Єдиний унікальний номер 235/3946/15-ц Номер провадження 22-ц/775/378/2018
Категорія 72
Головуючий у 1 інстанції: Токарєв А.Г. Єдиний унікальний номер 235/3946/15-ц
Доповідач: Новікова Г.В. Номер провадження 22-ц/775/378/2018
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2018 року Апеляційний суд Донецької області у складі:
головуючого судді : Новікової Г.В.,
суддів: Гапонова А.В., Никифоряка Л.П.,
при секретарі: Глушко С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмуті апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2 на рішення Красноармійського міськрайонного суду від 10 серпня 2015 року у справі за заявою прокурора Красноармійської міжрайонної прокуратури, діючого в інтересах Сергіївської сільської ради Красноармійського району Донецької області, про визнання спадщини відумерлою,
В С Т А Н О В И В :
У червні 2015 року Красноарміський міжрайонний прокурор звернувся до суду з заявою в інтересах Сергіївської сільської ради Красноарміського району Донецької області, посилаючись на те, що на території Красноармійського району не вживаються заходи щодо оформлення права власності на не витребувані спадкоємцями земельні частки (паї).
ОСОБА_3 видано державний акт на право власності на земельну частку НОМЕР_1 в розмірі 5,16га вартістю 191323,33грн., розташовану на території Сергіївської сільської ради.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, після його смерті залишилася спадщина у вигляді вказаної земельної ділянки. Інформація про те, що спадкове майно було успадковане упродовж встановленого законом строку, відсутня. Просив визнати відумерлою спадщину у вигляді земельної ділянки, яка залишилася після смерті ОСОБА_3 .
Рішенням Красноармійського міськрайонного суду від 10 серпня 2015 року позов задоволено. Визнано спадщину у вигляді земельної ділянки (паю), розташованої на території Сергіївської сільської ради, в розмірі 5,16 га, вартістю 191323,33 грн., кадастровий номер НОМЕР_2, на яку померлому ОСОБА_3 видано державний акт НОМЕР_1, відумерлою та передано вказану земельну ділянку територіальній громаді Сергіївської сільської ради Красноармійського району.
Ухвалою Красноармійського міськрайонного суду від 07 березня 2017 року виправлено описку у вказаному рішенні та ухвалено вважати кадастровим номером земельної ділянки НОМЕР_3 .
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 - адвокат ОСОБА_2 просить скасувати рішення суду та закрити провадження у справі. Посилалася на те, що участі у справі ОСОБА_1 не брав, але вказане рішення стосується його прав.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його мати - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка до смерті проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1
На час відкриття спадщини ОСОБА_1 проживав та був зареєстрований разом з матір'ю, в зв'язку з чим вважається спадкоємцем, який прийняв спадщину у відповідності до ч.1 ст.1268 ЦК України. Разом з його матір'ю також проживав та був зареєстрований його брат по матері - ОСОБА_5.
Спадковим майном є земельна ділянка площею 5,16га, розташована на території Сергіївської сільської ради Покровського району Донецької області призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер НОМЕР_3, що належала матері в порядку спадкування майна, яке залишилось після смерті її сина ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 Мати спадщину після смерті свого сина прийняла, оскільки на час відкриття спадщини проживала разом з ним, але свідоцтво про право на спадщину не отримала в зв'язку зі смертю.
Рішенням Красноармійського міськрайонного суду від 07 листопада 2017 року була задоволена його заява про встановлення факту родинних відносин та встановлено факт, що ОСОБА_4 є його матір'ю та матір'ю ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Із зазначеним рішенням він звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, однак постановою нотаріуса від 29 грудня 2017 року йому відмовлено у видачі свідоцтва, оскільки згідно витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку, земельна ділянка, яка належала спадкодавцю ОСОБА_6, є комунальною власністю та її власником є Сергіївська сільська рада Покровського району на підставі рішення Красноармійського міськрайонного суду від 10 серпня 2015 року, за яким спадщину на земельну ділянку визнали відумерлою та передали її Сергіївській сільській раді Покровського району.
Вважає, що при ухваленні рішення суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, оскільки зазначив,що у встановлений законом строк спадщину ніхто не прийняв, і не звернув уваги на те,що в матеріалах справи була довідка з місця проживання спадкодавця ОСОБА_3, який проживав разом з матір'ю та двома братами.
Крім того, судом порушено норми процесуального права, оскільки суд розглянув справу в порядку окремого провадження, в той час як повинен був залишити заяву без розгляду для звернення з позовом на загальних підставах.
У відзиві на апеляційну скаргу керівник Красноармійської місцевої прокуратури вважає доводи апеляційної скарги обґрунтованими, оскільки рішенням Красноармійського міськрайонного суду від 07.11.2017 року встановлено,що спадкодавець до смерті постійно проживав з матір'ю ОСОБА_4.Тобто вона вважалася такою, що прийняла спадщину.
В судове засідання з'явився представник Красноармійської місцевої прокуратури- Сельська О.З., представник Покровської районної державної адміністрації Донецької області в судове засідання не з'явився, надав заяву про слухання справи у відсутність представника.
ОСОБА_1 та представник Сергіївської сільської ради в судове засідання не з'явилися, повідомлені належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення повісток.
Апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги та визнаючи спадщину відумерлою, суд першої інстанції виходив з того, що після смерті ОСОБА_3 спадщину в вигляді земельної ділянки, площею 5,16га ніхто не прийняв.
Разом з тим, такий висновок суперечить встановленим обставинам, нормам матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Стаття 1261 ЦК України визначає, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до частин 1, 3, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Статтею 1297 ЦК встановлено обов'язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно. Проте нормами цієї статті, так само як й іншими нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов'язку у виді втрати права на спадщину.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 був власником земельної ділянки площею 5,16 га, кадастровий номер НОМЕР_3, розташованої на території Сергіївської сільської ради Красноармійського району Донецької області,що підтверджується державним актом від 02.08.2004 року (а.с.6).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
За інформацією завідуючого Другою Красноармійською державною нотаріальною конторою після смерті ОСОБА_3 спадщина не відкривалась. У доданій до цієї відповіді інформаційній довідці зі Спадкового реєстру зазначено, що інформація відсутня.
Згідно довідки виконкому Сергіївської сільської ради Красноармійського району Донецької області від 22.04.2015 року ОСОБА_3 постійно проживав з 1999 року по день своєї смерті і був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1. Разом з ним були зареєстровані: ОСОБА_4- мати, з 1999 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3; ОСОБА_1- брат, з 1999 року по цей час; ОСОБА_5- брат, з 1999 року по цей час (а.с.5).
Визнаючи спадщину після смерті ОСОБА_3 відумерлою, суд першої інстанції помилково обмежився даними реєстру про відсутність спадкової справи і не дав оцінки довідці з місця проживання померлого, де залишилися проживати його мати та брати. Не встановив наявність у спадкодавця можливих спадкоємців, які фактично прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 і не вирішив питання про їх залучення до участі в справі.
До спадкоємців першої черги закон відносить батьків. Надана виконкомом Сергіївської сільської ради довідка підтверджує, що мати померлого ОСОБА_3 з 1999 року постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, дані про те, що вона усунена від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилася від спадщини відсутні. Таким чином мати померлого ОСОБА_3 вважається такою,що прийняла спадщину після смерті сина.
За встановлених обставин, підстави передбачені ст. 1277 ЦК України для визнання спадщини відумерлою були відсутні.
Посилання в апеляційній скарзі на те, що в даному випадку виник спір про право і заява підлягала залишенню без розгляду не можуть бути прийнятими до уваги, оскільки такий висновок є передчасним.
Згідно п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою. Прокурор звернувся із заявою про визнання спадщини відумерлою,посилаючись на те, що після смерті ОСОБА_3 ніхто не прийняв спадщину у вигляді земельної ділянки.
На момент розгляду справи судом першої інстанції спору про право не виникло, а тому були підстави для розгляду заяви по суті.
З урахуванням встановленого, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст.338, 374,376, 382 ЦПК України, апеляційний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1- адвоката ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Красноармійського міськрайонного суду від 10 серпня 2015 року скасувати.
В задоволенні заяви прокурора Красноармійської міжрайонної прокуратури в інтересах Сергіївської сільської ради Красноармійського району Донецької області про визнання спадщини у вигляді земельної ділянки площею 5,16 га, кадастровий номер НОМЕР_3, розташованої на території Сергіївської сільської ради Красноармійського району Донецької області, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 відумерлою та її передачі територіальній громаді Сергіївської сільської ради Красноармійського району відмовити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 15 березня 2018 року.
Судді:
Суд | Апеляційний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2018 |
Оприлюднено | 21.03.2018 |
Номер документу | 72842237 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Донецької області
Новікова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні