Справа №: 398/896/17
провадження №: 2/398/166/18
РІШЕННЯ
Іменем України
"13" лютого 2018 р. м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі: головуючого - судді Коліуш Г.В., за участю секретаря судового засідання Безкоровайної А.І., Борозної Л.М., Замкової Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олександрії цивільну справу за позовом Олександрійської районної державної адміністрації як органу опіку та піклування в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головківська сільська рада як орган опіки та піклування про позбавлення батьківських прав
за участю:
представника позивача - ОСОБА_6
представника Головківської сільської ради - Фесун Ю.В.
представника відповідача ОСОБА_4 - ОСОБА_8
відповідача - ОСОБА_4
В С Т А Н О В И В:
Позивач, з урахуванням заяви від 07.06.2017 року, звернувся до суду з позовом про позбавлення відповідачів батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Позов мотивує тим, що відповідачі є батьками малолітніх дітей, 09.02.2017 року під час проведення профілактичного рейду на території Головківської сільської ради комісією був виявлений малолітній ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як дитина, залишена без батьківського піклування. Встановити місцезнаходження матері, ОСОБА_4, не виявилося можливим, тому враховуючи низьку температуру, відсутність ключів від будинку, з метою попередження загрози для життя та здоровя дитини, ОСОБА_1 рахом з братом та сестрою на підстві наказу начальника служби у справах дітей Олександрійської РДА № 2 від 09.02.2017 року було тимчасово влаштовано до сім'ї рідної тітки ОСОБА_9 Батько дітей ОСОБА_5 більше трьох років проживає окремо, виховання та утриманням дітей не займається, життям та здоров'ям не цікавиться, матеріально не утримує, негативно характеризується за місцем проживання, не працює, зловживає спиртними напоями, ухиляється від виконання батьківських обов'язків. Мати дітей, ОСОБА_4 не працює періодично вживає алкогольні напої, на адресу сільської ради періодично надходили скарги на стан виконання матір'ю батьківських обов'язків. Під час проведення перевірок працівниками Головківської сільської ради та РЦСССМД протягом 2016-2017 років встановлено, що в будинку завжди не прибрано, антисанітарні умови для проживання дітей. В опалювальний період родина практично не забезпечена дровами, відсутня чиста постільна білизна, посуд, дитячі іграшки, діти голодні.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повному обсязі, з підстав зазначених в позові, зазначила, що батько дітей ОСОБА_5 взагалі усунувся від виконання батьківських обов'язків, на засідання комісії про розгляд питання доцільності позбавлення батьківських прав не з'явився, аліменти не сплачує. Мати дітей ОСОБА_4 батьківські обов'язки не виконує, діти одягаються не в сезонний одяг, будинок не опалюється, хоча ОСОБА_4 отримала субсидію на придбання скрапленого газу, твердого палива та рідкого пічного побутового палива, в будинку антисанітарні умови, діти завжди голодні. Зазначила, що після влаштування дітей до родин сестер ОСОБА_4 не шлях виправлення не стала, дітьми не цікавиться, в будинку відсутні умови для проживання дітей. відключено світло, немає опалення, будинок знаходиться в напівзруйнованому стані, представників органу опіки та піклування для обстеження умов проживання не допускає, зараз мешкає у м. Олександрії, хоча працевлаштувалася на роботу, але матеріально дітей в повній мірі не утримує, діти проживають та знаходяться на повному утриманні сестер відповідача ОСОБА_4 майже рік, за цей час своє ставлення до виконання батьківських обов'язків не змінила.
Відповідач ОСОБА_4 проти позбавлення її батьківських прав заперечувала, зазначила, що дітей любить, 09.02.2017 року вона була у сусідки, коли забрали ОСОБА_1, а ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - з дитячого садочку, на гроші, які були виділені як субсидія на опалення та за народження дитини почала будувати сарай, купила щебінь, пісок, але будівництво не завершила, дітей ніколи на самоті вдома не залишала, з вересня 2017 року працевлаштувалася продавцем, зараз мешкає в гуртожитку в м. Олександрії, змінила ставлення до виконання батьківських обов'язків, постійно відвідує дітей, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 майже кожного тижня, оскільки вони мешкають у сестер в с. Головківка, а молодшого сина ОСОБА_10 - кожного дня, оскільки він мешкає у сестри в м. Олександрії, надає сестрам матеріальну допомогу на утримання дітей. Вважала за можливе позбавити батьківських прав відповідача ОСОБА_5
Представник відповідача ОСОБА_4 ОСОБА_8 проти задоволення позовних вимог про позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_4 заперечував, зазначив, що зараз ставлення відповідача ОСОБА_4 до дітей змінилося на краще, вона працевлаштувалася, вживає заходів для створення житлово-побутових умов, просив задовольнити позов тільки в частині позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_5
Відповідач ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, будь-яких заяв, клопотань не надав.
Представник Головківської сільської ради позовні вимоги підтримала, однак зазначила, що не відповідає дійсності той факт, що мати ОСОБА_4 вживає спиртні напої. ОСОБА_11 зверталася до Головківської сільської ради за консультацією щодо продовження соціальних виплат, але необхідні документи для її призначення не надала. Батько взагалі не цікавиться дітьми, у їхньому житті участі не приймає.
В судовому засіданні 02.08.2017 року свідок ОСОБА_12 надала показання, відповідно до яких вона є рідною сестрою відповідача ОСОБА_4, з якою в неї неприязні відносини через погане ставлення останньої до дітей. ОСОБА_4 уваги дітям не приділяла, готувала тільки коли сама хотіла їсти, останнім часом свідка разом з іншими сестрами в будинок не пускала, діти завжди голодні, неохайні, часто сиділи вдома самі. Зараз у свідка тимчасово мешкають двоє дітей відповідача ОСОБА_13 та ОСОБА_10, до дітей за весь час мати приходила два рази, матеріальної допомоги для утримання дітей не надає. Після відібрання дітей ОСОБА_4 жодних висновків не зробила, на роботу не влаштувалася, дітьми не цікавиться, в будинку відключено світло. Спочатку діти були дуже замкнуті, зараз - як звичайні діти, але жити з матір'ю не хочуть. Батько дітьми взагалі не цікавиться, за останні чотири роки жодного разу його не бачила.
Повторно допитана в судовому засіданні 13.02.2018 року свідок ОСОБА_12 надала показання, відповідно до яких з 09.02.2017 року в неї живе малолітня дочка відповідачів ОСОБА_13, за рік провідувала дитину не більше десяти раз, декілька разів жила у свідка по декілька днів, але дочкою не займалася, не гуляла, не спілкувалася майже, уроки не вчила, книжки не читала, останній раз приїжджала 08.01.2018 року, матеріальної допомоги не надає, дитина повністю знаходиться на утриманні родини свідка, за весь час ОСОБА_4 купила дітям декілька разів яблука та цекерки, ОСОБА_2 купила чоботи, двоє трусів, шкарпетки та дві пари колгот та дала дитині 20 грн., також дала свідку триста гривень заплатити за школу. Дитину на свята не вітала, на Новий рік навіть не зателефонувала, на день народження ОСОБА_2 приходила, але без подарунка, вважає, що ставлення відповідача ОСОБА_4 до дітей не змінилося, вона не має бажання виховувати дітей. Батько ОСОБА_5 взагалі дітьми не цікавиться, свідок його не бачила більше п'яти років.
В судовому засіданні 02.08.2017 року свідок ОСОБА_14 надала показання, відповідно до яких вона є рідною сестрою відповідача ОСОБА_4, у відповідача є три рідних сестри, які спочатку їй допомагали: саджали город, прибирали в хаті, оплачували електроенергію, купували дрова, купували продукти, давали речі для дітей. ОСОБА_4 за дітьми не доглядає, діти неохайні, голодні, речі брудні, в будинку майже смітник. Останній раз була в будинку ОСОБА_4 в листопаді 2016 року, в будинку брудно, постільної білизни немає, речі брудні, запасу дров не було, по всьому будинку запах чаду з груби. В свідка тимчасово перебуває ОСОБА_1. Після того, як дитину забрали від матері, хлопчик не вмів навіть умиватися, був завжди голодний, хватав їжу зі столу. Зараз став спокійнішим, почав краще вчитися, спілкуватися з іншими дітьми. За весь час перебування дитини у свідка мати приходила один раз, матеріальної допомоги на утримання дитини не надає. Батько дітей взагалі ними не цікавиться, з родиною не проживає близько чотирьох років. ОСОБА_15 не проти спілкуватися з матір'ю, але хоче жити в родині свідка.
Повторно допитана в судовому засіданні 13.02.2018 року свідок ОСОБА_14 надала показання, відповідно до яких з 09.02.2017 року в неї мешкає старший син відповідачів ОСОБА_15, мати жодного разу до дитини не приходила, хоча живе на відстані не більше 2,5 км., дзвонить свідку один раз на 2-3 тижні, іноді спілкується з дитиною, тиждень тому дала 70 гривень, купила двоє трусів, три пари шкарпеток , печатки, яблука та мандарини, також свідок ОСОБА_12 передала цукерки, які їй принесла ОСОБА_4, дитиною не цікавиться, до школи не приходить, на свята не вітала дитину, на день народження не приходила, тільки привітала по телефону, дитина знаходиться на утриманні родини свідка, вважає, що ставлення до дітей не змінилося.
Свідок ОСОБА_16 надала показання, відповідно до яких вона працює вихователем та психологом в дитячому садочку в Головківському навчально-виховного комплексі Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - Дошкільний навчальний заклад , була вихователем в групі, яку відвідувала ОСОБА_2. Спочатку діти були доглянутими, потім ОСОБА_4 все менше уваги приділяла дітям, діти ходили брудні, він них був дуже неприємний запах, вони соромилися цього, взимку діти ходили не в сезонному одягу, на зауваження мати відповіла, що не помітила, після зауважень вихователів ставлення відповідача ОСОБА_4 до дітей змінювалося тільки на деякий час. До садочку від будинку ОСОБА_4 приблизно півтори кілометри, але часто взимку дітей до садочку приводив старший син ОСОБА_15, який ходив в другий клас. Батько ніколи до садочку не приходив, віддітей про нього ніколи нічого не чула. Зараз діти змінили психологічний клімат, покращився їхній емоційний стан.
Свідок ОСОБА_17 надала показання, відповідно до яких вона є рідною сестрою відповідача ОСОБА_4, з червня 2017 року в неї проживає молодший син відповідачів ОСОБА_3, який спочатку мешкав у ОСОБА_12, до грудня 2017 року відповідач ОСОБА_4 взагалі жодного разу не провідувала дитину, вперше прийшла приблизно за два тижні до Нового року, позичила грошей, пообідала та пішла, дитина в цей час була у садочку, потім прийшла перед Новим роком, пообідала, помилася та пішла на корпоратив, дитини також не було вдома, приходила ще приблизно два рази, коли ОСОБА_3 був вдома, з дитиною не гуляла, не приділяла йому уваги, за весь час купила дитині 2 кг яблук, 1кг мандарин та цукерки, матеріально дітей не утримує, на Новий рік та свята дитину не вітала, подарунків не купувала, останній раз, коли приходила, бачила, що дитина хворіє, але, навіть, не поцікавилася здоров'ям дитини, ліки не купувала, вважає, що відповідач не виконує батьківських обов'язків відносно дітей. Відповідача ОСОБА_5 взагалі останній раз бачила приблизно 4,5 роки тому, з дітьми він не спілкується
Допитаний в судовому засіданні малолітній ОСОБА_1 надав показання, відповідно до яких він живе з тіткою ОСОБА_14, її чоловіком та сином, мати до нього жодного разу не приходила, він її бачив приблизно чотири рази тільки коли приходив до тітці ОСОБА_12 провідувати молодшу сестру ОСОБА_12, мати на день народження не та свята не вітає, тільки обіцяє, але нічого не робить. Коли жили з мамою, то часто залишалися самі вдома, йому було сім років та він доглядав за п'ятирічною молодшою сестрою років та трирічним братом, часто сиділи голодні, в будинку було холодно, брудно, прибирав він, столу не було, уроки вчив на бильці ліжка, жодного разу в нього не було подарунків на свята та день народження, мати часто на них кричала. Зараз він живе у теплому будинку, завжди є їжа, тітка купує йому речі, вітає на день народження та свята, з матір'ю жити не хоче, висловив бажання жити з тіткою. З батьком не спілкується взагалі, навіть не пам'ятає його.
Допитана в судовому засіданні малолітня ОСОБА_2 надала показання, відповідно до яких вона живе з тіткою ОСОБА_12, мати приходить до неї, дзвонить, але на свята не вітає, коли жили з мамою, то в будинку було холодно, мама з нею не гуляла, не займалася, завжди сиділа вдома з братами, зараз тітка з нею гуляє, спілкується, купує красивий одяг, висловила бажання жити з мамою.
Вислухавши пояснення учасників, показання свідків, з'ясувавши думку дітей, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно із ч. 1 ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Відповідно до частин 2 та 3 ст. 150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини. Як роз'яснено у п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав , зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов'язків.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачі є батьками малолітніх дітей ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується копіями свідоцтв про народження. З акту про дітей виявлених під час проведення профілактичного рейду на території Головківської сільської ради вбачається, що 09.02.2017 року о 13.00 год. в с. Головківка було виявлено малолітнього ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебував біля домоволодіння, в якому він проживає разом з матір'ю, братом та сестрою, будинок був зачинений, мати за місцем проживання на час перевірки відсутня, зі слів дитини мати вранці поїхала до м. Олександрії. Враховуючи повідомлення дільничного інспектора та голови Головківської сільської ради про відсутність дров у родини ОСОБА_1 для опалення будинку, низьку температуру, перебування дітей без догляду дорослих, з метою попередження обмороження або дитячої смертності було вирішено забрати ОСОБА_1, а його малолітніх брата та сестру з дитячого садочка.
Наказом начальника служби у справах дітей Олександрійської районної державної адміністрації від 09.02.2017 року № 2 малолітніх дітей тимчасово влаштовано в сім'ю рідної тітки ОСОБА_12
Наказом начальника служби у справах дітей Олександрійської районної державної адміністрації від 10.02.2017 року № 29 ОСОБА_1, біляк ОСОБА_2 та ОСОБА_3 взято на облік дітей, які проживають в сім'ї, що потрапила в складні життєві обставини
Згідно з пунктами 15, 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Відповідно до ст.3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до положень статті 214 СК України, ч. 1 ст.11 Закону України Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування , Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008року № 866, органами опіки та піклування є державні адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.
Згідно зі ст.12 Закону України Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей.
Відповідно до висновку Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 09.03.2017 року, Олександрійська районна державна адміністрація, як орган опіки та піклування, вважає за доцільне позбавити ОСОБА_4 та ОСОБА_5 батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3. В обґрунтування доцільності позбавлення батьківських прав зазначено, що батько дітей ОСОБА_5 більше трьох років проживає окремо від дітей, їх виховання та утриманням не займається, життям та здоров'ям дітей не цікавиться, матеріально не утримує, за місцем проживання характеризується негативно, ніде не працює, зловживає спиртними напоями, ухиляється від виконання батьківських обов'язків відносно дітей. Мати дітей ОСОБА_4 09.02.2017 року залишила малолітнього сина ОСОБА_1 без батьківського піклування, її місцезнаходження встановити не виявилося можливим, за місцем проживання ОСОБА_4 та дітей виявлені антисанітарні умови проживання, родина не забезпечена дровами, немає чистої білизни, іграшок, діти часто голодні, ОСОБА_4 створила загрозливі умови для життя дітей, не створені нормальні умови для їхнього життя та розвитку, мати не піклується про їхній культурний та духовний розвиток.
Згідно п. 2 ч.1 ст.164 Сімейного Кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
Судом встановлено, що відповідачі не піклуються про фізичний і духовний розвиток дітей, їхньою підготовкою до самостійного життя, не забезпечують їх матеріально, батько взагалі не спілкується з дітьми, мати батьківські обов'язки належним чином не виконує, за час перебування дітей на утриманні сестер відвідувала дітей рідко, матеріальної допомоги не надавала, показання ОСОБА_4 щодо зміни під час судового розгляду ставлення до виконання батьківських обов'язків та намагання виправити ситуацію не знайшли свого підтвердження та спростовуються, зокрема, показаннями свідків ОСОБА_17 та повторно допитаних свідків ОСОБА_12 та ОСОБА_14
Крім пояснень представника позивача, представника третьої особи, показань свідків факт ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідачами підтверджується наступними письмовими доказами, що містяться у справі.
Так, відповідно до довідок - характеристик ОСОБА_4, виданих виконавчим комітетом Головківської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області 13.02.2017 року та 02.03.2017 року, ОСОБА_4 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 на даний час не працює, не приділяє систематичної уваги вихованню дітей, з приводу чого неодноразово проводилася роз'яснювальна робота, систематично отримували скарги на її адресу від адміністрації Головківського НВК ЗОШ І-ІІІ ст.-ДЗН , який відвідують її діти, з приводу неналежного виконання нею батьківських обов'язків.
З актів відвідування сім'ї з метою перевірки цільового використання соціальної допомоги, обстеження матеріально-побутових умов від 02.02.2016 року, 24.02.2016 року, 22.03.2016 року, 30.03.2016 року, актів обстеження умов проживання на підставі рейду Сімя і діти від 29.04.2016 року, 26.10.2016 року, 09.12.2016 року, 12.01.2017 року,20.01.2017 року, 08.02.2017 року, 20.02.2017 року, атів обстеження матеріально-побутових умов, складених комісією Головківського НВЗ ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ від 30.11.2016 року, 09.12.2016 року. 27.01.2017 року, 20.02.20172 за року, за місцем проживання ОСОБА_4 вбачається, що поступово умови проживання дітей погіршувалися, в будинку купа брудного посуду та одягу, санітарно-гігієнічні умови проживання не дотримані, родина не забезпечена дровами, є проблеми з пічним опаленням, немає робочого столу для навчання, діти відвідують навчальний заклад в брудному одязі, який не відповідає сезону. Відповідно до довідки - характеристики ОСОБА_5, виданої виконавчим комітетом Головківської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області 02.03.2017 року, ОСОБА_5 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2, на даний час не працює, зловживає спиртними напоями, скарг від жителів села не надходила, компрометуючими матеріалами на нього сільрада не володіє.
З актів обстеження умов проживання від 02.03.2017 року за місцем проживання ОСОБА_5 вбачається, що для виховання та розвитку дітей умов не створено.
Відповідно до характеристик, наданих Головківським НВЗ ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ за час навчання ОСОБА_1 батько ОСОБА_5 жодного разу не з'явився до школи, батьківських зборів не відвідував, зі слів хлопчика, жодного разу батько не відвідував вдома. Мати ОСОБА_4 не під час навчання в школі не звертала уваги на навчання та виховання сина, дитина відвідує школу в брудному одязі, не по сезону, шкільним знаряддям не забезпечений повністю. Відповідно до характеристики, наданої Головківським НВЗ ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ за час виховання ОСОБА_2 батько жодного разу до садочку не з'являвся, вихованням доньки не цікавився, батьківські збори не відвідував, дівчинка жодного разу не говорила про те, чи відвідує її батько вдома.
З довідки № 3010/08 від 10.08.2017 року, виданої Управлінням соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області вбачається, що ОСОБА_4 отримувала такі види допомоги: при народженні дитини в розмірі 1485,00 грн на дитину ОСОБА_3 з 01.05.2013 року по 28.02.2017 року, тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів в розмірі 879,75 коп. з 01.04.2016 року по 30.09.2016 року, малозабезпеченим сім'ям з дітьми в розмірі 3297,35 грн з 01.10.2015 року по 30.09.2016 року, субсидію на придбання скрапленого газу, твердого палива та рідкого пічного побутового палива отримала в грудні 2016 року в розмірі 3967,52 грн., станом на 08.08.2017 року за субсидією не зверталася.
З висновку про стан виховання та утримання ОСОБА_2 та ОСОБА_3, наданим Головківським НВК ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДЗН вбачається, що діти садочок відвідують нерегулярно, ходять до садочка в неохайному зовнішньому вигляді, брудні, волосся не розчесане, нижня білизна в жахливому стані, одяг не відповідає сезонній погоді, часто дітей до садочку приводить старший брат, який ходить до другого класу, мати дітей ОСОБА_4 не приділяє належної уваги вихованню дітей, не створює належних умов для розвитку та проживання дітей.
Актом обстеження умов проживання від12.09.2017 року №267, складеного комісіє. РЦСССДМ з фотографіями за місцем проживання відповідача ОСОБА_4 встановлено, що опалення в будинку пічне, туалет розвалений, ворота та калітка відсутні, в будинку двері не зачиняються, частково відсутні шибки у веранді, через двері видно, що в будинку брудно, шпалери обідрані місцями, речі розкидані, умови залишилися загрозливими для життя та здоров'я дітей.
Відповідно до довідок від 25.09.2017 року, виданих Головківським НВК ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДЗН ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з'явилися в школу 01.09.2017 року з повним комплектом канцелярських товарів та шкільного обладнання, мають шкільну форму, спортивний одяг та взуття, тимчасові опікуни ОСОБА_12 та ОСОБА_14 забезпечують потреби дітей. З 01.09.2017 року батьки ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 жодного разу до школи та садочка не з'являлися, не цікавилися навчанням та вихованням дітей, не відвідували батьківські збори тощо.
Відповідно до копії трудового договору від 18.09.2017 року та трудової книжки ОСОБА_4 працювала продавцем продовольчих товарів ФОП ОСОБА_19 з 18.09.2017 року по 05.12.2017 року, 13.12.2017 року прийнята на посаду продавця-консультанта ТОВ АТБ-маркет , заробітна плата за грудень 2017 року склала 2796,99 грн.
Вирішуючи даний спір, суд враховує рішення Європейського суду з прав людини від 18 грудня 2008 року у справі Савіни проти України , яким встановлено, що вирішуючи справи про позбавлення батьківських прав, суд зобов'язаний дотримуватися вимог ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, судове рішення має бути побудоване на з'ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.
Таким чином, суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності приходить до висновку що відповідачі ухиляється від виховання та утримання своїх неповнолітніх дітей та свідомо нехтують своїми батьківськими обов'язками, покладених на них ст.150 СК України.
З наведених вище обставин, суд вважає, що наявні підстави, передбачені п. 2 ч.1 ст.164 СК України для позбавлення відповідачів батьківських прав щодо малолітніх дітей ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, що сприятиме захисту інтересів дітей.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з Відповідача підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в сумі 640,00 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, пп.15.5 пп.15 п. 1 Розділу ХІІІ "Перехідні положення" ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Олександрійської районної державної адміністрації (місцезнаходження: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 132, код ЄДРПОУ 04055144), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головківська сільська рада (місцезнаходження: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Головківка, вул. Соборна, 50, код ЄДРПОУ 04364650) до ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_6, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1), ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_8, місце проживання: АДРЕСА_2) - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_6, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) батьківських прав відносно сина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Позбавити ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_8, місце проживання: АДРЕСА_2) батьківських прав відносно сина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Кіровоградської області через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 23 лютого 2018 року.
Суддя Коліуш Г.В.
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2018 |
Оприлюднено | 25.02.2018 |
Номер документу | 72392294 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Коліуш Г. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Коліуш Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні