Рішення
від 14.03.2018 по справі 925/19/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2018 року справа № 925/19/18

Господарський суд Черкаської області в складі :

Головуючий суддя - Єфіменко В.В.,

з секретарем судового засідання - Горбатюк С.В.

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився;

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області матеріали справи за позовом власника індивідуального бізнесу Едмундаса Кубилюса, Литовська Республіка

до Товариства з обмеженою відповідальністю " Торговий дім " Барса ", м. Жашків

про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Едмундас Кубилюс, вказуючи свою юридичну адресу на території Литовської Республіки : Lietuva, Birzai, Ateities-3 LT-41156, звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю (далі -ТОВ) "Торговий дім "Барса", - резидента України.

09.01.2018 Позивач, посилаючись на невиконання відповідачем грошових зобов'язань за договором поставки/контракт № 10/11-2016 від 18.11.2016 в частині постачання товару Позивачу, звернувся до Господарського суду Черкаської області з такими позовними вимогами:

- стягнути з ТОВ "Торговий Дім "Барса" (код ЕДРПОУ: 39803396) на користь Власника індивідуального бізнесу - Эдмундас Кубілюс оплачену по інвойсу суму грошових коштів у розмірі 1780 (одна тисяча сімсот вісімдесят) Євро, що еквівалентно станом на день підписання Контракта 50 908 (п'ятдесят тисяч дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. яку було сплачено згідно Контракту №10/11-2016 від 18.11.2016;

- стягнути з ТОВ "Торговий Дім "Барса" на користь Власника індивідуального бізнесу - Эдмундас Кубілюс суму штрафних санкцій за невиконання умов Контракту у розмірі 10 682 (десять тисяч шістсот вісімдесят дві) грн. 35 коп., з яких 9 230 грн. 22 коп. відсотки з врахуванням індексу інфляції та 1 452 грн. 13 коп. - З % річних за прострочене виконання обов'язку за Контрактом №10/11-2016 від 18.11.2016;

- стягнути з ТОВ "Торговий Дім "Барса" на користь Власника індивідуального бізнесу - Эдмундас Кубілюс витрати по сплаті судового збору;

- стягнути з ТОВ "Торговий Дім "Барса" на користь Власника індивідуального бізнесу - Эдмундас Кубілюс суму грошових коштів у розмірі 400 (чотириста) Євро, що еквівалентно 12 780 грн. як витрати на захист прав та інтересів у суді.

Представник від позивача в судове засідання не з'явився.

14.03.2018 позивач подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі у зв'язку із неможливістю з'явитись у судове засідання через відсутність його на території України на час розгляду справи

Відповідач відзиву на позов суду не надав, його представник в судове засідання не з'явився.

Факт отримання відповідачем ухвали суду з повідомленням про дату, час і місце розгляду справи по суті підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення УДППЗ Укрпошта (ф. № 119), в якому міститься відмітка про вручення - 02.03.2018 та довідкою про адресу електронної адреси для листування від 07.03.2018 № 10/01, підписаною генеральним директором Підлипним П.В. (а.с.67-68).

Суд приходить до переконання, що у справі наявні відомості про направлення відповідачу ухвали з повідомленням про дату, час і місце судового засідання.

Справа розглядається за наявними матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.

За приписами ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Предметом спору є стягнення з відповідача на користь позивача суми перерахованих коштів за не отриманий товар та господарські санкції за неналежне виконання умов Контракту.

Зовнішньоекономічний договір (контракт) - це матеріально оформлена угода двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.

Зовнішньоторговельний договір (контракт) складається відповідно до Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та іншими законами України з урахуванням міжнародних договорів України.

Зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України або законом. Відповідно до статей 627 і 628 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Ст. 36 Закону України Про зовнішньоекономічну діяльність визначено, що порядок притягнення до цивільно-правової відповідальності, здійснення такої відповідальності і звільнення від неї може визначатись зовнішньоекономічними договорами (контрактами), якщо це не суперечить чинним законам України.

Ч.І ст. 5 Закону України Про міжнародне приватне право передбачає, що у випадках, передбачених законом, учасники (учасник) правовідносин можуть самостійно здійснювати вибір права, що підлягає застосуванню до змісту правовідносин. Зокрема ч.І ст. 32 Закону України Про міжнародне приватне право - зміст угоди може регулюватися правом, яке вибрано сторонами, якщо інше не передбачено законом.

П. 1 ч.І ст. 76 Закону України Про міжнародне приватне право зазначено, що суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадку, зокрема якщо сторони передбачали своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України.

Сторони вищевказаного Контракту резидент (відповідач) і нерезидент України (позивач), визначили що спір по його невиконанню має розглядатись за законодавством України (відповідача).

За приписами ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (стаття 626 ЦК України).

Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За змістом статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Ч.1 ст.181 ГК України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

З матеріалів справи вбачається, що 18.11.2016 між сторонами укладено Договір/Контракт № 10/11-2016 (далі - Контракт), відповідно до умов якого Продавець (відповідач) зобов'язався передати у власність, а Покупець (позивач) зобов'язався прийняти та оплатити на умовах цього Контракту дрова колоті, брикети паливні, вугілля з деревини (далі - Товар) (а.с.20-26).

Кількість, асортимент та ціна Товару визначались для кожної партії в Додатку до контракту, які є невід'ємною його частиною.

За умовами п.3.1. Контракту поставка Товару мала здійснюватися на умовах визначених в Додатках до Контракту, які є його невід'ємною частиною. При цьому поставка та оплата (передоплата) кожної партії товару мала здійснюватися по Інвойсу.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі отриманого від відповідача Інвойсу, позивачем 21 листопада 2016 р. перераховані на рахунок відповідача грошові кошти у розмірі 1 780 (одна тисяча сімсот вісімдесят) Євро (а.с.28-29).

01.09.2017 позивачем було виконано вимогу п.10.3. Контракту направлено на адресу відповідача Претензію щодо здійснення поставки Товару згідно оплаченого Інвойсу за умовами Контракту.

Відповідач доказів відповіді на вищевказану претензію суду не надав.

Зобов'язання у відповідності з ст. 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.

Зазначені норми узгоджуються з вимогами статті 629 ЦК України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.

Ст. 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Доказів здійснення поставки Товару відповідно до умов вищезазначеного Контракту відповідач суду не надав.

П.9.1. Контракту сторони узгодили, що у випадку прострочки поставки Товару, Покупець вправі вимагати від Продавця виплату штрафних санкцій у розмірі 01% від суми недопоставленого Товару за кожен день прострочки, починаючи із другого дня прострочки, але загальна сума штрафних санкцій не має перевищувати 10% від вартості недопоставленого Товару.

Ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Розмір 3% річних за період з 25.11.2016 по 07.11.2017 позивачем обґрунтовано нараховано відповідачу - 1452 грн. 13 коп. (3% х 348 (кількість днів) : 366 х 50908 грн.).

Розмір втрат внаслідок інфляції за період з 25.11.2016 по 07.11.2017 (кількість днів : 366 х індекс інфляції х заборгованість) становить - 9 230 грн. 22 коп.

Відтак, суд приходить до висновку, що розрахунок господарських санкцій, наданий позивачем є обґрунтованим, і підлягає до задоволення.

Позивач, заявляючи позов, просив суд стягнути з відповідача на користь власника індивідуального бізнесу - Эдмундас Кубілюс суму грошових коштів у розмірі 400 (чотириста) Євро, що еквівалентно 12 780 грн. як витрати на захист прав та інтересів у суді - правничу допомогу.

За приписами ст.126 ГПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

В матеріалах справи, крім вищезазначених Договору про надання юридичних послуг від 28.10.2017 № 1/28/10/2017 відповідні докази, визначені у ст.126 ГПК України (документи про перерахування та отримання грошей), відсутні.

Відтак, суд вважає клопотання позивача про стягнення витрат на правничу (юридичну) допомогу необґрунтованим і таким, що задоволенню не підлягає.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що позов підлягає до часткового задоволення і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути перераховані відповідачу 1780 Євро, що еквівалентно станом на день підписання Контракту 50 908 грн. 00 коп., сплачені згідно Контракту №10/11-2016 від 18.11.2016 та суму штрафних санкцій за невиконання умов Контракту у розмірі 10 682 грн. 35 коп., з яких 9 230 грн. 22 коп. відсотки з врахуванням індексу інфляції та 1 452 грн. 13 коп. - 3 % річних за прострочене виконання обов'язку за Контрактом №10/11-2016 від 18.11.2016;

Витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 1762 грн. підлягають відшкодуванню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 123,219, 220,232 - 240 ГПК України, суд -,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути 1780 (одна тисяча сімсот вісімдесят) Євро, що еквівалентно 50 908 (п'ятдесят тисяч дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. з Товариства з обмеженою відповідальністю " Торговий Дім " Барса " ( код ЄДРПОУ: 39803396), вул. Т. Шевченка, 13 кв. 39, м. Жашків 19200, Черкаська обл., Україна на користь власника індивідуального бізнесу - Эдмундас Кубілюс, інд. № НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_2; рахунок НОМЕР_2 в Шауляй банк, код банку BIC / SWIFT CBSBLT 26, Литва ( Edmundas Kubilius , a /k НОМЕР_1; АДРЕСА_2; НОМЕР_2 Siauliu Bankas, Lietuva ).

Стягнути 1 452 грн. 13 коп. - 3 % річних за невиконання грошових зобов'язань та 1762 грн. витрат по сплаті судового збору. з Товариства з обмеженою відповідальністю " Торговий Дім " Барса " ( код ЄДРПОУ: 39803396), вул. Т. Шевченка, 13 кв. 39, м. Жашків 19200, Черкаська обл., Україна на користь власника індивідуального бізнесу - Эдмундас Кубілюс , інд.№ НОМЕР_1; адреса: АДРЕСА_2; рахунок НОМЕР_2 в Шауляй банк, код банку BIC / SWIFT CBSBLT 26, Литва ( Edmundas Kubilius , a /k НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2; НОМЕР_2 Siauliu Bankas , Lietuva ).

В іншій частині позову відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено в порядку, визначеному ГПК України з дня складення повного рішення.

Рішення складено 19.03.2018

Суддя В.В.Єфіменко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення14.03.2018
Оприлюднено19.03.2018
Номер документу72794886
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/19/18

Рішення від 14.03.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 27.02.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 21.02.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 24.01.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 12.01.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні