РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
12 березня 2018 р. Справа № 146/1633/17
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернюк А.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Томашпільського районного суду Вінницької області звернулась ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) з адміністративним позовом до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі - відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що має 20 років 04 міс. стажу роботи дояркою, а саме в періоди з 01.01.1993 по 06.01.1998 та 13.03.1999 по 31.03.2005 працювала дояркою у колгоспі Більшовик , який був реорганізований у СТОВ Яланецьке с. Яланець Томашпільського району; з 07.01.1998 по 07.03.1999 в КСП Колос , яке було реорганізовано в СТОВ Колос с. Нетребівка, Томашпільського району; з 01.04.2005 по 16.05.2013 у філії Яланецьке ЗАТ ПК Поділля (в подальшому ПрАТ ПК Поділля ), смт. Крижопіль, Крижопільського району працювала оператором машинного доїння, що дає їй право на призначення пенсії на пільгових умовах. 15.11.2017 року вона звернулась до відповідача із відповідною заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, однак листом від 14.12.2017 року їй було відмовлено через відсутність пільгового стажу роботи.
Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Томашпільського районного суду Вінницької області дану адміністративну справу передано для розгляду Вінницькому окружному адміністративному суду.
09.02.2018 ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження за правилами визначеними ст.. 263 КАС України. Крім того, даною ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання даної ухвали на подання відзиву на позовну заяву.
01.03.2018 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому останній зазначив, що підстави для призначення позивачу пенсії на пільгових умовах, відсутні. Зокрема вказав, що право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" мають жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. В даному ж випадку у господарстві, в якому працювала позивач, відсутні первинні документи, які б підтвердили факт виконання норм обслуговування тварин, а тому підстави для зарахування до пільгового стажу роботи позивача періодів її роботи з 01.01.1993 по 06.01.1998 та 13.03.1999 по 31.03.2005 у колгоспі Більшовик , який був реорганізований у СТОВ Яланецьке с. Яланець Томашпільського району; з 07.01.1998 по 07.03.1999 в КСП Колос , яке було реорганізовано в СТОВ Колос с. Нетребівка, Томашпільського району; з 01.04.2005 по 16.05.2013 у філії Яланецьке ЗАТ ПК Поділля (в подальшому ПрАТ ПК Поділля ), смт. Крижопіль, Крижопільського району відсутні.
Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 з 01.04.1984 року була прийнята в члени колгоспу Більшовик с. Яланець.
14.11.1992 колгосп Більшовик перейменовано в КСП Хлібороб , та в подальшому 21.02.2000 КСП Хлібороб реорганізовано в СТОВ Яланецьке .
З 01.01.1993 по 06.01.1998 та з 13.03.1999 по 31.03.2005 позивач працювала дояркою в у колгоспі Більшовик та СТОВ Яланецьке відповідно.
З 07.01.1998 по 07.03.1999 працювала дояркою в сільськогосподарському підприємстві Колос с, Нетребівки, який внаслідок послідовної реорганізації перетворено у СТОВ Колос (дані про послідовну реорганізацію зазначені у довідці виданій СТОВ Колос від 22.07.2003р. №437).
Крім того, позивач з 01.04.2005 по 16.05.2013 працювала оператором машинного доїння у філії Яланецьке ЗАТ ПК Поділля (в подальшому ПрАТ ПК Поділля ), смт. Крижопіль, Крижопільського району
Наведені обставини підтверджуються копією трудової книжки, архівними довідками Комунальної установи "Томашпільський районний трудовий архів", довідками СТОВ Колос та СТОВ Яланецьке .
Таким чином, маючи стаж роботи дояркою (операторами машинного доїння) понад 20 років, 04.12.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до п. д ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
За результатами розгляду даної заяви, відповідач, листом від 14.12.2017 року №1039/09-42/02 відмовив ОСОБА_1 у призначені пенсії на пільгових умовах, через відсутність пільгового стажу роботи.
Як слідує із змісту даного листа, підставою для відмови у призначенні пенсії відповідачем зазначено відсутність підтверджуючих документів про встановлені та вироблені в господарствах норм обслуговування тварин, а тому зробити висновок щодо виконання позивачем робіт з обслуговування тварин, не можливо.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті.
Згідно з статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено - основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20 липня 1974 року № 162, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці та соцполітики № 259/34/5 від 08 червня 2001 року, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 20 Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до пунктів 1, 3 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Згідно з трудовою книжкою в періоди з 01.01.1993 по 06.01.1998 та 13.03.1999 по 31.03.2005 працювала дояркою у колгоспі Більшовик , який був реорганізований у СТОВ Яланецьке с. Яланець Томашпільського району; з 07.01.1998 по 07.03.1999 в КСП Колос , яке було реорганізовано в СТОВ Колос с. Нетребівка, Томашпільського району; з 01.04.2005 по 16.05.2013 у філії Яланецьке ЗАТ ПК Поділля (в подальшому ПрАТ ПК Поділля ), смт. Крижопіль, Крижопільського району позивач працювала дояркою, що дає підстави стверджувати, що вона була безпосередньо зайнята в тваринництві на протязі повного календарного року з повним робочим днем та повним робочим тижнем.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як вбачається із матеріалів справи, на час звернення з заявою до відповідача позивачка мала достатній стаж (більше 20 років на роботах дояркою (оператором машинного доїння) в колгоспі та інших підприємствах сільського господарства), для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та який підтверджений трудовою книжкою, архівними довідками Комунальної установи "Томашпільський районний трудовий архів" та довідками СТОВ Яланецьке , СТОВ Колос .
Водночас, як слідує із листа відповідача від 14.12.2017, єдиною підставою для не зарахування до пільгового стажу роботи позивача період її роботи дояркою (оператором машинного доїння) з 01.01.1993 по 06.01.1998 та 13.03.1999 по 31.03.2005 у колгоспі Більшовик , який був реорганізований у СТОВ Яланецьке с. Яланець Томашпільського району; з 07.01.1998 по 07.03.1999 в КСП Колос , яке було реорганізовано в СТОВ Колос с. Нетребівка, Томашпільського району; з 01.04.2005 по 16.05.2013 у філії Яланецьке ЗАТ ПК Поділля (в подальшому ПрАТ ПК Поділля ), смт. Крижопіль, Крижопільського району, слугувала відсутність у господарствах документів, які б підтверджували факт встановлення норм обслуговування тварин.
Разом з тим, не визначення порядку встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтвердних документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вищевказані роки на відповідних підприємствах, де працювала позивачка, на думку суду, не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факту виконання ОСОБА_1 повний робочий день робіт за посадою доярка (оператор машинного доїння), в тому числі по догляду за тваринами, що перебували в її обслуговуванні.
При цьому, суд відмічає, що даний Порядок від 12.08.1993 №637, на який посилається відповідач, було прийнято саме з метою створення юридичних механізмів підтвердження трудового стажу працівників з метою належної реалізації ними права на пенсійне забезпечення, в зв'язку з чим Порядком передбачено кілька альтернативних способів підтвердження трудового стажу, які можуть бути застосовані в різних ситуація (на підставі інших, ніж трудова книжка, документів або на підставі показань свідків).
При цьому, підтвердженням (доказом) того, що позивачка працювала повний робочий день дояркою (оператором машинного доїння) в колгоспі та інших підприємствах сільського господарства більше 20 років є запис в її трудовій книжці та наявні у матеріалах справи довідки, що відповідають вимогам законодавства і не потребує інших способів доведення цього факту.
Таким чином, усі вищенаведені обставини, на переконання суду, свідчать про наявність у позивачки права на пенсію згідно пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Позивачем надано докази, які не спростовані відповідачем, про те, що вона має право на призначення пенсії з підстав, передбачених пунктом "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", однак, відповідачем протиправно не враховано пільговий стаж за період роботи з 01.01.1993 по 06.01.1998 та 13.03.1999 по 31.03.2005 у колгоспі Більшовик , який був реорганізований у СТОВ Яланецьке с. Яланець Томашпільського району; з 07.01.1998 по 07.03.1999 в КСП Колос , яке було реорганізовано в СТОВ Колос с. Нетребівка, Томашпільського району; з 01.04.2005 по 16.05.2013 у філії Яланецьке ЗАТ ПК Поділля (в подальшому ПрАТ ПК Поділля ), смт. Крижопіль, Крижопільського району, та відмовлено у призначенні такої пенсії, а тому такі дії не можуть відповідати ч. 2 ст. 2 КАС України.
При цьому, судом враховано, що відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу;
2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі шляхом визнання незаконними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні та нарахуванні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", яка викладена в листі від 14.12.2017 року №1039/09-42/02 та зобов'язати відповідача призначити та нарахувати їй, пенсію за віком на пільгових умовах, з дня, коли ОСОБА_1 звернулась за цією пенсією.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 640,00 грн., за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", яка викладена в листі від 14.12.2017 року №1039/09-42/02.
Зобов'язати Ямпільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 04.12.2017.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок, за рахунок бюджетних асигнувань Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (код ЄДРПОУ 24903178).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (24234, Вінницька область,Томашпільський район, с. Ялинець, вул. Шевченка, 59; ідентифікаційний номер НОМЕР_1); Ямпільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (24200, Вінницька область, м. Ямпіль, вул. Незалежності, 9, код ЄДРПОУ 24903178).
Суддя Чернюк Алла Юріївна
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2018 |
Оприлюднено | 15.03.2018 |
Номер документу | 72730981 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Чернюк Алла Юріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні