Рішення
від 12.03.2018 по справі 925/123/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2018 року м. Черкаси справа № 925/123/18

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю;

від відповідача: не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області справу за позовом Селянського (фермерського) господарства "Володимир" (Черкаська область, Звенигородський район, с. Водяники) до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (м. Черкаси) про визнання укладеною додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про визнання укладеною додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 29.05.2007 року, який укладено між Звенигородською райдержадміністрацією та Фермерським господарством "Володимир" щодо земельної ділянки площею 18,8625 га., яка знаходиться на території Водяницької сільської ради.

Справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити. В засіданні представник позивача уточнив в тексті додаткової угоди, що керівник ФГ "Володимир" при укладенні додаткової угоди діє на підставі Статуту, а слова "за згодою сторін" в тексті додаткової угоди виключив. Дані уточнення суд прийняв до відома, оскільки вони не впливають на зміну підстави чи предмету позову.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, не направив свого представника у судове засідання, заперечень проти позову суду не надіслав. Суд вважає можливим розглядати справу за відсутності представника відповідача, за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до ст. 13, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, заслухавши доводи та пояснення представника позивача, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з такого:

З матеріалів справи вбачається наступне:

29.05.2007 між Звенигородською районною державною адміністрацією (далі - Орендар) та фермерським господарством "Володимир" (далі- Орендар) було укладено договір оренди землі (а.с. 16-17), у відповідності до якого Орендодавець надає на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 07.04.2007 № 82 2007-рп, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель запасу для товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Водяницької сільської ради ( п. 1 договору).

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 18,8625 га, у тому числі 18,8625 га ріллі (п. 2 Договору).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 194591,59 грн. (сто дев'яносто чотири тисячі п'ятсот дев'яносто одна гривня 59 коп.) (п. 5 Договору).

Відповідно до п. 8 Договору, договір укладено на 49 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 1,5 % від грошової оцінки ріллі встановленої по Водяницькій сільській раді за рік використання відповідно до розрахунку орендної плати .

01.04.2011 між Звенигородською районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Володимир" була укладена угода про зміни (а.с. 20) якою було внесено зміни, а саме :

п.5 " Грошова оцінка земельної ділянки становить 244 040,38 грн. (двісті сорок чотири тисячі сорок гривень 38 коп.)"

п. 9 "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі - 4,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік використання відповідно до розрахунку орендної плати".

Частиною 4 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України).

За змістом ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму регулюються актами земельного законодавства - Земельним Кодексом України, Законом України "Про оренду землі".

Законом України "Про оренду землі" визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Об'єктом оренди є земельна ділянка.

Згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" №5245-VI від 06.09.2012, з 01.01.2013 повноваження по розпорядженню земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності відносяться до компетенції центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.

Відповідно до п.п. 2, 5 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" Державне агентство земельних ресурсів України реорганізоване шляхом перетворення в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, є правонаступником Державного агентства земельних ресурсів України.

Постановою Кабінет Міністрів України від 14.01.2015 р. № 5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, у тому числі і Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області; реорганізовані територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, у тому числі і Головне управління Держземагенства у Черкаській області шляхом його приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області. Встановлено, що територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів, які реорганізуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру. 25 квітня 2015 року була проведена державна реєстрація Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Наказом Держгеокадастру від 26.05.2015 № 84 "Про питання діяльності Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області" погоджена можливість забезпечення здійснення покладених на Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області функцій і повноважень Головного управління Держземагенства у Черкаській області, що припиняється.

З цих підстав відповідач у справі обраний правильно.

Сторони договору оренди земельної ділянки є рівноправними суб'єктами, кожен з яких може бути ініціатором внесення змін до цього договору в будь-який час.

Згідно рішення № 18-15 від 20.10.2017 (а.с. 28) Звенигородської районної ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 18,8625 га СФГ "Володимир" в адмінмежах Водяницької сільської ради за межами населеного пункту" було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки державної власності сільськогосподарського призначення площею 18,8625 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 7121281600:02:001:0330), що перебуває в оренді СФГ "Володимир" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адмінмежах Водяницької сільської ради Звенигородського району Черкаської області (за межами населеного пункту) у сумі 426 054,94 грн. ( чотириста двадцять шість тисяч п'ятдесят чотири гривень 94 коп.)

Згідно висновку державної експертизи землевпорядної документації від 08.09.2017 № 1887-17 (а.с. 29) технічна документація (а.с 30-32) відповідає вимогам земельного законодавства та діючих нормативно-методичних документів з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, встановленим нормам і правилам та оцінюється позитивно, зауважень не має.

02.11.2017 позивач направив відповідачу лист про укладення додаткової угоди з проектом додаткової угоди (а.с. 25-26), зокрема, про внесення змін до пункту 5 Договору оренди щодо змін нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка збільшилася до 426 054,94 грн.

Листом № 10422/2-17 від 04.12.2017 відповідач повідомив (а.с. 27), що Головне управління пропонує змінити істотні умови договору оренди землі від 29.05.2007 для подальшого укладення додаткової угоди, а саме: річну орендну плату встановити у розмірі 12 (дванадцять) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до доручення Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 05.07.2017 №22-28-0.13-10489/2-17.

Тобто, сторони у листуванні обговорювали різні питання щодо внесення змін до договору, а необхідне позивачу питання не було вирішено, з чого і виник спір.

Згідно ч. 3 ст. 201 ЗК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки зазначається у договорі.

З огляду на умови п. 5 Договору оренди землі від 29.05.2007, приписи ст. 627, ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України, ст.13 Закону України "Про оцінку земель", ст. 21 Закону України "Про оренду землі", ст. 288 Податкового кодексу України, враховуючи положення законодавства та судової практики у аналогічних спорах щодо обов'язковості внесення змін до договору, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з метою недопущення порушень законодавства у ході виконання договору оренди земельної ділянки між сторонами, позивач правомірно направив відповідачу проект додаткової угоди про внесення змін до пункту договору оренди земельної ділянки, яким визначена нова нормативна грошова оцінка орендованої позивачем земельної ділянки. При цьому нормативна грошова оцінка земельної ділянки зазначена відповідно до технічної документації, затвердженої вищенаведеним рішенням Звенигородської районної ради від 20.10.2017 № 18-15. Доказів про скасування цього рішення суду не подано.

Зміну ставки орендної плати з 4,5%, яку сплачує позивач, на 12% від нормативної грошової оцінки відповідач мотивує посиланням на доручення Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 05.07.2017 № 22-28-0.13-10489/2-17.

Визначена договором ставка орендної плати - 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідає встановленим Податковим кодексом України граничним нормам орендної плати, для її збільшення без згоди сторін чи вказівки вимог чинного законодавства немає будь-яких правових підстав.

Щодо пропозицій та зауважень відповідача у листі від 04.12.2017 (а.с. 27), то відповідач, як управнена особа по договору оренди, не позбавлений права в окремому судовому провадженні вирішити питання збільшення орендної плати.

Доручення Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від від 05.07.2017 № 22-28-0.13-10489/2-17 про рекомендовану ставку орендної плати - 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не є безумовною підставою для автоматичної зміни умов договору оренди землі між сторонами.

З огляду на викладене, суд вважає, що позивач має право на внесення змін до п. 5 договору оренди від 29.05.2007 землі за рішенням суду в зв'язку із змінами нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як істотної умови вказаного договору.

До пропозиції про внесення змін до договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди, який суд вважає таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Внесення запропонованими змінами до договору кадастрового номеру земельної ділянки відповідає вимогам ст.15 ЗУ "Про оренду землі" у нині чинній редакції про істотні умови договору. Заперечень проти недійсності вказаного позивачем кадастрового номеру чи незаконності таких змін відповідач суду не подав.

Також викладення п. 12 розділу 4 договору оренди у редакції "не допускається передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати", відповідає нині чинній редакції ч. 3 ст.22 ЗУ "Про оренду землі". Даною нормою визначено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

Відповідач безпідставно не приймає запропоновані позивачем зміни до діючого договору оренди землі та ухиляється від укладення додаткової угоди. Отже відповідно до ст. ст. 3, 11 Цивільного кодексу України, ст. ст. 152, 154 Земельного кодексу України порушене право позивача підлягає захисту в судовому порядку.

Умови запропонованої позивачем додаткової угоди відповідають приписам діючого законодавства та зводяться виключно до приведення істотних умов договору оренди землі від 29.05.2007 у відповідність до вимог земельного та податкового законодавства згідно зі змінами нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Від цього залежить і обрахунок орендної плати згідно п. 9 договору, що збільшує надходження до місцевого бюджету.

На підставі викладеного, вимога позивача про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі від 29.05.2007, зареєстрованого у реєстраційній службі Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії Центру державного кадастру, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.05.2007 за № 040778300047, у запропонованій позивачем редакції є такою, що підлягає до повного задоволення.

Згідно ч. 9 ст. 129 ГПК України, оскільки спір виник з вини відповідача, судові витрати покладаються на відповідача повністю і з нього на користь позивача слід стягнути 1 762,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати укладеною додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 29 травня 2007 року в наступній редакції:

Додаткова угода про внесення змін

до договору оренди землі від 29 травня 2007 року


2017 року м.Черкаси

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39765890, м. Черкаси, вулиця Смілянська, 131), в особі начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2, яка діє на підставі Положення (далі - орендодавець) з однієї сторони та Селянське ( фермерське) господарство Володимир (код ЄДРПОУ 30256999, Черкаська область, Звенигородський район. с. Водяники) , в особі голови господарства ОСОБА_3, який діє на підставі Статуту (далі - орендар) з іншої сторони, уклали цю Додаткову угоду до договору оренди землі від 29 травня 2007 року, який зареєстрований у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі вчинено запис від 29 травня 2007 року за № 040778300047 про нижченаведене:

1. Пункт 5 розділу 2 Об'єкт оренди договору викласти в такій редакції:

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 18,8625 га. рілля (кадастровий номер 7121281600:02:001:0330), становить 426054,94 грн. (чотириста двадцять шість тисяч п'ятдесят чотири гривень 94 коп.), визначена згідно технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення, затвердженої рішенням Звенигородської районної ради Черкаської області № 18-15 від 20 жовтня 2017р.

2. Пункт 12 розділу 4 Орендна плата викласти в такій редакції:

Не допускається передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати.

3. Цю додаткову угоду укладено у 2 ( двох) примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий -

в Орендаря.

Реквізити сторін

Орендодавець Орендар

Головне управління Держгеокадастру Селянське (фермерське) господарство

у Черкаській області 18000, м. Черкаси, Володимир 20232, Черкаська обл-ть,

вулиця Смілянська, 131, Звенигородський район, с Водяники,

код ЄДРПОУ 39765890 код ЄДРПОУ 3025699

Підписи сторін

Орендодавець Орендар

7 року

М.П М.П.

3. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (ідентифікаційний код 39765890, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131) на користь Селянського (фермерського) господарства "Володимир" (ідентифікаційний код 30256999, Черкаська область, Звенигородський район, с. Водяники) -- 1762,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

Наказ видати.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 13 березня 2018.

Суддя Н.М. Спаських

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення12.03.2018
Оприлюднено14.03.2018
Номер документу72685405
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/123/18

Судовий наказ від 03.04.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Рішення від 12.03.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 15.02.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні