Рішення
від 26.02.2018 по справі 739/51/18
НОВГОРОД-СІВЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 739/51/18

Провадження № 2/739/99/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" лютого 2018 р. м. Новгород-Сіверський

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Чепурка В.В.,

за участі:

секретаря - Лукаш Н.Я.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дігтярівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування ,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивачка), звернулася до суду з позовом до Дігтярівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області про визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок та надвірні будівлі, що належали ОСОБА_2.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що 09 серпня 2008 року померла її свекруха ОСОБА_2 Спадщина останньої, до складу якої входить житловий будинок та надвірні будівлі, розташовані в с. Дігтярівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області, була успадкована сином ОСОБА_2, тобто чоловіком позивачки. 26 травня 2010 року останній також помер. Позивачка прийняла спадщину свого чоловіка, до складу якої входить вказаний вище будинок. З метою отримання свідоцтва про право власності на спадкове майно вона звернулася до нотаріуса, однак у видачі свідоцтва їй було відмовлено у зв'язку з відсутністю у спадкодавця правовстановлюючих документів, які б підтверджували право власності на вказаний вище житловий будинок. З огляду на це вона змушена звернутися до суду за захистом свого права власності.

У судове засідання позивачка та її представник не з'явилися, при цьому представник позивачки подав заяву про те, що позовні вимоги підтримує повністю, просить розглянути справу без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, при цьому подав заяву про розгляд справи без його участі в якій вказує, що позов визнає.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі частини другої статті 207 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено, 09 серпня 2008 року в с. Дігтярівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області померла ОСОБА_2 (а.с. 8).

З наявної у матеріалах справи довідки виконавчого комітету Дігтярівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області від 28 листопада 2017 року вбачається, що згідно записів у по господарській книзі, особовий рахунок №256, житловий будинок в с. Дігтярівка по вул. Покровській, 99, належав ОСОБА_2 (а.с. 12).

Відповідно до технічного паспорту на житловий будинок за адресою: Новгород-Сіверський район, с. Дігтярівка, вул. Покровська, 99, розташований будинок літера А-1 , 1977 року забудови, веранда літера а-1 , ганок літера а , сарай літера Б-1 , сарай літера б-1 , сарай літера В-1 та погріб (а.с. 15-18). Водночас право власності на вказаний житловий будинок та надвірні будівлі у порядку, передбаченому законодавством, чинним на день смерті ОСОБА_2, останньою зареєстроване не було.

Згідно частин третьої та четвертої статті 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01 липня 2004 року права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

До набрання чинності вказаним законом, державну реєстрацію права власності на житлові будинки та споруди регулював ряд нормативних актів, зокрема такі, як Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР від 31 січня 1966 року, що втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13 грудня 1995 року № 56, Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР , затверджена наказом Міністра юстиції Української РСР від 31 жовтня 1975 року № 45/5, Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій виконавчими комітетами міських, селищних, сільських Рад депутатів трудящих , затверджена наказом Міністра юстиції УРСР від 19 січня 1976 року № 1/5, та інші.

За змістом пункту 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.

Отже записи у погосподарських книгах, у період дії вказаних нормативно-правових актів, визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

Таким чином записом в погосподарській книзі Дігтярівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області підтверджується право приватної власності ОСОБА_2 на житловий будинок, збудований у 1977 році, що розташований за адресою: Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Дігтярівка, вул. Покровська, 99.

Як з'ясовано у ОСОБА_2 був син ОСОБА_3, що підтверджується його свідоцтвом про народження (а.с. 11). Останній постійно проживав зі своєю матір'ю на день її смерті, що підтверджується довідкою Дігтярівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області від 28 листопада 2017 року (а.с. 13).

Отже, в силу положень статті 1268 ЦК України ОСОБА_3 вважається таким, що прийняв спадщину своєї матері, до складу якої входить вказаний вище житловий будинок. При цьому інші спадкоємці спадщину ОСОБА_2 не приймали, що підтверджується дослідженим у судовому засіданні витягом зі спадкового реєстру (а.с. 32).

26 травня 2010 року ОСОБА_3 помер в с. Дігтярівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області (а.с. 9).

Позивачка була дружиною ОСОБА_3, що підтверджується дослідженим у судовому засіданні свідоцтвом про шлюб (а.с. 11), вона постійно проживала зі своїм чоловіком на день його смерті, що підтверджується довідкою Дігтярівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області від 28 листопада 2017 року (а.с. 14).

Як вбачається позивачка належним чином прийняла спадщину свого чоловіка ОСОБА_3 та є його єдиним спадкоємцем, що підтверджується витягом про реєстрацію у спадковому реєстрі (а.с.33).

Отже, після смерті ОСОБА_3 спадщина останнього, до складу якої входять усі права та обов'язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, зокрема й право власності на житловий будинок, який був успадкований ОСОБА_3. після ОСОБА_2., з моменту її відкриття перейшла до єдиного спадкоємця ОСОБА_3 за законом, тобто до позивачки.

При цьому позивачка не може отримати свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок, який належав її ОСОБА_2 і був після неї успадкований ОСОБА_3, оскільки відсутні документи, які посвідчували право власності спадкодавця на вказане майно.

Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

За таких обставин, враховуючи те, що позивачка набула право власності на житловий будинок, який належав ОСОБА_2, тобто матері її чоловіка, потім був успадкований чоловіком позивачки, а в подальшому і самою позивачкою, однак це право не визнається через відсутність на будинок правовстановлюючих документів, суд вважає за необхідне захистити майнові права позивачки, визнавши за нею у порядку спадкування за законом право власності на житловий будинок, розташований за адресою: Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Дігтярівка, вул. Покровська, 99, відповідно позов підлягає задоволенню повністю.

Стосовно надвірних будівель, розташованих за адресою: Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Дігтярівка, вул. Покровська, 99, суд враховує, що вони призначені для обслуговування вказаного вище житлового будинку, розташованого за цією ж адресою.

Відповідно до статті 186 ЦК України річ, призначена для обслуговування іншої (головної) речі і пов'язана з нею спільним призначенням, є її приналежністю. Приналежність слідує за головною річчю, якщо інше не встановлено договором або законом.

Оскільки надвірні будівлі є приналежностями головної речі - житлового будинку, то визнання права власності на нього є визнанням права власності на відповідні господарські будівлі, тому окреме визнання права власності на такі будівлі законодавством не вимагається.

На підставі викладеного, керуючись статтями 16, 392, 1218, 1220, 1261, 1268 Цивільного кодексу України, Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР , статтями 76-81, 83, 258-259, 263-268, 273, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Дігтярівської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ - 04415347, місцезнаходження: Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Дігтярівка) про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок, розташований за адресою: Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Дігтярівка, вул. Покровська, 99.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Чернігівської області через Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.В. Чепурко

СудНовгород-Сіверський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення26.02.2018
Оприлюднено02.03.2018
Номер документу72450999
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —739/51/18

Рішення від 26.02.2018

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Чепурко В. В.

Рішення від 07.02.2018

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Чепурко В. В.

Рішення від 16.01.2018

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Чепурко В. В.

Рішення від 05.01.2018

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Чепурко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні