Рішення
від 06.03.2018 по справі 904/276/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.03.2018м. ДніпроСправа № 904/276/18 За позовом Синельниківської місцевої прокуратура Дніпропетровської області, м.Синельникове, Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Васильківської селищної ради Васильківського району Дніпропетровс

до Товариства з обмеженою відповідальністю "КАСКАД", смт. Слобожанське Дніпропетровська область

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1, м. Дніпро

про розірвання договорів оренди землі та повернення земельних ділянок

Суддя Ніколенко М.О.

Представники:

від позивача: Ульяненко А.А. довіреність від 15.02.18;

від прокуратури: Битяк Н.І. посвідчення № 048755 від 04.12.17;

від відповідача: не з'явився.

від третьої особи: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Синельниківська місцева прокуратура Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Васильківської селищної ради Васильківського району Дніпропетровської області, звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "КАСКАД" про розірвання договорів оренди землі та повернення земельних ділянок.

Ухвалою суду від 29.01.18 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, призначено підготовче засідання на 21.02.18.

Ухвалою суду від 21.02.18 підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 06.03.08.

У судове засідання представник прокуратури у судове засідання з'явився, підтримав позов, надав усні пояснення у справі, відповів на питання.

Представник позивача у судове засідання з'явився надав усні пояснення у справі, відповів на питання. Через канцелярію суду, до судового засідання подав заяву від 19.02.18 про уточнення позовних вимог.

Позовна заява, подана прокурором, містить чотири немайнові вимоги. Заява позивача (уточнена та доповнена) містить одну майнову та дві немайнові вимоги.

Немайнові вимоги фактично співпадають з вимогами викладеними в позові прокурора. Однак, майнова вимога, є фактично новою вимогою про стягнення грошових коштів і така вимога обґрунтована іншими підставами.

Тобто, уточненою позовною заявою позивач одночасно змінив предмет і підстави позову.

Згідно ч. 3 чт. 46 ГПК України, до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.

За змістом ст. 46 ГПК України, позивач не має права на одночасну зміну предмета і підстав позову.

Відповідно до вимог чинного законодавства, у разі подання позивачем заяви, направленої на одночасну зміну предмета і підстав позову, господарський суд повинен відмовити в розгляді такої заяви і, приєднавши її до матеріалів справи та зазначивши про цю відмову в описовій частині рішення (або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи), розглянути по суті раніше заявлені позовні вимоги, якщо позивач не відмовляється від позову. Позивач при цьому не позбавлений права звернутися з новим позовом у загальному порядку. (див Пунктом 3.12 Постанови пленуму ВГСУ №18 від 26 грудня 2011 року Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції )

За таких обставин, в розгляді позовної заяви (уточненої та доповненої) від 19.02.18 слід відмовити, приєднати її до матеріалів справи, справу розглядати за вимогами в редакції позову поданого прокурором.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.

Згідно зі ст. 252 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В порядку статті 240 ГПК України, у судовому засіданні 06.03.18 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши надані документи і матеріали, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) на підставі рішення Васильківської селищної ради Васильківського району від 06.02.2008 № 333-20/У укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,6124 га (Договір-1), який посвідчено державним нотаріусом Васильківської державної нотаріальної контори та зареєстровано в реєстрі за № 1197 та додаткові угоди до нього

Договір-1 зареєстровано у Васильківському відділі Дніпропетровської регіональної філії Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру , про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.04.2008 за №04081181348.

Згідно умов даного договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку з земельного запасу населеного пункту, яка знаходиться по вул.. Будьонного,74 у смт. Васильківка, Васильківської селищної ради Васильківського району Дніпропетровської області. Відповідно до п. 1.2 в оренду передається земельна ділянка площею 0,6124 га у т.ч.: під спорудами та господарським двором- 0,6124га. Згідно п. 2.1 договір укладено на 49 років. Пунктом 3.1,3.7 з урахуванням додаткової угоди (а.с.30) передбачено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі. Розмір щорічної орендної плати складає 15295,28 грн. Пункт 3.3 визначає, що орендна плата вноситься до бюджету селищної ради в рівних частках щомісячно протягом 30 календарних днів після закінчення звітного місяця. У пункті 3.6 зазначено, що орендна плата справляється також і у випадках, якщо Орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору.

Актом приймання-передачі земельної ділянки (а.с.23) Васильківською селищною радою ТОВ Каскад передано земельну ділянку в розмірі 0,6124 га, у тому числі під спорудами та господарськими будівлями - 0,6124 га, в оренду для здійснення підприємницької діяльності.

Крім того, між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) на, підставі рішення Васильківської селищної ради Васильківського району від 06.02.2008 № 333-20/У укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,0109 га (Договір-2), який посвідчено державним нотаріусом Васильківської державної нотаріальної контори та зареєстровано в реєстрі за № 1198 та додаткові угоди до нього.

Договір-2 зареєстровано у Васильківському відділі Дніпропетровської регіональної філії Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру , про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.04.2008 за №04081181349.

Згідно умов даного договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку з земельного запасу населеного пункту, яка знаходиться по вул.. Будьонного,74 у смт. Васильківка, Васильківської селищної ради Васильківського району Дніпропетровської області. Відповідно до п. 1.2 в оренду передається земельна ділянка площею 0,0109 га у т.ч. : під спорудами та господарським двором- 0,01109га. Згідно п. 2.1 договір укладено на 49 років. Пунктом 3.1,3.7 з урахуванням додаткової угоди (а.с.42)передбачено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі. Розмір щорічної орендної плати складає 272,24 грн. Пункт 3.3 визначає, що орендна плата вноситься до бюджету селищної ради в рівних частках щомісячно протягом 30 календарних днів після закінчення звітного місяця. У пункті 3.6 зазначено, що орендна плата справляється також і у випадках, якщо Орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору.

Актом приймання-передачі земельної ділянки (а.с.37) Васильківською селищною радою передано ТОВ Каскад земельну ділянку в розмірі 0,0109 га, у тому числі під спорудами та господарськими будівлями - 0,0109 га, в оренду для здійснення підприємницької діяльності.

Статтею 193 ГК України, визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Частиною 1 статті 2 Закону України Про оренду землі встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 288 Податкового кодексу України, використання землі в Україні є платним, об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Плата за землю справляється відповідно до закону, а розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Однак, в порушення вимог чинного законодавства та зазначених договорів-1,2 оренди землі відповідач свої зобов'язання за обома договорами не виконував, та не сплачував орендну плату за землю.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2015, винесеною у справі №804/18994/14, задоволено позов Східно-Дніпровської ОДПІ про стягнення коштів за податковим боргом по орендній платі з юридичних осіб у сумі 5,5 тис. грн. Рішення суду набрало законної сили 18.08.2015.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2015 винесеною у справі №804/6303/15, задоволено позов Східно-Дніпровської ОДПІ про стягнення коштів за податковим боргом по орендній платі з юридичних осіб у сумі 9,1 тис. грн. Рішення суду набрало законної сили 13.10.2015.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.08.2016 винесеною у справі №804/4891/16, задоволено позов керівника Синельниківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Західно- Донбаської ОДПІ про стягнення коштів за податковим боргом по орендній платі з юридичних осіб у сумі 48,4 тис. грн. Рішення суду набрало законної сили 12.05.2017.

Відповідно до листа Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області №13394/9-04-15-34 від 30.11.2017 встановлено, що відповідачем не подано податкові декларації по орендній платі за землю за 2016-2017 роки.

Згідно з пунктом д статті 141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Пунктом 2.23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 7 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин роз'яснено, що розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1,13 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.

Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.

В постанові Верховного Суду України від 28.09.2016 у справі 2362/5740/15-ц надано роз'яснення, що під систематичною несплатою орендної плати, передбаченої договором оренди землі, треба розуміти два та більше випадки, як підстави для розірвання договору оренди, тоді як разове порушення умов договору оренди у цій частині не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання.

З вищенаведеного вбачається, що несплата відповідачем орендної плати у період з 2014 по 2015 р.р. за договорами-1,2 носить систематичний характер.

Крім того, судом встановлено, що на земельних ділянках площею 0,0109 га та 0,6124 га знаходяться нежитлові будівлі, право власності на які 05.05.2015 перейшло до ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на підставі рішення Васильківського районного суду Дніпропетровської області від 19.10.2010 (а.с.49).

Пунктом є статті 141 Земельного кодексу України визначено, що однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Статтею 7 Закону України Про оренду землі встановлено, що до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

Статтею 31 Закону України Про оренду землі встановлено, що договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Таким чином, у разі переходу права власності на об'єкт нерухомого майна до набувача цього майна переходять ті права на відповідну земельну ділянку, на яких вона належала відчужувачу - право власності або право користування.

Разом з тим, п. 11.3 обох договорів сторони погодили, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, а також з інших підстав визначених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

За ч. 1 ст. 34 Закону України Про оренду землі , у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

У п. 2.10 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 7 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин надані роз'яснення, що правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. Новий власник будинку (будівлі, споруди) у зв'язку з цим не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень . Таке оформлення здійснюється з урахуванням законодавчих приписів, зазначених в абзацах другому-п'ятому підпункту 2.12 пункту 2 цієї постанови, і положень постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2009 № 439 Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку .

Відповідно до п. 2.12 наведеної постанови Пленуму ВГСУ у разі набуття права власності на житловий будинок (будівлю, споруду), що знаходяться на земельній ділянці, наданій у користування, до набувача переходить право користування відповідною земельною ділянкою в тому ж обсязі, що був у попереднього землекористувача. Отже, якщо попередній власник житлового будинку (будівлі, споруди) користувався земельною ділянкою, на якій розміщено відповідне нерухоме майно на підставі договору оренди, новий власник може вимагати переоформлення права користування земельною ділянкою на своє ім'я в установленому законом порядку, в тому числі з додержанням вимог згаданих Закону України Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень і статті 125 ЗК України, яка пов'язує виникнення права на земельну ділянку з моментом державної реєстрації відповідного права . Він за необхідності може звернутися до господарського суду також з позовом про визнання за ним права користування земельною ділянкою (пункт 1 частини другої статті 16 ЦК України).

Кожна з вищенаведених підстав (систематична несплата оренди та відчудження будівель) сама по собі є достатньою підставою для розірвання договорів оренди.

За таких обставин, вимоги позивача є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 193 Господарського Кодексу України, ст. ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, ст. 73, 74, 123, 129, 191, 232, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Розірвати договір оренди землі загальною площею 0,6124 га і кадастровий номер НОМЕР_2), розташованої по АДРЕСА_1, який укладено 27.03.2008 між Васильківською селищною радою Васильківського району Дніпропетровської області (52600, Дніпропетровська область, Васильківський район, с. Васильківка, вул.. Першотравнева,140, код 41050126) та Товариством з обмеженою відповідальністю Каскад (52005, Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанкське, вул. Радгоспна, б.90, код 23648212) який зареєстровано Васильківським відділом Дніпропетровської регіональної філії Державне підприємство Центр Державного земельного кадастру від 15.04.2008 за №04081181348.

Розірвати договір оренди землі загальною площею 0,0109 га (кадастровий номер НОМЕР_3), розташованої по АДРЕСА_1, який укладено 27.03.2008 між Васильківською селищною радою Васильківського району Дніпропетровської (52600, Дніпропетровська область, Васильківський район, с. Васильківка, вул. Першотравнева,140, код 41050126) та Товариством з обмеженою відповідальністю Каскад (52005, Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанкське, вул. Радгоспна, б.90, код 23648212), який зареєстровано Васильківським відділом Дніпропетровської регіональної філії Державне підприємство Цент Державного земельного кадастру від 15.04.2008 за №04081181349.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю Каскад (код 23648212) повернути Васильківській селищній раді Васильківського району Дніпропетровської області (код 23648212) земельну ділянку загальною площею 0,6124 га (кадастровий номер НОМЕР_2), яка розташована по АДРЕСА_1, у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому одержав її в оренду за актом приймання- передачі.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю Каскад (52005, Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанкське, вул. Радгоспна, б.90, код 23648212) повернути Васильківській селищній раді Васильківського району Дніпропетровської області (код 23648212) земельну ділянку загальною площею 0,0109 га (кадастровий номер НОМЕР_3), яка розташована по вул. Будьонного,74-в у смт. Васильківка Васильківського району Дніпропетровської області, у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому одержав її в оренду за актом приймання- передачі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Каскад (52005, Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанкське, вул. Радгоспна, б.90, код 23648212) на користь прокуратури Дніпропетровської області (49044, м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 38, МФО 820172, р/р 35217020000291 в ДКСУ в м. Київ код 02909938) судовий зір у розмірі 7 048,00 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження. Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом 20 днів з дня його оголошення.

Повне рішення складено 15.03.2018.

Суддя М.О.Ніколенко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.03.2018
Оприлюднено15.03.2018
Номер документу72729361
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/276/18

Судовий наказ від 03.04.2018

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

Судовий наказ від 03.04.2018

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

Судовий наказ від 03.04.2018

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

Рішення від 06.03.2018

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

Ухвала від 21.02.2018

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

Ухвала від 29.01.2018

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні