Рішення
від 20.02.2018 по справі 243/8691/17
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

243/8691/17

2/243/325/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2018 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого судді Сидоренко І.О.

при секретарі Рудь Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 11 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на майно, -

В С Т А Н О В И В:

До Слов'янського міськрайонного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на майно. Дана позовна заява мотивована тим, що позивачу на праві власності належить 9/20 часток житлового будинку з господарськими та побутовими спорудами, розташованого за адресою: м. Слов'янськ, вул. Тухачевського, 18, який відповідно до технічного паспорту БТІ складається з наступних будівель: житловий будинок А1, гараж Б, сарай В, душ Г, вбиральня Д, Ж, льох Е, літня кухня З, водопровід №1, огорожа №2, 5, замощення №3, 4, з виділенням в натурі наступних приміщень відповідно до техпаспорту БТІ: літня кухня З, туалет Ж, льох Е, замощення №4, 1/2 частка огорожі №2, та кімнати у будинку: 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 1-6. З метою встановлення меж земельної ділянки в натурі під цим будинком та присвоєння кадастрового номеру, а оскільки позивач є власником частки будинку, земельна ділянка виділяється під всім будинком на підставі спільної заяви співвласників, вона звернулась до землевпорядної організації, де їй пояснили, що частина земельної ділянки, якою користується відповідач, вже приватизована на її ім'я та видано державний акт від 24.03.2004 року з кадастровим номером земельної ділянки 1424256200:13:000:0053 площею 0,08 га, у зв'язку з чим присвоїти кадастровий номер та визначити межі всієї земельної ділянки немає можливості. На теперішній час відповідач відмовляється добровільно розділити вказаний житловий будинок.

Позивач, ОСОБА_1, та її представник, ОСОБА_3, в судове засідання не з'явилися, однак до суду надали заяву, в якій просили позовні вимоги задовольнити, справу розглянути за їх відсутності.

Відповідач, ОСОБА_2, в судове засідання не з'явилася, однак в судове засідання надала заяву, в якій вимоги позивача визнала, не заперечувала проти задоволення позову.

Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з довідкою КП БТІ м. Слов'янська від 19.04.2017 року станом на 16.10.2015 року право власності на об'єкт нерухомого майна - будинок, розташований за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Тухачевського, 18, належить ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу №1-696 від 09.02.1993 року, посвідченого Першою Слов'янською державною нотаріальною конторою, на 9/20 часток, та ОСОБА_2 на підставі договору дарування № 2019 від 17.07.2003 року, посвідченого приватним нотаріусом Слов'янського міського нотаріального округу ОСОБА_5, на 11/20 часток.

Рішенням Слов'янського міськрайонного суду від 21.12.2015 року за ОСОБА_1 визнано право власності в порядку спадкування після ОСОБА_4 на 9/20 часток житлового будинку з господарськими та побутовими спорудами за адресою: Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Тухачевського, буд. 18, загальною площею 118,2 кв.м, житловою площею 68,7 кв.м, який складається відповідно до технічного паспорту БТІ з житлового будинку А1, гаражу Б, сараю В, душу Г, вбиральні Д, Ж, льоху Е, літньої кухні З, водопроводу №1, огорожі №2, 5, замощення №3, 4. ОСОБА_1 виділено в натурі приміщення відповідно до технічного паспорту БТІ: літню кухню З, туалет Ж, льох Е, замощення №4, 1/2 частка огорожі №2, та наступні кімнати будинку: 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 1-6.

Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 16.11.2017 року право власності на 9/20 часток житлового будинку за адресою: Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Тухачевського, буд. 18, зареєстроване за ОСОБА_1

Отже, в судовому засідання з достовірністю встановлено, що нерухоме майно, розташоване за адресою: Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Тухачевського, буд. 18, є об'єктом спільної часткової власності в розумінні ст. 356 ЦК України, яка говорить про те, що власність двох чи більше осіб із визначення часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю. Суб'єктами права спільної часткової власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади.

При вирішенні питання про можливість виділення в натурі позивачу належну йому частки будинку, суд виходить з наступного.

Зміст права власності, яке полягає у праві володіння, користування та розпорядження своїм майном, визначено у ст. 317 ЦК України.

Стаття 321 ЦК України закріплює конституційний принцип непорушності права власності, передбачений ст. 41 Конституції України. Він означає, що право власності є недоторканим, власник може бути позбавлений або обмежений у його здійсненні лише відповідно і в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.

Частиною 4 ст. 364 ЦК України встановлено, що договір про виділ у натурі частки майна з нерухомого спільного майна укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Відповідно до ст. 367 ЦК України майно, що є у спільній частковій власності, може бути поділене в натурі між співвласниками за домовленістю між ними. У разі поділу спільного майна між співвласниками право спільної часткової власності на нього припиняється. Договір про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Відповідно до ст. 358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації. Якщо договір між співвласниками про порядок володіння та користування спільним майном відповідно до їхніх часток у праві спільної часткової власності посвідчений нотаріально, він є обов'язковим і для особи, яка придбає згодом частку в праві спільної часткової власності на це майно.

Суд приймає до уваги ствердження позивача про те, що укласти договір про виділ у натурі частки з нерухомого спільного майна або про поділ нерухомого майна в позасудовому порядку немає можливості, оскільки відповідач не вчиняє будь-яких дій, спрямованих на підготовку необхідних для цього документів.

Відповідно до ч. 3 ст. 364 ЦК України, у разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

Відповідно до ст. 183 ЦК України подільною є річ, яку можливо поділити без втрати її цільового призначення. Неподільною є річ, яку не можна поділити без втрати її цільового призначення.

Частиною 2 статті 364 ЦК України зазначено, що у разі, якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим ( частина друга статті 183 цього Кодексу) співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

Виходячи з сенсу вищенаведеної норми, суд доходить до висновку, що необхідною умовою для виділу нерухомого майна в натурі є фактична можливість такого виділу, тобто наявність у даного нерухомого майна ознак подільної речі.

Згідно з висновком щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна від 02.12.2017 року житловий будинок А1 з господарськими будівлями та спорудами в м. Слов'янську по вул. Тухачевського, 18, за технічними показниками може бути поділений.

При вирішенні питання про можливість фактичного виділу належної позивачу частки нерухомого майна в натурі, суд приймає до уваги ту обставину, що згідно з технічним паспортом на будинок, розташований за адресою: Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Тухачевського, буд. 18, житловий будинок під літерою А1 має два номери квартир, кожна з яких має свої житлові та нежитлові приміщення та обладнана окремим входом.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Райгородоцької селищної ради Слов'янського району Донецької області від 24.01.2018 року №12, 9/20 частикам житлового будинку, розташованого в м. Слов'янську по вул. Тухачевського, 18, у зв'язку з його поділом присвоєна адреса: м. Слов'янськ, вул. Тухачевського, 18 а .

На думку суду, дані обставини свідчать про те, що існує фактична можливість виділення частки нерухомого майна позивача зі спільної власності.

Отже, проаналізувавши обставини даної справи та виходячи з вимог вищенаведених норм права, суд доходить до висновку, що вимога позивач про виділення в натурі належної їй частки будинку та визнання за нею права власності на окремо індивідуально визначене майно - будинок, розташований за адресою: м. Слов'янськ, вул. Тухачевського, 18 а . - підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 259, 263- 265, 268, 280-282 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на майно - задовольнити повністю.

Виділити ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, належні їй 9/20 часток житлового будинку з господарськими та побутовими спорудами, розташованого за адресою: Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Тухачевського, будинок №18, загальною площею 118,2 кв.м, житловою площею 68,7 кв.м, який складається із житлового будинку А1, гаражу Б, сараю В, душу Г, вбиральні Д, Ж, льоху Е, літньої кухні З, водопроводу №1, огорожі №2, 5, замощення №3, 4, виділивши в натурі наступні приміщення відповідно до технічного паспорту БТІ: літню кухню З, туалет Ж, льох Е, замощення №4, 1/2 частки огорожі №2 та наступні кімнати у будинку: 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 1-6.

Визнати за ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на окреме індивідуально визначене майно - одну цілу частину житлового будинку з господарськими та побутовими спорудами, розташованого за адресою: Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Тухачевського, будинок №18 а .

Повний текст рішення виготовлений 23 лютого 2018 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 - денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду ОСОБА_6

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення20.02.2018
Оприлюднено25.02.2018
Номер документу72383056
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —243/8691/17

Рішення від 20.02.2018

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Рішення від 20.02.2018

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 16.11.2017

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 02.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Мальований Ю. М.

Ухвала від 27.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Мальований Ю. М.

Ухвала від 27.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Мальований Ю. М.

Ухвала від 11.10.2017

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 29.09.2017

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні