РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 384/691/17
№пр. 2/384/20/2018
22 лютого 2018 року Вільшанський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді Галицького В.В.,
зі секретарем судового засідання Лалаян А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Вільшанка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агропромислова компанія Розкішна , третя особа Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки,-
В С Т А Н О В И В:
13.11.2017 року ОСОБА_1 звернувсядо суду з позовною заявою в інтересах ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агропромислова компанія Розкішна , третя особа відділ у Вільшанському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки , посилаючись на те, що 26.01.2009 року померла матір позивачки ОСОБА_3. За життя ОСОБА_3, будучи власником земельної ділянки площею 3,5315 га. на території Вівсяниківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, приблизно у вересні-листопаді 2007 року, подала документи для укладення договору оренди землі з відповідачем строком на 10 років. Після смерті ОСОБА_3 вказана земельна ділянка перейшла у спадок позивачці та позивач 14.07.2010 року отримала державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯИ №770355 від 04.05.2010 року, кадастровий номер 3524382700:02:000:0107. У квітні 2016 року позивач повідомила орендаря, що після закінчення дії договору укладеного з її померлою матір'ю вона не має намір продовжувати орендні відносини з ТОВ АПК Розкішна . Позивачем повідомлено позивачку, що нею у 2012 році нібито укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки та що вказаний договір пройшов державну реєстрацію. Разом з тим договір позивачу не надав. Позивач особисто договір оренди землі не підписувала, повноваження на це іншій особі не надавала та жодного наміру на передачу належної їй земельної ділянки не мала. У відповідь на адвокатський запит відділом Держгеокадастру у Вільшанському районі було повідомлено, про те що ОСОБА_2 уклала договір оренди, кадастровий номер 3524382700:02:000:0107, з відповідачем, який зареєстрований 05.10.2012 року за №352430004001719 терміном на 10 років та надано його копію. Позивачка зазначає, що у оспорюваному договорі підпис від її імені виконаний не нею, а іншою особою. У зв'язку з наведеним, просить визнати недійсним договір оренди землі, укладений між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю Агропромислова компанія Розкішна , зареєстрований у відділі Держкомзему у Вільшанському районі Кіровоградської області 05.10.2012 року за №352430004001719.
Відповідно до п. 9 ч. 1 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності редакцією ЦПК, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності редакцією ЦПК.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена своєчасно та належним чином.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. Надав до суду заяву в якій вказав, що позовні вимоги підтримує повністю, просить їх задовольнити та розглянути справу у його відсутність .
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Надав до суду заяву про визнання позову в якій вказав, що користуючись ст. 206 ЦПК, ТОВ АПК Розкішна визнає заявлені позовні вимоги і не заперечує проти ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог за відсутності відповідача, без фіксування судового процесу .
Представник Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в судове засідання не з'явився. Надав до суду заяву в якій вказав, що просить розглянути справу у відсутності представника, рішення суду винести на власний розсуд .
У зв'язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, щопозов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 3,5315 га., яка розташована Кіровоградська область, Вільшанський район, Вівсяниківська сільська рада, за межами населеного пункту, що підтверджується державним актом на право власності на землю серії ЯИ № 770355, кадастровий номер 3524382700:02:000:0107 (а.с.12).
У відповідності до відповіді відділу у Вільшанському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській областівід 08.09.2017 року №711/107-17 та копії договору оренди землі, 05 жовтня 2012 року у відділі Держкомзему у Вільшанському районі за №352430004001719 зареєстровано договір оренди землі заключений власником ОСОБА_2 з ТОВ АПК Розкішна терміном на 10 років. Власник земельної ділянки ОСОБА_2 заключила договір оренди з ТОВ Союзнаткрпродукт , зареєстрований приватним нотаріусом Ульянівського району ОСОБА_4 18.04.2016 року за №142324431 терміном на 15 років (а.с.14, 15-16).
Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною першою статті 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Відповідно до статті 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст. 14 Закону України Про оренду землі договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України Про оренду землі , укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Положеннями ст.ст. 18, 20 Закону України Про оренду землі (у редакції Закону, чинного на момент укладення спірного договору) передбачено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
За положеннями ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Згідно з ч.1 ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою ст. 203 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно з положеннями ч.2 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
У п. п.7, 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 2009 року № 9 Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними судам роз'яснено, що правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом. Відповідно до частини першої статті 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 ЦК України, саме на момент вчинення правочину.
Відповідно до ч.3 ст. 203 ЦК України, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Згідно з ч. 1 ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Отже, підпис є обов'язковим реквізитом правочину, вчиненого в письмовій формі. Наявність підписів підтверджує наміри учасників правочину і є доказом їх волевиявлення.
Позивач стверджує та визнано відповідачем, що спірний договір, укладений від імені ОСОБА_2, підписаний не нею.
Відповідно до ч.1 ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Судом встановлено, що спірний договір, укладений від імені ОСОБА_2, підписаний не нею, а іншою особою. Таким чином спірний договір був укладений без волевиявлення ОСОБА_2, факт не підписання нею договору оренди підтверджується як її поясненнями так і заявою про визнання позову відповідача. Заява про визнання позову відповідача відповідає вимогам чинного законодавства. Отже, факт відсутності волевиявлення ОСОБА_2 на укладення договору є доведеним.
Отже, враховуючи наведені вище обставини, суд приходить до висновку, що оспорюваний договір ОСОБА_2 не підписувала, повноваження на це іншій особі не надавала, а отже у даному випадку відсутнє волевиявлення власника, що є підставою для визнання договору недійсним, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частиною першою ст. 141 ЦПК України, встановлено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з наданої квитанції, позивач за подання даного позову до суду, сплатила судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп., що підлягає відшкодуванню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 13, 82, 141, 258, 259, 263-268 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агропромислова компанія Розкішна , третя особа Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки - задовольнити повністю.
Визнати недійсним договір оренди землі (без дати), укладений між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю Агропромислова компанія Розкішна , зареєстрований у відділі Держкомзему у Вільшанському районі Кіровоградської області від 05 жовтня 2012 року за №352430004001719.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Агропромислова компанія Розкішна на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, судові витрати, які складаються з судового збору в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп..
Рішення може бути оскаржене у судову палату у цивільних справах Апеляційного суду Кіровоградської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До утворення апеляційних судів в апеляційних округах, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Вільшанський районний суд Кіровоградської області до апеляційного суду у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Суддя:
Суд | Вільшанський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2018 |
Оприлюднено | 20.03.2018 |
Номер документу | 72800451 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вільшанський районний суд Кіровоградської області
Галицький В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні