Рішення
від 13.02.2018 по справі 913/919/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 року Справа № 913/919/17

м.Харків Провадження №31/913/919/17

Господарський суд Луганської області в складі головуючого судді Марченко Ю.І.

за участю секретаря судового засідання Богуславська Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області, м.Сєвєродонецьк Луганської області в інтересах держави в особі: позивача Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради, м.Сєвєродонецьк Луганської області

до Фізичної особи - підприємця Бірюкова Ігоря Анатолійовича , м.Сєвєродонецьк Луганської області

про розірвання договору оренди нежилого приміщення, зобов'язання повернути нежиле приміщення та стягнення заборгованості по орендній платі у сумі 10 885 грн. 45 коп.

у засіданні брали участь:

від заявника - представник не прибув;

від позивача - представник не прибув;

від відповідача - представник не прибув.

в с т а н о ви в:

Керівник Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою від 17.11.2017 №10757вих.17 в інтересах держави в особі позивача Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради до фізичної особи - підприємця Бірюкова Ігоря Анатолійовича з наступними вимогами, з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог від 11.01.2018 №350 вих.18:

- припинити договір оренди нежилого приміщення №29 від 01.04.2013, укладений між Фондом комунального майна Сєвєродонецької міської ради та фізичною особою - підприємцем Бірюковим І.А. загальною площею 125,2 кв.м, вартістю 73 242 грн., що знаходиться за адресою: Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Маяковського, 25 "б", шляхом його розірвання;

- зобов'язати відповідача повернути Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради нежилого приміщення загальною площею 125,2 кв.м, вартістю 73 242 грн., що знаходиться за адресою: Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Маяковського, 25 "б";

- стягнути з відповідача заборгованість по орендній оплаті в розмірі 10 885 грн. 45 коп. на користь Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради на розрахунковий рахунок (р/р 37119013001058 в ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013).

Підставою звернення прокурора з позовною заявою в особі Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради (позивача), як орендодавця, є порушення інтересів держави, яке полягає у порушенні відповідачем умов договору та вимог законодавства в частині своєчасності внесення орендної плати за користування нежилим приміщенням комунальної власності на підставі договору оренди нежилого приміщення №29 від 01.04.2013.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 24.11.2017 було порушено провадження по справі №913/919/17 та призначено до розгляду на 15.01.2018.

Відповідно до п.п. 9 п. 1 Перехідних положень ГПК (в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017 року) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку:

1) наказного провадження;

2) позовного провадження (загального або спрощеного).

Наказне провадження призначене для розгляду справ за заявами про стягнення грошових сум незначного розміру, щодо яких відсутній спір або про його наявність заявнику невідомо.

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Враховуючи те, що по справі № 913/919/17 було порушено позовне провадження, суд визнав за необхідне продовжувати розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 15.01.2018 розгляд підготовчого засідання було відкладено на 30.01.2018.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 30.01.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті

Сєвєродонецька місцева прокуратура Луганської області правом на участь свого представника у судовому засіданні не скористалася, хоча про дату, час та місце судового засідання була повідомлена належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 05.02.2018 (а.с.149), від 06.02.2018 (а.с.150 - 151).

Позивач та відповідач правом на участь своїх представників у судовому засіданні не скористалися, хоча про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, будь-яких клопотань або пояснень до суду не надали.

Статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України (Закон України від 17.07.1997 року № 475/97 - ВР), кожній особі гарантовано право на справедливий і відкритий розгляд при визначенні її громадських прав і обов'язків впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, зокрема п.п. 1 якої визначено, що днем вручення судового рішення є: день вручення судового рішення під розписку, таке повідомлення міститься в матеріалах справи (а.с. 149 - 152).

Частиною 10 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові рішення відповідно до цієї статті вручаються шляхом надсилання (видачі) відповідній особі копії (тексту) повного або скороченого судового рішення, що містить інформацію про веб-адресу такого рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Згідно зі ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 №755-IV якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Враховуючи це, а також достатність часу, наданого сторонам для підготовки до судового засідання та підготовки витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені в п.4 ч.3 ст. 129 Конституції України, ст. 13 та ст. 14 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального України.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

01.04.2013 року між Фондом комунального майна Сєвєродонецької міської ради (орендодавець за договором, позивач у справі) та фізичною особою - підприємцем Бірюковим Ігорем Анатолійовичем (орендар за договором, відповідач у справі) було укладено договір №29 на оренду нежилого приміщення (далі - договір).

Розділом 1 Предмет договору сторони узгодили, що орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення за адресою: вул. Маяковського, 25 б , інвентарний номер №469, загальною площею 125,2 кв.м, яке знаходиться на балансі Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради, для здійснення підприємницької діяльності в галузі надання побутових послуг, відповідно до норм Закону України Про оренду державного та комунального майна , на підставі рішення восьмої сесії Сєвєродонецької міської ради 5 скликання №348 від 14.09.2006 Про методику розрахунку і порядок використання плати за оренду майна, що є власністю територіальної громади міста Сєвєродонецьк Луганської області та Протоколу №2 засідання конкурсної комісії щодо надання в оренду комунального майна, в тому числі і нерухомого, що є власністю територіальної громади м.Сєвєродонецька Луганської області від 25.0.3.2013. (п.1.1 договору).

Пунктом 1.2. договору сторони передбачили, що вартість приміщення визначена відповідно до експертної оцінки і складає 73 242 грн. 00 коп.

Відповідно до п.2.1. договору право користування приміщенням орендарем настає одночасно з підписанням договору та акту прийняття - передачі приміщення.

Згідно з пунктом 2.3. договору одночасно з передачею в оренду нежитлового приміщення до орендаря на строк дії договору оренди переходить право користування земельною ділянкою (за винятком оренди землі), яка відповідає площі орендованого нежитлового приміщення.

Пунктом 2.4. договору встановлено, що у випадку закінчення терміну оренди, а також у випадку дострокового розірвання договору, орендар повертає орендодавцю приміщення у стані, що не погіршує конструктивні та технологічні якості приміщення у порівнянні зі станом на момент передачі його в оренду. Передача приміщення здійснюється протягом п'яти днів з моменту припинення договору оренди. Протягом вказаного строку орендар зобов'язаний звільнити орендоване приміщення і підготувати його до передачі орендодавцю. Приміщення вважається повернутим орендодавцю з моменту підписання сторонами акту прийняття - передачі.

Розділом 3 сторони погодили взаємні обов'язки, зокрема, передбачено, що орендар зобов'язаний використовувати орендоване приміщення тільки по прямому призначенню обумовленому в договорі (п.3.2.1. договору); підтримувати в належному стані територію, що прилягає до орендованого об'єкту (п.3.2.5 договору); орендар самостійно вносить плату за землю в розмірі земельного податку на підставі розрахунку частки площі земельної ділянки та її грошової оцінки відповідно до чинного законодавства (п.3.2.8. договору); виконати у строк до 30.12.2013 за рахунок власних коштів експертну оцінку на орендоване приміщення, яка необхідна для визначення орендної плати згідно діючого законодавства (п.3.2.10. договору); вчасно та в повному обсязі вносити оренду плату (п.3.2.11. договору).

Приписами п.5.1. договору сторони погодили, що орендна плата за нежиле приміщення визначається на основі п.1. Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна, що є власністю громади міста Сєвєродонецька , яка затверджена рішенням 8 сесії міської ради 5 скликання №348 від 14.09.2006 та встановлюється у розмірі 8 відсотків від вартості приміщення, визначеної експертним шляхом.

Орендна плата вноситься щоквартально не пізніше 10 числа наступного за кварталом місяця на рахунок Фонду комунального майна. При цьому, орендар самостійно коректує місячну орендну плату за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. (п.5.4. договору).

По закінченню строку дії договору орендна плата вноситься орендраем по день фактичної здачі приміщення за актом (п.5.7. договору).

Пунктом 7.3. сторони погодили, що орендар за несплату орендної плати у встановлений договором строк, сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від квартальної орендної плати за кожний день прострочення платежу.

У випадку нецільового використання об'єкту оренди, орендар зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 5% від нарахованої суми орендного платежу на момент виявлення нецільового використання (п.7.4. договору).

У випадку порушення строку повернення орендодавцю об'єкту оренди, орендар зобов'язаний сплатити неустойку у розмірі 1% від експертної оцінки об'єкту оренди за кожний день прострочення повернення об'єкту (п.7.5. договору).

Приписами п.9.1. сторони погодили, що у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження, орендар зобов'язаний повернути орендодавцю нежиле приміщення на умовах, зазначених в договорі оренди. Якщо орендар допустив погіршення стану приміщення або його загибель, він повинен відшкодувати збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини. У разі приватизації приміщення орендар за вказівкою орендодавця зобов'язаний передати об'єкт оренди його правонаступнику.

Договір діє з моменту підписання по 30.03.2016 (п.10.1 договору).

Орендодавець може подати до суду вимогу про дострокове розірвання договору оренди, якщо орендар, зокрема використовує приміщення (в цілому або частину його) не у відповідності з договором оренди (п.10.5.1. договору); не вносив орендну плату протягом чотирьох місяців підряд (п. 10.5.3. договору); не виконує будь - який пункт, передбачений договором (п.10.5.4 договору).

Відповідно до п. 10.8, дія договору припиняється внаслідок: закінчення строку, на який він був укладений (п.10.8.1 договору); загибелі об'єкта оренда (п.10.8.2 договору); приватизації приміщення (п.10.8.3 договору); достроково за погодженням сторін або за рішенням господарського суду (п.10.8.4 договору).

05.04.2016 сторони уклали додаткову угоду №1 до договору, за якою передбачили наступні зміни.

Виконати за рахунок власних коштів експертну оцінку, яка необхідна для визначення орендної плати згідно діючого законодавства до 01.08.2016 (п.3.2.10 договору).

Пункт 5.4. договору, сторони доповнили таким змістом: Призупинити на 2016 індексацію орендної плати відповідно до ст.10 Закону України Про оренду державного та комунального майна .

Пункт 6.2. договору сторони погодили викласти в наступній редакції: Орендоване приміщення підлягає обов'язковому страхуванню орендарем на користь Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради на весь термін дії договору .

Орендар за несплату орендної плати у встановлений договором строк сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від квартальної орендної плати за кожний день прострочення платежу на весь термін дії договору (п.7.3. договору).

Крім того, сторони погодили, що договір діє з моменту підписання по 28.02.2019 (п.10.1 договору).

Договір оренди № 29 від 01.04.2013 містить також два додатки, що є його невід'ємними частинами: додаток № 1 Розрахунок орендної плати та додаток № 2 Акт прийняття-передачі нежилого приміщення від 01.04.2013, підписаний представниками орендодавця та орендаря.

Факт передачі нежилого приміщення підтверджується актом прийняття - передачі нежилого приміщення від 01.04.2013, яким засвідчено, що на підставі договору на оренду нежилого приміщення №29 від 01.04.2013, орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нежиле приміщення за адресою вул. Маяковського, 25 б , площею 125,2 кв.м для здійснення підприємницької діяльності в галузі надання побутових послуг. (а.с.31).

Відповідно до акту перевірки виконання умов договору 02.02.2017 комісією було встановлено, що орендарем не дотримується цільове використання об'єкта оренди, приміщення знаходиться у незадовільному санітарному стані, технічний стан приміщення незадовільний, страховка відсутня, не виконана експертна оцінка у термін визначений умовами договору (а.с.38)

Акт від 02.02.2017 підписаний відповідачем без зауважень.

20.02.2017 на адресу відповідача Фондом комунального майна Сєвєродонецької міської ради була направлена претензія №05-09/128, за якою зазначено, що відповідачем, як орендарем, не виконуються умови договору, зокрема: використання приміщення не за цільовим призначенням, порушення умов утримання приміщення в стані, передбаченому санітарними та протипожежними нормами, недотримання правил суспільного порядку та виключення дій, що можуть порушити нормальні умови життя та відпочинку інших людей, порушення умов щодо обов'язкового страхування приміщення на користь Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради.

У зв'язку з чим, позивачем повідомлено що вказані обставини є підставами для дострокового розірвання договору, відтак Фонд комунального майна Сєвєродонецької міської ради зобов'язав відповідача у строк до 01.03.2017 вжити відповідні заходи щодо усунення зазначених порушень. (а.с.39).

Вказана претензія булла залишена відповідачем без відповіді.

В той же час, 03.03.2017 комісією в складі працівників управління Житлово- комунального господарства міської ради, КП Житлосервіс Світанок проведено огляд орендованого приміщення з питань дотримання умов договору оренди, яким встановлено захламованість приміщення, антисанітарний стан об'єкта, використання приміщення не за призначенням.

29.06.2017 актом перевірки умов виконання договору встановлено, що технічний стан приміщення незадовільний, у приміщенні знаходяться клітки з тваринами, у приміщенні відчувається неприємний запах продуктів життєдіяльності тварин, санітарний стан приміщення незадовільний, майно не застраховане, договір на технічне обслуговування приміщення не укладався, експертна оцінка майна у визначений у договорі термін не виконана, заборгованість зі сплати орендної плати відсутня. (а.с. 44)

Вказаний акт від 29.06.2017 підписаний відповідачем без зауважень.

05.07.2017 на адресу відповідача позивачем було направлено претензію №05-09/418 щодо дострокового припинення договору, у зв'язку з невиконанням умов договору оренди.

В той же час, позивачем зобов'язано відповідача у термін до 10.07.2017 звільнити орендоване приміщення та передати його орендодавцю - Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради, у стані, що відповідає санітарним нормам.

31.07.2017 Фондом комунального майна Сєвєродонецької міської ради було отримано відповідь на вищевказану претензію.

Відповідно до якої, відповідачем зазначено, що зі сторони відповідача, як орендаря, не було порушень жодної з умов договору, орендоване приміщення використовується за цільовим призначенням, здійснено генеральне прибирання, зі сторони мешканців суміжних та сусідніх будинків скарг не надходило, експертна оцінка буде проведена в подальшому. (а.с. 46-47).

11.10.2017 актом про перевірку умов виконання договору №29 від 01.04.2013 встановлено, що технічний стан приміщення незадовільний, приміщення використовується не за цільовим призначенням, експертна оцінка у передбачений договором строк не виконана.

Вказаний акт від 11.10.2017 підписаний відповідачем без зауважень (а.с. 49).

Крім того, відповідач має заборгованість по орендній платі за 2 квартал 2017 в сумі 149,68 грн., за 3 квартал 2017 в сумі 5090,84 грн., за 4 квартал 2017 в сумі 5267,34 грн., та пеня за період з 11.07.2017 по 11.01.2018 в сумі 377,59 грн.

Всього заборгованість відповідача перед Фондом комунального майна складає - 10 885 грн. 45 коп.

Доказів погашення заборгованості або часткової оплати сум, заявлених до стягнення, а також виконання порушених умов договору оренди, відповідач до суду не подав.

Оцінивши матеріали справи та доводи сторін у їх сукупності, суд прийшов до наступного.

У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.2 Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

У відповідності з приписами 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справ доказів; суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оренда державного та комунального майна є різновидом майнового найму, і при розгляді справи підлягають застосуванню норми як Закону України Про оренду державного та комунального майна , так і норми Цивільного та Господарського кодексів України.

Як встановлено судом, у порушення умов договору на оренду нежилого приміщення №29 від 01.04.2013 року, відповідач з порушенням правил суспільного порядку та технічного стану приміщення, використовує орендоване приміщення не за цільовим призначенням та всупереч його призначенню, не вживає заходів щодо утримання в належному санітарному стані об'єкта оренди, не виконана експертна оцінка у термін зазначений у договорі, та не сплачується орендна плата, що підтверджується актами перевірки виконання умов договору від 02.02.2017, від 03.03.2017, від 29.06.2017, від 11.10.2017 (а.с.38, 40, 44, 49).

Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Приписами ч.ч. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених кодексом, іншими законами або договором.

Згідно ч.6 ст.283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

В силу ч.1 ст.283 Господарського кодексу України, ч.1 ст.759 Цивільного кодексу України, ст.2 Закону України Про оренду державного та комунального майна за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Зокрема ст.763 Цивільного кодексу України встановлено, що договір найму укладається на строк встановлений договором.

Згідно положень ст. ст. 626, 627 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або цивільних прав та обов'язків. Сторони с вільними в укладенні договору, виборі контрагенту, визначенні умов договору з урахуванням цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор мас право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають зокрема з договору або іншого правочину.

Пунктом 1 статті 530 ЦК України врегульовано, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до положень ч.2 та ч. 3 ст.26 Закону України Про оренду державного та комунального майна , договір оренди припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря); банкрутства орендаря; загибелі об'єкта оренди; ліквідації юридичної особи, яка була орендарем або орендодавцем.

Договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до ст. 782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Статтею 783 Цивільного кодексу України встановлено, що наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо, зокрема наймач користується річчю всупереч договору або призначенню речі.

Поряд з цим слід зазначити, що згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Отже, відповідно до чинного законодавства розірвання договору оренди в судовому порядку може бути здійснено тільки у встановленому законом порядку.

Пунктом 2.4 спірного договору сторони погодили, що коли закінчується термін оренди, а також у випадку дострокового розірвання договору він повертає орендодавцю приміщення у стані, що не погіршує конструктивні та технологічні якості приміщення у порівнянні зі станом на момент передачі його в оренду. Орендар передає орендодавцю приміщення протягом 5-ти днів з моменту припинення договору оренди. На протязі цього строку орендар зобов'язаний звільнити орендоване приміщення і підготувати його до передачі орендодавцю. В момент підписання акту приймання-передачі орендар передає орендодавцю ключі від об`єкту оренди. Приміщення вважається повернутим орендодавцю з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі.

Відповідно до п.9.1. договору сторони узгодили, що у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження, орендар зобов'язаний повернути орендодавцю нежиле приміщення на умовах, зазначених в договорі оренди. Якщо орендар допустив погіршення стану приміщення або його загибель, він повинен відшкодувати орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталася не з його вини. У разі приватизації приміщення, орендар за вказівкою орендодавця зобов'язаний передати об'єкт оренди його правонаступнику.

Так, відповідно до ст. 10 Закону України Про оренду державного та комунального майна істотними умовами договору оренди є, зокрема орендна плата з урахуванням її індексації.

Частиною 3 ст. 18 Закону України Про оренду державного та комунального майна передбачено, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Статтею 19 Закону України Про оренду державного та комунального майна встановлено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності.

Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах.

Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України).

Згідно зі ст. 797 Цивільного кодексу України плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Приймаючи до уваги зазначене та враховуючи, що відповідачем не надано суду жодних доказів належного виконання зобов'язання за договором оренди нежилого приміщення та не спростовано заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку, що факт порушення виконання умов договору відповідачем перед позивачем належним чином доведений, документально підтверджений та строк оплати, у відповідності до умов договору є таким, що настав, а тому позовні вимоги в частині припинення договору шляхом його розірвання є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, за прострочення виконання відповідачем зобов'язання за договором позивачем нарахована пеню у розмірі 377 грн. 59 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Згідно з ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України).

Згідно зі ст. 1 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Статтею 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань встановлено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Як свідчить наданий позивачем розрахунок, нарахування пені здійснювалося відповідно до п.7.3 договору, за яким зазначено, що орендар за несплату орендної плати у встановлений договором строк сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від квартальної орендної плати за кожний день прострочення платежу.

Судом встановлено, що відповідачем у встановлений строк свого обов'язку з оплати наданих послуг не виконано, чим допущено прострочення виконання грошового зобов'язання, тому дії відповідача є порушенням зобов'язання (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), а тому позивачем правомірно заявлено вимогу про стягнення пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховано пеню.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені за допомогою Юридичної інформаційно - пошукової системи Законодавство заявлених позивачем у розмірі 377 грн. 59 коп., суд дійшов висновку про його обґрунтованість, вірність та відповідність фактичним обставинам справи і нормам чинного законодавства, у зв'язку з чим вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги Керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради про розірвання договору оренди, повернення нежилого приміщення та стягнення заорг7ованості по орендній платі слід задовольнити повністю.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, у разі задоволення позову покладається на відповідача.

Таким чином, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у сумі 4 800 грн. 00 коп.

У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, суд підписує рішення без його проголошення.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 74, 73, 86, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

в и р і ш и в:

1.Позовні вимоги керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області, м.Сєвєродонецьк Луганської області в інтересах держави в особі: позивача Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради, до Фізичної особи - підприємця Бірюкова Ігоря Анатолійовича, про розірвання договору оренди нежилого приміщення, зобов'язання повернути нежиле приміщення та стягнення заборгованості по орендній платі у сумі 10 885 грн. 45 коп. - задовольнити повністю.

2. Припинити договір оренди нежилого приміщення №29 від 01.04.2013, укладений між Фондом комунального майна Сєвєродонецької міської ради та фізичною особою - підприємцем Бірюковим Ігорем Анатолійовичем, загальною площею 125,2 кв.м, вартістю 73 242 грн., що знаходиться за адресою: Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Маяковського, 25 "б", шляхом його розірвання.

3. Зобов'язати фізичну особу - підприємця Бірюкова Ігоря Анатолійовича (АДРЕСА_3 ідентифікаційний код НОМЕР_1) повернути Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, 32, код ЄДРПОУ 25372814) нежиле приміщення загальною площею 125,2 кв.м, вартістю 73 242 грн., що знаходиться за адресою: Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Маяковського, 25 б .

4. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Бірюкова Ігоря Анатолійовича (АДРЕСА_3 ідентифікаційний код НОМЕР_1) заборгованість по орендній оплаті в розмірі 10 885 грн. 45 коп. на користь Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, 32, код ЄДРПОУ 25372814) на розрахунковий рахунок 37119013001058 в ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013.

5. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Бірюкова Ігоря Анатолійовича (АДРЕСА_3 ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Прокуратури Луганської області (вул.Богдана Ліщини, б.27, м.Сєвєродонецьк Луганської області, ідентифікаційний код 02909921) витрати зі сплати судового збору в сумі 4 800 грн. 00 коп.

6 . Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення, відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Дата виготовлення повного тексту та підписання рішення - 20.02.2018.

Суддя Ю.І. Марченко

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення13.02.2018
Оприлюднено21.02.2018
Номер документу72292030
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/919/17

Ухвала від 01.05.2023

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Оладенко О. С.

Рішення від 13.02.2018

Господарське

Господарський суд Луганської області

Марченко Ю.І.

Ухвала від 30.01.2018

Господарське

Господарський суд Луганської області

Марченко Ю.І.

Ухвала від 15.01.2018

Господарське

Господарський суд Луганської області

Марченко Ю.І.

Ухвала від 26.12.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Марченко Ю.І.

Ухвала від 11.12.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Марченко Ю.І.

Ухвала від 24.11.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Марченко Ю.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні