Рішення
від 06.03.2018 по справі 540/69/18
МАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 540/69/18

Номер провадження 2/540/129/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.03.2018 Машівський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого-судді Косик С.М.

за участю: секретаря Ткач Н.М.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в смт Машівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Базилівщинської сільської ради Машівського району Полтавської області про встановленні факту, що має юридичне значення , -

в с т а н о в и в :

у січні 2018 року ОСОБА_2 звернулася до суду зі вказаним позовом, посилаючись на те, що 31.03.2017 померла її мати ОСОБА_3. Вона являється єдиною спадкоємицею майна померлої за заповітом, фактично прийняла спадщину, оскільки на день смерті матері проживала з нею у належному їй будинку по вул. Шевченка, 135, в с. Базилівщина, разом вели господарство, та продовжує проживати у ньому на даний час. Однак нотаріус відмовила у відкритті спадкової справи до майна померлої матері, оскільки не встановлено факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини або факту прийняття спадщини, а тому позивач просить встановити факт її постійного проживання у вказаному будинку разом з мамою ОСОБА_3, що померла 31.03.2017 р. в смт Машівка Полтавської області, на час відкриття спадщини.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задоволити, уважав за можливе розглянути справу на підготовчому судовому засіданні.

У судове засідання позивач не з'явилася, надала заяву з проханням розглянути справу за її відсутності та позов підтримала (а.с.29).

Представник відповідача в судове засідання не з явився, натомість сільська рада надала до суду заяву про розгляд справи без участі її представника та зазначила, що позов підтримує повністю та проти його задоволення не заперечує, просить розглянути справу без її участі (а.с.26).

Виходячи з викладеного, у відповідності зі ст.200 частиною 4, ст.206 частиною 4 ЦПК України, суд вирішив за можливе розглянути справу на підготовчому судовому засіданні та заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази у справі, прийшов до такого висновку.

Судом установлено, що 31 березня 2017 року померла ОСОБА_3, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії 1-КЕ № 349419 від 03 квітня 2017 року (а.с.8).

Позивач по справі являється донькою померлої ОСОБА_3, про що свідчать копія свідоцтва про народження серії V-УР №0027059, копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, сформованого 31.10.2017 та копія свідоцтва про розірвання шлюбу серії V-ИК № 315562 (а.с.12-14).

Відповідно до заповіту складеного за життя ОСОБА_3 вона заповіла все своє майно доньці ОСОБА_2 (а.с.9).

За постановою державного нотаріуса Машівської державної нотаріальної контори від 21 листопада 2017 року ОСОБА_2, позивачу по справі, відмовлено у відкритті спадкової справи до майна померлої ОСОБА_3, у зв'язку з не встановленням факту постійного проживання зі спадкоємцем на час відкриття спадщини або право встановлення факту прийняття спадщини (а.с.16).

Згідно довідки виконавчого комітету Базилівщинської сільської ради Машівського району Полтавської області № 603 від 15.12.2017 ОСОБА_2 проживала без реєстрації у спадковому будинку в с. Базилівщина, вул. Шевченка,135 Машівського району Полтавської області на день смерті своєї матері ОСОБА_3, проживали разом, вели спільне господарство, проживає в цьому будинку і на даний час, проводить ремонт, підтримує у належному стані господарські будівлі та споруди, користується земельною ділянкою і майном, сплачує комунальні послуги (а.с.15).

Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Статтею 1261 ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

У п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз'яснено, що якщо постійне проживання особи із спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Норма ч. 6 ст. 29 ЦК України передбачає, що фізична особа може мати кілька місць проживання.

Закон України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні відповідно до Конституції України регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні. Зокрема, частиною 2 статті 2 Закону передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Таким чином, оскільки відсутність реєстрації позивачки за місцем проживання померлої матері на день її смерті, сама по собі не може бути підставою для відмови у задоволенні позову про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, в судовому засіданні достовірно установлено, що позивач проживала в будинку померлої мами ОСОБА_3 в с.Базилівщина Машівського району по вулиці Шевченка, 135 до дня її смерті, визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, оскільки позивач являється спадкоємцем першої черги померлої мами, а тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1-18, 141, 200, 206, 209-245, 259, 264, 265, 268, 315, 354, 355 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

позов ОСОБА_2 до Базилівщинської сільської ради Машівського району Полтавської області про встановленні факту, що має юридичне значення- задоволити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 в будинку №135 по вул. Шевченка в с. Базилівщина Машівського району Полтавської області разом з ОСОБА_3, що померла 31.03.2017 р. в смт Машівка Полтавської області, на час відкриття спадщини.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Полтавської області через Машівський районний суд Полтавської області.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Базилівщина Машівського району Полтавської області, зареєстроване місце проживання (згідно паспортних даних): с. Селещина, вул. Паркова Машівського району Полтавської області, паспорт громадянина України серія КН №778337 виданий Машівським РВ УДМС України в Полтавській області 03.04.2012 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Відповідач - Базилівщинська сільська рада Машівського району Полтавської області, місце знаходження: 39420, с. Базилівщина, вул. Незалежності,26 Машівський район Полтавська область, ЗКПО 21047448.

Суддя С.М.Косик

СудМашівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення06.03.2018
Оприлюднено13.03.2018
Номер документу72610032
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —540/69/18

Постанова від 16.03.2018

Адмінправопорушення

Чутівський районний суд Полтавської області

Антонов А. А.

Рішення від 06.03.2018

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 05.02.2018

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні