Рішення
від 12.03.2018 по справі 136/1819/17
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/1819/17

провадження № 2/136/85/18

РІШЕННЯ

Іменем України

"12" березня 2018 р. м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області

в складі:

головуючого судді Кривенко Д.Т.

за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Липовець цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Лозуватської сільської ради Липовецького району Вінницької області, Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про встановлення факту прийняття спадщини та визначення права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -

учасники справи

позивач ОСОБА_2

представник позивача ОСОБА_3

представники відповідачів ОСОБА_4, ОСОБА_5

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду із вищевказаним позовом до відповідачів, підставність якого обґрунтував тим, що 04.09.2000 помер ОСОБА_6. Після його смерті відкрилась спадщина. Позивач, будучи дочкою спадкодавця, отож спадкоємцем першої черги спадкування, спадщину прийняла вступивши фактично в управління та володіння спадковим майном, в силу діючого законодавства на час відкриття спадщини. Інші спадкоємці таке своє право не використали. Утім реалізувати свої спадкові права в нотаріальному порядку на земельну частку (пай), яка належала спадкодавцеві на підставі сертифікату серія ВН №0171474,позивач позбавлена можливості, у зв'язку із тим, що спадкоємцем не було своєчасно подано заяву до нотаріуса про прийняття спадщини та не надано правовстановлюючого документу на належне спадкодавцеві майно, що стало підставою для звернення до суду із даним позовом, в якому позивач просить суд встановити юридичний факт прийняття нею спадщини, визнати за нею право в порядку спадкування за законом на земельну частку (пай) згідно сертифікату серія ВН №0171474, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_6, який помер 04.09.2000 в м. Липовець Липовецького району Вінницької області.

В судове засідання позивач та її представник не з'явились, однак представник надав суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримав, просить суд їх задовольнити.

Представники відповідача в судове засідання не з'явились.

Згідно поданої заяви представником Лозуватської сільської ради Липовецького району Вінницької області, позовні вимоги вони визнають, не заперечують проти задоволення позову.

Представником Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просять до вимог позивача застосувати строки позовної давності, оскільки з моменту смерті 04.09.2000 спадкодавця ОСОБА_6 і по день звернення до суду із даним позовом позивач могла і повинна була довідатись про порушення її прав, утім не використала своє право своєчасно. Крім цього, Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області не є належним відповідачем за пред'явленим позовом, оскільки на момент видачі сертифікату спадкодавцеві розпорядження землями державної власності здійснювалось місцевою районною державною адміністрацією, яка має відповідати за позовом.

Судом витребовувались із нотаріальної контори матеріали спадкової справи до майна померлого 04.09.2000 ОСОБА_6

Зважаючи на викладене, суд вважає, що є усі правові підстави для ухвалення рішення у даному судовому засіданні, за відсутності сторін, на підставі зібраних у справі доказів, при цьому суд не здійснюєфіксування судового засідання технічними засобами.

Вивчивши та дослідивши матеріали цивільної справи, повно з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх зібраними у справі доказами, яким дав належну оцінку, судом встановлено, що 04.09.2000 в м. Липовець, Липовецького району, Вінницької області, помер ОСОБА_6, в підтвердження чому є свідоцтво про смерть серія І-АМ №381493 (а.с.4). Після його смерті відкрилась спадщина.

Згідно інформації наданої завідувачем Липовецької державної нотаріальної контори від 14.12.2017 за №01-09/1217 та завідувачем Державного нотаріального архіву Вінницької області від 18.12.2017 за №3328/01-18, спадкова справа після померлого 04.09.2000 ОСОБА_6 не заводилась.

Згідно довідки виданої виконавчим комітетом Лозуватської сільської ради Липовецького району Вінницької області від 28.09.2017 за №420, ОСОБА_2, на протязі шести місяців з дня смерті батька ОСОБА_6 спадщину прийняла фактично шляхом вступу у володіння та управління належним йому майном.

До кола спадкоємців першої черги спадкування за законом увійшли діти спадкодавця, а саме: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, на підтвердження чому є довідка органу місцевого самоврядування від 04.08.2017 за №374 (а.с.12).

Факт родинних відносин ОСОБА_2 із спадкодавцем підтверджено свідоцтвом про її народження та свідоцтвом про шлюб (а.с.8, 9).

Встановлені судом обставини та перевірені зібраними у справі доказами в ході судового розгляду справи підтверджують, що позивач ОСОБА_2, будучи спадкоємцем першої черги спадкування за законом, як донька спадкодавця, спадщину прийняла в силу діючого на час відкриття спадщини законодавства, а саме: ЦК УРСР, отож прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини (ст.548 ЦК УРСР).

У п.16. Постанови Пленуму Верховного Суду України, від 31.03.1995, № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", зазначено, що заява про встановлення факту прийняття спадщини та місця її відкриття може бути розглянута судом у порядку окремого провадження, якщо орган, який вчиняє нотаріальні дії, не вправі видати заявникові свідоцтво про право на спадщину через відсутність або недостатність документів, що необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу в управління або володіння спадковим майном.

З огляду на викладене, суд дійшов до переконання, що вимоги позивача про встановлення юридичного факту прийняття нею спадщини після смерті батька є обґрунтованими, оскільки факт порушення її прав доведено в судовому засіданні.

Вирішуючи вимоги позивача про визнання за нею права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом суд виходить з такого.

Згідно листа завідувача Липовецької державної нотаріальної контори від 09.11.2017 за №1081/01-16 (а.с.14), позивачеві відмовлено у видачі на її ім'я нотаріального акту з тих підстав, що у визначений законодавцем строк нею не було подано заяви про прийняття спадщини, а також не надано правовстановлюючого документа на земельну частку (пай) на ім'я спадкодавця.

У п.23 постанови ПВСУ від 30.05.2008 року за №7 Про судову практику у справах про спадкування зазначено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Факт належності права спадкодавцеві на майно у вигляді земельної частки (паю) підтверджується Випискою із Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) відділу у Липовецькому районі міжрайонного управління у Калинівському та Липовецькому районах Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, де зазначено, що по КСП ім. Щорса с. Лозувата Липовецького району Вінницької області, значиться сертифікат серії ВН №0171474, виданий 17.01.1996 Липовецькою РДА за №314 на ім'я ОСОБА_6, розмір земельної частки (паю) становить 2,96 в умовних кадастрових гектарах, вартістю 109 045,16 грн. (а.с. 23).

Як убачається із оголошення, що має місце в газеті Липовецькі вісті сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВН №0171474, виданий 17.01.1996 Липовецькою РДА за №314 на ім'я ОСОБА_6, втрачено, тому його вважати недійсним.

У разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім'я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування. (ОСОБА_9, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, від 16.05.2013, № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування").

З огляду на викладене, суд дійшов до переконання, що обставини, які викладені позивачем у позовній заяві знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, підтверджені належними та допустимими доказами і їх достатність є повною, отож наявність порушених прав позивача є очевидною та підлягає захисту в судовому порядку.

Вирішуючи питання суб'єктивного складу осіб, які мають відповідати за пред'явленим позовом, суд враховує, що відповідачами у справах про спадкування є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. (п.24 Постанова, Пленум Верховного Суду України, від 30.05.2008, № 7 "Про судову практику у справах про спадкування").

Зважаючи на те, що правовідносини, які виникли між сторонами є спадковими, отож за відсутності інших спадкоємців за законом, які прийняли спадщину, що було встановлено в ході судового розгляду, належним відповідачем за пред'явленими вимогами є орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, відтак у позові щодо вимог до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області суд відмовляє, як щодо неналежного відповідача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають до часткового задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 524-526, 529, 548, 549, 550 ЦК РСР, постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за №7 Про судову практику у справах про спадкування , ст. 1225 ЦК України, ст.ст. 10, 13, 258-259, 263-265 ЦПК України,суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; паспорт серії КК 335391 виданого Іллічівським МВ УМВС України у Одеській області 03.09.1999; місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) до Лозуватської сільської ради Липовецького району Вінницької області(місцезнаходження: с.Лозувата, Липовецького району Вінницької області, ЄДРПОУ - 20089108), про встановлення факту прийняття спадщини та визначення права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, - задовольнити.

У задоволенні позову ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; паспорт серії КК 335391 виданого Іллічівським МВ УМВС України у Одеській області 03.09.1999; місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (місцезнаходження: м. Вінниця, вул.. Келецька, 63, код ЄДРПОУ - 39767547) про встановлення факту прийняття спадщини та визначення права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, - відмовити .

Встановити юридичний факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті 04.09.2000 ОСОБА_6, який проживав в ІНФОРМАЦІЯ_3.

Визнати за ОСОБА_2 право на земельну частку (пай), розмір земельної частки становить 2,96 в умовних кадастрових гектарах, цільове призначення землі - для ведення товарного сільськогосподарського використання, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ВН № 0171474 зареєстрованого 25.10.1996 за порядковим № 374, виданого на підставі рішення Липовецької райдержадміністрації за №314 від 17.09.1996, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_6, який помер 04.09.2000.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Вінницької області через Липовецький районний суд Вінницької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Д.Т. Кривенко

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення12.03.2018
Оприлюднено14.03.2018
Номер документу72672471
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —136/1819/17

Рішення від 12.03.2018

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 20.02.2018

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 10.01.2018

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 04.12.2017

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 17.11.2017

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні