Справа № 648/3713/17
Провадження № 2/648/209/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2018 року смт. Білозерка
Білозерський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого - судді: Кусік І.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Думітраш О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Токарівської сільської ради Білозерського району Херсонської області, ОСОБА_3, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом, в якому зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла її бабуся - ОСОБА_4, яка проживала за адресою: АДРЕСА_1. Після її смерті відкрилася спадщина на спадкове майно, в тому числі й на земельну ділянку площею 6,53 га, контур 41, АДРЕСА_2. Згідно із заповітом ОСОБА_4 від 02.11.2012 року вищевказана земельна ділянка заповідана позивачу, про що вона дізналася на початку листопада 2017 року. Позивач зазначила, що вона не змогла скористатися своїм правом на прийняття спадщини у зв'язку з тим,що була необізнана про існування заповіту і так як вона не відноситься до категорії спадкоємців першої черги, то не розраховувала на отримання спадкового майна, а тому не зверталася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Дізнавшись зі слів матері про існування заповіту, позивач одразу ж звернулася до Токарівської сільської ради Білозерського району Херсонської області із заявою про отримання його копії. 15.11.2017 року ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Білозерського нотаріального округу Прокопенка В.М. з метою подати заяву про прийняття спадщини, проте отримала відмову у зв'язку з тим, що пропустила строк, передбачений ст. 1270 ч.1 ЦК України. Позивач послалася на правову позицію Верховного Суду України від 06.09.2017 року № 6-496цс17, згідно якої необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини і просила суд визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті бабусі - ОСОБА_4, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року в АДРЕСА_1.
Позивач надала суду заяву, якою просила суд проводити розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача Токарівської сільської ради Білозерського району Херсонської областінадав суду заяву, якою просив проводити розгляд справи без його участі, позов визнав у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, якою просив проводити розгляд справи без його участі, позов визнав у повному обсязі.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів.
Судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини:
Ухвалою Білозерського районного суду Херсонської області від 01.02.2018 року до участі в розгляді справи в якості співвідповідача було залучено ОСОБА_3 - сина померлої ОСОБА_4
Згідно заповіту від 02.11.2012 року, посвідченого секретарем Токарівської сільської ради Білозерського району Херсонської області, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, заповіла позивачу земельну ділянку (пай) площею 6,53 га, розташовану на території Токарівської сільської ради Білозерського району Херсонської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (державний акт серії НОМЕР_2).
Зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3, довідки Токарівської сільської ради Білозерського району Херсонської області № 154 від 23.10.2017 року, ОСОБА_4, яка проживала за адресою: АДРЕСА_1, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року. На день її смерті та протягом шести місяців після смерті за вказаною адресою були зареєстровані та проживали син - ОСОБА_3, невістка - ОСОБА_6, онуки - ОСОБА_7 та ОСОБА_8, невістка - ОСОБА_9 та правнук - ОСОБА_10.
Листом-роз'ясненням про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину від 15.11.2017 року, приватний нотаріус Білозерського районного нотаріального округу Херсонської області Прокопенко В.М. відмовив позивачу в прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті - ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, у зв'язку з відсутністю заяви ОСОБА_1 про прийняття спадщини у встановлений законом строк.
З Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 50309249 від 15.12.2017 року, довідки приватного нотаріуса Прокопенка В.М. № 377/01-16 від 15.12.2017 року вбачається, що інформація про наявність спадкової справи на ім'я ОСОБА_4 відсутня.
Згідно ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно правової позиції Верховного Суду України від 06.09.2017 року, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Дослідивши матеріали справи, зважаючи на те, що на час відкриття спадщини та протягом строку, встановленого для її прийняття, позивач була необізнаною щодо наявності заповіту на її ім'я, суд вважає, що в судовому засіданні надано достатньо доказів вагомості причин пропуску позивачем строку на прийняття спадщини. Тож, з огляду на те, що позивач пропустила термін прийняття спадщини з поважної причини, суд дійшов висновку про необхідність визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 5, 10, 12, 13, 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 1270, 1272 ч. 1, 3 ЦК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5, паспорт серії НОМЕР_4, АДРЕСА_1) до Токарівськоїсільської ради Білозерського району Херсонської області (код ЄДРПОУ 26348479, вул. Придніпровська, 81-Б, с. Токарівка, Білозерського району, Херсонської області, 75040) , ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини- задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5, паспорт серії НОМЕР_4, АДРЕСА_1) додатковий строк тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті бабусі - ОСОБА_4, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року в АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Згідно п.п.15.5 ч.1 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Головуючий суддя: Кусік І.В.
Суд | Білозерський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2018 |
Оприлюднено | 22.03.2018 |
Номер документу | 72860140 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білозерський районний суд Херсонської області
Кусік І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні