ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
27 лютого 2018 року № 826/15572/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до третя особа,Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Хрещатик" Костенка Ігоря Івановича яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб прозобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом про зобов'язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Хрещатик" Костенка Ігоря Івановича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб доповнення до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, якими включити до вказаного переліку інформацію щодо ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) як вкладника ПАТ "КБ "Хрещатик", яка має право на відшкодування коштів за вкладом на підставі договору від 01.10.2015 №45D-625954.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю рішення Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Хрещатик", оформленого листом від 19.07.2016 № 41/3-12/6598, яким позивача повідомлено, що вона є пов'язаною з банком особою, а тому Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не відшкодовує кошти, розміщені на вклад у банку особою, яка є пов'язаною з банком або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних.
Позивач під час судового розгляду адміністративної справи позов підтримала, просила задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях, додатково наголосила, що частка ТОВ "Компанія з управління активами "Акерс Інвест", власником якої є ОСОБА_3 та якому належить 37,4426% акцій банку, в статутному капіталі ТОВ "Капітал Індекс Груп", де позивач є директором, становить 2,36%, що не є істотною участю, а тому позивач не є спорідненою особою банку та має право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Відповідач та третя особа участі повноважних представників у судовому засіданні не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. У матеріалах справи наявне клопотання представника відповідача, про розгляд справи без його участі та письмові заперечення у яких зазначено, що оскільки відповідно до чинного законодавства ОСОБА_1 - директор ТОВ "Капітал Індекс Груп" - спорідненої особи банку, то згідно зі статтею 52 Закону України "Про банки та банківську діяльність" є пов'язаною особою, які включені до переліку пов'язаних із банком осіб, що затверджувався Правлінням банку щомісячно починаючи з 01 квітня 2015 року по 01 квітня 2016 року, а тому Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Хрещатик" не мала правових підстав включати ОСОБА_1 та його асоційованих осіб до переліку осіб, яким здійснюється гарантована виплата вкладу.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на час вчинення процесуальної дії) судом продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено.
Між позивачем та Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Хрещатик" укладено договір банківського вкладу "Осінній оксамит" в національній валюті із щомісячною сплатою процентів від 01.10.2015 №45D-625954, відповідно пункту 1.1 якого банк приймає грошові кошти вкладника на вкладний (депозитний) рахунок №26354000157/2635.1.013522.002, що відкривається банком на його ім'я в сумі 200.000,00 грн. на термін з 01.10.2015 по 01.11.2016, процентна ставка становила 24.75 % процентів річних.
Постановою Правління Національного банку України від 05.04.2016 №234 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 05.04.2016 №463 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "Хрещатик".
На підставі цього рішенням розпочато процедуру виведення Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації строком на один місяць з 05.04.2016 до 04.05.2016 включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ "КБ "Хрещатик" Костенку Ігорю Івановичу.
Згідно з рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 21.04.2016 № 560, продовжено строки тимчасової адміністрації в ПАТ "КБ "Хрещатик" з 05.05.2016 до 04.06.2016 включно.
Постановою Правління Національного банку України від 02.06.2016 №46-рш "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ КБ "Хрещатик" відкликано банківську ліцензію та ліквідовано ПАТ КБ "Хрещатик".
Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 03.06.2016 №913 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "КБ "Хрещатик" та делегування повноважень ліквідатора банку".
Згідно із зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації ПАТ "КБ "Хрещатик" з 06.06.2016 по 05.06.2018 включно та призначено уповноважену особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ "КБ "Хрещатик" Костенку Ігорю Івановичу.
З матеріалів справи вбачається, що 23.05.2016 позивач звернулась до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ КБ "Хрещатик" з заявою про виплату суми вкладу, 12.07.2016 позивач повторно звернулась до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" Костенка І.І. про виплату коштів за вкладом.
Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ КБ "Хрещатик" листом від 19.07.2016 №41/3-12/6598 повідомив позивача, що ОСОБА_1, як директор ТОВ "Капітал індекс Груп" - спорідненої особи банку, в якій власником істотної участі є ОСОБА_3, який водночас є власником істотної участі у банку, включена до переліку пов'язаних із банком осіб, як керівник спорідненої особи банку.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлюються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23 лютого 2012 року №4452-VI (далі - Закон України №4452-VI).
Згідно з частиною першою статті 26 Закону України №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. . Водночас гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною четвертою статті 26 Закону України №4452-VI передбачено випадки, у яких Фонд не відшкодовує кошти, зокрема, кошти розміщені на вклад у банку особою, яка є пов'язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом року до дня прийняття такого рішення) (пункт 4) .
Визначення пов'язаної особи наведено в статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 07.12.2000 №2121-ІІІ, за якою пов'язаними з банком особами є: контролери банку; особи, які мають істотну участь у банку, та особи, через яких ці особи здійснюють опосередковане володіння істотною участю у банку; керівники банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів банку; споріднені та афілійовані особи банку, у тому числі учасники банківської групи; особи, які мають істотну участь у споріднених та афілійованих особах банку; керівники юридичних осіб та керівники банків, які є спорідненими та афілійованими особами банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів цих осіб; асоційовані особи фізичних осіб, зазначених у пунктах 1-6 цієї частини; юридичні особи, в яких фізичні особи, зазначені в цій частині, є керівниками або власниками істотної участі; будь-яка особа, через яку проводиться операція в інтересах осіб, зазначених у цій частині, та на яку здійснюють вплив під час проведення такої операції особи, зазначені в цій частині, через трудові, цивільні та інші відносини (пункти 1-9).
Постановою правління Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" від 09.03.2016 №374 "Про затвердження переліку пов'язаних із банком осіб станом на 01 квітня 2016 року" з метою виконання постанови Правління Національного банку України від 12.05.2015 №315 "Про затвердження Положення про визначення пов'язаних із банком осіб", затверджено перелік пов'язаних із банком осіб станом на 01.03.2016.
Згідно з переліком ОСОБА_1 є пов'язаною особою за кодом типу пов'язаної особи "2", опис взаємозв'язку особи з банком - Директор ТОВ "Капітал Індекс Груп". Також відповідно до вказано переліку ТОВ "Капітал Індекс Груп" за кодом типу пов'язаної особи "1", опис взаємозв'язку особи з банком - в сукупності власником і/у є ОСОБА_3
Крім того, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Хрещатик" у запереченнях зазначає, що перелік пов'язаних осіб згідно з вказаним положенням формувався станом на перше число кожного місяця і затверджувався правлінням банку, зокрема відповідно до постанов правління від 28.05.2015 №1087, від 09.06.2015 №1170, від 09.07.2015 №1468, від 28.07.2015 №1639, від 07.08.2015 №1776, від 09.09.2015 №1980, від 07.10.2015 №2231, від 06.11.2015 №2457; від 07.12.2015 №2663, від 11.01.2016 №7, від 08.02.2016 №156; від 09.03.2016 №374; від 04.04.2016 №565.
Згідно з частиною четвертою статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність" особа, визначена рішенням Національного банку України пов'язаною з банком особою, чи такий банк можуть оскаржити в установленому законом порядку рішення Національного банку України про визначення особи пов'язаною з банком особою, а в разі притягнення такої особи до передбаченої законом відповідальності - оспорити підстави рішення Національного банку України про її визначення пов'язаною з банком особою.
До матеріалів справи доказів оскарження відповідних рішень Національного банку України позивачем чи банком на надано, про наявність таких доказів не повідмоелно.
Під час судового розгляду справи позивач визнала, що ОСОБА_3, якому належить 37.44271% акцій банку є власником ТОВ "Компанія з управління активами "Акерс Інвест", розмір частки якого в статурному капіталі ТОВ "Капітал Індекс Груп", директором якого є позивач, становить 2,36%. На думку позивача, така участь не може визнаватись істотною, оскільки відповідно до Закону України "Банки і банківську діяльність" істотна участь - пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи спільно з іншими особами 10 і більше відсотками статутного капіталу та/або права голосу акцій, паїв юридичної особи або незалежна від формального володіння можливість значного впливу на управління чи діяльність юридичної особи. Особа визнається власником опосередкованої істотної участі незалежно від того, чи здійснює така особа контроль прямого власника участі в юридичній особі або контроль будь-якої іншої особи в ланцюгу володіння корпоративними правами такої юридичної особи.
До матеріалів справи додано статут ТОВ "Капітал Індекс Груп", відповідно до пункту 8.1 якого статутний капітал товариства утворений у розмірі 113.978.000,00 грн. з розподілом часток між учасниками у статутному капіталі товариства таким чином:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Акерс Інвест", що діє від свого імені, в інтересах та за рахунок Пайового не диверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу "Інвест-Капітал" розмір частки учасника в статутному капіталі товариства 2.690.000.00 грн. (2,36 %);
Товариство з обмеженою відповідальністю "Експоран Стрім" розмір частки учасника в статутному капіталі товариства 55.438.780,00 грн. (48,64 %);
Компанія "Іматор Лімітед" 55.849.220,00 грн. (49,00 %);
У судовому засіданні, 17.01.2017, позивачем надано інформацію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "Капітал Індекс Груп" на підтвердження того, що ОСОБА_3 не є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "Експоран Стрім" та Компанії "Іматор Лімітед", однак вказаний витяг не містить інформації про дату станом на яку він сформований.
Як убачається з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 01.03.2016, засновниками ТОВ "Капітал Індекс Груп" є ТОВ "Компанія з управління активами "Акерс Інвест" (ідентифікаційний код 33401946), ТОВ "Експоран Стрім" (ідентифікаційний код 35310662) та Компанія "Іматор Лімітед".
Згідно вказаного витягу Компанія "Іматор Лімітед", індекс Гріва Діджені, 115, Лімасол, Кіпр, розмір внеску до статутного фонду - 55.849.220,00 грн.; Кінцевий бенефіціарний власник (контролер) засновник юридичної особи - Компанія "Іматор Лімітед", ОСОБА_3, НОМЕР_2, АДРЕСА_3; Кінцевий бенефіціарний власник (контролер) засновник юридичної особи - 35310662, ОСОБА_3, НОМЕР_2, АДРЕСА_3; Кінцевий бенефіціарний власник (контролер) засновника юридичної особи - 35310662, ОСОБА_5, НОМЕР_3, АДРЕСА_1; Кінцевий бенефіціарний власник (контролер) засновника юридичної особи - Компанія "Іматор Лімітед" ОСОБА_5, НОМЕР_3, АДРЕСА_1.
Отже, ОСОБА_3 станом на 01.03.2016, був засновником та кінцевим власником ТОВ "Експоран Стрім" та Компанії "Іматор Лімітед" разом з ОСОБА_5, в свою чергу, як уже зазначалось, ці компанії є учасниками ТОВ "Капітал Індекс Груп", директором якого є позивач.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" споріднена особа - юридична особа, яка має спільних з банком власників істотної участі.
Отже, позивач як керівник юридичної особи, в якій має істотну участь особа, яка також є власником істотної участі в банку, тобто позивач за змістом статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність" є спорідненою особою банку, відповідно належить до пов'язаних осіб.
З огляду на наведений висновок суду, враховуючи, що позивачем не оскаржувались постанови правління ПАТ "КБ "Хрещатик" щодо визначення позивача як пов'язаної особи, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, відповідно в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_2).
Відповідач - Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Хрещатик" Костенко Ігор Іванович (01601, місто Київ, вулиця Прорізна, 8).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2018 |
Оприлюднено | 02.03.2018 |
Номер документу | 72500969 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Донець В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні