Справа № 484/4500/17
Провадження № 2/484/382/18 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.02.2018 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
в складі: головуючого - судді Панькова Д.А.
секретаря судового засідання - Панчук О.М.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2; третя особа - Первомайська районна рада Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 25.07.2003 року ним було отримане Свідоцтво про право на спадщину за законом, посвідчене державним нотаріусом Першої Первомайської ДНК ОСОБА_3, реєстровий номер 2-1563, на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_4.
Крім нього спадкоємцями були його дядько, ОСОБА_2, та його тітка, ОСОБА_5. Спадкове майно складалося з житлового будинку по пров. Сонячному, 14 в м. Первомайськ Миколаївської області, земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,99 га, що розташована в межах території Первомайської районної ради Миколаївської області та грошового внеску в Первомайському відділенні Ощадбанку.
Вони зі спадкоємцями вирішили поділити спадкове майно та 25.07.2003 року між ними була укладена Угода про розподіл спадкового майна, посвідчена ОСОБА_3В, державним нотаріусом Першої Первомайської ДНК за реєстровим номером 2-1568.
За умовами вказаної угоди: позивач успадкував 1/4 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,99 га, що розташована в межах території Первомайської районної ради Миколаївської області та грошові внески; ОСОБА_2 успадкував 3/4 земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,99 га, що розташована в межах території Первомайської районної ради Миколаївської області; ОСОБА_5 успадкувала житловий будинок по пров. Сонячному, 14 в м. Первомайськ Миколаївської області.
Після отримання спадщини у вигляді 3/4 частин вказаної вище земельної ділянки, дядько виділив в натурі свою частку та отримав державний акт на право власності на земельну ділянку серії МК № 010420 від 17.10.2003 року на земельну ділянку площею 5,24 га, кадастровий номер 4825400000:01:000:0263.
В 2014 році позивач вирішив зареєструвати своє право власності на його частину ділянки та звернувся за виготовленням технічної документації щодо встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки та 12 травня 2017 року ним був отриманий Витяг з ДЗК про земельну ділянку і він звернувся до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень, юридичних та фізичних осіб підприємців виконавчого комітету Первомайської міської для реєстрації права власності на належну йому земельну ділянку площею 1,7526 га, кадастровий номер 4825400000:01:000:0461.
Проте, йому було відмовлено у реєстрації, оскільки ним не була надана угода співвласників про поділ земельної ділянки, про що було винесено Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно ч. 1 ст. 86 Земельного кодексу України земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників власності (спільна часткова власність).
Відповідно до п. в ч. 1 ст. 87 Земельного кодексу України, право спільної часткової власності на земельну ділянку виникає при прийнятті спадщини на земельну ділянку двома або більше особами.
Згідно ч. 3 ст. 88 Земельного кодексу України, учасник спільної часткової власності має право вимагати виділення належної йому частки із складу земельної ділянки як окремо, так і разом з іншими учасниками, які вимагають виділення, а у разі неможливості виділення частки вимагати відповідної компенсації.
Відповідно до ст. 367 ЦК України, майно, що є у спільній частковій власності, може бути поділене в натурі між співвласниками за домовленістю між ними.
У разі поділу спільного майна між співвласниками право спільної часткової власності на нього припиняється.
Договір про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Так, під час виділення в натурі частки дядька, договір про поділ земельної ділянки між ними не укладався, проте він не заперечував проти поділу, а тому право власності на земельну ділянку відповідно до своєї частки дядько оформив, про що свідчить копія державного акту.
Оскільки, фактично право спільної часткової власності за успадковану земельну ділянку припинилося з моменту отримання дядьком державного акту на свою частку, як на ціле майно, нотаріально посвідчити договір поділу земельної ділянки неможливо.
Отже, на даний час ОСОБА_1 являється власником земельної ділянки площею 1,7526 га, що складає 1/4 частку від земельної ділянки, яка була ним успадкована, але він не має можливості зареєструвати на неї право власності, тому і виникла необхідність звернення до суду.
Згідно з ч. 1 ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Представник позивача в судове засідання надав заяву з проханням слухати справу у його відсутність, підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання надав заяву з проханням слухати справу без його участі, позовні вимоги визнав, не заперечував проти їх задоволення.
Представник Первомайської районної ради Миколаївської області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заперечень проти задоволення позову на адресу суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, надані суду докази, суд приходить до наступного висновку.
У судовому засіданні встановлено, що позивачу на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 25.07.2003 року, посвідченого державним нотаріусом Першої Первомайської ДНК ОСОБА_3, реєстровий номер 2-1563, належить спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_4, а саме 1/4 частина земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 6,99 га, що розташована в межах території Первомайської районної ради Миколаївської області.
В 2014 році позивач вирішив зареєструвати своє право власності на його частину ділянки та звернувся за виготовленням технічної документації щодо встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки та 12.05.2017 року отримав Витяг з ДЗК про земельну ділянку і він звернувся до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень, юридичних та фізичних осіб підприємців виконавчого комітету Первомайської міської для реєстрації права власності на належну йому земельну ділянку площею 1,7526 га, кадастровий номер 4825400000:01:000:0461.
Проте, йому було відмовлено у реєстрації, оскільки ним не була надана угода співвласників про поділ земельної ділянки, яка посвідчена державним нотаріусом Першої Первомайської ДНК ОСОБА_3В, за реєстровим номером 2-1568.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
З урахуванням наведеного позовні вимоги позивача є обґрунтованими та законними і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 10-13, 200, 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНПП - НОМЕР_1) до ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНПП - НОМЕР_2); третя особа - Первомайська районна рада Миколаївської області (місцезнаходження: вул. Чкалова, 12, м. Первомайськ, Миколаївська обл., код ЄДРПОУ: 24789854) про визнання права власності на земельну ділянку - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,7526 га, що розташована в межах території Первомайської районної ради Первомайського району, Миколаївської області, кадастровий номер 4825400000:01:000:0461.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
СУДДЯ:
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2018 |
Оприлюднено | 02.03.2018 |
Номер документу | 72493502 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Паньков Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні