Справа № 815/6810/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Юхтенко Л.Р., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовною заявою Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 37743414, місцезнаходження: 68609, м. Ізмаїл, вул. Кишинівська,46) до Болградського будівельного кооперативу Агробуд (код ЄДРПОУ 03578900, місцезнаходження: 68702, м. Одеса, вул. Жовтнева,1) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 569,48 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
До суду 26 грудня 2017 року з адміністративним позовом звернулося Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області до Болградського будівельного кооперативу Агробуд , в якому позивач просить стягнути заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 569,48 гр.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем рахується заборгованість по фактичним витратам на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах за період жовтень-листопад 2017 року у сумі 569, 48 грн. та несвоєчасна сплата належних Пенсійному фонду платежів призводить до дефіциту надходжень у бюджет Пенсійного фонду України та невиконання державних гарантій реалізації застрахованими громадянами свої прав, тобто у визначений законодавством строк на отримання пенсій та виникнення заборгованості по пенсійним виплатам, гарантованим Конституцією України.
Ухвалою суду від 27 грудня 2017 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та призначено перше судове засідання на 22 січня 2018 року.
До суду 23 січня 2018 року (вхід №1800/18) від позивача надійшов лист про розгляд справи без участі представника управління.
Відкривши перше судове засідання, судом встановлено, що представник позивача у судове засідання, призначене на 22 січня 2018 року не з'явився. Представник відповідача також не з'явився, та не повернулись докази його належного повідомлення, у зв'язку з цим, керуючись п. 1 ч. 2 ст. 205 КАС України, суд відклав розгляд справи на 16 лютого 2018 року.
У судове засідання, призначене на 16 лютого 2018 року представники сторін також не з'явилися. Щодо відповідача повернулось до суду повідомлення про вручення поштового відправлення з позначкою пошти за закінченням встановленого строку зберігання . Між тим, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Болградський будівельний кооператив Агробуд знаходиться за адресою: 68702, Одеська обл., Болградський район, місто Болград, вул. Жовтнева, будинок 1.
Відповідно до ч. 8 ст.126 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Таким чином, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання відповідно до приписів ч. 8 ст. 126 КАС України.
Відповідач відзив на позов не надав, також не повідомив суд про поважність причини нез'явлення в судове засідання.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Також згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
З цих підстав, суд ухвалою, яка занесена до протоколу судового засідання вирішив продовжити розгляд справи за відсутністю відповідача на підставі наявних матеріалів.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але всі учасники не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд ухвалою, що занесена до протоколу судового засідання вирішив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.
Болградський будівельний кооператив Агробуд зареєстровано Болградською районною державною адміністрацією Одеської області 20 листопада 1990 року, номер запису до ЄДР 1 532 120 0000 000321 до ЄДР (а.с.19).
Болградський будівельний кооператив Агробуд взято на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області (правонаступник -Ізмаїльське Об'єднане управління ПФУ Одеської області) 15 листопада 1994 року під номером №00080803, як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.21).
Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, на підставі заяви про призначення/перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з протоколом №12211 від 07.12.2015 року призначено пенсію за віком за Списком №2 (а.с.16-18).
Відповідно до обґрунтованого розрахунку ББК Агробуд за період жовтень-листопад 2017 року, відповідач має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 569,48 грн. (а.с.11).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем надсилались розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідно до ст. 13 п.п. а , б-з Закону України Про пенсійне забезпечення за жовтень 2017 року в розмірі 284,74 грн., за листопад 2017 року у розмірі 284,74 грн., однак такі розрахунки були повернуті за закінчення встановленого строку зберігання, та відповідачем суми витрат не відшкодовувались, що призвело до виникнення заборгованості у розмірі 569,48 грн. (а.с.13-14).
Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з таких підстав.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року №1058, Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:
підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;
за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та відповідно до статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та після цієї дати відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.
У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058 від 09.07.2003 року.
Згідно із підпунктом 6.7 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України , затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663 (надалі- Інструкція), підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Пунктом 6.4 Інструкції передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Прикінцеві Положення Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058 від 09.07.2003 року не передбачають будь-яких правил щодо звільнення від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у вигляді покриття витрат на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах.
Абзацом 4 ч. 1 ст. 2 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставка збору в таких розмірах- 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Згідно з абз. 6 п. 6.2 Інструкції якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за віком на пільгових умовах особам, які мають стаж роботи, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покривається цими підприємствами пропорційно стажу роботи. Частка плати підприємства розраховується згідно застрахованого пільгового стажу при призначенні пенсії
Згідно з абз. б) статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, в тому числі працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Так, матеріалами справи підтверджено, що згідно з розрахунком заборгованості ББК Агробуд та картки особового рахунку по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2, ОСОБА_1 виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2 за період жовтень-листопад 2017 року у розмірі 569, 48 грн. (а.с.11-12).
З вищевикладеного вбачається, що відповідач зобов'язаний покривати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пенсій, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту б ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п. 6.5 Інструкції, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Відповідно до п. 6.8. Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач надсилав на адресу відповідача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених ОСОБА_1 за період жовтень2017 року на суму 284, 74 грн. (№8089/09 від 17.10.2017р.); за листопад 2017 року у розмірі 284,74 грн. (№9448/09 від 17.11.2017р.) Зазначені розрахунки повернулись до позивача з відміткою поштового відділення за закінченням встановленого строку зберігання (а.с.13-14).
Відповідно до абз. 9 п. 8.3 Інструкції, у разі коли неможливо вручити страхувальнику вимогу поштою у зв'язку з його відсутністю за місцезнаходженням (відсутністю службових осіб страхувальника за його місцезнаходженням), відмовою службових осіб страхувальника прийняти вимогу, вимога вважається врученою страхувальнику у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Таким чином, суд вважає, що відповідач обізнаний про відшкодування витрат Пенсійному фонду згідно повідомлень.
Частиною 1 статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, а також відсутність будь-яких заперечень та доказів з боку відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, в зв'язку з чим належать задоволенню в повному обсязі.
З урахуванням того, що відсутні судові витрати позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків і проведенням експертизи, відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати не стягуються з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205, 246, 255,293,295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 37743414, місцезнаходження: 68609, м. Ізмаїл, вул. Кишинівська,46) до Болградського будівельного кооперативу Агробуд (код ЄДРПОУ 03578900, місцезнаходження: 68702, м. Одеса, вул. Жовтнева,1) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 569,48 гр.,- задовольнити повністю.
Стягнути з Болградського будівельного кооперативу Агробуд (код ЄДРПОУ 03578900, місцезнаходження: 68702, м. Одеса, вул. Жовтнева,1) на корись Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 37743414, місцезнаходження: 68609, м. Ізмаїл, вул. Кишинівська,46, р/р 25601300134569 в філії Одеське ОУ АТ Ощадбанк , код 37743414, МФО 328845) заборгованість у розмірі 569, 48 грн. (п'ятсот шістдесят дев'ять гривень 48 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст.295,297 КАС України, пп. 15.5. п. 15 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Cуддя Л.Р. Юхтенко
.
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.02.2018 |
Оприлюднено | 25.02.2018 |
Номер документу | 72390087 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Юхтенко Л.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні