Справа № 581/28/18
Провадження № 2/581/52/18
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 лютого 2018 року сел. Липова Долина
Липоводолинський районний суд Сумської області в складі судді Кузьмінського О.В.,
за участю секретаря судового засідання Мазур О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, ОСОБА_4
про встановлення факту родинних відносин та належності правовстановлюючого документу,
в с т а н о в и в :
11 січня 2018 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом та просила встановити факт того, що ОСОБА_5 є рідною матір'ю ОСОБА_6 та встановити факт належності ОСОБА_5 сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серія НОМЕР_3
Мотивує свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла її баба ОСОБА_5, яка до смерті проживала в АДРЕСА_1. Після її смерті відкрилась спадщина, що складається з земельної ділянки, що знаходиться на території Русанівської сільської ради. Разом з нею на момент смерті проживав її син - батько позивача ОСОБА_6, який фактично володіючи та розпоряджаючись майном матері прийняв спадщину після її смерті. ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_6 помер. Ще за життя він склав заповіти, згідно яких земельну ділянку, яка належала йому заповів позивачу, а домоволодіння та присадибну ділянку заповів її брату ОСОБА_4 Земельна ділянка, яка належала померлій бабі і яку фактично прийняв її батько не охоплена заповітами. Оформити належним чином право на спадщину після смерті баби вона не може, оскільки не прослідковується родинний зв'язок між бабою та її батьком. В свідоцтві про народження батька, його мати значиться під прізвищем ОСОБА_2, а в свідоцтві про смерть зазначено прізвище ОСОБА_11. Дану помилку в даний час виправити неможливо. Крім того, нотаріусом при огляді документів виявилось, що в державному акті про право приватної власності на землю допущена помилка. Замість її прізвища за свідоцтвом про смерть ОСОБА_11 у сертифікаті зазначено прізвище ОСОБА_6. Вважає, що дана помилка допущена, оскільки її баба на час розпаювання КСП Мир проживала в цивільному шлюбі з ОСОБА_7
Позивач у судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала повністю.
Представник відповідача Русанівської сільської ради Липоводолинського району в судове засідання не з'явився, судом отримано заяву відповідача про розгляд справи без присутності представника, позовні вимоги визнані повністю.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав повністю.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 року, її батьками згідно свідоцтва про народження зазначені ОСОБА_6 та ОСОБА_8 (а.с. 7).
25 жовтня 1980 року ОСОБА_2 уклала шлюб, узявши прізвище чоловіка ОСОБА_2 (а.с. 8).
ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 року, його батьками згідно свідоцтва про народження є ОСОБА_6 та ОСОБА_8 (а.с. 9).
Отже позивач ОСОБА_2 та ОСОБА_4 є рідними сестрою та братом.
ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 року, його батьками згідно свідоцтва про народження зазначені ОСОБА_9 та ОСОБА_10 (а.с. 17).
ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 року, її батьками згідно свідоцтва про народження є ОСОБА_11 та ОСОБА_12 (а.с. 11).
Відповідно до розпорядження Липоводолинської районної державної адміністрації № 292 від 10 липня 1996 року ОСОБА_7, як члену колективного сільськогосподарського підприємства видано сертифікат на право на земельну частку (пай) (а.с. 25, 26).
Із копії сертифікату на право на земельну часту (пай) серії НОМЕР_4 вбачається, що ОСОБА_7, яка проживала у с. Русанівка Липоводолинського району Сумської області, як члену КСП Мир , належить право на земельну частку (пай) землі розміром 3,24 га, яка перебуває у колективній власності (а.с. 23).
Відповідно до довідки Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області № 704 від 26 грудня 2017 року, сертифікат серії НОМЕР_5 який виданий на ім'я ОСОБА_7 належить ОСОБА_5 (а.с. 24).
Згідно архівної довідки державного архіву Сумської області № Мз-177 від 23 березня 2016 року, в книгах реєстрації актів громадянського стану про шлюб по с. Русанівка Липоводолинського району Сумської області за 1934-1936 роки відомостей про шлюб ОСОБА_9 та ОСОБА_7 немає (а.с. 16).
ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с. Русанівка Липоводолинського району Сумської області померла ОСОБА_5 (а.с. 10).
Відповідно до довідки № 537 від 14 вересня 2017 року, виданої виконкомом Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року проживала в АДРЕСА_1 разом з сином ОСОБА_6 (а.с. 12.) За даними копій погосподарської книги ОСОБА_5 значиться як ОСОБА_7 (а.с. 12-14).
З наданих Липоводолинською райдержнотконторою за № 51/01-16 від 24 січня 2018 року відомостей вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_5 не заводилась, спадкоємці з заявами не звертались, відомостей про прийняття спадщини спадкоємцями, які відповідно до п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 1268 ЦК України вважаються такими, що прийняли спадщину немає, заповіт від імені ОСОБА_5, відповідно до Спадкового реєстру не посвідчувався (а.с. 38).
25 квітня 2007 року ОСОБА_6 склав заповіт, посвідчений Русанівською сільською радою Липоводолинського району за реєстровим № 21, дублікат посвідчений Русанівською сільською радою Липоводолинського району за реєстровим № 04 16 січня 2014 року, яким належний йому житловий будинок та надвірні будівлі, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку для житлового будівництва та для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,78 га за цією ж адресою заповів ОСОБА_4 (а.с. 21).
7 травня 2012 року ОСОБА_6 склав заповіт, посвідчений Русанівською сільською радою Липоводолинського району за реєстровим № 25, яким належну йому земельну ділянку (пай) площею 3,03 га., що знаходиться в с. Русанівка Липоводолинського району Сумської області та належить йому на підставі державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_6, виданого Русанівською сільською радою Липоводолинського району Сумської області 10 травня 2002 року та зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 305 заповів ОСОБА_2 (а.с. 20).
ІНФОРМАЦІЯ_2 року в с. Русанівка Липоводолинського району Сумської області помер ОСОБА_6 (а.с. 18).
Відповідно до довідки № 536 від 14 вересня 2017 року, виданої виконкомом Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4 до смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року проживав в АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_4. Підтверджено складання заповітів (а.с. 19).
З наданих Липоводолинською райдержнотконторою за № 52/01-16 від 24 січня 2018 року відомостей вбачається, що 24 січня 2014 року за заявою ОСОБА_2 заведена спадкова справа № 18/2014 після смерті ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Дочка спадкодавця ОСОБА_13 своєю заявою, яка посвідчена секретарем Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області ОСОБА_14 19 січня 2018 року за № 14, відмовилася від прийняття спадщини за законом після смерті свого батька ОСОБА_6, до суду з цього приводу звертатися не буде, не заперечує щоб спадщину оформляла ОСОБА_2 (а.с. 39-42).
Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 524 чинного станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 року (день смерті ОСОБА_5.) Цивільного кодексу УРСР 1963 року, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Статтею 529 Цивільного кодексу УРСР 1963 року при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, зокрема, син померлого.
Згідно ст. 549 Цивільного кодексу УРСР 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Позивач вчасно звернулась із заявою про прийняття спадщини після смерті батька, але позбавлена можливості оформити спадкові права у зв'язку з недоведеністю родинних відносин.
Встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 необхідне позивачу для оформлення спадкових прав після смерті батька ОСОБА_6
Суд вважає, що матеріалами справ доводиться факт того, що ОСОБА_5 є матір'ю ОСОБА_6
Також матеріалами справи доводиться факт того, що ОСОБА_6 прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_5, оскільки фактично вступив в управління та володіння спадковим майном.
Крім того, на підставі наведених доказів, суд приходить до висновку, що зазначення у сертифікаті на право на земельну частку (пай) прізвища власника ОСОБА_6 замість прізвища ОСОБА_11 відбулось внаслідок помилки, а тому необхідно встановити факт належності сертифікату на право на земельну частку (пай) ОСОБА_5.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 12, 263-265, 273 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, є рідною матір'ю ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Встановити факт належності ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_5 який був виданий на підставі рішення Липоводолинської райдержадміністрації від 10 липня 1996 року на ім'я ОСОБА_7.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Сумської області через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_2 (АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1).
Відповідач: Русанівська сільська рада (вул. Зелена, 1, с. Русанівка Липоводолинський район Сумська область, код ЄДРПОУ 04388426).
Відповідач: ОСОБА_4 АДРЕСА_3 РНОКПП НОМЕР_2).
Суддя О. В. Кузьмінський
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 23.02.2018 |
Оприлюднено | 25.02.2018 |
Номер документу | 72392946 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Кузьмінський О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні