Рішення
від 22.02.2018 по справі 902/55/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 ел.пошта : inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" лютого 2018 р. Cправа № 902/55/18

Господарський суд Вінницької області у складі судді Колбасова Ф.Ф. , при секретарі судового засідання Вознюк К.В ., розглянувши в підготовчому засіданні матеріали справи

за позовом : ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

до : Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес", код 37028440 (21020, м. Вінниця, вул. Козицького, б. 89)

про зобов'язання вчинити дії, -

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився;

відповідача: Гуща Я.В. - представник за довіреністю б/н від 20.11.2017р.

В С Т А Н О В И В :

01.02.2018 р. до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" про зобов`язання вчинити дії, а саме: здійснити державну реєстрацію змін в установчих документах товариства та відомостях, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у зв'язку зі зміною складу учасників та виходом ОСОБА_1 зі складу учасників. В обґрунтування своїх вимог, позивач посилався на те, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчими документом товариства та законом вийти у встановленому порядку з Товариства.

Ухвалою суду від 02.02.2018р. за вказаним позовом порушено провадження у справі №902/55/18 та призначено її до розгляду в підготовчому засіданні на 22.02.2018р.

21.02.2018р. засобами електронного зв'язку, а 23.02.2018р. засобами поштового зв'язку до суду надійшла заява позивача про те, через зайнятість його представник не може прибути в судове засідання. Позовні вимоги позивач підтримав в повному обсязі та просив провести підготовче засідання без його участі та призначити справу до розгляду по суті.

В судове засідання 22.02.2018р. прибув представник відповідача, який подав заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі. Як пояснив суду представник відповідача, заява ОСОБА_1 від 26.10.2017р. про вихід зі складу учасників Товариства, внесення відповідних змін до статуту Товариства та їх реєстрації в порядку, встановленому чинним законодавством, дійсно була отримана Товариством. Директором Товариства на 01.12.2017p. о 10-00 год. було призначено позачергові загальні збори учасників ТОВ "Кеш-експрес", з таким порядком денним: розгляд заяви про вихід ОСОБА_1 зі складу Товариства; перерозподіл часток у статутному капіталі між учасниками; внесення змін до статуту Товариства у зв'язку з виходом ОСОБА_1 зі складу товариства. Про це було повідомлено засновників. Проте, дані збори не відбулись через відсутність кворуму. Жоден з засновників не з'явився. Більше ніяких дій щодо державної реєстрації змін в установчих документах Товариства та відомостях, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у зв'язку із зміною складу учасників відповідачем не учинялось. Для внесення змін в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань необхідне рішення загальних зборів учасників ТОВ "Кеш-експрес".

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

26.03.2010р. було здійснено державну реєстрацію відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес", номер запису 1 174 102 0000 008449, зі складом засновників (учасників): ОСОБА_1, розмір внеску до статутного фонду - 184500,00 грн., що дорівнює 46,125% голосів та ОСОБА_3, розмір внеску до статутного фонду - 215500,00 грн., що дорівнює 53,875% голосів.

26.10.2017р. позивачем була складена заява про вихід зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" та внесення відповідних змін до статуту Товариства та їх реєстрації у порядку встановленому чинним законодавством, яка посвідчена приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Янковською О.С. та зареєстрована в реєстрі за №2801.

Зазначена заява була подана позивачем за місцезнаходженням Товариства - 21050, м. Вінниця, вул. Козицького, 89, та отримана директором ТОВ "Кеш-експрес", ОСОБА_5, що підтверджується відміткою на другому примірнику заяви.

30.10.2017р. позивач отримав лист-повідомлення про те, що 01.12.2017р. о 10-00 годині відбудуться позачергові загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" з наступним порядком денним: розгляд заяви про вихід ОСОБА_1 зі складу Товариства; перерозподіл часток у статутному капіталі між учасниками; внесення змін до статуту Товариства у зв'язку з виходом ОСОБА_1 зі складу товариства.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 29.01.2018р., позивач ОСОБА_1 все ще значиться в складі засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес".

Невчинення відповідачем державної реєстрації змін в установчих документах товариства та відомостях, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у зв'язку зі зміною складу учасників та виходом ОСОБА_1 зі складу учасників, спонукало позивача звернутись з даним позовом до суду.

Суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову з огляду на таке.

Відповідно до ст.167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави дійти висновку, що приватне підприємство засноване на приватній власності двох або більше осіб, статутний капітал якого поділений на частки між засновниками є господарським підприємством (товариством), а отже його засновники наділені корпоративними правами, які включають в себе правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, а також інші правомочності, передбачені законом та статутом.

Частиною 3 ст. 148 ЦК України передбачено, що спори, що виникають у зв'язку із виходом учасника з товариства з обмеженою відповідальністю, у тому числі спори щодо порядку визначення частки у статутному капіталі, її розміру і строків виплати, вирішуються судом.

Відповідно до п. 1.1., ч. 2 п. 1.2., п. п. 2.12., 2.13, 2.14. постанови пленуму Вищого господарського суд України "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" № 4 від 25.02.2016р., господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.

При визначенні підвідомчості справ цієї категорії судам слід враховувати, що з огляду на системний аналіз положень статті 84 ЦК України, частини п'ятої статті 63, частин першої та третьої статті 167 ГК України, Закону України "Про господарські товариства", Закону України "Про акціонерні товариства", статей 1, 19 і частин першої, шостої статті 20 Закону України "Про фермерське господарство", статей 6, 8, 19 та 21 Закону України "Про кооперацію", корпоративні відносини виникають, зокрема, у господарських товариствах, виробничих кооперативах, фермерських господарствах, приватних підприємствах, заснованих на власності двох або більше осіб.

З огляду на викладене, суд вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" є господарським товариством, що даний спір виник з корпоративних відносин і при його вирішенні слід застосовувати правові норми, що регулюють діяльність господарських товариств.

Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 116 ЦК України, учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчими документом товариства та законом вийти у встановленому порядку з товариства.

Згідно приписів ч.1 ст.148 ЦК України, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяця до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.

Відповідно до ч.1 ст.88 ГК України, учасники товариства мають право вийти в передбаченому установчими документами порядку зі складу товариства.

Статтею 7 Закону України "Про господарські товариства" (Державна реєстрація змін в установчих документах товариства) передбачено, що зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства.

Відповідно до п. 28 постанови пленуму Верховного суду України від 24.10.2008р. № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до ЦК та Закону про господарські товариства учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства.

Пунктом 3.5 рекомендацій Вищого господарського суду України від 28.12.2007 року № 04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" передбачено наступне: відповідно до статей 126, 135, 148, 151 Цивільного кодексу України учасники повних товариств, створених на невизначений строк, командитних товариств, товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю мають право вийти з цих товариств. Учасники товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю повинні повідомити товариство про свій вихід не пізніше, ніж за три місяці або у інший передбачений статутом строк. Подання заяви про вихід з товариства є дією, спрямованою на припинення корпоративних прав та обов'язків учасника товариства. Право учасника товариства на вихід з товариства не залежить від згоди товариства чи інших його учасників. Враховуючи викладене, учасник вважається таким, що вийшов з товариства з обмеженою або з додатковою відповідальністю з моменту прийняття загальними зборами рішення про виключення учасника з товариства на підставі його заяви про вихід, а у випадку відсутності такого рішення - з дати закінчення строку, встановленого законом або статутом товариства для повідомлення про вихід з товариства.

Заява про вихід учасника з товариства є формою реалізації передбаченого законом права учасника на припинення корпоративних відносин шляхом виходу з товариства, а не правочином.

Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу в учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку.

Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними.

У разі, якщо товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України "Про господарські товариства".

Як випливає з матеріалів справи, позивач є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес".

26.10.2017 р. позивачем складена завірена нотаріусом заява про вихід зі складу Товариства. Проте, загальні збори Товариством з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" з приводу виходу учасника з Товариства проведені не були. Доказів про проведення таких зборів відповідачем не надано.

Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 116 ЦК України, учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчими документом товариства та законом вийти у встановленому порядку з товариства.

Згідно приписів ч.1 ст.148 ЦК України, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяця до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.

З наведеного випливає, що позивач у встановленому законом та статутом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" порядку подав заяву про свій вихід зі складу учасників Товариства, але Товариство з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес", всупереч вимогам закону, не провело загальні збори з цього питання, тобто не вчиняє дії у зв'язку із поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), чим порушує право позивача на вихід зі складу учасників Товариства.

Таким чином, з урахуванням приписів статті 7 Закону України "Про господарські товариства", п. 28 вищевказаної постанови пленуму Верховного суду України, враховуючи факт подання позивачем ОСОБА_1 Товариству з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" заяви про вихід зі складу учасників ТОВ "Кеш-експрес" та відсутність реагування останнього на цю заяву суд вважає, що позивач правомірно звернувся до господарського суду із даним позовом.

Окрім того, суд враховує, що відповідачем подано заяву про визнання позову.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 191, 192 цього Кодексу.

Відповідно до частини 4 статті 191 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Судом встановлено, що подана заява відповідача про визнання позову підписана представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" Гущою Я.В., що діє на підставі довіреності від 20.11.2017р., виданої директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" ОСОБА_5

Згідно з частиною 1 статті 75 Господарського процесуального кодексу України Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, перевіривши повноваження представника відповідача на вчинення зазначеної дії, а також те, що вказана дія не суперечить законодавству та не порушує прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб, суд приймає заяву відповідача про визнання позову, та визнає заявлені позивачем вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 130 Господарського процесуального кодексу України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Частиною 3 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" також передбачено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне повернути позивачу з державного бюджету 50% судового збору в розмірі 881,00 грн. Решта 50% судового збору покладається на відповідача в зв'язку із доведенням спору до суду внаслідок неправомірних дій відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 80, 100, 116, 126, 135, 140, 148, 151 Цивільного кодексу України, ст. ст. 7, 10, 54 Закону України "Про господарські товариства", ст. 75, ст.ст. 129-130, ст. 185, ст. 191, ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовільнити.

2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" (21020, місто Вінниця, вул. Козицького, буд. 89, код ЄДРПОУ 37028440) здійснити державну реєстрацію змін в установчих документах Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" та відомостях, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у зв'язку із зміною складу учасників· та виходом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер НОМЕР_1) з 26.01.2018р. зі складу його учасників.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" (21020, місто Вінниця, вул. Козицького, буд 89, код ЄДРПОУ 37028440) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер НОМЕР_1) 881,00 грн. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

5. Повернути з Державного бюджету України ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер НОМЕР_1) 881,00 грн. судового збору у відповідності з ч. 3 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", перерахований за квитанцією Приватбанку № 0.0.951758926.1 від 29.01.2018р. на загальну суму 1762,00 грн.

6. Засвідчений гербовою печаткою суду примірник даного рішення є підставою для повернення позивачу судового збору у встановленому цим рішенням розмірі.

7. Оригінал квитанції Приватбанку № 0.0.951758926.1 від 29.01.2018р. знаходяться в матеріалах справи № 902/55/18.

8. Згідно з приписами ч.1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

9. Згідно з положеннями ч.1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

10. Примірник повного судового рішення надіслати сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Повне рішення складено 27 лютого 2018 р.

Суддя Ф.Ф. Колбасов

віддрук. 3 прим.:

1 - до справи;

2 - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

3 - Товариству з обмеженою відповідальністю "Кеш-експрес" (21020, м. Вінниця, вул. Козицького, б. 89)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.02.2018
Оприлюднено02.03.2018
Номер документу72437540
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/55/18

Судовий наказ від 20.03.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Колбасов Ф.Ф.

Судовий наказ від 20.03.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Колбасов Ф.Ф.

Рішення від 22.02.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Колбасов Ф.Ф.

Ухвала від 02.02.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Колбасов Ф.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні