ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" лютого 2018 р. Справа № 911/3689/17
Господарський суд Київської області у складі головуючого судді Лилака Т.Д. за участю секретаря судового засідання Москалика О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву
(адреса: 01032, м. Київ, бульвар Т. Шевченка, 50-Г, код 19030825)
до Українського державного центру стандартизації та сертифікації «Украгростандартсертифікація»
(адреса: 08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, 8, код 00914556)
про виселення з орендованого майна
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1;
відповідача - не з'явились.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач, Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Українського державного центру стандартизації та сертифікації, згідно якого просить суд: виселити Український державний центр стандартизації та сертифікації Украгростандартсертифікація з орендованого державного нерухомого майна - нежилих приміщень загальною площею 395,40 м2 (робочою площею 395,40 м2), розміщене за адресою: м. Київ, вул. О. Теліги, 8, що перебуває на балансі Державного підприємства Український науково-дослідний і проектний інститут харчової промисловості .
Ухвалою господарського суду Київської області від 11.12.2017 порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 11.01.2018.
28.12.2018 через канцелярію суду представник позивача подав письмове підтвердження того, що у провадженні господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує господарський спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет, з тих же підстав, а також немає рішення цих органів з такого спору.
Ухвалою господарського суду Київської області від 11.01.2018 постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження. Підготовче засідання відкладено на 25.01.2018.
Ухвалою господарського суду Київської області від 25.01.2018 постановлено закрити підготовче засідання, розгляд справи призначено на 08.02.2018.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Ухвали Господарського суду Київської області від 11.12.2017, 11.01.2018, 25.01.2018 направлялись відповідачу з рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення на адресу, зазначену позивачем у позові, яка відповідає адресі, зазначеній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Відповідно до правої позиції, викладеної в п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи те, що нез'явлення відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов у відсутності представника відповідача, за наявними у справі матеріалами.
У судовому засіданні представник позивача надав усні пояснення щодо своїх позовних вимог, позовні вимоги підтримав, вважає їх обґрунтованими і правомірними та такими, що підлягають задоволенню з підстав, зазначених в позовній заяві.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву діє на підставі положення про регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву затвердженого наказом Голови Фонду державного майна України від 02.10.2012 №3607.
Відповідно до ст. 5 Закону України від 10.04.1992 №2260 Про оренду державного та комунального майна орендодавцями державного майна є Фонд державного майна України та його регіональні відділення.
Згідно частини 1 статті 287 господарського кодексу України Фонд державного майна України, його регіональні відділення є орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке є державною власністю, а також іншого майна у випадках, передбачених законом.
02.06.2011 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по м. Києву (орендодавець) та Українським державним центром стандартизації та сертифікації Украгростандартсертифікація (орендар) був укладений договір оренди №5876 нерухомого майна, що належить до державної власності.
Орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежилі приміщення (майно) площею 395,40 кв. м, розміщене за адресою: м. Київ, вул. О. Теліги, 8, на четвертому поверсі будівлі виробничого корпусу, що перебуває на балансі державного підприємства Українського державного інституту, що перебуває на балансі державного підприємства харчової промисловості Укрдіпрохарчопром код 00334422 (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі актом оцінки станом на 30.04.2011 і становить 3498270,00 гривень. Майно передається в оренду з метою розміщення бюджетної установи (організації) - Український державний центр стандартизації та сертифікації Украгростандартсертифікація . Стан майна на момент укладення договору, визначається в акті приймання-передавання за узгодженим висновком балансоутримувача і орендаря (п.п. 1.1.-1.3. договору).
Орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передавання майна. Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається держава, а орендар користується ним протягом строку оренди. Передача майна в оренду здійснюється за залишковою балансовою вартістю, визначеною балансоутримувачем за матеріалами бухгалтерського обліку. Обов'язок щодо складання акта приймання-передаванняпокладається на орендодавця (п.п. 2.1.-2.4. договору).
Орендна плата визначається на підставі методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 і становить без ПДВ 1 грн. в рік. Перерахування здійснюється самостійно до 10 числа місяця, наступного за звітним періодом таким чином: 70% орендної плати перераховується орендарем до державного бюджету, 30% орендної плати перераховуються орендарем на розрахунковий рахунок балансоутримувача (п.п. 3.1., 3.4. договору).
Відповідно до п. 10.1. договору цей договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 02.06.2011 до 02.05.2014 включно.
02.05.2011 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по м. Києву (орендодавець) та Українським державним центром стандартизації та сертифікації Украгростандартсертифікація (орендар) підписали акт прийому-передавання орендованого майна за адресою: м. Київ, вул. О. Теліги, 8, відповідно до п. 1 якого орендодавець, згідно з договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 02.06.2011 №5875 передає, а орендар приймає в строкове платне користування майно - нежилі приміщення (майно) загальною площею 395,4 кв. м, розташоване за адресою: м. Київ, вул. О. Теліги, 8 на четвертому поверсі будівлі виробничого корпусу, що перебуває на балансі Державного підприємства Українського державного інституту по проектуванню підприємств харчової промисловості Укрдіпрохарчопром (код 00334422).
Технічний і пожежобезпечний стан вказаного вище майна задовільний. Майно у відповідності з узгодженим висновком балансоутримувача і орендаря потребує проведення поточного ремонту. Сторони зазначають, що орендоване майно передано орендарю в комплекті та в належному стані, що відповідають істотним умовам договору оренди та призначенню майна (п.п. 2-3. Акта прийому-передавання).
10.06.2014 між між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по м. Києву (орендодавець) та Українським державним центром стандартизації та сертифікації Украгростандартсертифікація (орендар) був укладений додатковий договір №5876/01, яким п. 1.1. розділу 1 договору було викладено в наступні редакції: Орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежилі приміщення загальною площею 395,40 м2 (робочою площею 395,40 м2), розміщення за адресою: м. Київ, вул.. О. Теліги, 8, що перебуває на балансі Державного підприємства Український науково-дослідний і проектний інститут харчової промисловості .
Спеціалістами регіонального відділення було проведено перевірку державного орендованого майна, що підтверджується актом обстеження від 07.10.2016, відповідно до якого було встановлено, що орендарем приміщення за договором оренди від 02.06.2011 №5876 не використовується.
У зв'язку із закінченням 02.04.2017 строку дії договору, керуючись ст. 764 Цивільного кодексу України, ст. 17 ЗУ Про оренду державного та комунального майна , п. 10.4. договору, Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву направило на адресу Українського державного центра стандартизації та сертифікації Украгростандартсертифікація заяву від 27.04.2017 №30-06/4885 про припинення чинності договору, якою було повідомлено про відмову в продовженні договору оренди на наступний термін.
Втім, до теперішнього часу відповідач не звільнив орендоване майно та не передав його за актом приймання - передачіпозивачу.
Позивач, звертаючись до суду з даним позовом, просить суд, у зв'язку з закінченням строку дії договору оренди від 02.06.2011 №5876, виселити відповідача з нерухомого майна.
Дослідивши обставини справи, надані судом докази суд приходить до висновку про задоволення позову у повному обсязі з огляну на наступне.
Спір між сторонами виник у зв'язку з невиконанням відповідачем умов договору оренди від 02.06.2011 №5876 щодо своєчасного звільнення майна орендованого приміщення.
Згідно ч. 1 ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про орендудержавного та комунального майна" термін договору оренди визначається за погодженням сторін.
Частиною 2 статті 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що договір оренди припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно до ст. 764 ЦК України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Як вбачається з матеріалів справи, орендодавець - Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву від 21.11.2016 №30-06/12469, 27.04.2017 №30-06/4885, повідомило орендаря про припинення договору оренди від 02.06.2011 №5876 та вимагав у триденний строк з моменту отримання даного листа, передати орендоване майно за актом приймання-передачі (повернення).
Відповідно до ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймачеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкторенди на умовах зазначених у договорі оренди.
Умовами п. 5.9 договору сторони визначили, що у разі припиненя або розірвання цього договору орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві та балансоутримувачу орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря.
Доказів повернення відповідачем орендованого приміщення за актом приймання-передачі станом на час розгляду справи, суду не надано.
У відповідності до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Вимогами ч.1 ст. 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач своїм правом не скористався.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 86 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Оскільки відповідно до статей 2, 3 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" правовою підставою користування комунальним майном є договір оренди, а договірні відносини сторін припинились у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 02.06.2011 №5876 і відповідач втратив статус орендаря, суд визнає вимоги позивача про виселення відповідача з орендованого державного нерухомого майна - нежилих приміщень загальною площею 395,40 м2, розміщене за адресою: м. Київ, вул. О. Теліги, 8, що перебуває на балансі Державного підприємства Український науково-дослідний і проектний інститут харчової промисловості .
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Виселити Український державний центр стандартизації та сертифікації Украгростандартсертифікація (08132, Київська обл., м. Вишневе, вул. Київська, 8, код 00914556) з орендованого державного нерухомого майна - нежилих приміщень загальною площею 395,40 м2 (робочою площею 395,40 м2), розміщене за адресою: м. Київ, вул. О. Теліги, 8, що перебуває на балансі Державного підприємства Український науково-дослідний і проектний інститут харчової промисловості .
Стягнути з Українського державного центру стандартизації та сертифікації Украгростандартсертифікація (08132, Київська обл., м. Вишневе, вул. Київська, 8, код 00914556) а користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву (01032, м. Київ, бульвар Т. Шевченка, 50-Г, код 19030825) 1600,00 гривень судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 08.02.2018 оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 19.02.2018.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Т.Д. Лилак
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 08.02.2018 |
Оприлюднено | 21.02.2018 |
Номер документу | 72291849 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Лилак Т.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні