ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/161
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 лютого 2018 року № 826/16430/17
За позовом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
До Фермерського господарства "Захід-Агро"
Про стягнення заборгованості у розмірі суми 12 798,02 грн.,
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про стягнення з Фермерського господарства "Захід-Агро" (код ЄДРПОУ 33003621) боргу у сумі 12 798,02 грн.
Ухвалою суду від 18.12.17 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до положень ст. 263 КАС України.
22.01.18 р. до суду надійшов відзив на позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство "Захід-Агро" (код ЄДРПОУ 33003621) знаходиться на обліку в Центральному об'єднаному управління Пенсійного фонду України у м. Києві та є платником страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Управлінням виявлено, що ФГ "Захід-Агро" має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Список 2) за період з 25.05.2017 року по 25.09.2017 року, яка становить 12 798,02 грн.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно із пунктом 16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно із п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Процедура стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначена в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03р. №21-1.
Відповідно до п. 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у пп. 2.1.1 п. 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з абзацом першим пункту 6.7 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць .
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства.
Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Пільгова пенсія призначається при досягненні віку, передбаченого абз. 1 пп. 2 п. 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішення про призначення пільгової пенсії приймається управлінням Пенсійного фонду України у районі, місті і районі у місті за місцем розташування підприємства, організації на підставі документів, що подаються у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінпраці, та гарантійного листа підприємства або організації про перерахування коштів на рахунок зазначеного управління для покриття витрат, пов'язаних з виплатою пенсій.
Виплата пільгової пенсії здійснюється після надходження у повному обсязі коштів від підприємства, організації до органу, що призначає пенсію, у строки, передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахування коштів підприємством, організацією здійснюється до дня досягнення особою пенсійного віку, передбаченого ст. 26 зазначеного Закону .
Кошти на виплату пільгової пенсії та витрати, пов'язані з доставкою пенсій, перераховуються підприємством, організацією у порядку та строки, визначені правлінням Пенсійного фонду України.
Згідно матеріалів справи позивачем скеровано на адресу відповідача повідомлення щодо направлення розрахунків від 14.09.17 р. №52517/10 на суму 1439, 89 грн. (вересень), від 11.08.17 р. №45892/10 на суму 1439, 89 грн. (серпень), від 13.07.17 р. №39583/10 на суму 1439, 89 грн. (липень), від 15.06.17 р. №34622/10 на суму 1480, 16 грн. (червень), від 15.05.17р. №28092/10 на суму 6 998, 2 грн. (травень).
До вказаних розрахунків включено дві особи - ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Відповідач у наданому відзиві зазначив, що до заявленої суми заборгованості включені витрати на виплату і доставку пенсій ОСОБА_1, якій з 28.07.12 р. та ОСОБА_2, якій з 15.03.16 р. було призначено пільгову пенсію. Місячний розмір фактичних витрат на 2-х колишніх працівників визначено у сумі 1399, 64 грн.
При цьому, до розрахунку за травень у розмірі 6 998, 2 грн. включено суму фактичних витрат за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку без жодних на це підстав, тоді як з періоду після призначення вказаним особам пенсій жодних розрахунків відповідач не отримував.
Таким чином, позивачем було безпідставно збільшено на 3089, 8 грн. суму фактичних витрат по ОСОБА_1 за травень 2017 р.
Також відповідач посилається на те, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 01 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 01 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку.
Тобто, оскільки виплата пенсії здійснювалася після 01 січня 2005 року, особи отримують її за рахунок Державного бюджету України.
Крім того, відповідач посилається на порушення при зверненні до суду строку звернення згідно ч. 1 та 2 ст. 122 КАС України, а саме: строк звернення за травень 2017 р. завершився 26.08.17 р., оскільки останнім днем виникнення права є 26.05.17 р.; за липень 2017 р. - 26.10.17 р., за серпень 2017 р. - 26.11.17 р. Позивачем заяви про поновлення вказаного строку не подано.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Щодо строку звернення до суду
Позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення заборгованості за травень-вересень 2017 р., тобто, за період, що мав місце до 15.12.17 р., набрання чинності новою редакцією КАС України, строк виконання зобов'язання за вересень 2017 р. настав 26.09.17 р. з врахуванням вимог п. 6.4 та 6.7 Інструкції.
Згідно п. 6.7 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Позивач звернувся до суду 13.12.17 р., до набрання чинності новою редакцією КАС України від 15.12.17 р., відповідно, до цих вимог застосовується строк звернення до суду, передбачений КАС України в редакції до 15.12.17 р.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України в редакції до 15.12.17 р. для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Право на звернення до суду з позовними вимогами про стягнення заборгованості за травень 2017 р. виникло у позивача, починаючи з 26.05.17 р. згідно вимог п. 6.4 та 6.7 Інструкції.
Відповідно, шестимісячний строк звернення до суду за травень 2017 р. завершився 26.11.17 р., позов зареєстровано в суді 13.12.17 р., з пропуском строку звернення до суду.
При цьому, позовні вимоги за всі наступні місяці заявлені в межах шестимісячного строку звернення до суду.
Таким чином, позивачем пропущено строк звернення до суду з позовними вимогами за травень 2017 р., позивачем не подавалася заява про визнання причин пропуску вказаного строку поважними, матеріали справи відповідних підстав не містять.
Відповідно, в цій частині позов залишається без розгляду в порядку ч. 3 ст. 123, п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України (в редакції з 15.12.17 р.), і суд не вбачає необхідності надавати оцінку посиланням відповідача на безпідставне включення до розрахунку за травень 3089, 8 грн. по ОСОБА_1
Щодо решти позовних вимог
Згідно п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" від 16.05.92 р. №244, жінки, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу. Право на пенсію на вказаних у пункті І цієї постанови пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання. Обчислення заробітку, призначення та виплата таких пенсій провадяться відповідно до чинного законодавства.
Аб. 5 п. 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV передбачено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Таким чином, суд приходить до висновку, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пункту "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 р. №1788-XII, покриваються підприємствами та організаціями, за винятком лише покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Аналіз положень п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у контексті Закону України "Про пенсійне забезпечення" дає підстави для висновку про те, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" .
З цього приводу висловлена правова позиція Верховним Судом України у постанові від 07.07.15 р. у справі №21-735а15.
Отже, працівники відповідача мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, яка відшкодовується за рахунок коштів роботодавця.
Відповідно до п. 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у визначених розмірах.
За таких обставин позовні вимоги в частині з червня по вересень 2017 р. підлягають до задоволення.
На підставі вищевикладеного, п. 8 ч. 1 ст. 240, ст. 241-246, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд,, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2.Стягнути з Фермерського господарства "Захід-Агро" (код ЄДРПОУ 33003621) заборгованість у сумі 5799, 82 грн. на користь Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві.
3. Позовні вимоги в частині стягнення 6 998, 2 грн. залишити без розгляду.
4.Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 16.02.18 р.
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2018 |
Оприлюднено | 27.02.2018 |
Номер документу | 72435149 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Головань О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні