Постанова
від 20.02.2018 по справі 809/1615/17
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/66/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Довгополова О.М., Пліша М.А.,

за участю секретаря судового засідання: Дідик Н.С.,

представника відповідача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тисменицького протитуберкульозного диспансеру на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року, головуючий суддя - Кафарський В.В., ухвалена о 10:32 год. у м. Івано-Франківськ, повний текст якої складено - 11.12.2017 року, у справі за адміністративним позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Тисменицького протитуберкульозного диспансеру про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

В С Т А Н О В И В:

В листопаді 2017 року позивач - Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (далі - ДСНС в Івано-Франківській області) звернулось в суд з позовом до Тисменицького протитуберкульозного диспансеру, в якому просило застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень Тисменицького протитуберкульозного диспансеру шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилалось на те, що експлуатація будівель (споруд, приміщень) Тисменицького протитуберкульозного диспансеру здійснюється з порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров ю людей.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено, застосовано заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень Тисменицького протитуберкульозного диспансеру за адресою: вул. Левицького, 81А, м. Тисмениця, Тисменицький район, Івано-Франківська область (код ЄДРПОУ 25569652) шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, Тисменицький протитуберкульозний диспансер оскаржив її в апеляційному порядку, який, покликаючись на неповне з ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту в окремих будівлях та приміщеннях не можуть слугувати підставою для застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації всіх приміщень, будівель та території диспансеру, тобто фактично повного зупинення роботи закладу охорони здоров я.

Представники відповідача заперечили проти апеляційної скарги, вважають оскаржену постанову суду законною та обґрунтованою та просили апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, На підставі наказу Управління ДСНС в Івано-Франківській області про проведення перевірки №33 від 30.10.2017 року (а.с. 9), посвідчення на проведення перевірки №2601 від 01.11.2017 року (а.с. 11), головним інспектором Тисменицького РВУ ДСНС України в Івано-Франківській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_3 у період з 13.11.2017 по 17.11.2017 року проведено позапланову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки суб єктом господарювання - Тисменицьким протитуберкульозним диспансером, розташованим за адресою: вул. Левицького, 81А, м. Тисмениця, Тисменицький район, Івано-Франківська область, за результатами якої складено акт №221 від 17.11.2017 року (а.с. 12-16).

В ході перевірки зафіксовано ряд порушень вимог законодавства, які створюють загрозу життю і здоров ю людей, у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, а саме:

- приміщення Тисменицького ПТД не обладнано системами протипожежного захисту (п. 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 за № 1417 (далі - Наказ МВС від 30. 12.2014 №1417);

- дерев яні конструкції горища не оброблено вогнетривким розчином (п. 2.5 розділу III Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- пожежний щит не укомплектовано необхідним протипожежним інвентарем (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2x2 м. - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.) (п. 3.11. розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417).

Акт перевірки підписано головним лікарем відповідача ОСОБА_1 без зауважень і застережень, примірник акта перевірки вручено головному лікарю Тисменицького ПТД 17.11.2017 року (а.с. 12-16).

Зазначені в акті перевірки №221 від 17.11.2017 року порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, на думку позивача, створюють реальну загрозу життю та здоров ю людей (як працівникам відповідача, так і іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), а саме:

- відсутність систем протипожежного захисту перешкоджає швидкому виявленню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі;

- відсутність інженерного захисту (обробки вогнетривким розчином дерев яних конструкцій) сприятиме швидкому розповсюдженню полум я по дерев яних конструкціях, ускладнить гасіння пожежі працівниками об єкту та підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій;

- не укомплектованість пожежного щита не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що подальша експлуатація відповідачем будівель, споруд, приміщень Тисменицького протитуберкульозного диспансеру за адресою: вул. Левицького, 81А, м. Тисмениця, Тисменицький район, Івано-Франківська область, створює загрозу життю та здоров ю людей, уникнення якої можливе шляхом зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов язки та відповідальність суб єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (далі - Закон).

Згідно із статтею 1 Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 5 статті 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. При цьому на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду (частина 7 статті 7 даного Закону).

Загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд встановлюють Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 року №1417.

Ці Правила є обов язковими для виконання суб єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Відносини, пов язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює Кодекс цивільного захисту України.

Частинами 1, 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

У відповідності до ч. 1 ст. 70 цього Кодексу підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

Згідно із ч. 2 ст. 70 Кодексу повне або часткове зупинення роботи підприємств, об єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Таким чином, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акта, має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

З матеріалів справи видно, що відповідачем не усунуто виявлених порушень, встановлених у акті №221 від 17.11.2017 року, при цьому виявлені порушення у своїй сукупності можуть призвести до виникнення пожежі, не дозволять вчасно її ліквідувати, призведуть до її стрімкого розвитку та потенційно загрожують життю і здоров ю людей на території відповідача.

Як наслідок, подальша експлуатація відповідачем будівель, споруд, приміщень Тисменицького протитуберкульозного диспансеру за адресою: вул. Левицького, 81А, м. Тисмениця, Тисменицький район, Івано-Франківська область, створює загрозу життю та здоров ю людей, уникнення якої можливе шляхом зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень).

Таким чином, висновок суду першої інстанції про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень Тисменицького протитуберкульозного диспансеру за адресою: вул. Левицького, 81А, м. Тисмениця, Тисменицький район, Івано-Франківська область, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки є вірним.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Тисменицького протитуберкульозного диспансеру залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року у справі №809/1615/17 - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6

Повний текст постанови складено 22.02.2018 року.

СудЛьвівський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення20.02.2018
Оприлюднено23.02.2018
Номер документу72361659
СудочинствоАдміністративне