ПОСТАНОВА
Іменем України
14 березня 2018 року
Київ
справа №805/1147/17-а
адміністративне провадження №К/9901/4537/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Бившевої Л.І., Пасічник С.С., розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргуМаріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постановуДонецького окружного адміністративного суду від 1 серпня 2017 року (колегія суддів у складі: О.О. Галатіна, А.Б. Христофоров, О.О. Кошкош) та ухвалуДонецького апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року (колегія у складі суддів: І.Д. Компанієць, І.А. Васильєва, Л.В. Ястребова) у справі №805/1147/17-а за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Юго-Восток-Логістік" (ТОВ "Юго-Восток-Логістік") доДержавної фіскальної служби України (далі - ДФС України), третя особаЖовтнева об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області провизнання незаконною бездіяльності та зобов'язання збільшити у системі електронного адміністрування суму податку на додану вартість, ВСТАНОВИВ:
ТОВ "Юго-Восток-Логістік" звернулося до суду із позовом, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просило зобов'язати ДФС України повернути на діючий електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в розмірі 245134 грн. 83 коп., що була списана з електронного рахунку адміністрування податку на додану вартість згідно з рішенням Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області від 28 жовтня 2015 року № 305.
Позов мотивований тим, що цим протиправним діям передувало рішення відповідача, яким було неправомірно анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ "Юго-Восток-Логістік", що підтверджується встановленими обставинами у постанові Донецького окружного адміністративного суду від 4 лютого 2016 року, залишеній без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2016 року. При цьому, внаслідок здійснення фінансово-господарської діяльності за період дії безпідставно анульованого свідоцтва за підприємством обліковується податковий ліміт у сумі 245134,83 грн., який відповідачем не повертається.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 1 серпня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року, адміністративний позов задоволено: зобов'язано Державну фіскальну службу України повернути на діючий електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку ТОВ "Юго-Восток-Логістік" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в розмірі 245134,83 грн., яка була списана з електронного рахунку адміністрування податку на додану вартість.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що на відповідача покладено обов'язок щодо відновлення з 28 жовтня 2015 року реєстрації позивача як платника податку на додану вартість шляхом внесення змін до Реєстру платників податку на додану вартість щодо скасування анулювання реєстрації платником податку на додану вартість. З урахуванням того, що Жовтневим відділенням Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області не виконується рішення суду, яке набрало законної сили, ДФС України зобов'язано повернути на діючий електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку ТОВ "Юго-Восток-Логістік" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в розмірі 245134,83 грн., яка була списана з електронного рахунку адміністрування податку на додану вартість згідно незаконного рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області від 28 жовтня 2015 року № 305.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а також на те, що вимоги позивача про повернення йому на діючий, тобто новий, електронний рахунок є необґрунтованими; при цьому позивач не звертався в судовому порядку щодо поновлення йому електронного рахунку, закритого через безпідставне анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
У відзиві на касаційну скаргу позивач, посилаючись на те, що вимоги касаційної скарги є необґрунтовані, просить в задоволенні касаційної скарги відмовити, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про обґрунтованість позовних вимог та дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ТОВ "Юго-Восток-Логістік" зареєстровано юридичною особою за № 39913296, (місцезнаходження юридичної особи: вул. Енгельса, 60, м. Маріуполь, Донецька область, 87515) та платником податку на додану вартість з 10 листопада 2015 року.
Рішенням Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя ГУ ДФС у Донецькій області від 28 жовтня 2015 року № 305, на підставі підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України та запису державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців і легалізації об'єднань громадян Маріупольського міського управління юстиції від 26 жовтня 2015 року, позивачу анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 4 лютого 2016 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду 16 червня 2016 року (справа № 805/509/15-а), скасовано запис державного реєстратора Халпахчі Наталії Євгенівни відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців і легалізації об'єднань громадян Маріупольського міського управління юстиції №12741440003011810 від 26 жовтня 2015 року про внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ "Юго-Восток-Логістік", код ЄДРПОУ 39913296 та скасовано рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя ГУ ДФС у Донецькій області від 28 жовтня 2015 року №305 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Юго-Восток-Логістік". Судове рішення набрало законної сили 23 червня 2016 року.
23 серпня 2016 року позивач направив запит №23/08-01 до Жовтневого відділення Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області з вимогою про відновлення податкового ліміту у сумі 245134,83 грн.
Листом від 23 вересня 2016 року №34680/1005-81-12-01 Жовтневе відділення Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області повідомило позивача, що 28 жовтня 2015 року на підставі підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України ТОВ "Юго-Восток-Логістік" анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість. Також зазначено, що після анулювання реєстрації платника податку на додану вартість залишок коштів на його рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається, а тому повернення коштів на рахунок є неможливим.
Відповідно до пункту 200 1 .1 статті 200 1 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла до 31 грудня 2016 року) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200 1 .3 статті 200 1 цього Кодексу.
Пунктом 200 1 .3 Податкового кодексу України встановлено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за відповідною формулою:
УНакл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість", яка визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Згідно з пунктом 2 вищевказаного Порядку рахунок у системі електронного адміністрування податку - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
З таких підстав, суди попередніх інстанцій, вирішуючи спір по суті, дійшли правильного висновку про застосування преюдиції фактів, встановлених судовими рішеннями у справі № 805/509/15-а, з відповідними наслідками для Державної фіскальної служби України щодо поновлення попереднього стану платника податків, який він мав до прийняття незаконного рішення від 28.10.2015 р. № 305. Судами вірно обрано спосіб захисту порушеного права у даній справі шляхом обов'язку відповідача повернути на діючий електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку ТОВ "Юго-Восток-Логістік" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в розмірі 245134,83 грн., яка була списана з електронного рахунку адміністрування податку на додану вартість.
Враховуючи вищенаведене, суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, не спростованими доводами касаційної скарги.
Суд касаційної інстанції визнає, що суди попередніх інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суди повно встановили обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надали їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.
Згідно з частиною третьою статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 341, 343, 349, 350 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області залишити без задоволення, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 1 серпня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року - без змін.
2. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.П. Юрченко Судді Л.І. Бившева С.С. Пасічник
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2018 |
Оприлюднено | 18.03.2018 |
Номер документу | 72790983 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Юрченко В.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні