Рішення
від 21.02.2018 по справі 924/1079/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" лютого 2018 р. м. Хмельн

ицький Справа №924/1079/17

Господарський суд Хмельницької області у складі суддя Виноградова В.В., за участю секретаря судового засідання Фрей В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Гриценківської сільської ради Красилівського району, с. Гриценки Красилівського району Хмельницької області

до дочірнього підприємства "Старокостянтинівський молочний завод", м. Старокостянтинів Хмельницької області

про зобов'язання повернути нежитлове приміщення

представники учасників справи не з'явилися

суть спору: позивач звернувся до суду із позовом (враховуючи прийняту судом заяву про зміну предмету позову) про зобов'язання відповідача повернути нежитлове приміщення за адресою: вул. Покровська, 17 с. Гриценки, що зазначене в договорі оренди №3 від 02.01.2012 року. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач після закінчення договору оренди приміщення не звільнив та продовжує його використовувати. При цьому посилається на положення ст. ст. 509, 525, 526, 530, 610, 612, 765 ЦК України, ст. 173 ГК України, ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування".

Позивач повноважного представника в судове засідання не направив, був належним чином повідомлений про судове засідання. Позивач надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, при цьому зазначивши, що відповідач у відзиві з позовними вимогами погоджується, вважає, що неявка позивача не перешкоджає вирішенню спору. Крім того, у клопотанні від 15.01.2018 р. позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (№50 від 29.01.2018 р.), в якому з позовними вимогами щодо повернення нежитлового приміщення погоджується та повідомляє про проведення підготовчих робіт для його повернення. Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, хоча був належним чином повідомлений про судове засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 07.02.2018 р.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 24.12.2012 р., витягу про державну реєстрацію прав від 24.12.2012 р. нежитлова будівля, приміщення сільської ради по вул. Жовтневій, 7 у с. Гриценки Красилівського району Хмельницької області загальною площею 203,7 кв.м. належить на праві комунальної власності громаді с. Гриценки в особі Гриценківської сільської ради.

02.01.2012р. між Гриценківською сільською радою Красилівського району Хмельницької області (орендодавцем) та ДП "Старокостянтинівський молочний завод" (орендар) укладено договір оренди №3 (далі - договір), відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне володіння та користування майно: частину приміщення сільської ради - 15 кв.м. (п.1.1 договору).

Згідно з п. 2.1 договору майно, що орендується, використовуватиметься орендарем з метою розміщення приймального пункту молока (охолоджувач молока).

Відповідно до п. 4.1 договору строк його дії становить з моменту підписання до 01.04.2012 року. Строк оренди може бути продовжений за згодою сторін (п. 4.2 договору).

За умовами п. 5.1 договору орендна плата становить 100 грн., в т.ч. ПДВ на місяць.

Згідно з п. 7.1 договору орендар зобов'язується повернути майно по закінченню терміну оренди в технічно справному стані з урахуванням нормального зносу.

Майно повинно бути повернено орендодавцю по закінченні терміну оренди за п. 4 договору у справному стані з урахуванням нормального зносу, що виник у період експлуатації. Повернення відбувається за актом приймання - передачі протягом трьох днів з моменту закінчення терміну дії договору оренди (р. 8 договору).

Відповідно до п. 10.1 договору він підлягає достроковому розірванню у випадках, передбачених чинним законодавством України.

Даний договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами договору (п. 11.2 договору).

До договору сторонами складено та підписано акт приймання-передачі майна, згідно з яким орендодавець передав, а орендар прийняв частину приміщення сільської ради - 15 м.кв.

25.12.2012 р. між Гриценківською сільською радою Красилівського району Хмельницької області (орендодавцем) та ДП "Старокостянтинівський молочний завод" (орендарем) укладено додаткову угоду №2 до договору оренди №3 від 02.01.2012 р., відповідно до п. 1 якої сторони дійшли згоди внести зміни до п. 4.1 договору та викласти його в наступній редакції: "Строк дії даного договору з моменту підписання до 31.12.2014 року".

Гриценківська сільська рада зверталася до відповідача з листами про наявність несплаченої заборгованості за договором оренди №3 від 02.01.2012 р. та з проханням звільнити орендоване приміщення від обладнання (листи №53 від 21.02.2017 р., №115 від 17.04.2017 р., №131 від 10.05.2017 р.), однак відповіді на листи не отримала.

У зв'язку з тим, що відповідач приміщення, орендоване згідно з договором оренди №3 від 02.01.2012 р., термін дії якого закінчився, не звільнив, позивач звернувся з позовом про зобов'язання відповідача повернути нежитлове приміщення (враховуючи заяву про зміну предмета позову).

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод (правочинів), передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Нормами ст. 627 ЦК України встановлено свободу договору, тобто, відповідно до ст. 6 цього Кодексу, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Як убачається з матеріалів справи, між сторонами було укладено договір оренди №3 від 02.01.2012 р., відповідно до умов якого позивач як орендодавець передав, а відповідач як орендар прийняв у тимчасове платне володіння та користування майно: частину приміщення сільської ради - 15 кв.м., що підтверджується відповідним актом приймання-передачі майна.

Як визначено частиною 1 статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Договір найму укладається на строк, встановлений договором (стаття 763 Цивільного кодексу України).

Аналогічні положення містяться у ст. 283 ГК України, згідно з якою за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ). Об'єктом оренди може бути нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення).

При цьому до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (частина 6 статті 283 Господарського кодексу України).

Згідно з п. 4.1 укладеного між сторонами договору строк оренди може бути продовжений за згодою сторін (п. 4.2 договору). Відповідно до умов договору та додаткової угоди до нього №2 від 25.12.2012 р. дія договору продовжена до 31.12.2014 року.

Пунктом 7.1, розділом 8 договору передбачено, що орендар зобов'язується повернути майно по закінченню терміну оренди в технічно справному стані з урахуванням нормального зносу. Майно повинно бути повернено орендодавцю по закінченні терміну оренди за п. 4 договору у справному стані з урахуванням нормального зносу, що виник у період експлуатації. Повернення відбувається за актом приймання - передачі протягом трьох днів з моменту закінчення терміну дії договору оренди (р. 8 договору).

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України та ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або їх зміна не допускається.

Згідно зі ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Як убачається з матеріалів справи, відповідач в порушення п. 7.1, р. 8 договору оренди №3 від 02.01.2012 р., вимог чинного законодавства та прав позивача як орендодавця за договором орендоване майно не повернув, що сторонами підтверджується. При цьому відповідач проти позовних вимог не заперечив, зазначивши про повернення приміщення після закінчення робіт щодо вивезення з приміщення належного відповідачу обладнання.

Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищезазначені обставини та положення законодавства, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Гриценківської сільської ради Красилівського району, с. Гриценки Красилівського району Хмельницької області до дочірнього підприємства "Старокостянтинівський молочний завод", м. Старокостянтинів Хмельницької області про зобов'язання повернути нежитлове приміщення задовольнити.

Дочірньому підприємству "Старокостянтинівський молочний завод", Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Івана Франка, буд. 47 (код 31952591) повернути Гриценківській сільській раді Красилівського району Хмельницької області, Хмельницька область, Красилівський район, с. Гриценки, вул. Жовтнева (код 04407135) нежитлове приміщення (площею 15 кв.м.) за адресою: вул. Покровська, 17 с. Гриценки, що зазначене в договорі оренди №3 від 02.01.2012 року.

Стягнути з дочірнього підприємства "Старокостянтинівський молочний завод", Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Івана Франка, буд. 47 (код 31952591) на користь Гриценківської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, Хмельницька область, Красилівський район, с. Гриценки, вул. Жовтнева (код 04407135) 1600,00 грн. (одну тисячу шістсот гривень 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ.

Повне рішення складено 21.02.2018 р.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

                              

                              Суддя                                                             В.В. Виноградова

Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи, 2, 3 - позивачу (31015, Красилівський район, с. Гриценки, вул. Покровська, 1; 31015, Красилівський район, с. Гриценки, вул. Жовтнева), 4 - відповідачу (31104, Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Івана Франка, 47). Всім реком. з повід. про вруч.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення21.02.2018
Оприлюднено26.02.2018
Номер документу72333889
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/1079/17

Рішення від 21.02.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Ухвала від 06.02.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Ухвала від 15.01.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Ухвала від 15.01.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Ухвала від 13.12.2017

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Ухвала від 05.12.2017

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Ухвала від 20.11.2017

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні