Справа № 546/1210/17
Провадження № 2/546/167/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2018 року м. Решетилівка
Решетилівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Беркути Л.Г.
при секретарі - Коваленко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Решетилівка Полтавської області справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Решетилівського району Полтавської області та ОСОБА_3 районної державної адміністрації про визнання права власності на земельну частку (пай), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Відділ Держгеокадастру у ОСОБА_3 районі Полтавської області,-
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду із вищевказаним позовом, посилаючись на наступне.
20 жовтня 2004 року помер її чоловік ОСОБА_4, вона прийняла після нього спадщину. Її чоловік був зареєстрований за № 418 у списках громадян-членів агрофірми Мир Решетилівського району. 08 листопада 2017 року їй стало відомо, що її чоловіку ОСОБА_4 , який був членом колгоспного двору агрофірми Мир Решетилівського району належить земельна частка (пай) на землях, які знаходяться на території ОСОБА_2 сільської ради, тому вона звернулась до голови ОСОБА_2 ради з вимогою про надання земельної частки, як спадкоємцю, однак їй було відмовлено. У зв'язку з чим вона і звернулась до суду з даним позовом.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, надавши до суду заяву про розгляд справи без її участі та за участі її представника /а.с.49/.
Представник позивача ОСОБА_5 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Решетилівського району Полтавської області, у судове засідання не з'явився, надавши до суду заяву про розгляд справи без його участі /а.с.41/, а також заперечення, у якому зазначив, що всі сертифікати на право на земельну частку (пай) на території ОСОБА_2 сільської ради в 1996-1997 роках видані згідно розпорядження голови ОСОБА_3 РДА ОСОБА_6 Серед отриманих сертифікатів дійсно відсутній громадянин ОСОБА_7, так як у списках поданих агрофірмою Мир відсутній даний житель села Піщане. Зазначив, що сільська рада не має права видавати сертифікати на земельні частки (паї), та не може бути відповідачем /а.с.42/.
Представник відповідача ОСОБА_3 районної державної адміністрації Полтавської області у судовому засіданні не заперечував проти задоволення позову.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області у судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи без його участі /а.с.37-38/.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20 жовтня 2004 року помер ОСОБА_7., що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-КЕ № 284023 від 22 жовтня 2004 року /а.с.7/.
Згідно довідки ОСОБА_3 державної нотаріальної контори від 08 лютого 2017 року № 02-14/165, після померлого ОСОБА_7 спадщину прийняла його дружина ОСОБА_1 та дочка ОСОБА_8 /а.с.10/.
ОСОБА_8 надала до суду заяву, у якій підтримує позовні вимоги матері ОСОБА_1 та просить їх задовольнити /а.с.50/.
21 листопада 1979 року ОСОБА_7 був прийнятий у колгосп імені Свердлова Решетилівського району Полтавської області на роботу трактористом, що підтверджується трудовою книжкою колгоспника № 929/а.с.13-14/.
Згідно довідки ТОВ Будат-Агро № 118 від 18 грудня 2017 року, колгосп імені Свердлова був реорганізований в Агрофірму Мир 26 жовтня 1991 року протокол № 5. Агрофірма Мир була реорганізована у ТОВ Мир 18 лютого 2000 року протокол № 2. ТОВ Мир реорганізовано шляхом приєднання у ТОВ Бурат-Агро 03 травня 2003 року, наказ № 45К, яке є його правонаступником з правами та обов'язками /а.с.59/.
Відповідно до технічної документації по паюванню земель, переданих у колективну власність агрофірми Мир Решетилівського району Полтавської області від 1997 року, ОСОБА_7, зазначений у списку громадян-членів агрофірми Мир Решетилівського району під № 418, місце проживання - с. Піщане /а.с.15-16/.
Заявою від 08 листопада 2017 року позивач звернулася до ОСОБА_2 сільської ради Решетилівського району Полтавської області з вимогою про отримання землі від паювання, які передавалися у приватну власність членам колгоспного двору, де працював її чоловік /а.с.8/.
Посилаючись на те, що на даний час питання надання земельної частки (паю) , як спадкоємцю не належить до компетенції сільської ради, їй рекомендовано звернутись до суду. Одночасно повідомлено, що ОСОБА_7 дійсно був членом домогосподарства № 457 на день смерті, згідно запису погосподарської книги № 5 по ОСОБА_2 сільській раді. Розмір середньої частки (паю) на території сільської ради становить 5,1 га /а.с.9/.
Згідно довідки ОСОБА_2 сільської ради Решетилівського району Полтавської області від 08 листопада 2017 року № 02-23/442, на території сільської ради є землі колективної власності, з яких можливо надати земельні ділянки на паї /а.с.12/.
Відповідно до довідки відділу Держгеокадастру у ОСОБА_3 районі Полтавської області від 13 листопада 2017 року № 348/0/204-17, грошова оцінка земельної частки (паю) на території ОСОБА_2 сільської ради станом на 2017 рік становить 164684,72 грн /а.с.11/.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ № 7 від 16 квітня 2004 року, сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю.
Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Оскільки ОСОБА_7 працював агрофірмі Мир та був зареєстрований у списку громадян - членів агрофірми Мир , що підтверджується матеріалами справи, тому він мав право на земельну частку (пай).
Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР (чинної на момент виникнення правовідносин), для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві моменту відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 549 ЦК УРСР (чинною на момент виникнення правовідносин) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.. 76 ЦК УРСР (чинної на момент виникнення правовідносин) перебіг строку позовної давності починається з дня виникнення права на позов. Право на позов виникає з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права. ОСОБА_1 звертаючись до суду за захистом свого права та інтересу, як спадкоємець, не пропустила строку позовної давності, оскільки про її право на зазначений пай їй стало відомо у листопаді 2017 року.
Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися, внаслідок його смерті.
Згідно із ст. 1225 ЦК України , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Зважаючи на все вищенаведене та враховуючи, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після померлого ОСОБА_7, якому належало право на земельну частку (пай) на території ОСОБА_2 сільської ради Решетилівського району Полтавської області, суд вважає що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12 , 13 , 81 , 259, 263-265 , 268, 354-355 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1218, 1268, 1270 ЦК України , суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Решетилівського району Полтавської області про визнання права власності на земельну частку (пай), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Відділ Держгеокадастру у ОСОБА_3 районі Полтавської області - задовольнити.
Визнати належність ОСОБА_7 земельної частки (паю) розміром 5,1 умовних кадастрових гектарів, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Решетилівського району Полтавської області, вартістю 164684,72 грн. (Сто шістдесят чотири тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні сімдесят дві копійки).
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 5,1 умовних кадастрових гектарів, розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради Решетилівського району Полтавської області, вартістю 164684,72 грн. (Сто шістдесят чотири тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні сімдесят дві копійки), як спадкоємцем після ОСОБА_7, померлого 20 жовтня 2004 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Апеляційного суду Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексуУкраїни.
Позивач - ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: 38410, Полтавська область, Решетилівський район, село Піщане.
Відповідач - ОСОБА_2 сільська рада Решетилівського району Полтавської області, ідентифікаційний код юридичної особи 21044102 , місцезнаходження: 38410, Полтавська область, Решетилівський район, село Піщане.
Відповідач - ОСОБА_3 районна державна адміністрація, ідентифікаційний код юридичної особи 04057511 , місцезнаходження: 38400, Полтавська область, м. Решетилівка, вул. Покровська, буд. 17.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - відділ Держгеокадастру у ОСОБА_3 районі Полтавської області, ідентифікаційний код юридичної особи 39857609, місцезнаходження: 38400, Полтавська область, м. Решетилівка, вул. Покровська, буд. 16.
Суддя:
Суд | Решетилівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2018 |
Оприлюднено | 27.02.2018 |
Номер документу | 72424524 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Решетилівський районний суд Полтавської області
Беркута Л. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні