Справа № 540/845/17
Номер провадження 2/540/80/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.03.2018 Машівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Косик С.М.
за участю: секретаря Ткач Н.М.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, -
в с т а н о в и в :
у вересні 2017 року позивач звернулася до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що з 13.07.2001 р. і по теперішній час вона зареєстрована та постійно проживає у будинку, що знаходиться за адресою с. Сонячне, вул. Сонячна,26 Машівського району Полтавської області. Разом з нею проживають її діти, за вказаною адресою вона веде господарство, проводить ремонт в будинку, обробляє город. Звернувшись до державного реєстратора для реєстрації прав на нерухоме майно, вона отримала відмову, у зв'язку з тим, що подані документи не дали змоги встановити набуття речових прав на нерухоме майно та їх обтяження. Після вселення в зазначений будинок у 2001 році вона вважала, що вселилася туди законно, проживала в ньому безперервно з моменту вселення і претензій та зауважень з боку громадян села та органів влади не було, будинком володіла відкрито, не знала і не могла знати, що даний будинок може комусь належати, а тому просить визнати за нею право власності за набувальною давністю на зазначений житловий будинок з господарськими будявлями та спорудами.
В судовому засіданні представник позивача просив позов задоволити з підстав викладених у позовній заяві, пояснивши, що ОСОБА_2 вселилася в будинок законно та з 2001 року безперервно, відкрито та добросовісно користується помешканням, здійснюючи його утримання та догляд, саджає город. В лютому 2018 року позивач народила четверту дитину, не маючи документів на будинок, не може провести опалення та світло. Відповідач в судове засідання не з'явився, натомість направив заяву в якій зазначив, що позов визнає повністю і просить його задовольнити та розглядати дану справу без участі представника сільської ради (а.с.63).
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши надані письмові докази, прийшов до такого висновку.
Судом установлено, що ОСОБА_2 - позивач по справі, зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 13.07.2001 р. та має такий склад сім'ї: син - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, син: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, донька - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, син - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.4-7, 9-12,70).
Відповідно до рішення Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області №26 від 29.06.2017 р., присвоєно поштову адресу на нерухоме майно, житловий будинок з господарськими будівлямита спорудами в с. Сонячне по вул. Сонячна Машівського району Полтавської області на гр. ОСОБА_2 вул.Сонячна, будинок 26 (а.с.19).
Відповідно до виписки з домової книги №6 Старицьківської сільської ради зазначено, що гр. ОСОБА_7 - позивач по справі разом з дітьми зареєстрованна за адресою ІНФОРМАЦІЯ_6 з 13.07.2001 р. та виписки з господарської книги №4 на 2016 - 2023 рр. по Старицьківській сільській раді Машівського району Полтавської області гр. ОСОБА_2 має в користуванні за указанною адресою земельні ділянки загальною площею 0,6700 га, з яких 0,0300 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та 0,6400 га для ведення особистого селянського господарства (а.с. 16-18).
З акту від 08.08.2017 р., складеного комісією у складі депутата сільської ради ОСОБА_8, сусідів ОСОБА_9, ОСОБА_10 та заяв вказаних осіб, убачається, що проведено обстеження місця проживання гр. ОСОБА_2 та встановлено, що ОСОБА_2 дійсно проживає із своїми дітьми за адресою с. Сонячне, вул. Сонячна,26 і веде господарство, проводить ремонтні роботи в данному будинку, обробляє город, проживає в даному будинку з 2001 року і по даний час (а.с.13-15).
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно №36364476 від 28.07.2017 р. відмовлено у державній реєстрації права власності на житловий будинок, що в с.Сонячне вул. Сонячна,26 Машівського району Полтаської області за гр. ОСОБА_2, так як надані документи не дають можливість встановити набуття речових прав на нерухоме майно та їх обтяження (а.с.24).
Згідно довідки ПП Полтавське бюро технічної інвентаризації Інвентаризатор №6936 від 20.07.2017 р. реєстрація права власності на житловий будинок за адресою: с. Сонячне, вул. Сонячна, 26 не проводилась та згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14.08.2017 р. відомості про реєстрацію вказаного будинку відсутні (а.с.20,21).
За інформацією наданою з Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області від 07.08.2017 р. №02-26/250 та 25.09.2017 р. №02-26/303 відомо, що земельна ділянка за адресою с. Сонячне, вул. Сонячна,26 Машівського району Полтавської області не приватизована, а житловий будинок за цією ж адресою на балансі сільської ради не перебуває (а.с.22.23).
Технічний паспорт на житловий будинок що за адресою с. Сонячне, вул. Сонячна,26 Машівського району Полтавської області виготовлений 17.07.2017 р. замовником якого вказаний ОСОБА_2 - позивач по справі (а.с.25-29).
Відповідно до ст. 41 Конституції України, ст.ст. 321, 328 ЦК України право власності є непорушним та набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ч.1 ст. 344 ЦК України, особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Набувальна давність визначається як засіб закріплення майна за суб'єктами, що ним володіють, у випадках, коли вони не мають можливості через певні обставини підтвердити підстави виникнення прав, а також в інших ситуаціях. Право власності за набувальною давністю може бути набутим як на безхазяйні речі, так і на майно, яке належить за правом власності іншій особі.
Відповідно до ст. 18 Закону України Про охорону дитинства держава забезпечує право дитини на проживання в таких санітарно-гігієнічних та побутових умовах, що не завдають шкоди її фізичному та розумовому розвитку.
За змістом ч.1 ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Згідно ч. 1 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Виходячи з аналізу норм ст. 344 ЦК , обставинами, які мають значення для справи, і, які повинен довести саме позивач, є: законний об'єкт володіння; добросовісність володіння; відкритість володіння; давність володіння та його безперервність (тобто строк володіння).
Згідно з роз'ясненнями, які містяться в п. 9 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07 лютого 2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , при вирішенні спорів, пов'язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке: володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності; володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна; володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності.
Добросовісність є однією із засад цивільного законодавства, наряду зі справедливістю та розумністю (ст. 3 ЦК України ). Аналіз вимог чинного законодавства, в яких йдеться про недостовірних учасників цивільних правовідносин, дозволяє зробити висновок, що особу слід вважати добросовісною у тому випадку, коли вона діє без умислу причинити шкоду іншій особі, а також не допускає легковажності або самонадійності чи необережності по відношенню до можливого завдання шкоди.
З матеріалів даної цивільної справи вбачається, що фактичне володіння позивачем житловим будинком не завдало шкоди правам та охоронюваним законом інтересам третіх осіб, а сам факт володіння таким майном з боку позивача не спрямований на спричинення шкоди іншим особам. Оскільки вона набула володіння спірним майном і володіла ним понад 16 років, суд уважає, що позивачка має підстави вважати, що користування майном протягом настільки тривалого строку і без будь-яких вимог з боку третіх осіб щодо повернення цього майна, свідчить про правомірність такого володіння.
Безперервність володіння повинна бути протягом визначених законом строків і цей строк диференціюється в залежності від об'єкта, в даному випадку для нерухомого майна є таким, що становить 10 років. Також обов'язковою ознакою, необхідною для набуття права власності за набувальною давністю відповідно до ст. 344 ЦК України є факт відкритого володіння, очевидного для всіх третіх осіб, які повинні мати можливість спостерігати за ним, але це не означає, що володілець зобов'язаний спеціально інформувати оточуючих про своє володіння річчю. При цьому перебіг строку набувальної давності починається з моменту володіння.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
З огляду на вказані вимоги чинного законодавства та фактичні обставини справи, зокрема наявності фактичного, відкритого та безперервного володіння позивачкою та членами її сім'ї нерухомим майном, з огляду на визнання відповідачем позову, яке є безумовним та здійснене з метою захисту прав неповнолітніх дітей позивачки, не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приймає визнання відповідачем позову та вбачає підстави для задоволення позовних вимог та визнання за позивачкою права власності за набувальною давністю на вказаний житловий будинок.
На підставі викладеного, керуючись 1-18, 141, 209-245, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
позов ОСОБА_2 до Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю - задоволити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності за набувальною давністю на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою с. Сонячне, Машівський р-н, Полтавська обл., вул. Сонячна,26.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Полтавської області через Машівський районний суд Полтавської області.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_7, уродженка с. Виноградівка Бурейського району Амурської області, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України серія КО №985478 виданий Машівським РС УДМС України в Полтавській області 20.02.2015 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Відповідач - Старицьківська сільська рада Машівського району Полтавської області, місце знаходження: 39410, с. Сонячне Машівський район Полтавська область, ідентифікаційний код 21047419.
Суддя С.М.Косик
Суд | Машівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2018 |
Оприлюднено | 06.03.2018 |
Номер документу | 72573486 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Машівський районний суд Полтавської області
Косик С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні