Рішення
від 27.02.2018 по справі 925/1695/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2018 року Справа № 925/1695/17

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді - Васяновича А.В.,

секретар судового засідання - Козоріз О.І.,

за участі представників сторін:

від позивача - представник не з'явився,

від відповідача - представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Лівобережні Ігри",

м. Київ

до фізичної особи-підприємця Завальнюк Ірини Миколаївни,

с. Озірна, Звенигородського району, Черкаської області

про стягнення 2 867 грн. 47 коп.

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Черкаської області звернулося з позовом товариство з обмеженою відповідальністю "Лівобережні Ігри" до фізичної особи-підприємця Завальнюк Ірини Миколаївни про стягнення 1 938 грн. 58 коп. основного боргу, 562 грн. 74 коп. пені, 63 грн. 73 коп. 3% річних та 302 грн. 42 коп. інфляційних втрат, з підстав порушення відповідачем зобов'язань по договору передоручення (про розповсюдження білетів державних лотерей) за №134 від 15 грудня 2015 року.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 02 січня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 30 січня 2018 року.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 30 січня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Розгляд справи по суті призначено на 27 лютого 2018 року.

Представники сторін в судове засідання не з'явилися, відповідач про причини неявки суд не повідомив, про дату та час проведення судового засідання був належним чином повідомлений, що підтверджується реєстром поштових відправлень господарського суду Черкаської області.

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

Згідно положень ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 02 січня 2018 року встановлено строк для подання відзиву на позов в порядку ст. 165 ГПК України до 23 січня 2018 року.

Однак відзиву у визначений судом строк відповідач суду не надав,

Оскільки відповідач не був позбавлений права надати суду відзив на позов, а також необхідні докази, що обґрунтовують заперечення по суті позовних вимог, про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, та оскільки явка учасників судового провадження в судове засідання обов'язковою не визнавалась, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ч. 9 ст. 165 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково виходячи з наступного:

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено господарським судом під час її розгляду, 15 грудня 2015 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Лівобережні Ігри" (довіритель) та фізичною особою-підприємцем Завальнюк Іриною Миколаївною (повірений) було укладено договір передоручення (про розповсюдження білетів державних лотерей) за №134.

Відповідно до п. 1.1. вищевказаного договору предметом цього договору є розповсюдження повіреним білетів державних лотерей товариства з обмеженою відповідальністю "М.С.Л." від імені та за рахунок довірителя через обумовлені з довірителем роздрібні точки продажу повіреного, на всій території України, окрім території Автономної Республіки Крим.

Довіритель передоручає повіреному свої обов'язки, передбачені договором від 01 жовтня 2015 року №МСЛ-15-002743 про розповсюдження білетів державних лотерей, який укладений між довірителем та товариством з обмеженою відповідальністю "М.С.Л.".

На підставі договору відповідач отримував у підзвіт, під повну майнову відповідальність білети державних лотерей і був зобов'язаний звітувати про їх розповсюдження, а також повертати довірителю кошти, отримані від розповсюдження лотерейних білетів (за вирахуванням сум виплачених виграшів, що підтверджено документально - оплаченими виграшними білетами державних лотерей довірителя, та винагороди повіреного), а також пред'являти довірителю для перевірки залишки нерозповсюджених білетів державних лотерей, виготовлених типографським способом.

Під розповсюдженням білетів державних лотерей в цьому договорі слід розуміти реалізацію повнолітнім фізичним особам білетів державних лотерей, які проводяться довірителем з обов'язковим використанням терміналу електронної системи прийняття ставок, а також виплату виграшів у такі лотереї відповідно до цього договору (п. 1.2. договору).

Термінал електронної системи прийняття ставок був переданий повіреному 15 грудня 2015 року, що підтверджується копією акту прийому-передачі терміналу електронної системи прийняття ставок.

Діяльність по розповсюдженню державних лотерей є складовою частиною їх проведення та не підлягає ліцензуванню. Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про державні лотереї в Україні" розповсюджувач державної лотереї виконує такі функції:

здійснює прийом ставок від гравців і передає їх оператору державних лотерей;

видає (виплачує) призи переможцям державних лотерей у випадках, передбачених умовами проведення державної лотереї;

веде облік і надає оператору державних лотерей звітність про рух лотерейних білетів і виручки;

забезпечує вільний доступ громадянам до придбання лотерейних білетів і отримання призів;

проводить популяризацію державної лотереї та роз'яснює правила участі в ній;

виконує інші функції, визначені в укладеному між розповсюджувачем та оператором договорі про розповсюдження державних лотерей.

Відповідно до п.2.2. договору повірений зобов'язаний:

на початку кожного робочого дня реєструвати працюючий термінал електронної системи прийняття ставок в центральній електронній системі прийняття ставок довірителя, а також здійснювати за допомогою терміналу електронної системи прийняття ставок реєстрацію кожної ставки у державну лотерею довірителя (продаж кожного білета державної лотереї довірителя) в електронній системі прийняття ставок довірителя, яка контролюється в режимі реального часу Державною казначейською службою України (п.2.2.1.договору);

забезпечити схоронність нерозповсюджених лотерейних білетів, оплачених виграшних лотерейних білетів та інших документів, які засвідчують право гравця на виграш у державній лотереї довірителя (виграшних чеків гравця, тощо), терміналів електронної системи прийняття ставок, переданих йому довірителем, а також іншого обладнання, переданого довірителем за цим договором та іншими договорами, укладеними на реалізацію цього договору (п.2.2.8. договору).

Згідно п.2.2.12 договору за результатами розповсюдження білетів державних лотерей довірителя повірений зобов'язаний надавати довірителю акт звірки взаєморозрахунків не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до п.2.3. договору довіритель має право:

перевіряти хід виконання повіреним договору;

вимагати від повіреного відшкодування вартості отриманих ним та реалізованих білетів не залежно від того, передача білетів здійснювалась повіреному безпосередньо довірителем чи будь-якою іншою особою за дорученням довірителя;

вимагати від повіреного повернення всієї суми (вартості) реалізованих білетів державних лотерей (за виключенням суми виплачених повіреним виграшів, що підтверджується документально).

Відповідно до п.5.1. договору повірений несе повну майнову відповідальність за втрату та пошкодження обладнання довірителя, яке він передав повіреному для прийняття ставок у державні лотереї. Повірений несе повну майнову відповідальність за втрату та пошкодження білетів лотерей, переданих довірителем для реалізації, у розмірі їх вартості, вказаної в умовах проведення відповідної державної лотереї.

Згідно з абз. 4-5 п. 5.7. договору, розрахунок суми заборгованості повіреного по прийнятим ним ставкам здійснюється на підставі відомостей центральної електронної системи прийняття ставок довірителя. Неповернуті повіреним готівкові кошти, отримані ним від розповсюдження білетів державних лотерей рівно як і неповернуті лотерейні білети є заборгованістю повіреного перед довірителем. Сума заборгованості підлягає відшкодуванню в порядку та на умовах, передбачених чинним законодавством України.

Станом на 04 квітня 2016 року за відповідачем рахувалась заборгованість за реалізовані лотерейні білети на суму 2 728 грн. 58 коп., що підтверджується копією акта звірки взаєморозрахунків за період з 01 березня 2016 року по 31 березня 2016 року (а.с.20).

В подальшому відповідачем було сплачено 790 грн. 00 коп.

В зв'язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача 1 938 грн. 58 коп. боргу.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до п. 2.2.9. договору, повірений зобов'язаний щотижнево (не пізніше середи кожного тижня) здійснювати розрахунки з довірителем шляхом перерахування коштів, отриманих від розповсюдження білетів державних лотерей за попередній тиждень на банківський рахунок довірителя кошти, одержані від розповсюдження (реалізації) білетів державних лотерей (за вирахуванням сум виплачених виграшів, що підтверджено документально - оплаченими виграшними білетами державних лотерей довірителя, та винагороди повіреного), а також пред'являти довірителю для перевірки залишки нерозповсюджених білетів державних лотерей, виготовлених типографським способом.

Таким чином, з урахуванням вимог п. 2.2.9. договору строк сплати за реалізовані лотереї на день розгляду справи в суді настав.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідачем всупереч ч. 1 ст. 74, ст. ст. 76, 77 ГПК України не було доведено факту своєчасного здійснення, на підставі умов договору передоручення, розрахунку з позивачем за реалізовані лотерейні білети.

Водночас, надані позивачем суду докази є достатніми в розумінні ст. 79 ГПК України, оскільки у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність обставин справи, які входять до предмета доказування, зокрема, про наявність невиконаного грошового зобов'язання відповідача перед позивачем по договору №134 від 15 грудня 2015 року.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Таким чином кошти в розмірі 1 938 грн. 58 коп. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача в судовому порядку.

Згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України позивачем заявлено до стягнення 63 грн. 73 коп. - 3% річних та 302 грн. 42 коп. інфляційних втрат нарахованих за період з 14 листопада 2016 року по 18 грудня 2017 року на суму боргу в розмірі 1 938 грн. 58 коп.

Здійснивши перевірку правильності нарахування інфляційних втрат та 3% річних за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості та штрафних санкцій "ЛЗ ПІДПРИЄМСТВО 9.5.3." судом встановлено, що інфляційні нараховані в меншому розмірі, 3% річних - вірно.

Оскільки позивач самостійно визначив суму інфляційних, то заявлені до стягнення інфляційні та річні підлягають стягненню з відповідача в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 546 та ст. 549 ЦК України виконання зобов'язання забезпечується, зокрема, неустойкою, яка визначається як пеня та штраф і є грошовою сумою або іншим майном, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення зобов'язання. Сплата неустойки є правовим наслідком у разі порушення зобов'язання (п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

Згідно п. 5.8. договору за несвоєчасне перерахування повіреним коштів, отриманих від розповсюдження білетів лотерей, повірений сплачує довірителю пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми, що підлягає перерахуванню на рахунок довірителя, за кожний день прострочення.

Також, позивачем на підставі п. 5.8. договору заявлено вимогу про стягнення з відповідача 562 грн. 74 коп. пені нарахованої за період з 14 листопада 2016 року по 18 грудня 2017 року на суму заборгованості в розмірі 1 938 грн. 58 коп.

Згідно ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Як вже зазначалося вище, матеріалами справи підтверджується (а.с. 20), що борг відповідача станом на 04 квітня 2016 року в сумі 2 728 грн. 58 коп. вже існував.

Умовами договору було встановлено, що повірений щотижнево (не пізніше середи кожного тижня) зобов'язаний був здійснювати розрахунки з довірителем.

Тобто, з урахуванням ч. 6 ст. 232 ГК України кінцевий термін нарахування пені за несвоєчасну сплату грошових коштів отриманих від реалізації білетів лотерей закінчився ще до листопада 2016 року.

В зв'язку з вищенаведеним слід дійти висновку, що нарахування пені здійснено позивачем поза межами встановленими ч. 6 ст. 232 ГК України, а тому вимога позивача щодо стягнення 562 грн. 74 коп. пені не підлягає задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця Завальнюк Ірини Миколаївни, АДРЕСА_1, рік народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Лівобережні Ігри", вул. Шовковична, 50 а, м. Київ, ідентифікаційний код 40032394 - 1 938 грн. 58 коп. боргу, 302 грн. 42 коп. інфляційних втрат, 63 грн. 73 коп. 3% річних та 1 286 грн. 08 коп. витрат на сплату судового збору.

3. В решті вимог - в позові відмовити.

Видати відповідний наказ після набрання рішення законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.

Повне рішення складено 27 лютого 2018 року.

Суддя А.В.Васянович

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення27.02.2018
Оприлюднено02.03.2018
Номер документу72440751
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1695/17

Рішення від 27.02.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Ухвала від 30.01.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Ухвала від 02.01.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні