ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/194
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 березня 2018 року № 826/16686/17
За позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області
Про стягнення заборгованості у розмірі суми 26 002,03 грн.
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про стягнення заборгованості з Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників" "Укрдіпросад" (код ЄДРПОУ 00415416) заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів на загальну суму 26 002,03 грн.
Ухвалою суду від 18.12.17 р. справу призначено до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.
Відповідач повідомлений про розгляд справи; відзиву на позов не надав.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників" "Укрдіпросад" (код ЄДРПОУ 00415416) перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та має заборгованість з відшкодування різниці між сумою пенсій, призначеної науковим працівникам відповідача, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з лютого 2014 року по грудень 2016 року, в розмірі 26 002,03 грн.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області було направлено Черкаській філії Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників" "Укрдіпросад" повідомлення № 15420/06 від 07.10.2016 року, № 17357/06 від 09.11.2016 року, № 18730/06 від 06.12.2016 року, № 337/06 від 11.01.2017 року про наявність заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам у відповідності до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Вказані повідомлення були отримані відповідачем згідно наданого повідомлення про вручення поштового відправлення 10.10.2016 року, 11.11.2016 року, 09.12.2016 року та 13.01.2017 року.
Черкаській філії інституту "Укрдіпросад" з лютого 2014 року по грудень 2016 року нараховано суму відшкодування пенсій наукових працівників - 40 435,79 грн.
Сплата установою суми відшкодування наукових пенсій, нарахованих у зазначений період - 14433, 76 грн.
Борг Черкаської філії інституту "Укрдіпросад" по відшкодуванню суми пенсій наукових працівників, нарахованих з лютого 2014 року по грудень 2016 року - 26 002,03 грн.
Доказів погашення вказаної заборгованості не надано, тому позивач звернувся про стягнення вказаної суми у судовому порядку .
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Ч. 1 ст. 24 Закону України від 13.12.1991 № 1977-ХІІ "Про наукову і науково-технічну діяльність" (який був чинним на час призначення пенсії, далі - Закон № 1977-ХІІ) визначено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону № 1977-ХІІ пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого аб.1 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч.9 ст. 24 Закону Закон № 1977-ХІІ різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону №848-VIII різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.
Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи визначає відповідний Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 (далі по - Порядок №372).
Відповідно до п. 2 Порядку №372 за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Згідно з п. 5 Порядку №372, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 372 у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Наведене вказує, що відповідач, працівникам якого призначено пенсію на підставі норм Закону №1977-XI та Закону №848-VIII, зобов'язаний фінансувати різницю між сумою пенсії, призначеної за цими Законами, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, шляхом перерахування коштів на рахунок органу Пенсійного фонду України.
З метою фінансування різниці у розмірі пенсії позивач надіслав відповідачу повідомлення про відшкодування наукової пенсії, однак виплати на відшкодування різниці на фінансування пенсій підприємством не сплачені, що підтверджується карткою особового рахунку.
Враховуючи, що суму відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону №1977-XI та Закону №848-VIII, і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 26 002,03 грн. відповідач у встановлений законодавством строк не сплатив, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення вказаної суми у судовому порядку.
Щодо строків звернення до суду з відповідними позовними вимогами, слід зазначити наступне.
П.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI, визначено, що недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.15 ст.106 Закону України "Про загально-обов'язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
З огляду на зазначене, а також беручи до уваги зміст положень ч.9 ст.24 Закону №1977-ХІІ, ч.1 ст.37 Закону №848-VIII, п.5, п.8 Порядку №372, суд дійшов висновку, що в разі звернення до суду із позовом про стягнення заборгованості (недоїмки), яка виникла через несвоєчасне нарахування та/або сплату різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств за Законом №1977-ХІІ, Законом №848-VIII, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, до відносин щодо стягнення такої заборгованості (недоїмки) застосовуються положення ч.15 ст.106 Закону України "Про загально-обов'язкове державне пенсійне страхування". Водночас строки звернення до суду із позовом про стягнення цієї заборгованості (недоїмки), передбачені ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, не застосовуються.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 07.04.15 р. №21-113а15.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-263, 292, 295 КАС України Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників" "Укрдіпросад" (код ЄДРПОУ 00415416) заборгованість з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам у відповідності до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, з лютого 2014 року по грудень 2016 року у розмірі суми 26 002,03 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області.
3. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 01.03.18 р.
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.03.2018 |
Оприлюднено | 02.03.2018 |
Номер документу | 72500072 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Головань О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні