УХВАЛА
Справа № 569/2332/18
16 лютого 2018 року Рівненський міський суд Рівненської області
у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
заступника начальника СВ Рівненського ВП ГУ НП в Рівненській області майора поліції ОСОБА_4
підозрюваної ОСОБА_5 ,
захисника підозрюваної ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне клопотання заступника начальника СВ Рівненського ВП ГУ НП в Рівненській області майора поліції ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої в АДРЕСА_1 , громадянки України, не працюючої, одруженої, не судимої, підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Заступник начальника СВ Рівненського ВП ГУ НП в Рівненській області майор поліції ОСОБА_4 за погодженням із прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Рівненської області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_5 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України.
В обґрунтування клопотання вказав, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017180010004803 від 17.07.2017 за ознаками злочинів, передбачених ч.4 ст.190 КК України.
Із матеріалів клопотання убачається, що у період з 2014 року по січень 2018 року, ОСОБА_7 , маючи умисел на заволодіння чужим майном у особливо великих розмірах на свою користь, на користь співучасників та третіх осіб, на постійній основі, шляхом обману та зловживання довірою громадян, володіючи організаторськими здібностями, розробив план готування і вчинення злочинів, а саме заволодіння грошовими коштами фізичних осіб шляхом шахрайства.
З цією метою, ОСОБА_7 попередньо організував стійке об`єднання до якого залучив як виконавців ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та інших невстановлених осіб для вчинення злочинів, об`єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи.
Згідно розробленого організатором ОСОБА_7 та схваленого виконавцями ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 злочинного плану, невстановлені на даний час досудовим слідством особи, за допомогою телефонного зв`язку пропонували потерпілим придбати неіснуючі лікарські засоби, які нібито здійснюють лікування різноманітних захворювань, у тому числі тяжких та невиліковних.
В основу злочинного плану, ОСОБА_7 поклав ідею фіктивного представництва ТОВ «Міжнародний оздоровчий центр «Здоров?я», ЄДРПОУ 41284117, юридична адреса м. Київ, вул. Л.Руденко, 6А, офіс 601 та ТОВ «Медичний центр Святої Параскеви», ЄДРПОУ 36417058, юридична адреса м. Львів, вул. Заводська,7, до яких не мав жодного відношення.
Для заволодіння коштами громадян шляхом обману і зловживання їх довірою ОСОБА_7 наказав співучасникам злочину, під час замовлення потерпілими особами препаратів з попередньо розміщеної ними рекламної продукції, повідомляти громадянам завідомо неправдиві дані про діяльність в Україні медичних закладів та відомих іноземних лікарів, а також вдавати з себе іноземних лікарів, проводити вигадані процедури діагностик організму і лікування нібито за допомогою супутникового зв`язку та вигадуючи тяжкі захворювання, здійснювати на осіб психологічний вплив, чим схиляти останніх до придбання за значні суми коштів дешеві вітчизняні лікарські засоби чи препарати, невідомі речовини чи біологічно активні домішки під виглядом коштовних лікарських засобів іноземного виробництва, які мали б здійснювати лікування різноманітних захворювань, у тому числі тяжких.
Крім того, на виконання злочинного плану, невстановлені досудовим слідством особи при спілкуванні з потерпілими повідомляли заздалегідь неправдиві відомості, що в разі придбання останніми лікарських засобів на значну суму, витрачені на лікування кошти будуть в подальшому повернуті в подвійному розмірі, нібито, з допомогою міжнародних організацій.
Після надання потерпілими згоди на лікування та придбання запропонованих лікарських препаратів, члени організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та інших невстановлених слідством на даний час виконавців злочину, під керівництвом ОСОБА_7 , здійснювали доставку та реалізацію за значні суми коштів потерпілим дешевих вітчизняних лікарських засобів чи препаратів, невідомих речовин чи біологічно активних домішок під виглядом дороговартісних лікарських засобів іноземного виробництва.
Діючи як організатор злочинного угруповання, ОСОБА_7 визначав напрямки злочинної діяльності, ролі співучасників, координував їх злочинну діяльність згідно з роллю кожного, приймав рішення про включення до складу організованої групи нових членів, здійснював контроль за їх діяльністю через підпорядкованих безпосередньо йому членів групи, за необхідності особисто приймав участь у вчиненні злочинів, розподіляв отримані злочинним шляхом кошти, забезпечував рекламу діяльності організованої злочинної групи під видом легальної діяльності з надання медичних послуг, а також вживав заходів конспірації з метою безпечного існування та діяльності організованої групи, шляхом недопущення викриття діяльності групи, поширення будь-якої інформації про їх незаконну діяльність та утворення фіктивних суб`єктів господарювання з метою прикриття незаконної діяльності.
Діючи як виконавець організованої групи, ОСОБА_8 виконував вказівки організатора групи ОСОБА_7 щодо координації діяльності так званих операторів колл-центрів в м. Житомир та кур`єрів, які здійснювали доставку фіктивних лікарських засобів для потерпілих, здійснював контроль за їх діяльністю через інших виконавців організованої групи, розподіляв отримані злочинним шляхом кошти між виконавцями злочину та передавав організатору, сприяв у забезпеченні реклами діяльності організованої злочинної групи під видом легальної діяльності з надання медичних послуг.
Діючи як виконавець організованої групи, ОСОБА_9 виконував вказівки організатора групи ОСОБА_7 щодо координації діяльності так званих кур`єрів, які здійснювали доставку фіктивних лікарських засобів для потерпілих у різні частини України, здійснював контроль за їх діяльністю через інших виконавців організованої групи, розподіляв отримані злочинним шляхом кошти між кур`єрами та передавав організатору.
Діючи як виконавець організованої групи, ОСОБА_10 за вказівками організатора ОСОБА_7 та виконавця ОСОБА_8 координувала діяльність так званих операторів колл-центрів в м. Житомир, які здійснювали безпосередній обман потерпілих шляхом повідомлення потерпілим завідомо неправдивих даних про діяльність в Україні медичних закладів та іноземних лікарів, а також вдавали з себе іноземних лікарів, проводили вигадані процедури діагностик організму і лікування нібито за допомогою супутникового зв`язку та вигадуючи тяжкі захворювання, здійснювали на осіб психологічний вплив, чим схиляли останніх до придбання за значні суми коштів дешевих біологічно активних добавок під виглядом коштовних лікарських засобів іноземного виробництва, які мали б здійснювати лікування різноманітних захворювань, а також сприяла у забезпеченні та розповсюдженні реклами діяльності організованої злочинної групи під видом легальної діяльності з надання медичних послуг.
Діючи як виконавець організованої групи, ОСОБА_5 виконувала вказівки організатора ОСОБА_7 та виконавця ОСОБА_8 щодо координації діяльності так званих операторів колл-центрів в м. Житомир, які здійснювали безпосередній обман потерпілих шляхом повідомлення потерпілим завідомо неправдивих даних про діяльність в Україні медичних закладів та іноземних лікарів, а також вдавали з себе іноземних лікарів, проводили вигадані процедури діагностик організму і лікування нібито за допомогою супутникового зв`язку та вигадуючи тяжкі захворювання, здійснювали на осіб психологічний вплив, чим схиляли останніх до придбання за значні суми коштів дешевих біологічно активних добавок під виглядом коштовних лікарських засобів іноземного виробництва, які мали б здійснювати лікування різноманітних захворювань, а також сприяла у забезпеченні та розповсюдженні реклами діяльності організованої злочинної групи під видом легальної діяльності з надання медичних послуг.
Так, усі учасники вказаної організованої групи осіб, діючи з єдиним умислом в досягненні злочинного результату і будучи обізнаними про роль кожного співучасника, з корисливих мотивів, з метою заволодіння чужим майном у особливо великих розмірах, шляхом обману та зловживання довірою (шахрайство) потерпілих, вчинили наступні установлені досудовим слідством злочинні дії.
Таким чином, організована злочинна група у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та невстановлених на даний час досудовим слідством осіб під керівництвом ОСОБА_7 у період часу з 2014 року по січень 2018 року діючи умисно, з корисливих мотивів, шляхом обману та зловживанням довірою заволоділи грошовими коштами потерпілих в особливо великому розмірі на загальну суму 1096058 грн.
Так, у період часу з жовтня 2016 року по січень 2017 року, перебуваючи у м. Рівне та м. Вінниця, діючи єдиним умислом та реалізовуючи заздалегідь обумовлений план із учасниками організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , невстановлені на даний час особи, виконуючи функції кур`єрів, шляхом обману та зловживання довірою ОСОБА_11 заволоділи його грошима загальною сумою 139 000 грн. Так, у жовтні 2016 року, невстановлені досудовим слідством особи, виконуючи функції так званих операторів, за вказівкою та з відома учасників організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , у телефонній розмові повідомили ОСОБА_11 заздалегідь неправдиві відомості, про те, що є лікарями та зможуть дистанційно вилікувати потерпілого проведенням сучасного лікування, лазерної операції та обов`язковою передумовою лікування зазначили необхідність купівлі та довготривалого вживання ліків іноземного виробництва під виглядом біологічно активних добавок, оплати послуг за виготовлення неіснуючих документів, які нібито необхідні для проведення обстежень з умовою відшкодування в подвійному розмірі затрачених коштів на лікування з допомогою міжнародних та іноземних організацій. Сприймаючи повідомленні відомості як правдиві ОСОБА_11 , передав для невстановлених осіб, так званих кур`єрів, які діяли за вказівкою членів організованої групи, грошові кошти в сумі 139 000 грн. У подальшому, вказані кошти ОСОБА_12 , невстановлені особи передали ОСОБА_7 , який розподілив їх між членами організованої злочинної групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 . Обіцяного лікування потерпілий ОСОБА_12 не отримав.
За даним фактом 17.07.2017 СВ Рівненського ВП ГУНП в Рівненській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні 12017180010004803 від 17.07.2017 за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст.190 КК України.
21.11.2017 прокуратурою Рівненської області підслідність у кримінальному провадженні 12017180010004803 від 17.07.2017 визначено за СУ ГУНП в Рівненській області.
Крім цього, 16.01.2018 СУ ГУНП в Рівненській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018180000000059 за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.190 КК України у якому встановлено наступні обставини.
Так, у період часу з 2014 року по квітень 2017 року, перебуваючи у м. Рівне, діючи єдиним умислом та реалізовуючи заздалегідь обумовлений план із учасниками організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , невстановлені на даний час особи, виконуючи функції кур`єрів, шляхом обману та зловживання довірою ОСОБА_13 заволоділи її грошима загальною сумою 712758 грн. Так, на початку 2014 року, невстановлені досудовим слідством особи, виконуючи функції так званих операторів, за вказівкою та з відома учасників організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , у телефонній розмові повідомили ОСОБА_13 заздалегідь неправдиві відомості, про те, що є лікарями та зможуть дистанційно вилікувати потерпілу проведенням сучасного лікування та обов`язковою передумовою лікування зазначили необхідність купівлі та довготривалого вживання ліків іноземного виробництва під виглядом біологічно активних добавок, оплати послуг за виготовлення неіснуючих документів, які нібито необхідні для проведення обстежень з умовою відшкодування в подвійному розмірі затрачених коштів на лікування так званою «Асоціацією лікарів Польщі» і медичного апарату магнітотерапії МАГ-30-4. Сприймаючи повідомлені відомості як правдиві, ОСОБА_13 , передала для невстановлених осіб, так званих кур`єрів, які діяли за вказівкою членів організованої групи, грошові кошти в сумі 712758 грн. як оплату за лікування. У подальшому, вказані кошти ОСОБА_13 , невстановлені особи передали ОСОБА_7 , який розподілив їх між членами організованої злочинної групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 . Обіцяного лікування потерпіла ОСОБА_13 не отримала.
Крім цього, 16.01.2018 СУ ГУНП в Рівненській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018180000000060 за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст.190 КК України у якому встановлено наступні обставини.
Так ,у період часу з жовтня 2017 року по січень 2018 року, перебуваючи у м. Рівне, діючи єдиним умислом та реалізовуючи заздалегідь обумовлений план із учасниками організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_14 , під керівництвом ОСОБА_7 , невстановлена на даний час особа, виконуючи функції кур`єра, шляхом обману та зловживання довірою ОСОБА_15 заволоділи його грошима загальною сумою 242 100 грн. Так, у жовтні 2017 року, невстановлені досудовим слідством особи, виконуючи функції так званих операторів, за вказівкою та з відома учасників організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , у телефонній розмові повідомили ОСОБА_15 заздалегідь неправдиві відомості, про те, що є лікарями та зможуть дистанційно вилікувати потерпілого проведенням сучасного лікування та обов`язковою передумовою лікування зазначили необхідність купівлі та довготривалого вживання ліків іноземного виробництва під виглядом біологічно активних добавок, оплати послуг за виготовлення неіснуючих документів, які нібито необхідні для проведення обстежень з умовою відшкодування в подвійному розмірі затрачених коштів на лікування з допомогою міжнародних та іноземних організацій. Сприймаючи повідомлені відомості як правдиві ОСОБА_15 , передав для невстановлених осіб, так званих кур`єрів, які діяли за вказівкою членів організованої групи, грошові кошти в сумі 242 100 грн. У подальшому, вказані кошти ОСОБА_15 , невстановлені особи передали ОСОБА_7 , який розподілив їх між членами організованої злочинної групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 . Обіцяного лікування потерпілий ОСОБА_15 не отримав.
Крім цього, 24.01.2018 СУ ГУНП в Рівненській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018180000000071 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст.190 КК України у якому встановлено наступні обставини.
Так ,12 грудня 2017 року, перебуваючи по АДРЕСА_2 , діючи єдиним умислом та реалізовуючи заздалегідь обумовлений план із учасниками організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , невстановлена на даний час особа, виконуючи функції кур`єра, шляхом обману та зловживання довірою ОСОБА_16 заволоділи його грошима загальною сумою 2200 грн. Так, 12 грудня 2017 року, невстановлені досудовим слідством особи, виконуючи функції так званих операторів, за вказівкою та з відома учасників організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , у телефонній розмові повідомили ОСОБА_16 заздалегідь неправдиві відомості, про те, що є лікарями та зможуть дистанційно, без хірургічного втручання вилікувати потерпілого від хвороби катаракти і глаукоми проведенням сучасного лікування та обов`язковою передумовою лікування зазначили необхідність купівлі та довготривалого вживання ліків іноземного виробництва під виглядом біологічно активних добавок. Сприймаючи повідомлені відомості як правдиві, ОСОБА_16 , передав для невстановлених осіб, так званих кур`єрів, які діяли за вказівкою членів організованої групи, грошові кошти в сумі 2200 грн. У подальшому, вказані кошти ОСОБА_16 , невстановлені особи передали ОСОБА_7 , який розподілив їх між членами організованої злочинної групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 . Обіцяного лікування потерпілий ОСОБА_16 не отримав.
26.01.2018 прокурором прокуратури Рівненської області ОСОБА_17 матеріали кримінальних проваджень №12017180010004803, № 120181800000000059, № 120181800000000060, № 120181800000000071 об`єднані в одне провадження за №12017180010004803.
08.02.2018 кваліфікацію кримінального правопорушення у кримінальному провадженні №12017180010004803 від 17.07.2017 змінено із ч.3 ст.190 КК України на ч.4 ст.190 КК України.
14.02.2018 в межах досудового розслідування №12017180010004803 на підставі ст. 208 КПК України, за підозрою у вчиненні злочинів, передбачених ч.4 ст.190 КК України, в м. Житомир, затримано ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку Житомирської області, проживаючу в АДРЕСА_1 , громадянку України, заміжню, не працюючу, не судиму.
15.02.2018 ОСОБА_5 вручено повідомлення про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч.4 ст.190 КК України.
Підозра у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України, про яку повідомлено ОСОБА_5 обґрунтовується зібраними під час досудового слідства доказами, а саме: Тимчасовий доступ до документів ТОВ «Лайфселл», а саме трафіків мобільних терміналів користувачів 17 абонентів; Протокол огляду інтернет-ресурсів, які здійснюють продаж та рекламу препарату «Артрілайф»; Протокол допиту свідка ОСОБА_18 ; Протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж № НОМЕР_1 ; Протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж № НОМЕР_2 щодо ОСОБА_10 ; Протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж № НОМЕР_3 щодо ОСОБА_8 ; Протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж № НОМЕР_4 щодо ОСОБА_7 ; Протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж № НОМЕР_5 щодо ОСОБА_7 ; Протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж № НОМЕР_6 щодо ОСОБА_9 ; Протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж № НОМЕР_7 щодо ОСОБА_9 . Протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж № НОМЕР_8 щодо ОСОБА_7 ; Протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії спостереження за місцем №2836. Показаннями свідка ОСОБА_19 , який розповів про злочинну діяльність організованої групи під керівництвом ОСОБА_7 та з відома ОСОБА_8 та інших виконавців тривалої злочинної діяльності; Протокол допиту потерпілих ОСОБА_11 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_13 . Показаннями потерпілої ОСОБА_13 отриманими в ході її допиту в судовому засіданні у порядку, передбаченому ст. 225 КПК України; Протоколом обшуку за місцем знаходження офісу по вул. Путятинський майдан,2 офіс 710 м. Житомир, в ході якого вилучено речові докази, що свідчать про злочинну діяльність організованої групи, іншими доказами, що знаходяться в матеріалах кримінального провадження у їх сукупності.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч.4 ст.190 КК України, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна.
Відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.184 КПК України, під час проведення досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ч.1 ст.177 КПК України, а саме те, що підозрювана ОСОБА_5 , може:
1)переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити і сховати будь-яку з речей, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення і перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином (п.п.1, 2, 4 ч.1 ст.177 КПК України), оскільки установлено, що ОСОБА_5 проживає в м. Житомир, тому є всі підстави вважати, що одразу після звільнення з-під варти він не буде з`являтись на виклики слідчого та суду, які розташовані в м. Рівне. В разі обрання запобіжного заходу, не пов`язаного із триманням під вартою, перешкоджатиме виявленню та вилученню речових доказів, місцезнаходження яких на даний час не встановлено. Крім того, встановлено, що ОСОБА_5 , враховуючи вагомість наявних доказів про вчинення ним кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, покине території України з метою уникнення покарання за вчинене кримінальне правопорушення.
При з`ясуванні обставин, що характеризують особу підозрюваної ОСОБА_5 встановлено, що остання не має постійного джерела заробітку, що вказує на відсутність у неї стримуючих чинників особистісно-соціального характеру. Зазначені обставини вказують на те, що є достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуваючи на волі, буде перешкоджати кримінальному провадженню шляхом ухилення від виконання процесуальних обов`язків, тобто встановлена наявність ризику, зазначеному у п.4 ч.1 ст.177 КПК України.
2)незаконно впливати на потерпілих та свідків (п.3 ч.1 ст.177 КПК України). Цей ризик підтверджується показаннями потерпілої у кримінальному провадженні ОСОБА_13 , яка допитана в судовому засіданні в порядку ст. 225 КПК України, оскільки встановлено ризики загрози її життю та здоров`ю зі сторони підозрюваних осіб, які по телефону погрожували їй разі написання нею заяви до правоохоронних органів. Дана обставина вказує про характер злочинного діяння співучасть у вчиненні злочину, а також чітке виконання кожним з співучасників наперед обумовленої ролі, що дає підстави вважати, що ОСОБА_5 з метою уникнення покарання буде здійснювати тиск на потерпілих та свідків. Крім того, в ході досудового розслідування від потерпілої ОСОБА_13 надійшла заява про те, що вона боїться за своє життя та здоров`я з боку підозрюваних осіб, в зв`язку з чим вона була допитана в судовому засіданні без участі сторони захисту;
3)вчинити інше кримінальне правопорушення. Цей ризик, передбачений п.5 ч.1 ст.177 КПК України є реальним зважаючи на те, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні шахрайства, яке у складі організованої злочинної групи, протягом останніх 4 років, цинічно та систематично вчиняла злочини щодо потерпілих громадян України, які, переважно, є соціально незахищеними особами похилого віку. Клієнти - потерпілі довіряли виконавцям злочину, віддаючи останні зароблені кошти в сімї в надії отримати таке для них необхідне лікування. Однак, підозрювана ОСОБА_5 цим не переймалася, її це не стримувало і вона продовжував обманювати людей у корисливих цілях, з метою власного збагачення. Так, згідно документації обліку клієнтів, який вилучено в ході обшуку у 2 офісах організованої групи в м. Житомир, яка діяла під прикриттям, з метою конспірацію орендуючи квартири, установлено, що ОСОБА_5 спільно із співучасниками, у складі організованої групи, шляхом обману та зловживання довірою обманула та не повернула кошти 4 потерпілих, які заявили цивільні позови про відшкодування шкоди. Крім цього, потерпілому ОСОБА_11 внаслідок злочинних дій організованої групи в складі ОСОБА_5 заподіяно і фізичної шкоди, оскільки від так званого «лікування» у потерпілого значно погіршився стан здоров`я. Тому, є підстави вважати, що ОСОБА_5 тривалий час отримуючи доходи у такий цинічний спосіб у складі організованої злочинної групи, буде продовжувати заробляти на власне утримання злочинним шляхом.
Запобігти вказаним ризикам неможливо шляхом застосування більш м`яких запобіжних заходів, ніж тримання під вартою тому, що реалізувати вказані ризики можливо лише перебуваючи на свободі.
Крім цього, розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється ОСОБА_5 є сума, що становить особливо великий розмір 1096 058 грн. Вагомими доказами, якими обґрунтовуються відповідні обставини є показання потерпілих та надані ними товарні чеки. Майнова шкода потерпілим не відшкодована.
Згідно ч.3 ст.183 КПК України, слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов`язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою ст. 183 КПК України.
Розмір застави визначається щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тому, відносно ОСОБА_5 , зважаючи на її майновий стан та заподіяну майнову шкоду потерпілим, необхідно при застосуванні запобіжного заходу тримання визначити заставу в межах 650 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1762 грн.), тобто 1 1453 00 грн.
У судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали, посилаючись на викладені у ньому обставини. Просили обрати щодо ОСОБА_5 запобіжний захід - тримання під вартою.
Підозрювана ОСОБА_5 та її захисник адвокат ОСОБА_6 в судовому засіданні заперечив проти задоволення клопотання, просили застосувати більш м`який запобіжний захід.
Заслухавши думку прокурора, слідчого, підозрювану, адвоката, дослідивши надані матеріали кримінального провадження, оцінивши їх у сукупності з іншими доказами, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає до задоволення із наступних підстав.
Судом встановлено, що у період з 2014 року по січень 2018 року, ОСОБА_7 , маючи умисел на заволодіння чужим майном у особливо великих розмірах на свою користь, на користь співучасників та третіх осіб, на постійній основі, шляхом обману та зловживання довірою громадян, володіючи організаторськими здібностями, розробив план готування і вчинення злочинів, а саме заволодіння грошовими коштами фізичних осіб шляхом шахрайства.
З цією метою, ОСОБА_7 попередньо організував стійке об`єднання до якого залучив як виконавців ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та інших невстановлених осіб для вчинення злочинів, об`єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи.
Згідно розробленого організатором ОСОБА_7 та схваленого виконавцями ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 злочинного плану, невстановлені на даний час досудовим слідством особи, за допомогою телефонного зв`язку пропонували потерпілим придбати неіснуючі лікарські засоби, які нібито здійснюють лікування різноманітних захворювань, у тому числі тяжких та невиліковних.
В основу злочинного плану, ОСОБА_7 поклав ідею фіктивного представництва ТОВ «Міжнародний оздоровчий центр «Здоров?я», ЄДРПОУ 41284117, юридична адреса м. Київ, вул. Л.Руденко, 6А, офіс 601 та ТОВ «Медичний центр Святої Параскеви», ЄДРПОУ 36417058, юридична адреса м. Львів, вул. Заводська,7, до яких не мав жодного відношення.
Для заволодіння коштами громадян шляхом обману і зловживання їх довірою ОСОБА_7 наказав співучасникам злочину, під час замовлення потерпілими особами препаратів з попередньо розміщеної ними рекламної продукції, повідомляти громадянам завідомо неправдиві дані про діяльність в Україні медичних закладів та відомих іноземних лікарів, а також вдавати з себе іноземних лікарів, проводити вигадані процедури діагностик організму і лікування нібито за допомогою супутникового зв`язку та вигадуючи тяжкі захворювання, здійснювати на осіб психологічний вплив, чим схиляти останніх до придбання за значні суми коштів дешеві вітчизняні лікарські засоби чи препарати, невідомі речовини чи біологічно активні домішки під виглядом коштовних лікарських засобів іноземного виробництва, які мали б здійснювати лікування різноманітних захворювань, у тому числі тяжких
Крім того, на виконання злочинного плану, невстановлені досудовим слідством особи при спілкуванні з потерпілими повідомляли заздалегідь неправдиві відомості, що в разі придбання останніми лікарських засобів на значну суму, витрачені на лікування кошти будуть в подальшому повернуті в подвійному розмірі, нібито, з допомогою міжнародних організацій.
Після надання потерпілими згоди на лікування та придбання запропонованих лікарських препаратів, члени організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та інших невстановлених слідством на даний час виконавців злочину, під керівництвом ОСОБА_7 , здійснювали доставку та реалізацію за значні суми коштів потерпілим дешевих вітчизняних лікарських засобів чи препаратів, невідомих речовин чи біологічно активних домішок під виглядом дороговартісних лікарських засобів іноземного виробництва.
Діючи як виконавець організованої групи, ОСОБА_5 виконувала вказівки організатора ОСОБА_7 та виконавця ОСОБА_8 щодо координації діяльності так званих операторів колл-центрів в м. Житомир, які здійснювали безпосередній обман потерпілих шляхом повідомлення потерпілим завідомо неправдивих даних про діяльність в Україні медичних закладів та іноземних лікарів, а також вдавали з себе іноземних лікарів, проводили вигадані процедури діагностик організму і лікування нібито за допомогою супутникового зв`язку та вигадуючи тяжкі захворювання, здійснювали на осіб психологічний вплив, чим схиляли останніх до придбання за значні суми коштів дешевих біологічно активних добавок під виглядом коштовних лікарських засобів іноземного виробництва, які мали б здійснювати лікування різноманітних захворювань, а також сприяла у забезпеченні та розповсюдженні реклами діяльності організованої злочинної групи під видом легальної діяльності з надання медичних послуг.
Таким чином, організована злочинна група у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та невстановлених на даний час досудовим слідством осіб під керівництвом ОСОБА_7 у період часу з 2014 року по січень 2018 року діючи умисно, з корисливих мотивів, шляхом обману та зловживанням довірою заволоділи грошовими коштами потерпілих в особливо великому розмірі на загальну суму 1096058 грн.
Так, у період часу з жовтня 2016 року по січень 2017 року, перебуваючи у м. Рівне та м. Вінниця, діючи єдиним умислом та реалізовуючи заздалегідь обумовлений план із учасниками організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , невстановлені на даний час особи, виконуючи функції кур`єрів, шляхом обману та зловживання довірою ОСОБА_11 заволоділи його грошима загальною сумою 139 000 грн. Так, у жовтні 2016 року, невстановлені досудовим слідством особи, виконуючи функції так званих операторів, за вказівкою та з відома учасників організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , у телефонній розмові повідомили ОСОБА_11 заздалегідь неправдиві відомості, про те, що є лікарями та зможуть дистанційно вилікувати потерпілого проведенням сучасного лікування, лазерної операції та обов`язковою передумовою лікування зазначили необхідність купівлі та довготривалого вживання ліків іноземного виробництва під виглядом біологічно активних добавок, оплати послуг за виготовлення неіснуючих документів, які нібито необхідні для проведення обстежень з умовою відшкодування в подвійному розмірі затрачених коштів на лікування з допомогою міжнародних та іноземних організацій. Сприймаючи повідомленні відомості як правдиві ОСОБА_11 , передав для невстановлених осіб, так званих кур`єрів, які діяли за вказівкою членів організованої групи, грошові кошти в сумі 139 000 грн. У подальшому, вказані кошти ОСОБА_12 , невстановлені особи передали ОСОБА_7 , який розподілив їх між членами організованої злочинної групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 . Обіцяного лікування потерпілий ОСОБА_12 не отримав.
За даним фактом 17.07.2017 СВ Рівненського ВП ГУНП в Рівненській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні 12017180010004803 від 17.07.2017 за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст.190 КК України.
21.11.2017 прокуратурою Рівненської області підслідність у кримінальному провадженні 12017180010004803 від 17.07.2017 визначено за СУ ГУНП в Рівненській області.
Крім цього, 16.01.2018 СУ ГУНП в Рівненській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018180000000059 за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст.190 КК України у якому встановлено наступні обставини.
Так, у період часу з 2014 року по квітень 2017 року, перебуваючи у м. Рівне, діючи єдиним умислом та реалізовуючи заздалегідь обумовлений план із учасниками організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , невстановлені на даний час особи, виконуючи функції кур`єрів, шляхом обману та зловживання довірою ОСОБА_13 заволоділи її грошима загальною сумою 712758 грн. Так, на початку 2014 року, невстановлені досудовим слідством особи, виконуючи функції так званих операторів, за вказівкою та з відома учасників організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , у телефонній розмові повідомили ОСОБА_13 заздалегідь неправдиві відомості, про те, що є лікарями та зможуть дистанційно вилікувати потерпілу проведенням сучасного лікування та обов`язковою передумовою лікування зазначили необхідність купівлі та довготривалого вживання ліків іноземного виробництва під виглядом біологічно активних добавок, оплати послуг за виготовлення неіснуючих документів, які нібито необхідні для проведення обстежень з умовою відшкодування в подвійному розмірі затрачених коштів на лікування так званою «Асоціацією лікарів Польщі» і медичного апарату магнітотерапії МАГ-30-4. Сприймаючи повідомлені відомості як правдиві, ОСОБА_13 , передала для невстановлених осіб, так званих кур`єрів, які діяли за вказівкою членів організованої групи, грошові кошти в сумі 712758 грн. як оплату за лікування. У подальшому, вказані кошти ОСОБА_13 , невстановлені особи передали ОСОБА_7 , який розподілив їх між членами організованої злочинної групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 . Обіцяного лікування потерпіла ОСОБА_13 не отримала.
Крім цього, 16.01.2018 СУ ГУНП в Рівненській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018180000000060 за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст.190 КК України у якому встановлено наступні обставини.
Так , у період часу з жовтня 2017 року по січень 2018 року, перебуваючи у м. Рівне, діючи єдиним умислом та реалізовуючи заздалегідь обумовлений план із учасниками організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_14 , під керівництвом ОСОБА_7 , невстановлена на даний час особа, виконуючи функції кур`єра, шляхом обману та зловживання довірою ОСОБА_15 заволоділи його грошима загальною сумою 242 100 грн. Так, у жовтні 2017 року, невстановлені досудовим слідством особи, виконуючи функції так званих операторів, за вказівкою та з відома учасників організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , у телефонній розмові повідомили ОСОБА_15 заздалегідь неправдиві відомості, про те, що є лікарями та зможуть дистанційно вилікувати потерпілого проведенням сучасного лікування та обов`язковою передумовою лікування зазначили необхідність купівлі та довготривалого вживання ліків іноземного виробництва під виглядом біологічно активних добавок, оплати послуг за виготовлення неіснуючих документів, які нібито необхідні для проведення обстежень з умовою відшкодування в подвійному розмірі затрачених коштів на лікування з допомогою міжнародних та іноземних організацій. Сприймаючи повідомлені відомості як правдиві ОСОБА_15 , передав для невстановлених осіб, так званих кур`єрів, які діяли за вказівкою членів організованої групи, грошові кошти в сумі 242 100 грн. У подальшому, вказані кошти ОСОБА_15 , невстановлені особи передали ОСОБА_7 , який розподілив їх між членами організованої злочинної групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 . Обіцяного лікування потерпілий ОСОБА_15 не отримав.
Крім цього, 24.01.2018 СУ ГУНП в Рівненській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018180000000071 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст.190 КК України у якому встановлено наступні обставини.
Так, 12 грудня 2017 року, перебуваючи по АДРЕСА_2 , діючи єдиним умислом та реалізовуючи заздалегідь обумовлений план із учасниками організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , невстановлена на даний час особа, виконуючи функції кур`єра, шляхом обману та зловживання довірою ОСОБА_16 заволоділи його грошима загальною сумою 2200 грн. Так, 12 грудня 2017 року, невстановлені досудовим слідством особи, виконуючи функції так званих операторів, за вказівкою та з відома учасників організованої групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , під керівництвом ОСОБА_7 , у телефонній розмові повідомили ОСОБА_16 заздалегідь неправдиві відомості, про те, що є лікарями та зможуть дистанційно, без хірургічного втручання вилікувати потерпілого від хвороби катаракти і глаукоми проведенням сучасного лікування та обов`язковою передумовою лікування зазначили необхідність купівлі та довготривалого вживання ліків іноземного виробництва під виглядом біологічно активних добавок. Сприймаючи повідомлені відомості як правдиві, ОСОБА_16 , передав для невстановлених осіб, так званих кур`єрів, які діяли за вказівкою членів організованої групи, грошові кошти в сумі 2200 грн. У подальшому, вказані кошти ОСОБА_16 , невстановлені особи передали ОСОБА_7 , який розподілив їх між членами організованої злочинної групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 . Обіцяного лікування потерпілий ОСОБА_16 не отримав.
26.01.2018 прокурором прокуратури Рівненської області ОСОБА_17 матеріали кримінальних проваджень №12017180010004803, № 120181800000000059, № 120181800000000060, № 120181800000000071 об`єднані в одне провадження за №12017180010004803.
08.02.2018 кваліфікацію кримінального правопорушення у кримінальному провадженні №12017180010004803 від 17.07.2017 змінено із ч.3 ст. 190 КК України на ч.4 ст. 190 КК України.
14.02.2018 в межах досудового розслідування №12017180010004803 на підставі ст. 208 КПК України, за підозрою у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України, в м. Житомир, затримано ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку Житомирської області, проживаючу в АДРЕСА_1 , громадянку України, заміжню, не працюючу, не судиму.
15.02.2018 ОСОБА_5 вручено повідомлення про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч.4 ст.190 КК України.
Відповідно до ч.1 ст.183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченимстаттею 177цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п`ятою статті 176 цього Кодексу.
Таким чином, слідчий та прокурор при розгляді клопотання довели про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити і сховати будь-яку з речей, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення і перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, незаконно впливати на потерпілих та свідків вчинити інше кримінальне правопорушення.
А тому, враховуючи, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні злочину за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі строком на строк від п`яти до дванадцяти років з конфіскацією майна, вік, стан здоров`я, репутацію, майновий стан, має на утриманні малолітню дитину, а жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти вищевказаним ризикам, слідчий суддя прийшов до висновку, що до неї слід застосувати запобіжний захід тримання під вартою.
Разом з тим, відповідно до ч.3 ст.183 КПК України, слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов`язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбаченихчастиною четвертоюцієї статті.
Отже, задовольняючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя вважає за необхідне визначити підозрюваному розмір застави.
Відповідно до ч.4 ст.182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбаченихстаттею 177цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Враховуючи викладені вище обставини, а також те, що ОСОБА_5 підозрюється у вчинення кримінального правопорушення, який за ступенем тяжкості класифікований як злочин особливо тяжкий злочин, слідчий суддя вважає відповідно до ч.5 ст.182 КПК України доцільним визначити розмір застави у розмірі 600 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки внесення застави саме в такому розмірі може гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків.
Окрім цього, застосовуючи щодо підозрюваної альтернативний запобіжний захід у виді застави, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрюваного наступні обов`язки: прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого, прокурора; не відлучатись із населеного пункту, в якому він зареєстрований без дозволу слідчого, прокурора або суду; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Відповідно до ч.4 ст.202 КПК України підозрюваний звільняється з-під варти після внесення застави, визначеної у даній ухвалі, якщо в уповноваженої службової особи місця ув`язнення, під вартою в якому він перебуває, відсутнє інше судове рішення, що набрало законної сили і прямо передбачає тримання останнього під вартою.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 183, 184, 395 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Застосувати щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України, запобіжний захід - тримання під вартою, строком на 60 (шістдесят) днів.
Строк тримання під вартою рахувати з моменту затримання, тобто з 18 год. 00 хв. 14 лютого 2018 року.
Визначити, що строк дії ухвали до 17 год. 59 хв. 14 квітня 2018 року.
Одночасно визначити розмір застави у розмірі 600 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 1 057 200 (один мільйон п`ятдесят сім тисяч двісті) гривень, яка може бути внесена як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на депозитний рахунок ТУ ДСА у Рівненській області ГУ ДКУ у Рівненській області 37315038010559, банк отримувача ДЕРЖКАЗНАЧЕЙСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ, М. КИЇВ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 26259988.
Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом дії ухвали.
Покласти на підозрювану ОСОБА_5 в разі внесення застави виконання наступних обов`язків:
- прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого, прокурора;
- не відлучатись із населеного пункту, в якому він зареєстрований без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- здати на зберігання до відп
овідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Термін дії обов`язків, покладених судом, у разі внесення застави визначити до 14 квітня 2018 року.
Роз`яснити підозрюваному, що у разі внесення застави у визначеному у даній ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок має бути наданий уповноваженій особі Рівненського слідчого ізолятора Державного департаменту України з питань виконання покарань у Рівненській області.
У разі внесенні застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрювана ОСОБА_5 вважається такою, до якої застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційного суду Рівненської області протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2018 |
Оприлюднено | 01.03.2023 |
Номер документу | 72424083 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Рівненський міський суд Рівненської області
Денисюк П. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні