Рішення
від 21.02.2018 по справі 814/2718/17
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2018 р. № 814/2718/17 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагаря В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018

до відповідача:Приватного акціонерного товариства "Український науково - дослідний інститут технології суднового машинобудування", вул. Пушкінська, 17, м. Миколаїв, 54030

про:стягнення заборгованості в сумі 125,45 грн.,

Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (далі - позивач) звернулося до суду з позовними вимогами про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Український науково - дослідний інститут технології суднового машинобудування" (далі - відповідач) заборгованість з відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсій в розмірі 125, 45 грн.

Ухвалою від 12.12.2017 р. судом відкрито провадження по справі №814/2718/17.

15.12.2017 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017, згідно з яким КАС України викладений в новій редакції.

Ухвалою від 15.12.2017 року суд ухвалив перейти до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідач всупереч вимог Закону України Про наукову та науково-технічну діяльність від 26.11.2015 року № 848-VIII (далі - Закон № 848-VIII) та Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом № 848-VIII та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372 (далі - Порядок № 372), в період з липня по вересень 2017 року не здійснював фінансування витрат, пов'язаних з виплатою пенсій науковим працівникам, у зв'язку з чим у відповідача виникла заборгованість у розмірі 2097, 72 грн., яку він добровільно не сплатив.

Відповідач відзив на позов не надав.

Суд здійснив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Український науково - дослідний інститут технології суднового машинобудування" зареєстровано в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області на адресу ПрАТ Український науково - дослідний інститут технології суднового машинобудування були надіслані повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону № 848-VIII, та розміром пенсії, призначеної відповідно до інших законів України, за жовтень 2017 року.

Так, згідно повідомлень Пенсійного фонду України про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону № 848-VIII, і сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, відповідач у період жовтень 2017 року повинен був відшкодовувати різницю між розміром пенсій, призначених його колишнім працівникам відповідно до Закону № 848-VIII, та розміром пенсій, призначених зазначеним особам згідно Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі Закон № 1058-ІV) в сумі 125, 45 грн. по наступних пенсіонерах: ОСОБА_1 на загальну суму 5, 51 грн.; ОСОБА_2 на загальну суму 0, 80 грн.; ОСОБА_3 на загальну суму 105, 15 грн. та ОСОБА_4 на загальну суму 13, 99 грн.

Абзацом 2 пункту 13 розділу XV „Перехідні положення" Закону № 1058-ІV, визначено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону № 848-VIII та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".

Відповідно до частини 6 статті 37 Закону № 848-VIII, яка набрала чинності 01.01.2017 року та діяла на час виникнення спірних правовідносин, різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом № 1058-ІV, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно зі статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.

Відповідно до пункту 3 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом 848-VIII та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372, фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації незалежно від форми власності і фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 372, у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Пунктом 5 Порядку № 372 встановлено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.12.2017 року по справі № 814/2143/17 (головуючий суддя В.С. Брагар) за позовом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області до Приватного акціонерного товариства "Український науково - дослідний інститут технології суднового машинобудування" (про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсій за період липень - вересень 2017 року в розмірі 2097, 72 грн., встановлено, що Приватне акціонерне товариство "Український науково - дослідний інститут технології суднового машинобудування" взагалі не повинно відшкодовувати витрати на фінансування різниці суми пенсії.

Вказаним судовим рішенням встановлено, що рішенням господарського суду Миколаївської області від 01.03.2005 року у справі № 6/454 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва до ВАТ "Український науково - дослідний інститут технології суднового машинобудування" про стягнення 28 580, 90 грн. в задоволенні позову відмовлено. В обґрунтування мотивів відмови в задоволенні позову, судом зазначено, що наукові працівники, які отримали стягувану різницю між сумами пенсій, працювали раніше в Південному відділенні «Всесоюзного науково-дослідного інституту технології суднового машинобудування" (наказ Мінсудпрому СРСР від 10.05.1978 р. №0239), який діяв з 01.05.1978р. до 01.07.1988р., Південному філіалі «Всесоюзного науково-дослідного інституту технології суднового машинобудування» (наказ Мінсудпрому СРСР від 15.06.1088 р. №167), який діяв з 01.07.1988 р. до 01.10.1991 р., та Українському науково-дослідному інституті технології суднового машинобудування (наказ Мінсудпрому СРСР від 04.10.1991 р. №306), який діяв з 01.10.1991р.

Відповідно до Статуту ВАТ "Український науково-дослідний інститут технології і суднового машинобудування" товариство засновано згідно з наказом регіонального відділення Фонду державного майна України по Миколаївській області від 25.03.1999р. №225 шляхом перетворення державного підприємства "Український науково-дослідний інститут технології суднового машинобудування" створеного згідно з наказом Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України від 12.11.1993 р. №635 та є його правонаступником.

Крім того, господарським судом Миколаївської області встановлено, що Державне підприємство «Український науково-дослідний інститут технології суднового машинобудування" зареєстроване як новостворений господарюючий суб'єкт виконкомом Миколаївської міськради 15.12.1993 р. №821/1, не є правонаступником Українського науково-дослідного інституту технології суднового машинобудування, створеного за наказом Мінсудпрому СРСР від 04.10.1991р. №306. Вказане державне підприємство було створено відповідно до Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України" від 10.09.1991р. №1540, згідно якого майно та фінансові ресурси об'єктів союзного підпорядкування були визнані власністю України і правонаступником якого зазначено Фонд державного майна України.

Тобто, ВАТ "Ураїнський науково-дослідний інститут технології суднового машинобудування" (нині Приватне акціонерне товариство "Український науково - дослідний інститут технології суднового машинобудування") не є правонаступником Українського науково-дослідного інституту технологій суднового машинобудування, Південного філіалу "Всесоюзного науково-дослідного інституту технологій суднового машинобудування" та Південного відділення "Всесоюзного науково-дослідного інституту технологій суднового машинобудування", а тому не повинен здійснювати виплату різниці між сумою пенсій за рахунок своїх коштів.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 01.06.2005 року у справі № 6/454 рішення господарського суду Миколаївської області від 01.03.2005 року залишено без змін.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 15.11.2005 року касаційну скаргу УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва залишено без задоволення, постанову Одеського апеляційного господарського суду від 01.06.2005 року у справі № 6/454 - без змін.

На підставі частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, на час розгляду цієї справи є таке, що набрало законної сили, рішення господарського суду Миколаївської області від 01.03.2005 року у справі №6/454, яким встановлено факт того, що відповідач не повинен здійснювати виплату різниці між сумою пенсій за рахунок своїх коштів колишнім працівникам Українського науково-дослідного інституту технологій суднового машинобудування, Південного філіалу "Всесоюзного науково-дослідного інституту технологій суднового машинобудування" та Південного відділення "Всесоюзного науково-дослідного інституту технологій суднового машинобудування".

Зазначені висновки господарського суду Миколаївської області є актуальними і на час розгляду цієї справи, оскільки зміни, викладені в частині 6 статті 37 Закону № 848-VIII, стосуються лише розміру відшкодування (100%) та не змінюють процедуру та підстави здійснення відшкодування.

За таких обставин суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 12, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) до Приватного акціонерного товариства "Український науково - дослідний інститут технології суднового машинобудування" (вул. Пушкінська, 17, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 14309296) про стягнення заборгованості в сумі 125, 45 грн. відмовити.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 27.02.2018 р.

Суддя В. С. Брагар

СудМиколаївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.02.2018
Оприлюднено01.03.2018
Номер документу72465380
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —814/2718/17

Ухвала від 26.03.2018

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Брагар В. С.

Рішення від 21.02.2018

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Брагар В. С.

Ухвала від 15.12.2017

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Брагар В. С.

Ухвала від 12.12.2017

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Брагар В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні