ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2018 року справа №805/4040/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Сухарька М.Г.
ОСОБА_1
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Донецького окружного адміністративного суду (суддя - Шинкарьова І.В.) від 05 грудня 2017 року (повне текст рішення складено 08 грудня 2017 року у м.Слов'янськ) по справі №805/4040/17-а за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства Добична компанія Вугіллятехсоюз про припинення права користування надрами шляхом анулювання дозволу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Приватного підприємства Добична компанія Вугіллятехсоюз про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4804 від 05 грудня 2008 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права. Позивач вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги ті обставини, що ПП Добична компанія Вугіллятехсоюз в порушення вимог Угоди про умови користування надрами та ст.24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП Геоінформ України щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2014 та 2015 роки, та не усунув вказані порушення у строки, встановлені наказами Державної служби геології та надр України №257 від 16.08.2016 року, №122 від 19.05.2015 року, №1 від 10.01.2017 року, що є належною підставою для припинення права користування надрами. Позивач зазначив, що ним подано оголошення до офіційного вісника Урядовий кур'єр (№88 від 16.05.2017 року) з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом. Однак на момент подання адміністративного позову від відповідача ніяких листів чи інформації про усунення порушень не надходило. Позивач також зазначив, що суд першої інстанції не звернув уваги на ті обставини, що ПП Добична компанія Вугіллятехсоюз знаходиться на території АТО, Укрпошта зупинила приймання і доставку поштових відправлень на територіях Донецької та Луганської областей у зв'язку з чим ними було надано відповідні оголошення в газеті Урядовий кур'єр .
Позивачем на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду надіслано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, пояснення представника відповідача, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що Приватне підприємство «Добична компанія «Вугіллятехсоюз» перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 35552769) зареєстроване за юридичною адресою: 86157, Донецька область, м. Макіївка, вул. Московська, б. 1, кв. 103.
Приватному підприємству «Добична компанія «Вугіллятехсоюз» 05.12.2008 року наданий спеціальний дозвіл на користування надрами № 4804.
Невід'ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами від 05.12.2008р. укладена між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ПП «Добична компанія «Вугіллятехсоюз» , згідно п.2 ст. 10 якої відповідач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр, 6-гр, 7-гр.
Листами від 07.04.2015 року № 02/302-0972 та від 26.04.2016 року № 02/302-1493 Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» повідомило позивача про те, що ПП Добична компанія Вугіллятехсоюз не надало щорічну статистичну звітність за формою 5-гр щодо руху запасів за 2014 рік та за 2015 рік.
Наказом № 122 від 19.05.2015 року Держгеонадра відповідно до пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затв. постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 30.05.2011 № 615, у зв'язку з невиконанням особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП Геоінформ України щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік,зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу, до якого за №205 включено відповідача, та надано 30 календарних днів для усунення порушень.
Державною службою геології та надр України подано оголошення до офіційного вісника Урядовий кур'єр (№101 від 09.06.2015 року) щодо зупинення спеціальних дозволів на користування надрами та надання 30 календарних днів для усунення порушень, у зв'язку з невиконанням щорічного звітування перед ДНВП Геоінформ України щодо руху запасів за 2014 рік.
16.08.2016 року Державна служба геології та надр України, у зв'язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме, щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами № 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування, встановила ПП Добична компанія Вугіллятехсоюз термін для усунення порушень законодавства про надра на користування надрами та встановила строк для усунення порушень законодавства про надра - 10 календарних днів, про що прийнятий наказ № 257.
10.01.2017р. Держгеонадра наказом № 1 відповідно до пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затв. постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 30.05.2011 № 615, у зв'язку з невиконанням надрокористувачами Луганської та Донецької областей особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП Геоінформ України щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік, встановило термін для усунення порушень законодавства про надра, згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу, зокрема й ПП Добична компанія Вугіллятехсоюз - до 01.03.2017 року.
В офіційному друкованому виданні Урядовий кур'єр № 88 за 16.05.2017р. оприлюднено оголошення, яким Держгеонадра повідомила, що у разі незгоди користувачів на припинення права користування надрами, таке право буде припинено в судовому порядку. Запропоновано в 15-денний строк проінформувати Держгеонадра про згоду/незгоду на припинення права користування надрами щодо спеціальних дозволів на користування надрами відповідно переліку, до якого за № 66 включено ПП Добична компанія Вугіллятехсоюз .
Докази на підтвердження повідомлення ПП Добична компанія Вугіллятехсоюз про своє ставлення (згоду чи незгоду) на припинення права спеціального користування надрами, позивачем не надано.
Відповідно до статті 2 Кодексу України про надра його завданням є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Статтею 25 Кодексу України про надра визначено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 30.05.2011 № 615 (далі-Порядок № 615), згідно п. 23 якого право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності .
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється,зокрема, в разі: 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з доводами позивача про те, що порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, зокрема, Угодою про умови користування надрами , яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу, може бути підставою припинення права користування надрами.
Водночас, суд апеляційної інстанції зазначає, що порядок припинення визначено частиною другої статті 26 Кодексу України про надра, за приписами якої право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку.
Аналіз наведеної норми права дозволяє дійти висновку про те, що право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 статті 26 Кодексу України про надра, припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно, а у судовому порядку лише в разі незгоди користувачів.
Факт незгоди відповідача щодо припинення користування надрами позивачем не доведений, а тому суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про відсутність правових підстав для припинення права користування надрами у судовому порядку.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд апеляційної інстанції вважає, що суд не може підміняти орган, який надав надра у користування, або перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Рекомендаціями Комітету ОСОБА_2 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. У рішенні по справі Класс та інші проти Німеччини Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правомірно відмовлено у задоволенні позову.
Посилання позивача на ті обставини, що оскільки - ПП Добична компанія Вугіллятехсоюз знаходиться на території АТО, Укрпошта зупинила приймання і доставку поштових відправлень на територіях Донецької та Луганської областей у зв'язку з чим, дію дозволу повинен анулювати суд, колегією суддів не прийнято до уваги, оскільки викладене не передбачено чинним законодавством.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Суд дійшов висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року по справі №805/4040/17-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року по справі №805/4040/17-а - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 14 березня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 14 березня 2018 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Т.Г. Гаврищук
Судді: А.А. Блохін
ОСОБА_3
Суд | Донецький апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2018 |
Оприлюднено | 16.03.2018 |
Номер документу | 72740900 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні