Справа № 673/1463/17
Провадження № 2/673/715/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2017 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.
при секретарі судових засідань ОСОБА_1
з участю представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, за правилами ч. 2 ст. 197 Цивільного процесуального кодексу України, цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_3 за довіреністю - ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю Динамо , з участю Печерської районної в місті Києві державної адміністрації як третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору, про розірвання трудового договору та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2017 року позивач ОСОБА_3 через представника за довіреністю ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до ТОВ Динамо , з участю Печерської районної в місті Києві державної адміністрації як третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору, про розірвання трудового договору та зобов'язання до вчинення дій.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що з 01.08.2003 року його призначено на посаду директора ТОВ Динамо та внесено відомості про нього як директора (керівника) та підписанта цього товариства до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Єдиним учасником ТОВ Динамо є фізична особа ОСОБА_4, який проживає в м. Донецьк. Однак останній фактично не займається своїм підприємством, підприємство не виконує поставлені економічні завдання, працівників на ньому немає, у зв'язку з чим позивач втратив економічну чи будь-яку іншу зацікавленість у перебуванні на посаді директора товариства та виявив бажання припинити трудові відносини із ним. З цією метою 30.06.2017 року позивач направив до ОСОБА_4 письмову заяву, в якій просив, у відповідності до ч.3 ст. 61 Закону України Про господарські товариства , зібрати протягом 30 днів позачергові збори учасників товариства та розглянути питання про звільнення
його з посади директора ТОВ Динамо за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України. Однак ОСОБА_4 заяву позивача не розглянув та будь-яких дій щодо заявлених позивачем у ній вимог не вчинив. Враховуючи наведене, позивач просив задовольнити його позов, розірвавши з 28.12.2017 року трудовий договір, укладений між ним та ТОВ Динамо , у зв'язку з його звільненням за власним бажанням на підставі ч.1 ст. 38 КЗпП України, а також зобов'язавши Печерську районну в місті Києві державну адміністрацію внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, шляхом виключення відомостей про нього як директора (керівника) та підписанта ТОВ Динамо .
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав із підстав, наведених у позові, та просить задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача на повторні виклики в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується оголошеннями про виклик до суду, розміщеними в газетах Час Київщини № 47 від 01.12.2017 року та Урядовий кур'єр № 228 від 02.12.2017 року. Причини неявки до суду він не повідомив.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Печерської районної в місті Києві державної адміністрації в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
Заслухавши представника позивача та дослідивши матеріали справи відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.
У відповідності до положень ч.3 ст. 10 та ч.1 ст. 60 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, які мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості, та кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ст.16 ЦК України , кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У відповідності до вимог ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовуються вимоги і заперечення сторін, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Як встановлено судом із трудової книжки позивача ОСОБА_3, 01.08.2003 року його було призначено на посаду виконавчого директора товариства з обмеженою відповідальністю Динамо .
14.11.2005 року ОСОБА_3 було переведено на посаду директора вказаного товариства.
При цьому, як з'ясовано судом, між сторонами особлива форма трудового договору - контракт щодо виконання обов'язків директора ТОВ Динамо не укладався.
Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, виданого державним реєстратором Деражнянської райдержадміністрації 02.10.12017 року,підтверджується, що товариство з обмеженою відповідальністю Динамо (ТОВ Динамо ) є юридичною особою, код ЄДРПОУ 31974985, із місцезнаходженням: 01024, України, м. Київ, вул. Богомольця Академіка, буд. 7/14, нежиле приміщення 206А.
Засновником юридичної особи є ОСОБА_4, індекс 83012, АДРЕСА_1, розмір внеску до статутного фонду - 5 059 000, 00 грн.
Керівником та підписантом ТОВ Динамо є ОСОБА_3
Підприємство перебуває на обліку в Головному управлінні регіональної статистики, ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.
Із цього ж Витягу вбачається, що відомості про перебування ТОВ Динамо як юридичної особи у процесі припинення у реєстрі відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 КЗпП України Працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Отже, лише на підставі письмової заяви та за умови попередження власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний трудовий договір за ч. 1 ст. 38 КЗпП України .
Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 145 ЦК України питання про створення та відкликання виконавчого органу товариства належить до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю.
Згідно із Статутом ТОВ Динамо , затвердженого протоколом зборів учасників товариства від 22.12.2009 року № 24, єдиним учасником товариства є ОСОБА_4.
Пунктами 6.1, 6.4, 6.8-6.11 Статуту передбачено, що вищим органом товариства є збори учасників або їх представників. До виключної компетенції зборів учасників належить, зокрема, обрання і відкликання директора. Управління проточною діяльністю товариства здійснюється виконавчим органом - директором, який призначається і звільняється з посади зборами учасників . Апарат товариства формується директором. Директор вирішує усі питання діяльності товариства, крім тих, які відносяться виключно до компетенції зборів учасників. Директор підзвітний зборам учасників, організовує виконання їх рішень, несе перед ними відповідальність за виконання їх рішень.
Відповідно до ч. 2 ст. 145 ЦК України та ч. 1 ст. 62 Закону України Про господарські товариства у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган (колегіальний (дирекція) або одноособовий (директор), який здійснює поточне керівництво його діяльністю і є підзвітним загальним зборам його учасників.
Згідно з ч. 1 ст. 145 ЦК України вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників, до виключної компетенції якого належить, зокрема створення та відкликання виконавчого органу товариства (п. 3 ч. 4 ст. 145 ЦК України ).
Враховуючи положення ст. 145 ЦК України та ст. 62 Закону України Про господарські товариства лише загальні збори товариств можуть вирішувати питання про створення та відкликання виконавчого органу товариства, у тому числі директора.
Згідно з ч. 3, 5 ст. 61 Закону України Про господарські товариства загальні збори учасників товариства повинні скликатися на вимогу виконавчого органу. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів.
Пунктом 6.6. Статуту ТОВ Динамо передбачено, що позачергові збори учасників скликаються головою у випадках, коли цього вимагають інтереси товариства в цілому. Збори учасників повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу або ревізійної комісії. Порядок денний розсилається не менше, ніж за 30 днів до початку зборів.
Як вбачається із наявних у справі документів, на виконання зазначеного, 30.06.2017 року ОСОБА_3 направив на адресу ТОВ Динамо , на ім'я засновника товариства ОСОБА_4 лист із проханням зібрати, у відповідності до ч.3 ст. 61 Закону України Про господарські товариства , позачергові збори учасників товариства та розглянути питання про звільнення його з посади директора ТОВ Динамо за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України.
02.08.2017 року ОСОБА_3 на адресу ОСОБА_4 було направлено відповідну заяву про звільнення його із займаної посади з 15.08.2017 року.
Однак, як встановлено судом, після отримання такої заяви ОСОБА_4 будь-яких дій щодо заявлених позивачем у ній вимог не вчинив та рішення про звільнення позивача прийнято не було.
Отже, позивачем виконано всі вимоги законодавства та внутрішніх документів ТОВ Динамо щодо процедури звільнення за власним бажанням: ним було надіслано письмову вимогу про проведення позачергових зборів засновників (учасників) та подано 02.08.2017 року заяву про звільнення за власним бажанням з 15.08.2017 року.
Натомість, уповноважений орган (учасник) ТОВ Динамо проігнорував такі законні вимоги позивача.
Частиною 1 ст. 38 КЗпП України передбачене право працівника розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні.
Отже, за змістом положень ст. 38 КЗпП України , ст. 145 ЦК України , ст. 58 , 60 -62 Закону України Про господарські товариства праву директора товариства на звільнення за власним
бажанням кореспондує обов'язок учасників товариства провести загальні збори та розглянути заяву директора про звільнення.
Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється.
Розглядаючи справи, пов'язані із застосуванням даної норми, Конституційний Суд України у рішеннях від 07.07.2004 року № 14-рп/2004, від 16.10.2007 року № 8-рп/2007 та від 29.01.2008 року № 2-рп/2008 зазначав, що визначене статтею 43 Конституції України право на працю Конституційний Суд України розглядає як природну потребу людини своїми фізичними і розумовими здібностями забезпечувати своє життя. Це право передбачає як можливість самостійно займатися трудовою діяльністю, так і можливість працювати за трудовим договором чи контрактом.
Свобода праці передбачає можливість особи займатися чи не займатися працею, а якщо займатися, то вільно її обирати, забезпечення кожному без дискримінації вступати у трудові відносини для реалізації своїх здібностей. За своєю природою право на працю є невідчужуваним і по суті означає забезпечення саме рівних можливостей кожному для його реалізації.
Таким чином, відповідачем порушене право позивача на звільнення з роботи з ініціативи працівника, передбачене ч. 1 ст. 38 КЗпП України .
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 про розірвання трудового договору є обґрунтованими, оскільки не вирішення зборами учасників товариства заяви про звільнення його з посади директора є порушенням його права щодо вільного вибору праці.
Разом із цим, суд вважає вірним розірвати трудовий договір, укладений між ОСОБА_3 та ТОВ Динамо з дня ухвалення судового рішення, тобто з 28.12.2017 року.
Крім того, є обґрунтованою позовна вимога про зобов'язання Печерської районної в місті Києві державної адміністрації внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, шляхом виключення відомостей про ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) як директора (керівника) та підписанта товариства з обмеженою відповідальністю Динамо , код ЄДРПОУ 31974985, оскільки наявними у справі документами підтверджується, що реєстраційна справа ТОВ Динамо знаходиться у вказаному органі виконавчої влади.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 58, 60-62 Закону України Про господарські товариства , ст. 38 КЗпП України, ст.ст. 16, 145 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 15, 57, 60, 197, 208-210, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Трудовий договір, укладений між ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та товариством з обмеженою відповідальністю Динамо (код ЄДРПОУ 31974985, місцезнаходження: 01024, України, м. Київ, вул. Богомольця Академіка, буд. 7/14, нежиле приміщення 206А), розірвати з 28.12.2017 року, у зв'язку зі звільненням ОСОБА_3 за власним бажанням на підставі ч.1 ст. 38 КЗпП України.
Зобов'язати Печерську районну в місті Києві державну адміністрацію внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, шляхом виключення відомостей про ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) як директора (керівника) та підписанта товариства з обмеженою відповідальністю Динамо , код ЄДРПОУ 31974985.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Складання повного рішення відкладено на строк не більше як п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Хмельницької області через Деражнянський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_5
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2017 |
Оприлюднено | 20.02.2018 |
Номер документу | 72266116 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Дворнін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні