Рішення
від 19.02.2018 по справі 607/16019/17
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.02.2018 Справа №607/16019/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Вийванко О. М.

за участю секретаря судового засідання Стрілкової М. С.

позивача ОСОБА_1

представника позивача - адвоката ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 міської ради, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - гаражний кооператив Лада , Перша ОСОБА_4 державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача ОСОБА_4 міської ради, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - гаражний кооператив Лада , Перша ОСОБА_4 державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно, а саме, просить визнати за нею право власності на гараж № 69, загальною площею 42,4 кв. м., гаражного кооперативу Лада , який знаходиться за адресою: м. Тернопіль вул. Козацька, в порядку спадкування за заповітом після смертіОСОБА_5, померлого 24 серпня 2015 року. Свої вимоги обґрунтовує тим, що після смерті її чоловіка відкрилась спадщина за заповітом на даний гараж. Однак, постановою нотаріуса позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, у зв'язку із відсутністю правовстановлюючого документа та державної реєстрації права власності на вищевказаний гараж.

У судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали та просили його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти задоволення позову та просила відмовити у його задоволенні, попередньо подавши відзив на позовну заяву, пояснивши, що для набуття права власності на спірний гараж, спадкодавець повинен був здійснити визначені законодавством дії та зареєструвати право власності, зокрема, позивачем не надано довідки на підтвердження повної сплати спадкодавцем пайового внеску за спірний гараж, а також, позивачем не надано документи, що підтверджують прийняття в експлуатацію даного гаража.

Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - гаражного кооперативу Лада у судове засідання не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи без його присутності, проти позову не заперечує.

Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Першої ОСОБА_4 державної нотаріальної контори у судове засідання не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи без участі їх представника, при прийнятті рішення покладається на думку суду.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.

24 серпня 2015 року помер чоловік позивача - ОСОБА_5, що стверджується свідоцтвом про смерть І-ИД № 193888, видане 25.08.2015 р. відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби ОСОБА_4 міського управління юстиції, актовий запис № 1294.

03 червня 2015 року ОСОБА_5 було складено заповіт, який посвідчений головою Вибудівської сільської ради Козівського району Тернопільської областіта зареєстровано в реєстрі за № 16, згідно якого останній на випадок своєї смерті заповів ОСОБА_1 квартиру за адресою: м. Тернопіль вул. Козацька, 15/22 та гараж в кооперативі Лада в м. Тернополі.

22 січня 2016 року Першою ОСОБА_4 державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 55/2016, відповідно до матеріалів якої спадкоємцем за заповітом є дружина спадкодавця ОСОБА_1, на користь якої Вибудівською сільською радою Козівського району Тернопільської області 03 червня 2015 року за реєстровим номером 16 було посвідчено заповіт, і яка спадщину прийняла, подавши відповідну заяву до Першої ОСОБА_4 державної нотаріальної контори. Крім позивача, інших спадкоємців за вищевказаним заповітом на дане спадкове майно немає.

Згідно довідок гаражного кооперативу Лада від 06.12.2017 р. вбачається, що ОСОБА_5 є власником гаража № 69 та членом гаражного кооперативу Лада . Гараж збудований у 1991 році. Ділянка під забудову гаража була виділена на основі рішення про реєстрацію кооперативу ОСОБА_4 міською радою за № 302 п.3 від 25.07.1990 р. Членські внески ОСОБА_5 сплачував своєчасно, а тому, заборгованість зі сплати членських внесків станом на 06 грудня 2017 року - відсутня.

Крім цього, на гараж № 69, загальною площею 42,4 кв. м., гаражного кооперативу Лада , який знаходиться за адресою: м. Тернопіль вул. Козацька, 30 травня 2017 року ТОВ Міське бюро технічної інвентаризації виготовлено технічний паспорт, замовником якого є позивач ОСОБА_1

За результатами проведення технічного обстеження об'єкту - гаражу (літера А ), загальною площею 42,4 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Тернопіль вул. Козацька, гаражний кооператив Лада , гараж № 69, замовником якого виступає фізична особа ОСОБА_1, встановлено його відповідність санітарно-гігієнічним вимогам і пожежній безпеці та можливість його надійної та безпечної експлуатації, що стверджується звітом про проведення технічного обстеження, затвердженого експертом СПД ФО ОСОБА_6 від 14.02.2018 р.

Відповідно до частин 1-2 статті 19-1 Закону України Про кооперацію , член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - розпорядження квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно. У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна.

Пунктом 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 28 червня 1991 року Про практику розгляду судами цивільних справ, пов'язаних з діяльністю гаражно-будівельних кооперативів встановлено, що у справах про право на пай і на гараж судам належить виходити з того, що : а) член гаражно-будівельного кооперативу, який повністю вніс свій пай за гараж, наданий йому в користування, набуває право власності на це майно і вправі розпоряджатися ним на власний розсуд, продавати, заповідати, здавати в оренду, обміняти, вчинити відносно нього інші угоди, що не заборонені законом.

Згідно п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування визначено : якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.

У відповідності до ст. 328 ЦК України, - право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до частин 2, 3 статті 325 ЦК України, фізичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати. Склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими.

Відповідно до вимог ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до вимог ст.1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За нормами ст.1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи визначені у заповіті.

Згідно із вимогами ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

17 листопада 2017 року за вих. № 4344/02-31 Першою ОСОБА_4 державною нотаріальною конторою винесено постанову про відмову вчиненні нотаріальної дії, у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на даний гараж.

Нормами статті 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Таким чином, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог, так як в даному випадку мають місце порушення прав позивача, які підлягають захисту, шляхом визнання за ОСОБА_1 права власності на гараж № 69, загальною площею 42,4 кв. м., гаражного кооперативу Лада , який знаходиться за адресою: м. Тернопіль вул. Козацька, в порядку спадкування за заповітом після смертіОСОБА_5, померлого 24 серпня 2015 року.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355ЦПК України, ст.ст. 328, 1216, 1217, 1223, 1268, 1276 Цивільного кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 до ОСОБА_4 міської ради, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - гаражний кооператив Лада , Перша ОСОБА_4 державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на гараж № 69, загальною площею 42,4 кв. м., гаражного кооперативу Лада , який знаходиться за адресою: м. Тернопіль вул. Козацька, в порядку спадкування за заповітом після смертіОСОБА_5, померлого 24 серпня 2015 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Тернопільської області або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідач: ОСОБА_4 міська рада, місцезнаходження: м. Тернопіль вул. Листопадова, 5, код ЄДРПОУ 34334305.

Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Гаражний кооператив Лада , місцезнаходження: м. Тернопіль вул. Козацька, код ЄДРПОУ 22604945.

Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Перша ОСОБА_4 державна нотаріальна контора, місцезнаходження: м. Тернопіль вул. Коперніка, 1, код ЄДРПОУ 02900587.

Повний тест рішення суду складений 01 березня 2018 року.

Головуючий суддяОСОБА_7

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення19.02.2018
Оприлюднено13.03.2018
Номер документу72607214
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/16019/17

Рішення від 19.02.2018

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Рішення від 19.02.2018

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Ухвала від 12.12.2017

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні