Справа № 581/918/17
Провадження № 2/581/25/18
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
01 березня 2018 року сел. Липова Долина
Липоводолинський районний суд Сумської області в складі судді Кузьмінського О.В.,
за участю секретаря судового засідання Мазур О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Підставської сільської ради Липоводолинського району Сумської області
про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
12 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом та просить визначити йому, як спадкоємцю за законом п'ятої черги, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_4.
Мотивує свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Мельники Підставської сільської ради Липоводолинського району Сумської області померла ОСОБА_4. На день її смерті відкрилася спадщина у вигляді земельного паю, який знаходиться на території Підставської сільської ради. Заповіту за життя баба не складала. Він є єдиним спадкоємцем за законом п'ятої черги після смерті баби. В передбачений законодавством шестимісячний строк він не подав заяву про прийняття спадщини, оскільки на час смерті баби, з нею він не проживав, про наявність спадкового майна не знав, оскільки при житті при нечастих зустрічах баба ніколи не говорила про наявність спадкового майна. Про його наявність дізнався від працівників сільської ради наприкінці 2017 року. По цій причині вважає, що пропуск шестимісячного строку для подачі заяви про прийняття спадщини стався з поважної причини.
Позивач у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав. Від відповідача Підставської сільської ради Липоводолинського району надійшла заява, в якій висловлено прохання справу розглянути без участі представника ради, позовні вимоги визнаються.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3, його батьками згідно свідоцтва про народження зазначені ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с. 5).
ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_5, його батьками згідно запису акта про народження є ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (а.с. 56).
За життя ОСОБА_4 отримала державний акт НОМЕР_2 на право приватної власності на землю площею 2,411 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Підставської сільської ради Липоводолинського району Сумської області (а.с. 7).
ІНФОРМАЦІЯ_6 помер ОСОБА_5 (а.с. 6).
ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Мельники Липоводолинського району Сумської області померла ОСОБА_4 (а.с. 8).
Відповідно до довідки № 106 від 6 листопада 2017 року, виданої Підставської сільською радою Липоводолинського району Сумської області та копії по господарської книги ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 1913 року та до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 була зареєстрована в с. Мельники сама (а.с. 9).
З наданих Липоводолинською райдержнотконторою № 39/01-16 від 22 січня 2018 року відомостей вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не заводилась, спадкоємці з заявами не звертались, відомостей про прийняття спадщини спадкоємцями, які відповідно до п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 1268 ЦК України вважаються такими, що прийняли спадщину немає, заповіти від імені ОСОБА_4, відповідно до Спадкового реєстру не посвідчувалися (а.с. 34).
При вирішенні справи суд застосовує такі норми права.
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За приписами ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ч. 1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно ч. 1 ст. 1265 ЦК України у п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Ч. 3 ст. 1272 ЦК України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.
Відповідно до ст. 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, зважаючи на те, що позивач є спадкоємцем за законом п'ятої черги після смерті баби ОСОБА_4, встановивши відсутність можливих спадкоємців після її смерті, не звернувся протягом встановленого для подання заяви про прийняття спадщини строку із причини необізнаності про наявність спадкового майна, яку суд вважає поважною і такою, що дає підстави для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, дотримуючись засад верховенства права, законності та справедливості, суд вважає, що позовна вимога підлягає задоволенню з визначенням позивачу двомісячного додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті баби.
Керуючись ст. 2, 12, 263-265, 273 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини як спадкоємцю за законом 5-ї черги після смерті баби ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4, тривалістю два місяці, перебіг якого починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Сумської області через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1).
Відповідач: Підставська сільська рада Липоводолинського району Сумської області (вул. Миру, 2 с. Підставки Липоводолинського району Сумської області, ЄДРПОУ 04388403).
Суддя О. В. Кузьмінський
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 01.03.2018 |
Оприлюднено | 02.03.2018 |
Номер документу | 72497835 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Кузьмінський О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні