлого є його дружина, яка є позивачем по справі та дочка, яка є відповідачем по справі.

У відповідності до ч.1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем та відповідачкою подані заяви до нотаріуса про прийняття спадкового майна після смерті спадкодавця.

З копії відмови державного нотаріуса Галицької районної державної нотаріальної контори від 25.04.2017 року вбачаться, що на майно спадкодавця ОСОБА_4, який помер 26.11.2013 року і на день смерті був зареєстрований та проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке складається із 1/2 частки квартири, що знаходиться в м. Бурштин по вул. Василя Стуса, 11/31, - гаража, що знаходиться в м. Бурштин по вул. Василя Стуса, 25 та земельної ділянки, що знаходиться в урочищі Касова гора в с. Бовшів, Галицького району, відсутні оригінали правовстановлюючих документів, а відтак видати свідоцтво про право на спадщину на дане спадкове майно спадкоємцям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не можуть бути видані (а.с.11).

За змістом ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплений в статті 51 Конституції України.

Статтями 202, 203 Сімейного кодексу України встановлено обов'язок повнолітніх дітей утримувати своїх батьків, які є непрацездатними та потребують матеріальної допомоги, мають тяжкі хвороби, інвалідність або є безпомічними.

Відповідно до ст.ст. 1216, 1217 та 1220 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців) та здійснюється за заповітом, або за законом та відкривається внаслідок смерті цієї особи.

За правилами ч. 3 ст. 1224 ЦК не мають право на спадкування за законом повнолітні діти, а також інші особи, які ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_4, 1938р.н. останні роки важко хворів, так в нього був ішемічний інсульт, кардіосклероз дифузійний, енцефалопатія ІІ з проявами судинного паркінсонізму, ускладнений піелонефрит, хронічна ниркова недостатність, ангіопатія сітківки, вікова катаракта, що підтверджується копія епікризів з 2011-2013рр. Періодично був госпіталізований та виписувався на амбулаторне лікування з призначенням проходження курсу медикаментозного лікування , і потребував постійного стороннього догляду, який здійснювала його дружина ОСОБА_2

Відповідно до ч.5 ст. 1224 ЦК України за рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Правило частини п'ятої статті 1224 ЦК України стосується всіх спадкоємців за законом.

Суд, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є підставними і обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, ст.ст. 316-319, 392, 1216, 1217, 1224, 1258, 1259, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 202, 203 СК України, керуючись ст.ст. ст.ст. 247, 258, 263, 265, 273, 280-284, 354 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про усунення від права спадкування та визнання права власності - задовольнити.

Усунути ОСОБА_3, жительку м. Львів, вул. Городоцька, 243/75, від права на спадкування після смерті її батька, ОСОБА_4, який помер 26.11.2013 року.

Визнати за ОСОБА_2, 10.11.1941р.н., жителькою м. Бурштин, вул. Василя Стуса, 11/31, право власності на спадкове нерухоме майно:

- 1/2 частини квартири, що знаходиться в м. Бурштин по вул. Василя Стуса, 11/31, Івано-Франківської області,

- гараж, що знаходиться в м. Бурштин по вул. Василя Стуса, 25, Івано-Франківської області, загальною площею 26,3кв.м.,

- земельну ділянку, що знаходиться в урочищі Касова гора в с. Бовшів, Галицького району, Івано-Франківської області, загальною площею 0,0601 га., кадастровий номер 2621280600:02:001:0084, яке належало ОСОБА_4, який помер 26.11.2013 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Івано-Франківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копії.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя:ОСОБА_1

СудГалицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення12.02.2018
Оприлюднено15.02.2018
Номер документу72185385
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —341/834/17

Рішення від 12.02.2018

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

Юсип І. М.

Ухвала від 12.02.2018

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

Юсип І. М.

Ухвала від 07.06.2017

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

Юсип І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні