Справа № 477/7/18
Провадження № 2/477/272/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2018 року Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі: головуючої - судді Семенової Л.М.,
при секретарі судового засідання - Сірюк С.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Шевченківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
05 січня 2018 року позивачі звернулись до суду з позовом до Шевченківської сільської ради, в якому просять визнати за ними право власності на земельну ділянку площею 5,60 га, що розташована в межах території Шевченківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області за ОСОБА_1 на 1/2 її частку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлої 11 травня 2010 року та за ОСОБА_2 на 1/2 частку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлого 19 грудня 2014 року, який фактично успадкував свою частку після смерті ОСОБА_3, померлої 11 травня 2010 року.
В обґрунтування позовних вимог вказували, що 11 травня 2010 року померла ОСОБА_3 та після її смерті відкрилась спадщина, що складається, в тому числі, з земельної ділянки площею 5,60 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах території Шевченківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, кадастровий номер 4823384700:05:000:0153. Зазначена земельна ділянка належала спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 613859.
Спадкоємцями першої черги є позивачка та її брат ОСОБА_4, з яким у встановлений законом строк вони звернулись до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Приватним нотаріусом ОСОБА_5 ним були видані свідоцтва про право на спадщину за законом на все спадкове майно, окрім вищевказаної земельної ділянки. ОСОБА_4 помер 19 грудня 2014 року. Після його смерті спадкоємцем першої черги є його донька - позивачка ОСОБА_2, яка вчасно звернулась до нотаріуса із заявою про оформлення спадщини.
Приватним нотаріусом Вітовського нотаріального округу Миколаївської області позивачам було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку через відсутність правовстановлюючого документу на спадкове майно, виданого на ім'я спадкодавця ОСОБА_3
Позивачі вказують, що у зв'язку з втратою оригіналу Державного акту на спірне майно, нині захист їх спадкових прав можливий лише шляхом визнання за ними права власності на вищевказане майно в судовому порядку.
Позивачі та їх представник в судове засідання не з'явились. Від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, заявлені позовні вимоги своїх довірителів підтримує в межах доводів позовної заяви та просить їх задовольнити.
Відповідач - Шевченківська сільська рада Вітовського району Миколаївської області в судове засідання свого представника не направила, надіслала до суду заяву з проханням розглядати справу за відсутності представника сільської ради, позовні вимоги визнає в повному обсязі, не заперечує проти їх задоволення.
Відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові докази по справі в межах заявлених вимог, та на підставі наданих доказів, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Зі змісту свідоцтва про смерть серії 1-ФП № 114073, 11 травня 2010 року померла ОСОБА_3 (а.с.9).
Після її смерті відкрилась спадщина, в тому числі у вигляді земельної ділянки площею 5,60 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах території Шевченківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯГ № 613859, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею договорів оренди землі № 010701500888109511 (а.с. 15).
За даними спадкової справи, із заявою про прийняття спадщини за законом та заповітом після смерті ОСОБА_3 до нотаріуса звернулись її діти: донька - ОСОБА_1 та син - ОСОБА_4. Спадкоємцям видані свідоцтва про право на спадщину на майно спадкодавця ОСОБА_3, окрім спірної земельної ділянки, через втрату оригіналу правовстановлюючого документа на це майно.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії І-ФП № 210099 ОСОБА_4 помер 19 грудня 2014 року (а.с. 10).
Після його смерті відкрилась спадщина, в тому числі, у вигляді майна успадкованого після смерті ОСОБА_3 - ? частини земельної ділянки площею 5,60 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яку він фактично успадкував, але не встиг оформити в зв'язку зі смертю.
Спадкоємицею ОСОБА_4 - його донькою ОСОБА_2 (до шлюбу ОСОБА_4) ОСОБА_6 (а.с. 13) у передбачений законом строк подано заяву про прийняття спадщини після смерті батька, проте видачі свідоцтва про право на спадщину щодо цього майна перешкоджає втрата оригіналу правовстановлюючого документу щодо нього.
За даними спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4, позивач ОСОБА_7 на О.В. є єдиною спадкоємицею, яка прийняла спадщину.
Підстави, з яких позивачі були змушені звернутися до суду підтверджуються змістом постанови приватного нотаріуса Вітовського районного нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_5, якою відмовлено в оформленні спадщини у вигляді земельної ділянки площею 5,60 га, що розташована в межах Шевченківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, посилаючись на відсутність правовстановлюючого документу на спадкове майно на ім'я спадкодавця ОСОБА_3 (а.с. 18).
Відповідно до п.4.15. Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Згідно п. 4.18 цього ж Порядку - Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Державний акт на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_3 був втрачений.
В той же час належність спірного майна спадкодавцю ОСОБА_3 підтверджується змістом досліджених судом письмових доказів, зокрема наданою Вітовським відділом Держгеокадастру від 20.07.2016 року на офіційний запит копією Державного акту на право на земельну ділянку на ім'я ОСОБА_3 від 09.08.2007 року, виданого на підставі розпорядження Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області від 04 квітня 2007 року № 176-р, кадастровий номер ділянки 4823384700:05:000:0156.
Статтею 1218 Цивільного кодексу України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з статтею 1223 право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1262-1265. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Враховуючи наведене, приписи ст. 1218 ЦК України, та встановивши, що вказане майно входить до спадкової маси, та, що спадкові правовідносини не вичерпано, що відповідно до вимог ст.ст.1262,1268 Цивільного кодексу, позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги після смерті матері ОСОБА_3, а позивач ОСОБА_2 є спадкоємицею першої черги після смерті батька ОСОБА_4, який вступив у спадок після смерті ОСОБА_3, але не встиг оформити його у зв'язку зі смертю, та відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України їх право на спадщину гарантовано державою, однак оформлення спадкових прав в нотаріальному порядку неможливе у зв'язку із втратою правовстановлюючого документу, виданого на ім'я спадкодавця ОСОБА_3, а тому, на підставі до ст.16 ЦК України, суд вважає що цивільне право ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підлягає захисту судом, шляхом визнання за ними право власності спадкове майно в рівних частках.
Керуючись ст.ст. 4, 141, 259, 263-265, 354, 355 ЦПК України, п. 3 Перехідних положень ЗУ Про судоустрій і статус суддів , суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на ? частину земельної ділянки площею 5,60 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах території Шевченківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, кадастровий номер 4823384700:05:000:0156, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 613859, виданого 09 серпня 2007 року Жовтневою райдержадміністрацією Миколаївської області на підставі розпорядження Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області від 04 квітня 2007 року № 176-р на ім'я ОСОБА_3, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010701500888109511, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлої 11 травня 2010 року, актовий запис про смерть № 28 виконавчого комітету Шевченківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на ? частину земельної ділянки площею 5,60 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах території Шевченківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, кадастровий номер 4823384700:05:000:0156, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 613859, виданого 09 серпня 2007 року Жовтневою райдержадміністрацією Миколаївської області на підставі розпорядження Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області від 04 квітня 2007 року № 176-р на ім'я ОСОБА_3, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010701500888109511, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлого 19 грудня 2014 року, актовий запис про смерть № 283 Ленінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Л.М. Семенова
Суд | Жовтневий районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 07.03.2018 |
Оприлюднено | 08.03.2018 |
Номер документу | 72627235 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд Миколаївської області
Семенова Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні